Devět princů Amberu

Devět princů Amberu

Amber – jediný opravdu skutečný svět. Všechny ostatní jsou jen stíny. Nekonečný je svět Amberu vrhajícího stíny, jejichž velkolepé odlesky vytvářejí všechny ostatní světy, včetně toho, v kterém žijeme. Nekonečný jako velkolepá tajemství, před kterými se nám, smrtelníkům, tají dech. Čím však je ve skutečnosti? Z jakých rozmarů byl stvořen? Jak obrovská musí být síla, hrající si s mocnými světy jako se zrnky písku? Otevírá se před vámi první z deseti kronik psané vládci nejmocnější říše vesmírů. Kronik plných fantazie a toho nejlepšího vypravěčského umění jakým se žánr fantasy může pochlubit. Od prvního okamžiku budete sledovat osudy rozvětvené královské rodiny, kde každý bojuje s každým. Uzavírají se prchavá spojenectví a prchavá nepřátelství. Každý ze členů rodiny vládne silami kouzel, magie a… nesmrtelností. První knihu otvírá Corwin, nadčlověk se ztrátou paměti, který se probouzí na nemocničním lůžku po těžké autonehodě. Netuší nic o svých příbuzných lačnících po „věčném trůnu“, ani o cestě, na jejímž počátku se právě ocitl. Nevzpomíná si na „Lorgus“ ani na jeho protipól „Vzor“. Navíc postrádá svůj balíček „trumfů“, který by mu mohl pomoci překonat pasti nastražené neznámými silami. Udržován pod vlivem narkotik zůstává sám, a někde hluboko uvnitř něho čekají na probuzení nadlidské schopnosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12111/tajemny-amber-devet-princu-amberu-rcw-12111.jpg 4.3226

Tajemný Amber (1.)

Nine Princes in Amber (1970)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vazba knihy:brožovaná
Náklad:2 500 ks
ISBN:80-901035-4-5

Jacck

Celá tato série je naprosto pohodová oddechová fantasy v naprosto originálním světě. Celá série začne nenápadně, kdy se hlavní protagonista probudí v nemocnici se ztrátou paměti, a pak se začnou dít věci. Celých 10 dílů série jsem přelouskal asi za 2 týdny, jak dobře se to četlo :-)

Atanone

Mám ráda fantasy,ale nemám ráda série. Kdyby mi před lety kamarád,co mi podstrčil první díl Amberu,řekl,že mě čeká ještě další řada knih,asi bych nezačala číst. Ale neřekl mi to a protože v knihovně jsem neměla šanci,obtelefonovala jsem půl okresu,abych si mohla všechny díly koupit. Neboli ANO,líbí se mi. Četla jsem několikrát a ještě budu.
A můj vztah k jednotlivým postavám se mění. Jako karetní hra-karty jsou stále stejné,ale jejich význam a to,jak můžou ovlivnit hru,se pokaždé mění. Měla jsem moc ráda Benedikta. Teď nacházím vztah k Julianovi..a ještě nekončíme.
A ještě něco mě princové a princezny Amberu naučili- způsob jejich cestování na Amber je docela dobrý lék na nespavost. Když nemůžete spát,jděte se v duchu projít někam,kde to znáte. Nezanedbejte žádný strom,žádnou kytičku,dejte si na čas.A když cestou usnete,zkuste si pamatovat,kde to bylo. A po pár dnech to vemte zkratkou rovnou na místo,kde obyčejně usnete. je to taková pomůcka pro mozek a mně se velmi osvědčila.
A teď budíček,nespat,číst!

mira.k

Klasická fantasy série. S rostoucím číslem svazku klesá mírně kvalita. Rozhodně stojí za přečtení.

PetraMishka

Nebylo to špatné, i když svět Amberu je opravdu specifický a obtížně se chápe jeho fungování. Jsem zvědavá na další díly.

Stellia

Princové Amberu..Čítala som ju asi tak pred pol rokom, a stále mi nedá nemyslieť na ňu :) Taký komplexný príbeh som dlho nečítala. Fantastické opisy uľahčujú čitateľovi predstavivosť, pretože komplexnosť Amberu nepozná hraníc...Pán Zelazny len ťažko nájde konkurenta. Bravo!

Malarkey

Přiznám se, že každá objemná fantasy mě standardně ze začátku znejistí. Nevím totiž, co čekat a mám strach jí ihned věnovat desítky hodin času. Kór, když série Amber čítá deset knih. Nicméně Devět princů Amberu jsem zkusil a hned z kraje mě potěšila ich-forma, se kterou autor popisoval nejdřív amnésii hlavního hrdiny a následně i samotný svět Amberu. Trošku se mi teda nelíbilo, že samotnému princovi padalo všechno do ruky (hlavně během amnésie), ale zase mě překvapovala originalita samotného světa Amberu. Hlavně teda přemisťovací karty. Také jsem si během čtení knížky říkal, že 160 stránek je na takový svět málo, ale zajímavé je, že autor samotnou osobitou formou psaní dokázal i do mála vtisknout strašně moc. V podstatě mě seznámil s příběhem devíti princů Amberu a to mi stačilo k tomu, abych první díl této série dočetl a okamžitě prahnul po dalším příběhu z tohoto světa.

jarda108

Ze začátku to vypadalo zajímavě, ztráta paměti, zjišťování kdo je kdo, atd... Pak ale nic moc, podivné matlání dvou světů dohromady, nelogické prvky, dočetl jsem, ale druhý díl už určitě ne.

Hadati
20.10.2016

Už podruhé jsem se ponořil do světa Amberu a znovu jsem byl tímto světem uchvácen. Zelaznymu jeho vytvořený svět dokonale funguje a my se s ním seznamujeme po menších dávkách díky tomu, že hlavní postava ztratila paměť a společně s ním tak tedy postupně objevujeme mechanismus tohoto fantaskního světa. Corwin tak postupně začne zjišťovat, co je vlastně zač, kdo a proč mu usiluje o život, a jak se to má s jeho rodinou.

Drowned
28.09.2016

Ono začít číst ságu o Corwinovi a jeho intrikářské rodině hned po dokončení Sapkowskiho Zaklínači asi nebyl moc dobrý nápad. Knihu jsem jen s obrovským vypětím přečetl, ale snad další díly získají na tempu. Hlavně mě u úvodní knihy vadil velmi strohý styl psaní příběhu.

Insignitka
01.09.2016

Je to zajímavé, ale nezvládla jsem to dočíst...

YuuMitsuko
26.07.2016

Tady máte důkaz, že dobré fantasy nemusí mít přehršel stránek a vážit dvacet kilo. Rozhodně je to živá kniha s rychlým tempem, tak rychlým, že nebudete chtít odejít.
Původně jsem trochu váhala, jméno Roger Zelazny jsem párkrát slyšela, ale v žádné konkrétní souvislosti. Co mě skutečně přimělo číst, bylo jméno Jana Kantůrka, které je pro mě zárukou kvality. A rozhodně jsem nelitovala.
Pan Zelazny si zajímavě spojuje naši realitu s vlastním světem, který (alespoň mě) nezapadá do konvencí. Najednou tu máme město Amber, které zapadá i nezapadá. Jen posuďte sami.

Teron
21.11.2015

První setkání s jediným skutečným světem a jedna z čtenářských lásek...ať už to byl vyšinutý Dworkin, granáty v kabelce (hodnotím kroniky Corwinovy i Merlinovy), nebo kouzlící programátor, který pomocí Logru servíroval zeleně světélkující pivo. Taková jízda se nezapomíná;-)

kethy
20.10.2015

Nádhera, hned po prvním odstavci jsem věděla, že tohle bude dobrodružství, jako psané na mou míru. Corwina jsem si velmi oblíbila a jeho příběhy budu nadále sledovat.

Terva
05.10.2015

Všechny ostatní světy jsou tvořeny stíny, jen jeden je skutečný - Amber, dokonalá říše. Příběh Corwina jsem četl již dvakrát - tím myslím všech deset základních knih plus pět dalších, které se odehrávají před Corwinem. Teď jsem se rozhodl, že si celou ságu přečtu opět. Líbí se mi ten začátek, to je vlastně důvod, proč jsem to začal číst. Kniha a hlavně děj knihy prostě musí zaujmout a mě to teda zaujalo. To, co se zde odehrává je vysoká hra, plná napětí, překvapení, intrik a lásky. Následující knihy nejsou horší, by naopak, čím více se čtenář dostává do děje a obrazu, tím více ho příběh baví. Malá ochutnávka. Zdálo se mi, že to trvá celou věčnost, ale teď už to snad konečně přestává. Jen malá poznámka - vlastním knihu s názvem Vládci stínů, která u nás vyšla v roce 1992 společnosti AG Kult. Po nějakém čase vyšla kniha znovu, ale pod názvem Devět princů Amberu. Je to strhující sága a mohu jen vřele doporučit.

PierRe Vesper
06.09.2015

Pro mě nic světoborného, ale nalákalo mě to si přečíst pokračování...

Claudius
08.08.2015

Od Zelaznyho jsem již četl Pána stínů a ten mě svým stylem vůbec nezaujal. Nad panem Zelaznym jsem tedy zlomil hůl a na jeho další knihy jsem tak nějak neměl vůbec chuť. Ale když už se mi Devět princů Amberu dostalo pod ruku, řekl jsem si, že to s ním ještě vyzkouším. A byl jsem příjemně překvapen. Ono to sice není tak těžké, když má člověk minimální požadavky, ovšem kniha mě zaujala natolik, že začínám přemýšlet o přečtení dalších dílů. To ovšem až někdy v daleké budoucnosti.

Allia
10.07.2015

Výborná kniha. Líbil se mi styl s jakým ji autor psal. Hlavní postava jakoby s vámi rozmlouvala, či jste četli její deník. Děj je napínavý po celý průběh knihy. Nešlo ji odložit, i když ze začátku jsem měla problém pochopit danou scenérií, ale zvyknete si a pak je to také jedním z důvodů proč číst dál. jednoduše chcete pochopit podstatu a cítí s hlavní postavou, které jí objevuje s vámi. Těším se na další díl a určitě zařadím autora k mým oblíbeným :-)

Alena_S
23.03.2015

Na knize stojí Nejlepší fantasy sága. Tak to by si jeden řekl: No nazdar, jak asi vypadají ty špatný..! Zkusím ještě druhý díl, jestli přinese závratné zlepšení a trochu osvětlí to, co se dělo v tomhle, a pak se stejně poběžím schovat k dalším dílům Meče pravdy :)

Galadwen
26.01.2015

Klasika, úvodní kniha legendární série, z Zelaznyho věcí ta lepší, ale mně nesedí - na můj vkus je příliš neosobní a popisná. Kladem je rozumný rozsah. Specifikum Zelaznyho, a této knihy zvlášť, je taky množství lihu prolitého hrdlem a propálených cigaret na místech a v situacích úplně podivných. Chvílemi hrdinové nedělají nic jiného, než že chlastají a kouří.

jirincz
20.11.2014

Vůbec mě to nezaujalo a nechytlo. Vyprávění příliš popisné, na můj vkus málo děje a ke všem opakujicímu se. Jdeme sem, tam se pobijeme, o několik lidí přijdeme, jdeme dál a tam se zase pobijeme... Ke všemu bitvy v knihách mě nijak extra neoslovují. Jediný prvek fantasy a co mi přišlo zajímavé byly trumfy, ale až tak moc zase využívány nebyly... Asi nemám důvod dále pokračovat v četbě dalších dílů...

kuSty
26.10.2014

Nevím, nijak mě to neoslovilo. Svět Amberu mi nepřirostl k srdci a zbůsob vyprávění taky nic moc. Další díly už mě nelákají,...

Ladys
14.09.2014

Jednoduché, přímočaré, akční, na nic si to nehraje. Jde se rovnou na věc! A to mám rád. Poprvé jsem to četl někdy po revoluci a po druhé s novějším vydáním i zakoupil. Bohužel jen prvních pět dílů. Ostatní zatím "Straky na vrbě" nevydalo.

Rawen616
07.02.2014

Hodně slabá fantasy. Celé je to takové divné. Napsané strašně zkratkovitě až skoro jak kdyby to psal nějaký školák a ještě s výrazným výskytem deus ex machina. Rozhodně mě to neupoutalo natolik abych četl další díly.

wyrda8
25.01.2014

Velmi na tuto sérii vzpomínám. Je to něco velkého a propleteného mystickým skrytým moudrem. Tyto knihy mají kouzlo, chytí za srdce a pro fanouška fantasy je to, myslím, to pravé ořechové. Hltala jsem to s chutí a bez přestávek, po dočtení jsem musela dost dlouho střízlivět, protože mě to hluboce pohltilo...

ellaella
15.11.2013

Pěkná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem, no vlastně prvních pět dílů.. Pak už to nebylo ono..

Arcisit
16.09.2013

Neurazí, nenadchne....

Thanyss
19.06.2013

Poněkud náročnější čtení Malazské knihy padlých jsem si rozhodla odlehčit Tajemným Amberem, kterému jsem přišla na chuť velmi rychle. I když si nemůžu při čtení odpustit srovnávání s Kingovou Temnou věží, jistá podobnost v námětu tu je :) Nicméně není na škodu, Zelazny vypráví příběh svým vlastním stylem. Příjemný je i rozsah jednotlivých knih, takže se nezaleknou ani čtenáři, které děsí bichle o několika stech stranách.

Peti
23.05.2013

První díl knih o Amberu mě úplně polapila, přečetla jsem ji jedním dechem. Do knihy jsem se úplně ponořila a s Corwinem (hlavním hrdinou) jsem objevovala střípky jeho minulosti a přítomnosti, Stíny, Amber trumfy atd.. Pěkné, těším se na další díl.

kivera
04.04.2012

Asi nejlepší dílo Rogera Zelaznyho. Více se mi líbilo prvních pět dílů. Druhá polovina je už poněkud rozvláčnější.

valda
11.03.2011

První kniha desetidílné série odehrávající se na světě Amber. Hlavní hrdina se probouzí na nemocničním lůžku pod vlivem otupujících látek a nepamatuje si, kdo je, ani jak se jmenuje…
Postupně se dozvídá, že patří do rodu devíti synů a čtyř dcer vládců Amberu a jeho bratr Erik se chystá prohlásit králem na jediném pravém světě Amber. Ostatní světy, jako třeba Země, jsou jen stíny a on, stejně jako jeho bratři má schopnost tyto světy přetvářet.
Zelazneho postava Corwin je dobrou ukázkou drsného, pragmatického, až cynického, velmi inteligentního, ale také bez dlouhého rozmýšlení jednajícího hrdiny, který se vydává dobýt zpět svůj trůn, protože je prostě „sakra“ princ Amberu, a Zelazny se nikde nezdržuje nějakým vysvětlováním, třeba, že jeho bratr bije malé děti, nebo cokoliv jiného… Ve stejném duchu je napsaná celá kniha, děj má rychlý spád, celý složitý svět a propletence vztahů postav si většinou čtenář musí odvodit z dění, často mi taky připadalo, že autor prostě záměrně přeskočí nějakou část, protože by mu přišla nudná.
Zároveň se autor nijak neomazuje žánrem, a v jeho světě je fakt možné kde co… Třeba, že si Corwin po udatné bitvě, se spoustou strašlivých nestvůr a skvěle popsanými šermířskými souboji, jako z Pána Prstenů, zapálí cigaretu, a pak třeba nastoupí do Mercedesu…
Celá kniha je v hodně temné atmosféře, ale zároveň autor někdy přijde i s vtipným nadhledem, plná zvláštních míst, intrik mezi sourozenci, kteří jsou každý jiný, a taky obsahuje obrovskou spoustu skvělých nápadů…
(Četl jsem v překladu Honzy Kantůrka, ty předchozí myslím, nejsou příliš povedené.)

Roger Zelazny

Roger Zelazny