Tajemství karet

Dvanáctiletý Hans Thomas jede se svým otcem do Athén, kde se chtějí pokusit najít maminku, která od nich utekla, když byly Hansovi čtyři roky. Za záhadných okolností cestou přes švýcarské Alpy dostane chlapec od neznámého muže ve vesnici Dorf malinkatou kolibří knížečku. Kniha ho přivádí na tajuplný ostrov oživlých karet a Hansovi se pozvolna začíná příběh plný fantazie prolínat s realitou. Půvabný, originální román nenásilně nutí čtenáře položit si otázku po smyslu vlastního života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342504/big_tajemstvi-karet-HOC-342504.jpg 4.7277
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Albatros (ČR)

Kabalmysteriet, 1990

Kniha Tajemství karet

juleska
16. listopadu

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec je Sofiin svět stejného autora. O pár dekád později se mi dostala do ruky tahle a zase to byla radost číst.

Deia
10. listopadu

Toto bola pre mňa veľmi zvláštna kniha. Hansovo putovanie s otcom skrz Európu ma veľmi bavilo, takisto ako aj ich filozofické rozhovory, tie som si skutočne veľmi užívala. Spočiatku ma bavil aj dej v kolibrej knihe – námorník, ktorý stroskotá na opustenom ostrove, ktorý mení svoju veľkosť. Ale akonáhle sa tam objavili kartové postavičky (alebo neviem ako ich nazvať), tak to na môj vkus už začalo byť trochu absurdné. Aj keď myšlienka kartového kalendára je skvelá, tak ten dej na ostrove ma už veľmi nebavil, oveľa viac ma bavil Hansov príbeh. Ale premyslené to bolo skutočne úžasne, hlavne ako to na konci do seba všetko zapadlo. Koniec mi síce prišiel trochu zrýchlený, tam som čakala niečo viac. Celkovo je to ale veľmi zaujímavá kniha, plná filozofických otázok, nad ktorými stojí za to sa zamyslieť.

strana1-100
05. listopadu

Moc milá kniha. Autor v ní zdůrazňuje jako zásadní princip uvědomování si světa a žasnutí nad ním, což je právě skvělé pro knihu pro mládež. Protože tento princip je pak východiskem pro další, ještě hlubší poznání, které se stane výzvou v dospělém věku.
Mám radost, že knížku četlo tolik lidí a tolika se líbila. Třeba žolíků přece jen nebude tak málo, jak nastiňuje Jostein Gaarder. :-)

inkara

Neobvykle pojatý román spíše pro mladší čtenáře. Ale zase ne moc mladé, protože některé filozofičtější pasáže by mohly nudit.
Zezačátku jsem si říkala, že nic moc, přesto mě něco nutilo číst a pokračovat v rozmotávání souvislostí.
Musím říct, že nejvíc jsem byla nadšená asi ve 2/3 knihy, kdy už člověk věděl o co jde a přesto zbývalo odkrýt ještě nějaká tajemství.

kuruteku

Kdysi jsem nakoukl do Sofiina světa, ale nečetl. Kdysi jsem četl, že si lidský rozum dokáže spojit události do příběhů, které se nestaly, ale mohly se stát. Hledáme souvislosti tam, kde nejsou a nevidíme je tam, kde jsou. A částečně o tom tato kniha je. Možná každá kniha potřebuje svůj správný čas, možná každý příběh musí být vyprávěn ve správný čas. A v nesprávný čas kolibří kniha zmizí. Ale to neznamená, že nebyla, nebylo, nebude. A tak se i Zaklínač může potkat s Žolíkem. A každý život je velká pranice s osudem, který je možná někde napsán, ale nikdo z nás v té knize číst neumí. Jenom občas máme pocit, že teď, teď jsme něco pochopili, něco, co uteklo rychleji, než jsme to mohli postřehnout.

poppins

Gaarderův rozjezd k |Sofiinu světu, bez filosofických výletů. Čtivá kniha nejen pro náctileté. Přemýšlivý čtenář se při čtení k filosofickým otázkám také dopracuje.

MagicKleeo

Podle mého názoru je kniha spíše pro náctileté, zato příjemná oddychovka. Zabroušení do vlastní fanatazie a nových představ... Dvě linie příběhu tomu dávají zajímavý rozměr, i když chvílemi bych si přála rychlejší spád.

Eduarda

Tak co ten osud, existuje? Je všechno předem nalinkované? Můžeme to ovlivnit? Chytrý, neprvoplánový román s mnoha rovinami, který se dá číst v každém věku a každému tedy dá přesně, co zvládne. Filosofii navzdory mi v hlavě zůstává ta nejjednodušší linka - tajemná podoba imaginárního světa karet, trpaslíků a purpurové limonády. Nelineární běh času pro mě byl v tomto případě matoucí a postava matky by stála taky za trochu víc literární práce... ale co už, v celkovém kontextu to jsou detaily.