Tahle země není pro starý

Tahle země není pro starý https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1765/bmid_tahle-zeme-neni-pro-stary-dzh-1765.jpg 4 776 114

Po „existenciálních westernech“ Všichni krásní koně (č. 1995) a Hranice (č. 1997) vydal sedmdesátiletý, cenami ověnčený americký spisovatel Cormac McCarthy v r. 2005 své další románové dílo – Tahle země není pro starý, žánrově označované za „morální thriller“. Jeden muž najde šťastnou náhodou na poušti v kabele pohádkovou hotovost, výsledek války drogových gangů. Od té chvíle ho i s jeho manželkou, která se odjede skrýt ke své matce, začne pronásledovat ten, kterému peníze patřily, a všem třem je na stopě celkem stoicky uvažující šerif – těm dvěma chce život zachránit, třetího dopadnout. Netradiční detektivní příběh ve stylu „noir“ z texasko-mexické hranice se ve svém průběhu plní policistovými meditacemi na téma láska, krev a občanská povinnost. Cormac McCarthy bývá označován za jednoho z nejtemnějších žalobců současného stavu americké společnosti.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Argo

No Country for Old Men , 2005

pepa4081
03.09.2022 3 z 5

Zvláštní knížka. Zajímavá, napínavá. Detektivka nebo ne? Čekal jsem jiný konec.
Uspokojivé.

Šáfa_vole
22.08.2022 5 z 5

Dlouho pro mě byl film klenotem, klasická noirovka, tíživá atmoška a skoro ten pouštní vítr cítíš na tváři.
Knížka je naprosto stejný poklad. Přestože film znáš, bez dechu obracíš stránky a tíha vyprávění na tebe padá. McCarthy v nejvybroušenější podobě.
Skvost.

Margherita_N
30.07.2022 5 z 5

Nájemný zabiják jde po svých penězích, které našel kolemjdoucí, co si šel v noci zalovit do pouště, a rozhodl se je sbalit. Nastává peklíčko pro lovce, jeho mladou manželku i policejního šerifa. Jinak jsem se ale trochu ztrácela v postavách a jejich rozhovorech. Tahle země prý není pro starý proto, že v ní lidé v McCarthyho příběhu nemají šanci zestárnout, a rozhodli se tak prostřednictvím svých činů. Příběh je plný filozofování a mudrování nad životem, vypisovala jsem si je do poznámek.

———
Nikdy nemůžeš začít novej život. Vo to de. Každej krok, kerej uděláš, už je napořád. Nemůžeš ho vzít zpátky. Ani kousek z něj. Chápeš, jak to myslím?
Asi jo.
Já vím, že ne, ale zkusím to ještě jednou. Myslíš si, že se zejtra ráno někde probudíš a včerejšek můžeš hodit za hlavu. Jenže včerejšek nemůžeš nikdy hodit za hlavu, je furt s tebou. Co jinýho máš? Tvůj život se skládá z těch dnů, z kerejch se skládá. Z ničeho jinýho.
———

Taky je tam spousta krátkých holých vět, úsečného vyjadřování, hodně brutality a drsný Texas. Na léto doporučuju něco lehčího.

lencin
04.07.2022 4 z 5

Výborná kniha. Pohádkové množství peněz nalezené kolemjdoucím, poctivý šerif a nájemný zabiják pátrající po svém ušlém zisku. Velmi drsný popis dnešní texasské společnosti. Výborně napsané.

elcapitano
17.06.2022 4 z 5

Poslouchal jsem to jako audioknihu namluvenou Janem Vlasákem a musím říct, že to bylo skvělé. plný počet nedávám jen proto, že jsem nějak nesouzněl s celkovou náladou knihy, že prostě ještě nevidím svět tak černě. Možná je to tím, že nežiju v Texasu, možná tím, že mi ještě není tolik, kolik autorovi, .. celkem mne bavila ta akční stránka díla, to filosofování vlastně taky, ale už méně a nějak jsem se proti němu neustále vymezoval. Jinak moc dobré.

Mayaku
01.03.2022 5 z 5

Excelentní kniha, které se již v roce 2007 dostalo neméně kvalitního filmového zpracování. Brilantní nekompromisní text, působivý - místy až nervy drásající - ve své strohosti bez zbytečného patosu a póz. A Chigurh? Jeden z nejlépe napsaných psychopatů ever. Geniální čtenářský zážitek.

MOu598
09.02.2022 5 z 5

Zlákalo mne výborné hodnocení knížky na obálce. A četla jsem a četla. Nešlo se odtrhnout, i když mi běhal mráz po zádech a místy se mi zvedal žaludek. Tak málo slov a řečeno vše potřebné. Konec už tak neplynul. Ale jinak super.
Citát: "Člověk si nadno něco nalže. Namluví si to, o chce slyšet."

TwoFace
09.11.2021 4 z 5

Moc rád bych dal plnej počet. Film mě bavil moc, a vůbec jsem netušil, že je podle knihy. Teď díky Cestě jsem objevil pana McCarthyho a dal si Tuhle zemi. Jenže - trochu jsem se ztrácel v postavách. Trochu v dialozích. Chvílemi jsem ani nedýchal. Chvílemi to byla nuda. Ale těch druhých bylo naštěstí míň. Tak nakonec 80 %.

Ales.BD
20.09.2021 2 z 5

Při nejlepší vůli jsem v tom ten geniální morální thriller nenašel. Jednoduchý nezajímavý děj, sem tam dobrá hláška. Plno mudrování o setrvalém úpadku společnosti a děsivá halda beznaděje. Obdiv k vraždícímu psychopatovi nechápu. Lepší než ceněný film taky o moc není, protože ten je tak věrný předloze, že působí úplně stejně.

coquus
16.09.2021 2 z 5

Na jedné straně svižné vyprávění plné brutální akce, na druhé spousta úvah a filozofování, které však šly úplně mimo mně. To vše namíchané sice v rozumném poměru, avšak výsledek mě ničím neoslovil.

To je špičák z divočáka.
K čemu ho nosíš?
Neni muj. Někdo si ho u mě nechal.
Někdo v sukni?
Ne, někdo v hrobě.

Radous
10.09.2021 5 z 5

Tenhle titul mi kdysi uvízl v hlavě, těžko říct, kdy to bylo či z čeho to vzešlo. Nicméně v pořadníku už je to kupu let. Popravdě jsem ale zaraženej, že je to relativně "mladá" záležitost (alespoň tak vnímám vše, co je kořenama po roce 2000)! Tak jako tak, byla to kvalitní volba. Je to skutečně, jako když člověk sleduje film. Krátké kapitoly to neskutečně čtivým, stejně tak samotný překlad, respktive jeho forma - s přímou řečí bez uvozovek celý text tak nějak zajímavě splývá a zrychluje. S tím jsem se asi ještě nesetkal. Proklady úvahami jednoho z hlavních protagonistů mají taky hodně do sebe. A nečekejte klišé (přiznám se, přeci jen to jedno bych tam uvítal). Top kvalita!

irskádívka
26.08.2021 4 z 5

Zvláštní kniha, příběh, hrdina i autor. V knize je mnoho akce, napětí, mnoho naznačeného a mnoho nevysloveného. Akční příběh propletený myšlenkami o smyslu života a o tom, co je správné a co ne, aniž by autor sklouzl k poučování a plytkým frázím.
Je to směs, která čtenáře musí strhnout, zaujmout a upoutat. Díky autorovi.

Hannibal92
25.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Konecne kniha, do ktere neni nasilim nacpana milostna zapletka, ani nezbytny happy end. I kdyz je to dost ponury pribeh, tak se cte skvele, zbytecne se netahne a obsahuje spoustu akce. Skvela kniha

AnnaŠulcová
22.08.2021 5 z 5

Toto je tak strašně zvláštní kniha. Naprosto bravurně skrývá svou genialitu. S čtenářem si hraje a je to asi jediný příběh, kde doporučuji vidět i film. Může velmi dobře pomoci pochopit různé vrstvy, linie a dodat další úroveň nadšení. Já jsem byla nadšena moc a moc. Cormac je naprostý ďábel a poslední velikán, který se zřejmě měl narodit před sto lety, byť mu těch 100 let brzy bude.

georginaa
15.08.2021 2 z 5

Před lety jsem viděla film a můžu říct, že mě bavil víc než kniha. To se někdy stává. Příběh byl ponurý, násilný a tak nějak se táhl. Pro mě to moc nebylo, ale co bych si to nesplnila do čtenářské výzvy, že ?

artu72
14.08.2021 4 z 5

Tahle země... jsem četl aniž bych viděl film. Skutečně zvláštní příběh. Na jedné straně dějově "chudý" bez nějakého vývoje postav (role i osudy byly dané), ale napsaný stylem, který ve mně zanechal pocit údivu a uznání.

Disease
23.07.2021 5 z 5

Rozhodně nejčtivější McCarthy, i když na morální úvahy je i tady spoustu místa. Budu muset dát znovu film :-)

soupik2012
22.06.2021 4 z 5

Nestává se to příliš často, ale mám-li porovnat knihu se stejnojmenným filmem, tak tentokrát filmové zpracování zvítězilo zcela jednoznačně nad knihou. Důvodem, alespoň pro mne, je způsob jakým je tato kniha napsána. Občas se mi to stává. Příběh mne sice velmi zaujme, je doslova strhující, ale způsob jakým je kniha napsána mi vůbec nevyhovuje. Nedávno jsem stejný problém řešila u knihy Poslední království. Nemám úplně jasno v tom co je hlavní příčinou. Snad je to díky úsečným dialogům. Téměř holé věty. Strohé vyprávění. Absence pocitů jednotlivých postav, jejich myšlenek. Nejvíc mi patrně vadila absence přímé řeči. Za mě tedy ne, ale příběh je tak vynikající, že stejně dávám velmi vysoké hodnocení. Audiokniha se moc povedla a načetl jí pan Jan Vlasák. Ale vyzdvihnout musím především hudbu. Povedlo se dokonale navodit depresivní atmosféru příběhu.

esfinge
18.05.2021 4 z 5

Několikátý McCarthy a opět skvělý ponurý příběh.

josefina_silena
11.05.2021 5 z 5

Temné drama s detektivním nádechem o úpadku morálky, u kterého mrazí. Některé situace eskalují velmi rychle a úplně vám vyrazí dech, a když už si myslíte, že tušíte, kam se bude děj ubírat, autor vám dokáže, že vůbec nemáte páru. A ty dialogy? Naprostá senzace. Víc takových dialogů v literatuře.