Tajemná řeka

Tajemná řeka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39773/bmid_tajemna-reka-2YN-39773.jpg 5 145 30

Sean Devine, Jimmy Marcus a Dave Boyle společně vyrůstali v irské dělnické čtvrti Bostonu. Jednoho dne je z klukovských her na ulici vyrušil příjezd auta se dvěma muži, jeden z chlapců nastoupil a nechal se odvézt. To, co následovalo, ukončilo chlapecké přátelství a změnilo život všech tří navždy. O dvacet pět let později je z Davea traumatizovaný neurotik, který se snaží udržet při životě své manželství a nepouštět z řetězu démony, jichž je plný. Jimmy, bývalý trestanec, je majitelem krámku a ze Seana se stal kriminalista. Při vyšetřování brutální vraždy mladé dívky se bývalí přátelé opět setkávají na místech, kde prožili dětství. Tajemná řeka je nejen napínavý a drsný psychologický thriller, ale i epický román o lásce a věrnosti, víře a rodině, v němž lidé nevratně poznamenaní minulostí zjišťují, že se ocitli na cestě, která nevyhnutelně vede ke srážce s nejtemnějšími skrytými pravdami o nich samých.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Doplněk

Mystic River , 2001

Iva B.
01.06.2015 4 z 5

Nedávno jsem viděla i film podle knihy a zdál se mi docela dobře zpracovaný, což se u filmu podle knížek stává málokdy.

Rade
11.02.2015 3 z 5

Drsný příběh s ještě drsnějším koncem.
Ale ta myšlenka, že ze zneužitého dítěte vyroste skrytý pedofil, mi vadila. A nebo to možná měla být myšlenková zkratka, tak jako většina (anti)hrdinů této knihy myslela ve zkratkách...

Eidalon
27.07.2014 5 z 5

Kniha Dennise Lehanea – Tajemná řeka se mne dostala do rukou společně s dalšími knihami, jakoby náhodou, necíleně. Jako další „detektivka“ k přečtení.

Hned na úvod musím říci, že mne tento skvělý psychlogicko – kriminální příběh pohltil a jak to moc nedělám, dávám mu plné ohodnocení – pět hvězdiček. Zaujal tématem, jazykem a v neposlední řadě i překladem, který mne přišel tak zvláštně krásný, že Vás tato skutečnost „uhodí“ do očí hned na prvních stranách – teprve později jsem vstřebal informaci, že jeho autorem je Robert Křesťan, člověk, který se jistě překládáním knih neživí, ale který nám svou schopnost pracovat se slovy a myšlenkami, předkládáním nejrůznějších obrazů, dokázal mnohokrát ve svých písňových textech.

Knihu jsem začal číst bez hlubší přípravy, ale hned v úvodu jsem si uvědomil, že její příběh na pozadí mysli znám a vzápětí jsem došel poznání, že z filmu, který jsem před léty zhlédl. Teprve v této chvíli jsem si našel k dílku i autorovi další reálie, a mohu říci, že kniha byla právem uchopena velikánem amerického filmu Clintem Eastwoodem, který s ním získal řadu významných ocenění (Oskary, Cesara a Zlaté globy).

O to více jsem se zahloubal do příběhu tří dětských kamarádů, kteří se stanou svědky sexuálního zneužívání dětí – jednoho z nich, aby je tento společný zážitek navždy poznamenal v jejich dalším životě a rozehrál tak příběh, který není jen klasickou detektivkou.

. . . v našem životě existujou určitý nitky – zatáhneš za jednu – a ovlivníš všechno ostatní . . .

tak tato myšlenka vyjádřena slangovým dialektem se vine celou knihou, která je obrazem jedné doby, jedné komunity v Bostonu, ale zároveň i psychologickou sondou do dnešní společnosti, do dnešních priorit hodnot a to hned ve dvou generacích – té minulé i současné.

Sean, Jimmy a Dave společně vyrůstali v irské dělnické čtvrti Bostonu, která představovala spíše tu dolní komunitu americké společnosti. Jejich dětství ovlivní společný zážitek a mění jejich životy. O dvacet let později se společně setkávají na místech, kde prožili své dětství, Dave jako traumatizovaný neurotik, Jimmy coby bývalý trestanec a současný majitel krámku sekající latinu a Sean jako kriminalista. Opět je spojuje společný zájem – vyšetřování brutální vraždy mladé dívky, dcery Jimmyho, které vede Sean a ze kterého je Dave podezřelý.

Před Vámi se rozběhne nejen napínavý a drsný příběh, ale i román o lásce, o věrnosti, o víře a o rodině a vztahy mezi jednotlivými aktéry, kteří jsou nejrůzněji propojeni. Vyšetřování pomalu postupuje kupředu a rozkrývá nejednoho kostlivce ve skříni, odkrývá jednotlivé vrstvy, vztahy a vazby ty současné i ty minulé.

Vyústění celého příběhu je nakonec velmi překvapivé a přichází v okamžiku, kdy se již z některých cest nelze vrátit. Celou knihou cloumá Jimmyho temperament, při zemi Vás drží Seanova skepse a zalévá Daveův smutek.

Krásné počtení, které má ještě svou přidanou hodnotu. Nutí Vás se opět zamyslet nad tím, kam ten dnešní svět se svým věčným spěchem a budováním pozic, užíváním si života a nezájmem o naše děti a rodinu, o novou mladou generaci, spěje. Současná společnost se příliš brzo vzdává možnosti vychovávat své nástupce ve víře, že to udělá někdo za ni. Neúplné a pochroumané rodinné vztahy, děti rodící se partnerům, kteří ale žijí na psí známku, to je dnešní realita dne. Děti se stávají obětí partnerských neshod, pendlujícím zbožím, produktem, do kterého mnozí vložili jen minimum.

Ruku v ruce s „demokratickým výchovným přístupem“ se tak z našich krásných a milých dětí stávají brzy ofrklí fracci, kteří znají svá práva lépe, než kdejaký právník. Vychováváni ulicí, partami, počítačovými hrami plnými násilí, internetem s obsahem všeho možného a prostředím ve kterém žijí, Vás klidně odstřelí za bílého dne, protože to považují za dobrý nápad - dnes to bylo fakt hustý – úcta k hodnotám, vzdělání, stáří, historii, to jsou jen nudné kecy, které nestojí ani za prd. Připočtete-li neustále se rozvírající ekonomické nůžky mezi těmi bohatým, vlivnými a zbytkem světa, nejspíš nás žádná růžová budoucnost nečeká neb jak si vybít negativní frustraci, že patřím k té bezvýznamné většině . . . než cíleným ničením, násilím, jehož přerůstání v další aktivity nechci ani domyslet . . .

Kniha pana Lehanea je úplně odlišná dnešních severských kriminálních pecek a na své přijdou obzvlášť milovníci Hammetta, Chandlera, McDonalda či Parkera.

Skvěle investovaný čas, alespoň dle mého názoru . . .

evickakyticka
14.07.2014 5 z 5

Od začátku mě kniha bavila, měla spád, napětí. Hovorový styl a sem tam sprosté slovo mi nevadilo. Akorát jsem trochu plavala v postavách, ale jen v začátku.

Ládja
06.07.2014 4 z 5

Nemohu si pomoci, ale nějak jsem se nedokázal začíst. Stejně, jako ostatní knihy od Lehaneho, jsou skvěle napsané, ale do této jsem se nemohl dostat a vlastně by se dalo říci že jsem se pořádně nedostal. Možná to bude tím, že jsem několikrát viděl film a moc dobře jsem věděl, jak to vše nakonec bude a film se skutečně drží podle knihy. V tom vidím také problém Lehaneho a zfilmování jeho knih, u žádné jiného autora mi to tolik nevadí, jako zrovna u něj. Když vidím film, tak už vím "to" velké překvapení na konci. Ale i tak stále za to stojí číst jeho knihy a už se těším na srpen až vyjde další...

Evazita
21.04.2014 5 z 5

Chytlavý příběh a člověk se i zasmál, když si představil bratry Savageovce :-)

exa
09.09.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem sháněla dlouho, a nakonec se mi to podařilo (díky Bohu za antikvariáty) a musím říct, že to stálo za to. Příběh patří mezi ty, co je po přečtení člověk "musí vydýchat", a to i přes to, že si myslím, že se překladatel mohl víc snažit.

Ječmínek
27.08.2013 3 z 5

Takový zamotaný a vlastně béčkový příběh, že? Ale když ono je to tak čtivé a napínavé! Lehane to prostě umí!

kingmaker
23.11.2011 4 z 5

Příběh, který má téměř rozměry antické tragedie. Životy tři chlapců se osudově protknuly dvakrát, nejprve v dětství, kdy na to doplatil jeden z nich, a podruhé v dospělosti. Toto druhé setkání mělo dopady ještě horší, pro jednoho z nich fatální, ale poznamenaní skončili všichni. Příběh má více linií, zajimavá je třeba ta, podle niž každý skutek nakonec dojde osudové odplaty a Jimmy to pozná na vlastní kůži.

cielle
30.11.-0001 4 z 5

Skvělé, napínavé a velmi čtivé!

zfilmováno americká literatura Boston

Dennis Lehane