Tajemství dne D

Tajemství dne D https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101653/bmid_tajemstvi-dne-d-6nI-101653.jpg 4 23 9

Vylodění ve Francii a otevření druhé fronty. Konečná fáze fašistického Německa je nevyhnutelná.

Literatura faktu , Válečné , Historie

Vydáno: , Naše vojsko

Le secret du Jour J. , 1964

TomOshibana1991
03.09.2023

Celkově vzato zajímavé čtení. To, že autor občas zabrousil do konkrétnějších detailů mi vůbec nevadilo. Také mu nelze vyčítat, že veškerá fakta některých tajných operací, nebyla v době napsání této knihy plně odtajněna. Trochu horší to bylo se spekulacemi ohledně údajného židovského původu Heydricha a Himmlera. I když autor neměl k dispozici internet, tak fakta byla známa již za války.

ArthasKarfa
15.06.2022 2 z 5

I přes velké snahy jsem se do toho nemohl začíst. Nějak jsem pořád hledal souvislosti a přesah, který tam pro mne nebyl.

Lolila
26.04.2021 5 z 5

Skvele napísané. Je až neuveriteľné do akých detailov bolo potrebné naplánovať najväčšiu operáciu 2. svetovej vojny. V tejto knihe je pútavo opísané pozadie príprav na túto akciu a jej uskutočnenie.

OdvaznyMladyMuz
28.11.2018 5 z 5

Mystifikace, hra na nervy, dvojití agenti, trojití agenti, do detailu promyšlené plány. To všechno a mnohem víc se skrývá v pozadí nejdůležitější operace 2. světové války. Operace Overlord a její Den D je plná otázek. Na mnohé z nich lze najít odpovědi právě v této knize.

francouz
11.11.2018 5 z 5

Toto je naprosto úchvatné se podívání pod pokličku jedné z největších operací druhé světové války.
To z jakou precizností se plánovala tato operace je opravdu neuvěřitelné, od druhu písku, přes kvalitu půdy, tak aby důležité zařízení, včetně tanků náhodou nazapadlo na pláži a nemohlo následně podporovat průnik do vnitrozemí.
Je to krásná ukázka jak tak velkou operaci bylo možno naplánovat, aniž by abwehr zjitil jakoukoli drobnost a byl se schopen na ní připravit.

Mahuleno
23.02.2017 5 z 5

Napínavé čtení o tom, co předcházelo invazi spojenců v červnu 1944. Co všechno se dělalo pro zmatení německé špionáže a utajení data a místa invaze. Někdy proto byli obětováni i spolupracovníci z např francouzského odboje. Kruté, ale sama válka je krutá...

Olšan
28.08.2016 3 z 5

Četl vydání z roku 1968. Překlad za padesát let značně zastaral. Je z něj příliš cítit francouzská syntax. Chtělo by to nový nebo aspoň revizi starého (například operace Otarie je Lvoun nebo Seelöwe, skotské landy jsou vřesoviště atd.).

woodward
22.11.2015 5 z 5

V osmé třídě, v roce 1968, nám z téhle knížky v hodinách dějepisu předčítala paní učitelka Drahošová. Pak přijely ruský tanky a paní učitelka odešla...

Bránolog
06.02.2012 5 z 5

Skvěle napsaná literatura faktu. Líčí boj britských špionů s německými tajnými službami i soupeření gestapa a abwehru.

druhá světová válka (1939–1945) invaze Normandie Bitva o Normandii (1944) rok 1944

Gilles Perrault
francouzská, 1931 - 2023