Tajemství Barunky Panklové

O málokteré osobnosti české kultury bylo napsáno tolik monografií, studií a článků jako o "naší paní" Boženě Němcové. Přesto její narození a původ zůstávají opředeny pavučinou pochybností a dohadů. Narodila se opravdu 4. února 1820? Byli manželé Panklovi jejími pokrevními rodiči? Autorce se podařilo najít pravděpodobný klíč k jejímu tajemnému narození. V druhé části knihy mapuje úseky trpké životní pouti nejmilovanější české spisovatelky, jak se zrcadlí na jejích dochovaných portrétech. Z drobné mozaiky pozapomenutých nebo dosud přehlížených faktů doplňuje vnější i vnitřní portrét této neobyčejné ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31092/tajemstvi-barunky-panklove-31092.jpg 4.171

Kniha Tajemství Barunky Panklové

mol378

Kdysi mě to ukrutně zajímalo, to se ještě o Boženě Němcové jen učilo ve škole a četla se maximálně Babička, pohádky a povídky. Korespondence, tak zásadní pro její poznání jako osobnosti, vydaná ještě nebyla. A tak jsme přemítali nad dohady o jejím původu, o jejím životě. Zajímavé to bylo, barvitost však již do dnešních dnů poněkud vybledla. Ale pořád je mi milejší číst si tohle, než třeba opakovaně shlédnout seriál, který z ní měl udělat téměř hvězdu současnosti. U nás jak se s něčím začne blbnout, blbne se nakvadrát...

michall17

Výborná kniha...stručně, ale přitom velmi výstižně napsaná..je vidět že paní Sobková je odborník na Boženu Němcovou..knihu doporučuji

EmaPerkaus

Pekna knizka.

Boženka2

Další kniha, ke které jsem se vrátila pod trpkým dojmem z televizního seriálu. Do dneška mě nevyřešené tajemství zrození Boženy Němcové uchvacuje a možná je v něm ukryto i vysvětlení jejího těžkého údělu. Krásná kniha s mnoha portréty a dalšími dokumenty.

martinaandulka

Po čtyřdílném seriálu o Boženě Němcové jsem si připoměla knihu.První část knihy se zaměřuje na Barunku Panklovou kdo jsou její pravý rodiče... .Druhá část knihy je život Boženy Němcové,za mne je málo napsáno spíš se věnují portrétům.

MíšaS.

Jak píše Prateri, tajemství zůstane tajemstvím, ale člověk si osvěží a rozšíří znalosti o Boženě Němcové.

Prateri

Tajemství Barunky Panklové zůstává stále tajemstvím i přes detektivní práci a snahu autorky.
Málo radosti bylo v krátkém životě Boženy Němcové. Pokud byla urozeného původu, pak byla nejubožejší z urozených. Osud ji nadělil velikou duši, nadání, ale žádné materiální statky.
Kniha mě velmi zaujala, mnoho objasnila, odhalila, ale původ Barunky je stále otazník.
Knihy Boženy Němcové jsou krásná skutečnost.

Monika1717
04.08.2020

Život BN mě vždy fascinoval a tato kniha odpověděla na mnoho otázek. Úplnou pravdu se asi nikdy nedozvíme. O žádném spisovateli se nikdy nevedlo tolik diskuzí jako o životě BN. Způsob života, vztah k mužům doložený mnoha dopisy, bída, utrpení, nemoc. Před osudem největší české spisovatelky ustupuje trochu do pozadí i její dílo.