Tajemství karet

Tajemství karet https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342504/mid_tajemstvi-karet-HOC-342504.jpg 5 312 62

Dvanáctiletý Hans Thomas jede se svým otcem do Athén, kde se chtějí pokusit najít maminku, která od nich utekla, když byly Hansovi čtyři roky. Za záhadných okolností cestou přes švýcarské Alpy dostane chlapec od neznámého muže ve vesnici Dorf malinkatou kolibří knížečku. Kniha ho přivádí na tajuplný ostrov oživlých karet a Hansovi se pozvolna začíná příběh plný fantazie prolínat s realitou. Půvabný, originální román nenásilně nutí čtenáře položit si otázku po smyslu vlastního života.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Albatros (ČR)

Kabalmysteriet , 1990

SteveP1
08.12.2016 5 z 5

Kouzelná a půvabná kniha. Obrovský zážitek číst něco tak milého v dnešní době....

GreenMagritte
29.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha nejenom pro mladé čtenáře. Podle mého názoru je to nejpovedenější Gaarderova kniha stojící neprávem ve stínu Sofiina světa.

Příběh je plný originálních nápadů, jako je dokonale vymyšlený svět karet, který se řídí dle karetních hodnot a barev, stejně jako postava žolíka, která v má v románu velmi důležitou roli a odkazuje na otce, sběratele karetních žolíků, neustále hledajícího smysl své existence. Kniha na mne zapůsobila také svojí otevřeností k dospělým tématům, resp. tématům, které se obvykle v dětských knihách z opatrnosti nevyskytují, jako je otcův problém s alkoholem, jehož hlubší příčina vyvěrá z faktu, že byl synem německého vojáka, což byl za války neodpustitelný hřích. Obdobně netradiční je zobrazení disfunkční rodiny postrádající matku.

Knihu, díky níž budete na žolíky už navždy pohlížet jinak, vhodně a citlivě doplňují ilustrace od Josefa Mištěry v celkově velmi povedeném vydání nakladatelství Albatros. Ještě dodám, že překladatelka Jarka Vrbová byla za překlad v roce 1997 oceněna Zlatou stuhou.

bararich8
05.04.2016 5 z 5

Klobouk dolů, takhle mistrně napsaný příběh, rozložený do střípků, které se ke konci složí, aby vyjevily svůj hlubší smysl, se jen tak nevidí!

Totojsemja
03.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha, škoda že není víc známa. Autor uvádí fakta tak že příběh vypadá uplně skutečně. Velice se mi líbí kniha v knize. Všechno do sebe nádherně zapadá. Další z řady knih které mě sestra donutila přečíst a já jí mohu jenom poděkovat.

Lily28
22.10.2015 4 z 5

V tejto knihe nás Gaarder opäť sprevádza svetom fantázie i realitou, ktoré sú v jeho dielach neoddeliteľnými súčasťami; sprostredkúva nám krásy sveta údivom, ktorý postihol antických filozofov a ťahá sa naprieč dejinami ľudstva. Údivom nad existenciou sveta, plynutím času, žitím a umieraním. Krásna kniha :)

ji7967
23.09.2015 5 z 5

Prostě geniální kniha. Pro dospělé i děti.. Doporučuju!

Eowynka
26.03.2015 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenější knih, krásně se čte, poutavý a velmi zajímavý příběh, něco na zamyšlení, prostě Gaarder :-)

maxicos
20.09.2014 5 z 5

Četl jsem jako malý kluk. Dodnes bych tu limonádu chtěl ochutnat.

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

Moje nejčastěji čtená knížka. Vracím se k ní od dětství v pravidelných intervalech stále; Žolík mezi knihami. :-)

Klamm
29.05.2014 4 z 5

Je to takový David Lynch, adresovaný dětem. Tedy s tím rozdílem, že v tomto příběhu se člověk neztratí. Gaarder opět apeluje na čtenáře, že tento svět, tak jak ho vnímáme, není světem skutečným a že jsme jen drobní tvorové problikávající v nekonečnu. No a že to není tak špatné, protože stačí sundat klapky z očí, začít se dívat trochu pod povrch a radovat se z maličkostí. Doufám, že si knihu přečte co nejvíce dospívajících a že její obsah padne na úrodnou půdu.
80%

Njzy
10.03.2014 5 z 5

Tato skvělá knížka zaujala 1. místo ze všech mých nejoblíbenějších knih,doufám že si ji budou číst i moje děti neboť ''osud je hlávka zelí která roste rovnoměrně do všech stran,, a budou čekat na Žolíka........

lucifuk
25.07.2013 5 z 5

Odkiaľ sme sa tu vzali? Kto sme? Prečo sme tu? Vynikajúca kniha plná tajomného kartového dobrodružstva

JeKa
18.07.2013 5 z 5

Úžasná knížka, četla jsem ji už 3 x či 4 x a mohu vřele doporučit...vlastně patří k těm, které ze mě na základce udělaly vášnivou čtenářku! Takže ti, knížko, děkuju :)

cturad
24.11.2012 5 z 5

Dokonalá kniha. Možná moje nejoblíbenější. Četla jsem ji jako dítě a později i jako dospělá a v obou případech jsem z ní byla unesená. Doporučuji všem, co mají rádi hravou filosofii a tajemství:)

Stammel
02.05.2012 5 z 5

Skutečně typický Gaarder. Je znát, že jde o rannější dílko, kde autor ještě hledal svůj styl. Připadalo mi to trochu jako jakási příprava na Sofiin svět. To ovšem berte s rezervou, protože Tajemství karet je i přes Gaarderovu nevypsanost kniha plnohodnotná, ba dokonce výborná. Gaarderova eruptivní fantazie se rozjíždí naplno v rozvíjení dvou paralelních příběhů, reálného a pohádkového, a jejich postupného splétání. Atmosférou mi to chvílemi připomínalo - a to může být překvapivé spojení - Murakamiho Kafku na pobřeží nebo Harboiled wonderland. Gaarder je ovšem "západnější" v tom, že jeho myšlenky a motivy jsou ostré, důsledně dotažené a propracované. To je také hlavní devizou knihy. Chvílemi jsem se totiž hodně bál, jestli příběh nebude až příliš překombinovaný a nerozpadne se mi pod rukama.

Nakonec ale do sebe vše velmi dobře zapadlo nejen dějově, ale především myšlenkově. Obzvláště se mi líbil důraz na to, jak lidský život překračuje smrt myšlenkou a zůstává zachován v duševní práci dalších generací. Ostatně, co jiného dělá Gaarder, než že sám takto zachovává při životě sokratovský filosofický odkaz? I on je jedním z těch Žolíků, kterých se vždycky pár najde, aby provokovaly a trápily naše líné duše, zapomínající na zázračnost života.

Tajemství karet je dalším cenným poselství o cestě za filosofickým životem se široce otevřenýma očima. Těma na hlavě i těma v duši.

Sykysan
01.05.2012 4 z 5

Typicky přemýšlivý Gaarder, bohužel ke konci ztrácí na síle.

Gahanka
18.02.2012 5 z 5

Skvělá kniha! přečetla jsem ji velice rychle a zpracování bylo zajímavé.

Violetti
17.02.2012 5 z 5

Stejně jako ostatní Gaarderovy knihy je i tahle neuvěřitelně čtivá. Vždycky obdivuji jeho ucelené příběhy s originálním námětem, tady tím víc. A mimochodem, dost mi to osvětlilo pár mých starých představ a fantazií :)

Janasem
03.02.2012 5 z 5

Tuto knihu považuji za svou nejlepší učebnici filozofie

Matematicka
07.10.2011 5 z 5

Četla jsem jako dospělá a vůbec jsem se nenudila :-) Úžasný a napínavý děj a navíc hluboké myšlenky. Zajímalo by mě, co na tuto knihu říkají děti...