Tajemný protivník

Tajemný protivník https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77610/bmid_tajemny-protivnik-m0N-77610.jpeg 4 230 37

Tommy & Pentlička série

Není tomu dlouho, co skončila válka, kdy Tommy Beresford sloužil v armádě a Prudence Cowleyová, zvaná Pentlička, byla ošetřovatelkou. Teď jsou oba svobodní, bez zaměstnání a bez prostředků, ale plni odhodlání něco se svým životem podniknout. Odvážně spolu zakládají kancelář Mladí dobrodruzi, a sotva stačí svůj nápad promyslet, dostanou první, zcela výjimečnou zakázku. V sázce je osud Anglie, jíž hrozí nejen změna vlády, ale možná i další válka. Pátrání je zavádí k pravým i falešným pracovníkům tajných služeb, k předsedovi vlády i do doupat zločinců kujících velezradu. Do posledních stránek tohoto zdařilého špionážního románu Agathy Christie však čtenář váhá, kdo je oním tajemným protivníkem…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Secret Adversary , 1922

Maki229
13.02.2024 5 z 5

Byla jsem moc ráda, když jsem tuto knihu sehnala v antikvariátu. Věděla jsem, že A.Christie má příběhy s Tommym a Pentličkou, ale doteď jsem žádný nečetla, přitom jsem se někde dozvěděla, že tyto vyšetřovatele měla moc ráda, stejně jako slečnu Marplovou. A když už jsem se rozhodla přečíst si tyto příběhy, chtěla jsem začít prvním dílem. U detektivních sérií je to v podstatě jedno, ale přece nezačnu u jejich důchodového věku, chci to pěkně od začátku, zde ještě nejsou manželé.
Děj probíhá svižně tak akorát, spokojenost velká, A.Christie byla mistryní ve svém oboru

85098211
11.11.2023 5 z 5

(drobný spoiler)
S Tommym a Pentličkou jsem se setkala již dříve, bylo to ale pouze v autorčiných povídkových knihách. Zde jsem se tedy - spolu s nimi ;-) - vydala na úplný začátek, tj. do doby, kdy se teprve seznámili a začali spolu pracovat. A přestože je jejich případ jiný, než bývá u autorky obvyklé, moc se mi líbil ;-). Oba jsou sympatičtí a navzdory tomu, že se jedná spíše o případ se špionážní tematikou, já jsem se u něj opravdu královsky pobavila ;-). Připouštím jistou naivitu příběhu, ale právě ta měla svoje kouzlo také a mě osobně vůbec nevadila. Tommy a Pentlička pátrají po dívce, která měla po potopení lodi Lusitania, k němuž došlo v roce 1915, odevzdat jakýsi důležitý dopis na jistá místa. Že se přitom dostanou do nebezpečí a snad i ohrožení života, určitě není třeba psát. A já už také víc psát nebudu ;-), knihu ohodnotím plným počtem a dalšího setkání se svojí nejoblíbenější autorkou se nemůžu dočkat již nyní...

petrarka72
03.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Agathiny pokusy o špionáž jsou spíš k smíchu, obsah hnědého zápisníku trapně doslovný, tu a tam mám pochybnost o použití některých pojmů (opravdu byl v roce 1922 "diktafon" variantou "odposlechu"?) a smršť sňatků knížku odsuzuje spíše do oblasti ultraoddychové ženské literatury. Na druhou stranu, pokud si prvního Tommyho a Pentličku přečtete na počátku své detektivkářské kariéry (nejpozději v patnácti letech), oceníte zamotanost, napínavost a občasnou zábavnost - a třeba vás Mladí dobrodruzi nasměrují ke smysluplnějším Agathiným případům. Pokud tedy detektivkám ze staré Anglie, vlastně detektivkám vůbec, neupíráme smysl jako takový. Ale přiznávám, že se počítám k těm, kteří budou vždy zaujati tím, kdo zabil Rogera Ackroyda... :-)

yossarianxxii
20.02.2023 4 z 5

Tommy a Pentlička je na rozdíl od Hercula Poirota a slečny Marplové jiný druh detektivky.
Při prvním setkání s touto dvojicí nás čeká dětinský příběh s prvky špionážního dramatu a komedie zároveň.
Pro fanoušky klasické detektivky to může být trochu zklamání, pro jiné naopak milé zpestření.
Já byl s příběhem spokojen a Pentlička je velmi zábavná, proto myslím, že příběh ocení více čtenářky.
Kniha byla zfilmována roku 1983 a ještě 2015, kde Pentličku hraje Jessica Raine a Tommyho David Waliams.

jaroiva
20.11.2022 5 z 5

Tommy a Pentlička - hlavně tedy Pentlička - je moje nejoblíbenější vyšetřovatelka z celé Agathy. Takže i když jejich příběhy jsou spíš takového špionského charakteru, což normálně moc nevyhledávám, musím hodnotit celou tuto sérii plným počtem. Škoda, že knih s nimi nenapsala víc.

HáMaPé
11.08.2022 4 z 5

Po dlouhé době opět detektivka od Agathy, a nezklamala.!

EvaHonsová
07.08.2022 5 z 5

Kdo chce chviličku přemýšlet, ať určitě šáhne po této knize. Díky, Agátho.

mataj
17.02.2022 5 z 5

První příběh, ve kterém vyšetřování vedou Tommy a Pentlička, velmi sympatická dvojice s otevřenou povahou a odhodláním užít si života. Samotná zápletka je tak trochu špionážní povahy, kdy je ohrožena bezpečnost Anglie. Nechybí ani představitelé tajných služeb, záměny identit a samozřejmě neznámý tajemný protivník, o kterém nikdo nic neví až do samotného konce. Zase trošku něco jiného, než Hercule Poirot nebo slečna Marplová, ale neméně zajímavé.

lis-elis
26.01.2022 4 z 5

Tato kniha je první, kterou jsem ještě neviděla zfilmovanou a rovněž to bylo i první seznámení s Tommym a Pentličkou. Souhlasím, že má autorka lepší zápletky, ale vzhledem k tomu, že se jedná teprve o její drahou knihu, zaslouží si shovívavost. Spisovatel se s každou knihou vyvíjí a posouvá dál. Někdy se prvotiny ani nedají příliš číst. Paní Agatha Christie si naopak od počátku nastavila laťku vysoko. Kniha umí pobavit a upoutat dějem. Souhlasím i s názorem, že zde vtipně vychází z charakteristických prvků šestákových detektivek.

ladyxx
27.07.2021 3 z 5

Z tohoto detektivně-špionážního románu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu příběh začínal dobře, bylo to napsané poutavou odlehčenou formou, a jisté kouzlo spočívalo v tom, že čtenář netušil, jakým směrem se bude děj ubíhat. Když se linka překlopila do politicko-konspiračního tématu, moc mě to nepotěšilo. Zklamáním byla rovněž identita tajemného protivníka tahajícího za všechny nitky. Ani Tommy s Pentličkou mi nebyli tak sympatičtí, jak by hlavní postavy měly být - na druhou stranu mě ani nijak nedráždili, a díky neutrálnímu postoji k jejich osobám jim dám šanci i v dalších knihách.

LahoferRose
06.02.2021 4 z 5

Akční, napínavé, méně humoru než jsem u Agathy zvyklá. Celkově zajímavé, ale tyhle světové komplety mi přijdou až příliš komplikované a nereálné.

Bája89
27.01.2021 4 z 5

Moje první setkání s Tommym a Pentrličkou a hned si mě zaháčkovali. Tajemný protivník má skvělou zápletku, akční děj a ten závěr. Nečekala jsem ho. Vše navíc okořeněné romantikou. Po téhle knize jsem hladově hltala všechny příběhy této dvojice. Škoda, že jich A. nenapsala víc.

VilkoLy
14.09.2020 4 z 5

Knihu jsem si vzala jako oddychové čtení k vodě a při prvních stránkách, když jsem zjistila že to není Poirot, myslela jsem, že knihu odložím, ale jsem ráda, že jsem ji dala šanci. Zápletka bych řekla že typicky detektivní - velký génius/padouch a spousta náhod (některé až absurdní - podat si inzerát že sháním info o jisté osobě mi přišel vyloženě dětský, ale omluvitelné u začínajících detektivů). Pentlička, mě osobně nesympatická postava, s pořádnou dávkou kuráže, drivu a bystrosti a oproti tomu na Tommym jsem obdivovala jeho pevné nervy a stálost.
Kniha se hodí jako letní oddychové čtení, čte se snadno, neurazí.

marlowe
04.07.2020 2 z 5

Druhá Agátina kniha (z roku 1922), první ze série "Tommy & Pentlička".
Myslím, že Tajemný protivník je učebnicovou ukázkou odvěké pravdy, že značka prodává. Kdyby knížku napsal nějaký neznámý Joe Black, vsadím pravou ruku na to, že její hodnocení by skončilo hluboko v modrých číslech. Úroveň této špionážní detektivky naprosto pregnantně vystihl uživatel Fideidefenso: "stupidní příběh s extrémně natvrdlými hlavními hrdiny".

Zpočátku mě čtení i bavilo, v expozici působili oba ústřední crazy-protagonisté uvolněně a sympaticky a navíc nechyběl ani humor, který celému vyprávění dodával tu správnou šťávu, jenže jak začalo "houstnout napětí" a klubko zápletek se začalo zašmodrchávat, zábavnost se kamsi vytratila a zbyl jen hodně slabý béčkový příběh, plný náhod, který jsem dočetl se značným sebezapřením.

Že je v knize těch náhod až moc si zřejmě uvědomovala i autorka, protože sama na toto téma občas zavede řeč: "A pak že se náhody nestávají!" Nebo: "Už jsem si mockrát všimla, že jak se jednou začnou stávat divné náhody, tak potom pokračují úplně neuvěřitelně." Atd.

Malá zajímavost na závěr: V příběhu je na jednom místě zmínka o inspektoru Jappovi, který se poprvé objevil v Agátině předešlém románu.

P.S.: Protože se v knize vyskytuje věta: "…měl nepříjemný, slabošský obličej a Tommy ho odhadl buď na Rusa, nebo Poláka," mám reálnou obavu, že fanatičtí aktivisté román, kvůli národnostní nesnášenlivosti, co nevidět zařadí na seznam libri prohibiti…

akinomV
29.05.2020 5 z 5

Raději dávám přednost Poirotovi nebo sl.Marplové a upřímně, dvojice Tommy a Pentlička mě moc nelákala. ALE ... nakonec jsem byla naprosto nadšená tímto jejich příběhem! Výborná zápletka, akční děj a ten závěr ... opravdu jsem si byla jistá, ale Agatha mě přelstila :-D Rozhodně doporučuji k přečtení!

FideiDefensor11
18.02.2020 2 z 5

Nebudu lhát, kniha mě zklamala. V žádném případě mi nevadí naprosto odlišný styl psaní než mají všechny ostatní autorčiny romány, stejně tak jsem v pohodě s jakýmsi prapodivným špionážním příběhem.
Co mi ale vadí je stupidní příběh s extrémně natvrdlými hlavními hrdiny, když kdo je "tajemný protivník" muselo být každému jasné už alespoň 100 stran před koncem. V knize kvůli tomu nefunguje napětí a především postrádá pořádný detektivní příběh, což je u dektivního/špionážního románu zásadní.
Prazvláštní jsou také všemožné náhody, jež se celou knihou prolínají, a vyloženě bizarní je vyústění vztahu mezi americkým bratrancem se svou sestřenicí na konci románu.
Přes toto všechno se musím přiznat, že mě závěr knihy zajímal, díky lince s hledáním záhadné Jane Finnové, jejíž konec byl pro mě asi jediným překvapením v jinak značně předvídatelném díle.

jan0504
18.12.2019 5 z 5

Agatha so špionážnou témou, nemôžem dať len zase plný počet. Mám na ňu proste slabosť, aj keď to zaváňalo kvapkou naivity a samozrejme istotou, že nikomu dobrému sa nič zlé nestane :-)

katy87
08.10.2019 5 z 5

Tohle byla pecka! Akční, rozverné, ani chvíli jsem se nenudila. Jedna z prvních knih Agathy a úplně první s ústřední dvojicí Tommy & Pentlička. Doporučuji!

Aghatte
31.08.2019 2 z 5

Není to ono, špionážní téma mi nesedlo, ani dvojice. Film byl naprosto k nekoukání, kniha, jelikož stále je to Paní Aghata lepší, ale umí napsat mnohem zdařilejší detektivky.

dagmar5477
31.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která se četla sama.