Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1595 433

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

Pisquosus
30.06.2023 2 z 5

Po knize jsem sáhla hned po dočtení Oveho. Tak nevím, zda to bylo brzy na dalšího Backmana nebo kniha byla slabá.

Začátek mě bavil, pak mě to nudilo a konec vyloženě mučil. Za mě bohužel nic moc.

cjucka
30.06.2023 5 z 5

Mám přečtenou další knížku od Fredrika Backmana a opět byla skvělá. U čtení jsem se často smála, často se mi chtělo brečet a často obojí současně. A takhle to mám u všech jeho knih. Na začátku jsem nevěřila, že bych si mohla hlavní postavu Britt-Marii oblíbit, protože mě hrozně štvala už v knížce Babička pozdravuje a omlouvá se, ale na konci jsem ji milovala. Pokud jste od tohoto autora ještě nic nečetli, moc doporučuju. Ať si vyberete cokoliv, určitě nebudete zklamaní.

Doubravka1975
29.06.2023 5 z 5

Vtipné a smutné, pravdivé a plné emocí a životních myšlenek + úžasné fotbalové prostředí. Britt-Marie je starší dáma, která vám není vůbec sympatická a pěkně vás štve, ale postupně zjistíte, že se někdy chováte jako ona :(:) a nakonec ji budete obdivovat a fandit jí. Konec jsem si přála jiný, ale i tak SUPER !!!
Když zavřete oči. Vybaví se vám všechna vaše životní rozhodnutí. A dojde vám , že jste se při nich vždycky ohliželi na někoho jiného nebo ....co by tomu řekli lidi ??
Všechno musí mít smysl. A když nemá, je nutné najit hned řešení

keselylenka
23.06.2023 5 z 5

"Když zavřete oči, vybaví se vám všechna vaše životní rozhodnutí. A dojde vám, že jste se při nich vždycky ohlíželi na někoho jiného."
Jasně Britt-Marie je protivná ženská a potkat byste ji asi nechtěli - i když, možná nakonec jen nevidíte, jak moc má ráda. Jen to neumí dát najevo.
Tohle byla pro mě jedna z první Backmanových knih a rozhodně ne poslední.

Atlantis
16.06.2023 2 z 5

2,5* Mám Backmana docela načteného, takže jsem zhruba věděl, co bude. Ale že to bude až tak šablonovité, jsem nečekal. Backman jako vždy krouží a krouží, kydá patos plnými hrstmi, aby pak přistál s údernou pointou. Jenže my jsme tohle už viděli stokrát. A lépe. Naprosto nejhorším záporem je samotná Britt-Marie. Je to neskutečně nesympatická postava, která ano, má mentální postižení, ale sledovat ji je vyloženě utrpení. Dokud je v knize sama, nedá se to číst. Až když se zapojí i vedlejší postavičky, začne jít o snesitelné čtení. Ale to už jste za polovinou knihy. Celkově jsem se nebavil, Britt jsem nefandil, šokující zvraty jsem čekal. Škoda.

Martooni
29.05.2023 3 z 5

Dala jsem panu Backmannovi i třetí šanci, ale je to pořád stejné.. bohužel nejsem cílový čtenář.. Další knihy už číst nebudu, anebo budu, ale až nebudu mít co číst (což se asi nikdy nestane).

Bylo fajn seznámit se s Britt-Marií z jejího pohledu a pochopit, proč se tak chovala v díle předchozím díle v knize Babička pozdravuje a omlouvá se.

Ale nijak zvlášť mě kniha u srdce nechytla. Neurazí, nenadchne.. už si na ni ani nevzpomenu..

Katka2382
22.05.2023 5 z 5

Svět tam za našimi zdmi a zvyklostmi může být skvělý a překvapující.

em75
23.04.2023 5 z 5

Všechny krásné komentáře zde již byly napsány, tak mi zbývá jen napsat - bože, prosím víc takových knih.

Kackac77
16.04.2023 5 z 5

Krásná knížka. Nevím, jestli mě dokáže Backman zklamat, asi ne. Britt-Marie mi připadala trošku jednodušší než série Medvědín, myslím to tak, že byla emočně trošku míň náročná. I když Backmanovi knížky takové jsou, vyvolávají celou škálu pocitů. Britt-Marie je trošičku takový Ove v ženském provedení. Je to příšerná, otravná baba a dovedu si představit, že ji nesnáším. Ale pak člověk čte a čte a najednou zjistí, že ji chápe a že ji vlastně má rád, a že ty její otravné zvyky nejsou otravné, ale vtipné a třeba i dojemné.

kačaboušek
23.03.2023 5 z 5

Tuhle knížku jsem si zamilovala, i když je Britt-Marie příšerná bába, která si myslí, že všechno ví nejlíp. Že nejdůležitější na světě je nablýskaná domácnost a spousta jedlé sody. Když ale opustí svůj zaběhaný život, zjistí, že ten špinavý a zlý svět tam venku je neskutečně skutečný. A zajímavý.

LuccBizon
11.01.2023 3 z 5

Má čtvrtá backmanovka a už se mi ten švédskej grafoman začíná pomalu zajídat. Chrlí jednu knihu za druhou a stále víceméně totéž, jen v jiném balení. Asi je ta jeho perská buchta náročná na prachy nebo co a Fredrik se musí hodně otáčet, aby zarobil. Pořádně uklidit koupelnu prostě nestačí. A my mu na tu jeho limonádu pořád skáčeme. Nebo ne? No asi jo, když se to prodává.
Britt-Marie je Ove v sukních. Asperger nebo co, společensky obratná jako gibbon ve vaně, ale autor ji prostě musí vmanévrovat do situací, ve kterých bude užitečná a svůj promarněný život přece jen jakž takž naplní, čímž způsobí čtenářům hřejivý pocit v podbřišku. První polovinu jsem z ní fakt nemohl. Pizza na ntou. Pak se to trochu spravilo, za což asi může i hlas Valerie Zavadské.
Něco málo o kulisách knihy. Jsou stejně jako hrdinové zaměnitelné s jinými autorovými kousky. Fotbal x hokej, Borg x Medvědín. Medvědín je ale lepší, i díky námětu. Také je novější. Vždycky říkám, že Fredrik psát umí. Naštěstí. Díky tomu se i Britt-Marie a stopa, kterou v Borgu zanechá, dá číst (poslouchat). Díky jemným životním moudrům o jedlé sodě, fotbale a krysách. Ale jsem rád, že v novějších knihách trochu mění schéma. Protože číst znovu o tom samém je zívačka. I od autora, který umí psát.

Coltain
14.11.2022 4 z 5

Kdo četl nějakou jinou knihu od autora, tak zhruba ví, co má očekávat. Smutné a vtipné pasáže, trocha filozofie, to vše velmi čtivé a kniha velice rychle utíká. Jak už tu párkrát zaznělo, hlavní hrdinka je velmi podobná Oveovi. Ale ani já jsem si ji nezamiloval. Navíc fotbalu rozumím asi stejně jako ona. Dávám 4 hvězdy, ale na mém žebříčku kraluje Medvědín a Úzkosti.

99jana99
17.10.2022 5 z 5

Z knihy jsem nadšená. Čtení mě bavilo po celou dobu, je to vtipné, dojemné, moudré prostě klasický Backman. Třetí jeho kniha u mě a zatím nejlepší.

tygřík2
03.10.2022 5 z 5

Ta Britt-Marie! Zprvu by ji člověk nejradši vzal pánví po hlavě, ale postupně...prostě jsem si ji zamilovala. Životní moudra vetkaná do příběhu jemně jako pavučinka. Backmanovský styl vyjadřování a humor, který humorem je a zároveň není. Paní Zawadská dílo svým hlasem a interpretací korunuje.

Bubo19
24.09.2022 5 z 5

Tento týden moc na čtení nejsem naladěná, ale sáhla jsem po Backmanovi jako po jistotě a tento autor mě opět nezklamal. Nevím, jak to dělá, jeho knihy se na první pohled tváří, jako vtipné, ale přitom je v nich spousta každodenních myšlenek většiny z nás a velká porce životní pravdy. Možná je to tím, že se autor nebojí zmínit věci, o kterých často přemýšlíme, jen je nemáme potřebu sdělovat nahlas. Příběh je ve své podstatě smutný, ale vše je líčeno s lehkostí a nadhledem, takže se kniha čte výborně a já ji můžu jen doporučit.

"Musíš pochopit, že když tam tak stojíš nahoře, v jednu vteřinu jsi skutečně připravena skočit. A když si v tu chvíli troufneš, tak skočíš. Ale když budeš čekat, nikdy na to nedojde."
"Smrt je nejvyšší forma bezmoci. Bezmoc je nejvyšší forma zoufalství."
"Vesnice u silnice mají tu zvláštní vlastnost, že vždycky vymyslíte stejný počet důvodů, proč odjet, jako výmluv, proč zůstat."

Wargo
20.09.2022 3 z 5

Nie príliš záživná postava. Ove bol síce protivný, ale človek si k nemu cestu našiel. Britt-Marie mi bola v podstate ukradnutá počas celej knihy, a síce mám rád futbal, knihou som sa "dral" ťahšie než obvykle. Backmanovi dám ale opäť šancu..

Tesset
14.09.2022 3 z 5

Třetí kniha od Backmana, kterou jsem četla a zatím nejslabší. Podobně jako u Ovea jste pak pochopili, proč je Britt-Marie taková, jaká je, ale chybělo mi tam to kouzlo a lidskost, které jsem u Muže jménem Ove cítila.

Kory98
18.08.2022 4 z 5

Tedy ze začátku čtení mi byla hlavní hrdinka protivná a říkala jsem si, co od knihy čekat. Ale jak jsem postupovala ve čtení, postupně si mě Britt-Marie získávala a nakonec jsem ji nemohla neobdivovat za to, jaké změny ve svém životě dokázala udělat i když byla tak svázaná svými zásadami a předsudky. Od autora to byla moje první kniha a myslím, že si na jeho styl psaní asi člověk musí trochu zvyknout, ale to se dá celkem rychle a docela ho obdivuju, že dokáže psát o vlastně obyčejných věcech, ale vlastně vytvoří příběh, který má hloubku.

Mandlevest
16.08.2022 5 z 5

O co později jsem tohoto švédského autora objevila, o to více jeho knihy miluju. Ano, je ždímač emocí, ale dokáže to jen tak mimochodem, žádná urputnost a snaha zalíbit se, a přece to tak dokonale funguje. A je znát, že byl sportovec, tu fair play má prostě v sobě a svým osobitým, nenapodobitelným stylem jí obdařuje i své hrdiny. V této knize tedy zdánlivě nesnesitelnou Britt - Marii, ženu pevných zásad, která ve vás bude vzbuzovat spoustu emocí, ale budete ji milovat. A i ty další o(O)soby z Borgu, stejně jako předtím postavy z vesničky Medvědín (na podzim slovenský Ikar vydává třetí pokračování Vítězové). A tak nakonec už snad jen doporučení. Tento laskavě dojemný, originálně napsaný příběh vás bude bavit. Já si ho užila maximálně.

Karcoolka2210
05.08.2022 5 z 5

Podľa mňa si aj Britt-Marie zaslúži 5 hviezdičiek. Pomaličky, ale isto sa mi dostávala pod kožu a celý Borg s ňou. Backman je pre mňa v tomto skvelý autor, v tom ako zobrazuje ľudí a ich rôzne životné príbehy, s nadhľadom, s humorom, s láskavosťou.
S časti čítaná ako ekniha, ale vo väčšej časti počúvaná ako audiokniha a tu musím jednoznačne vyzdvihnúť a oceniť Valeriu Zawadskú, ktorej jedinečný hlas skvele zapasoval k tomuto príbehu.
Backman je pre mňa jeden z mojich naj autorov, ktorého odpurúčam všetkými desiatimi.