Tajemná zahrada

Tajemná zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444856/bmid_tajna-zahrada-Wtf-444856.jpg 4 287 77

Knížka, jejíž anotaci právě prohlížete, je až neskutečně krásná a pronikavě silná. Je z toho šafránově mála vyprávění, jimž člověk podlehne, ať je mu devět, třicet dva nebo sedmdesát osm let. Výjimečná knížka, příběh psaný pro čtenářky a právě tak pro čtenáře! Hned na počátku prožijeme hrůzu: Potom se začaly dít hrozné věci a Mary pochopila, co znamená tajemná atmosféra, která se vznášela nad oním ránem. Propukla totiž cholera. Rozpoutala se ve své nejhorší podobě a lidé padali mrtví k zemi jako mouchy. Chůva onemocněla hned první noc a právě kvůli její smrti se ozýval nářek z příbytků služebnictva. Než nadešel další den, zemřeli ještě tři sluhové a ostatní se v hrůze rozutekli pryč. Všude se šířila panika a v bungalovech umírali lidé. Z Mary se během několika hodin stává sirotek a za několik dní musí opustit koloniální Indii – jediný domov, který dosud poznala. Vydává se ke vzdáleným příbuzným do Anglie, jenže v jejich velkém tmavém domě, který má snad stovku většinou nepoužívaných, zamčených pokojů – nejméně jeden z nich ovšem ukrývá tajemství – se cítí, jako by zůstala na světě úplně sama. Zvlášť když člověk všude kolem narazí napřed na lány nudných zelinářských záhonů a za nimi pak na nekonečná pustá vřesoviště. Ještě věříte, že je to výjimečně krásná kniha? Sáhla do kapsy, vytáhla klíč a zjistila, že se do klíčové dírky hodí. Zasunula ho dovnitř a otočila jím. Musela klíč chytit oběma rukama, a nakonec povolil. Pak se zhluboka nadechla a podívala se na dlouhou cestičku za sebou, aby se přesvědčila, že tam nikdo není. Zřejmě tudy žádní lidé nechodí. Mary se znovu zhluboka nadechla, protože byla nervózní, odsunula dlouhý pohupující se břečťanový závěs a zatlačila do dveří, které se pomaličku otevřely. Mary vklouzla rychle dovnitř, dveře za sebou zavřela, zůstala stát zády k nim a rozhlížela se kolem. Dech se jí zrychlil vzrušením, údivem a radostí současně. Stála uvnitř tajemné zahrady. Život malé Mary a jejího bratrance Colina – ještě před chvílí to byli docela otravní a sobečtí jedinci – se navždy promění. Zláká je zahrada a život v ní se všemi nástrahami a háčky. Podaří se jim kdysi krásnou, ale teď zanedbanou zahradu s pomocí zkušenějšího kamaráda Dickona tajně vzkřísit, poznají ji jako živoucí a umíněnou bytost a pak zjistí, že rozkvétají spolu s ní a že se vlastně stal zázrak: V trávě pod stromy, v šedých kamenných nádobách na květiny, které stály ve výklencích a všude jinde, zářily zlaté, fialové a bílé flíčky. Na stromech nad nimi svítily růžové a sněhobílé květy. Všude se třepetala křídla, znělo sladké cvrlikání a bzukot a rozléval se bezpočet vůní. Tajemná zahrada je příběh o skrytých silách a zřejmých nádherách přírody, o jejím ohrožení a o úsilí, jež ji dokáže navrátit k novému životu, je to vyprávění plné tajemných náznaků, znepokojivých psychologických momentů, překvapivých odhalení a hlubokých, fantastických záhad. Vyprávění, jež se staví s porozuměním ke složitostem života, k otázkám dobra a zla a hlavně k nám, kteří ono dobro i zlo zosobňujeme.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Leda

The Secret Garden , 1911

Nogriko
14.12.2014 5 z 5

Přestože, je to kniha pro děti, přečetla jsem ji velmi rychle. Byla jako milé pohlazení, které i dospělému dokáže připomenout, že svět a příroda kolem nás je báječné místo k životu.

ladyfromskye
21.08.2014 5 z 5

Milá knížka, která naučí děti, jak se chovat k lidem i k přírodě. Obojího je přitom dnes hodně potřeba. A kdo ví, třeba i dospělí si vezmou nějaké poučení k srdci. Některým, a znám jich bohužel více, než by se mi líbilo, by to více než prospělo!

aalexiis
15.08.2014 5 z 5

Viděla jsem film a hned mi bylo jasné, že si jednou příběh i přečtu. Nakonec bylo z jednou docela brzy, protože se knížečka objevila v Knižním klubu a já zajásala. Je to příběh plný naděje a krásy, kouzel a prostého života, snahy a změn. Pro každého člověka, který věří! Ať už v cokoliv.

Roselunda 1928
04.05.2014 4 z 5

tato kniha me uchvatila, kdyz jsem ji cetla poprve, ale kdyz ji otevru ted, nudi me to, nedokazu se do toho vzit... ale dobry napad, autorko!:)

Poutnice
16.04.2014 5 z 5

knihu jsem jako dítě nikdy nečetla - možná bych ji ani neocenila, ale teď na mě moc zapůsobila. Přestože jde o knihu pro děti, mě se moc líbila a chystám se jí pořídit do vlastní knihovničky, abych ji mohla číst s dcerou.
Mám ale jedno velký proti - měla jsem vydání, které je plné chyb, překlepů, slova jsou ve větách sem tam přeházená nebo dvakrát za sebou, což pro malého čtenáře nejspíš nebude zrovna ulehčení čtení a nepřispěje to ani k tomu, aby si knihu (nebo čtení celkově) oblíbil.

zipporah
15.02.2014 3 z 5

Jedna z lepších kníh, dala by som aj štyri hviezdičky, ale nepáči sa mi prítomnosť náboženstva, chápem, že "terapia" duchovným svetom je nutná v našej civilizácii, no myslím, že popri mocnom účinku prírody, ktorú tak opakovane vyzdvihuje, bolo toto už fakt zbytočné....

anibeni
31.01.2014 5 z 5

Toto je prostě knižní lahůdka, která je i tolik let od svého vydání stále krásně čtivá... Příběh potěší nejen děti, ale i dospělé..

katynais
29.01.2014 3 z 5

Knížka pro děti, ale určtiě potěší i dospěláka, hezky jsem se u ní odreagovala

Wanderer
14.09.2013 4 z 5

Veľká škoda, no Tajomná záhrada ma až tak neočarila ako sa to podarilo Malej princeznej. Aj tak však ostáva mojou srdcovkou, túto knihu a príbeh jednoducho milujem. Je zvláštne, ako niečo tak jednoduché môže byť tak čarovné, a ako dlho vám to dokáže ostať v srdci.

מיכאל
03.09.2013 4 z 5

Krásná knížka. Jsem celkem ráda, že jsem jí objevila až teď jako dospělá. Mám dojem, že jako dítě bych jí plně nedocenila. Colinův proslov o kouzlech se stal mojí mantrou.

Liiiii
01.04.2013 5 z 5

Tahle knížka mě nabila novou energií na nový rok.... Nesmírně se těším na jaro až budu moct běhat po vřesovištích a dýchat čerstvý vzduch jako Mary a Dickon. A i když mi je tak třikrát víc než těm komu je tato knížka určená, tak mě okouzlila natolik, že si jí přečtu určitě ještě několikrát. Je kouzelná! Doslova.

sabanka
03.01.2013 5 z 5

Jak neskonale já miluji tuto sérii.... Krásné retro klasické příběhy....

Yalka
02.01.2013 odpad!

Nikdy nepochopím, jak se tenhle příběh může být tak oblíbený. Osobně bych ho nedala číst žádným dětem. Na Amazonu je to jedna z nejstahovanější knih z těch, které jsou v public domain, je v první desítce, i v jiných žebříčcích boduje. Také zde má vysoké procentní hodnocení.
Sice je to jeden z klasických příběhů od Burnettové, ale pro mě traumatizující kniha, jejíž čtení mě (hned od první stránky) skoro fyzicky bolelo. Dvě děti, o které se od jejich nejútlejšího věku nikdo nezajímá (obě z dobře situovaných rodin!), jejichž rodiče by měli dostat vyliskáno za zanedbávání, a které zákonitě musí trpět citovou deprivací, která se dá těžko napravit...
Tak tyto dvě děti se potkají (za divných okolností), nakonec se spřátelí a vše se v dobré obrátí? Nezanedbatelnou roli přitom hraje... Konečně někdo empatický, kdo vstoupí do jejich života??? Ne, ne, nebojte: v hlavní roli v napravení těch chudáčků (v pojetí autorky ovšem rozmazlenců) je příroda anglického venkova. Cože??? Bouchám hlavou do stolu...
Hrozné.
K tomu přihoďte vědro lidové moudrosti a selského rozumu a máte to celé.
Dočetla jsem to jen z trucu a taky proto, že jsem to četla v angličtině, tak jsem to nechtěla vzdát.
A ta závěrečná pointa! Au!!! Spoiler: otec přijme své jediné (a bohužel zdravotně postižené) dítě zpět do svého života teprve, až to se uzdraví? To vážně nikomu ze čtenářů nevadí?

Od autorky mám ráda hlavně Malou princeznu a mrzí mě, že zatím není přeložená do češtiny. Ta je totiž v rámci žánru velmi dobrá. Malého lorda znám také, ten mi přišel roztomilý a úsměvný (už v dětství jsem při čtení chápala, že je to kýč). Ale toto? Toto se fakt nepovedlo. Odpad!

MAGY
30.11.2012 5 z 5

Tahle knížka je knížka , která mě přesvědčila , že čtení není nuda , ale zábava ! : )

Eneo
03.04.2012 5 z 5

Jedna z mých prvních knížek, které mě v dětství přesvědčily, že čtení stojí za to.

Vlče
12.02.2011 5 z 5

Toto je naprosto kouzelná kniha! Mám doma její první překlad do češtiny z roku 1921 a je naprosto dokonalý.
Tento, co vyšel nově je taky dosti dobrý. Je to prostě nový překlad, který se moc neliší od prvního, což je fajné. Jelikož jsem držela v rukou knihu, která vyšla chvíli po zfilmování , tak jsem velice ráda, že už dětem a dorostu necpou do rukou sesekanou knihu, ale celou knihu tak, jak ji autorka napsala! :)

Alix
30.11.-0001 4 z 5

Rozmazlená a egoistická malá Mary žije s rodiči v Indii, ale po nenadálé smrti rodičů je poslána do Anglie ke svému strýci. Je sama a nikdo ji nemá rád. Pak si najde kamaráda a začne objevovat tajemství velkého domu, v němž bydlí a tajemství skryté a zanedbané zahrady. Mary se začne pomalu měnit a tím se mění i život na celém panství.