Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1591 431

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

budejka
budejka
10.07.2022 5 z 5

Paráda! Postupně si musítě Britt-Marii prostě zamilovat, i když konec jsem jí přála jiný, než si zvolila. Čtivá kniha. Silná, hořkosladká, nešla číst najednou, chvílemi jsem si ji musela dávkovat. Za mě druhá od Backmana (Úzkosti a jejich lidé) a pro mě byla Britt-Marie určitě lepší.

HannyC
HannyC
02.07.2022 5 z 5

Nedám. Tuhle knížku si nechám. Protože je tak trochu o mně. Protože je tak trochu o každé ženuši, kterou znám :) ... a protože je tak trochu o fotbale. A fotbal moji kluci milují. Fotbal totiž milují nakonec všichni ... protože i já jsem byla tak trochu Britt Marie ... a o míči jsem věděla jen to, že je kulatý. S touto knížkou jsem pochopila, že je středobodem všeho ... a možná to po přečtení této knížky pochopíte i vy :) ... i když příběh je zcela a jistě spíše pro ženy ... ale to nevadí ... nic není perfektní ... ani míč, ani fotbal, ani tento příběh ... a už vůbec ne život.

Termaap
Termaap
02.07.2022 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání Valérie Zawadské, jejíž hlas se podle mého názoru k Brit i k babičce nesmírně hodil.

Má v pořadí už šestá kniha od pana Backmana a jsem opět spokojená. Vtipné, milé, místy dojemné, plné skvělých hlášek a moudrostí; přesně tak, jak jsem zvyklá a jak už, jakožto jeho věrná fanynka/čtenářka, rozmazlená Úzkostmi a Ovem, od jeho knih očekávám.

Kacatko86
Kacatko86
03.06.2022 3 z 5

Fredrick Backman má svůj osobitý styl, hodně dlouhé rozjezdy, kdy si říkám, že kniha je i ničem. Nicméně vím, že pokud vydržím, bude to fajn a kniha se mi bude líbit. A byla fajn a líbila se mi. Nejvíc se mi líbila ta část, kde Britt-Marie odhaluje svoji minulost a naprosto jsem si zamilovala Samiho.
"Člověk si nevybírá okolnosti, ale vybírá si své činy ... Britt-Marie přemýšlí, jestli jsme, jací jsme, v důsledku našich rozhodnutí, anebo okolností."
(ekniha)

fénix56
fénix56
29.05.2022 3 z 5

Taková další varianta Oveho, ale Ove se mi líbil o hodně víc. Mám pocit, že se Backman ve svých knihách drží často stejného schématu. Z bručouna se časem vyklube člověk se zlatým srdcem. Z drsného fracka zastánce slabých. A jediný zlý bývá nějaký podnikatel, co na tom, že jen provinčního charakteru.
Přesto se mi knížka docela líbila, hlavně v momentech, kdy se Britt-Marie chová jako slon v porcelánu (úřad práce) nebo kdy se v retrospektivách pomalu odhaluje její bývalý život. Ale při její obsedantně kompulzivní poruše mi připadá za vlasy přitažené její krmení krysy. Ledaže by ji předtím vydrhla jedlou sodou....

_Brunetka_
_Brunetka_
29.05.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Páni, tohle je už moje šestá kniha od tohoto autora a jsem stále stejně nenasytná jako, když jsem četla tu první. Vím, že se u svých recenzí u knih Fredrika Backmana celkem opakuju, takže se pokusím to vzít hopem. Jednoduše se tu opět setkáváme s originálním příběhem, který je podaný tím specifickým mnou zbožňovaným jazykem autora. Nechybí tu ani ty postavy, které se vám vryjí do srdce tím způsobem, že to až budete fyzicky pociťovat. Nejdřív jsem ze začátku sice měla trochu obavy, jestli tyhle postavy na mě nejsou až moc realistické a protivné, ale to mě opustilo (Britt-Marie je boží, Kent mě vytáčel). Máme tu zase kopu emocí, kterou na vás Fredrik přenese a na oplátku si taky velkou vezme (čtěte: emocionálně vás vyždímá). Já jsem se smála a o minutu později už měla na krajíčku. Závěrem maximálně ještě oceňuju, jaká témata jsou tímto dílem provázaná – život, fotbal, ztráta něčeho, co máme rádi, nový začátek, plnění snů, druhé šance, to, co znamená pro někoho nebýt dost dobrý a co znamená někomu věnovat svůj život. Miluju to, vydávejte další, ať mi nedojde zásoba - a vy se ke mně přidejte!

LittleRebelle6
LittleRebelle6
28.05.2022 5 z 5

Jakože bavila jsem se u čtení. No bylo to pro mē nēco zajímavého. Vēčinou co mē baví čtu jen fakta. Takže i nēco pro mē nové. Doporučuju pro lidi co ví o čem fucík doopravdy je.

001Terka456
001Terka456
28.05.2022 4 z 5

Bylo to moc hezké, ale tak nějak jiné, než jak jsem u pana Backmana zvyklá. Ale určitě si za pár let přečtu znovu.

Ishir
Ishir
06.05.2022 5 z 5

Když jsem zjistila, že kniha je o fotbale, myslela jsem si že to bude nuda. Ale jsem příjemně překvapená. Backman knihu napsal skvěle a vůbec mi fotbal nevadil. Britt-Marie má své kouzlo.

Mikako
Mikako
03.05.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha.
Zasmála jsem se u ní nahlas. Zároveň mi z příběhu ale bylo smutno.
Zatím se mi od Backmana líbilo všechno. A i když Ove je Ove, tak Brit mu hodně šlape na paty.
A hlášku s citrónem si zařadím do slovníku :D

Anet2106
Anet2106
02.05.2022 4 z 5

Další úžasná kniha tohoto autora. I když se zdá, že se v ní toho moc neděje, je to ve skutečnosti právě naopak. Postupně jsem si Britt-Marii oblíbila a vžila se do jejího světa. Moc mě to bavilo a byla jsem ráda, že si Britt-Marie konečně splnila svůj sen!

Gibis
Gibis
25.04.2022 5 z 5

Fredrik Backman mi to udělal zase....i když tentokrát už jsem to trochu čekala. Na začátku si říkám, ta Britt-Marie je ale opravdu podivná ženská a než se naděju, mám chuť ji obejmout a ochránit před celým světem. Na to je autor opravdový mistr, pomaličku osvětluje, vysvětluje, přibližuje, až nemůžete jinak, než ty jeho postavy milovat, nebo třeba jen chápat, proč jsou takoví.
Krásně namluvená audiokniha Valerií Zawadskou, její hlas se k Britt-Marii úžasně hodil!

Aranel15
Aranel15
13.04.2022 4 z 5

Dalo mi trochu práci se začíst a otevřený konec mě zklamal. Čekala jsem, že proměna Britt-Marie bude prostě zakončena rázným rozhodnutím - jedu do Francie a budu se Svenem, což se bohužel nestalo. Nemám tyhle nejasné konce vůbec ráda. Naopak nové Britt-Mariiny přítelkyně a jejich přezdívky mě vysloveně baví.

playada
playada
11.04.2022 5 z 5

Já chci taky být Britt Marie.

kalache
kalache
09.04.2022 4 z 5

...Zvonek nade dveřmi za ní vesele cinkne.On to jinak neumí...

lenka9250
lenka9250
07.04.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako první, před "babičkou" a asi jsem si to užila víc, když jsem neznala víc souvislostí. Vyprávění mi přišlo neuvěřitelně vtipné. Každý jsme nějaký, ona to Britt Marie nedělala naschvál. Takoví lidé reálně jsou a mají to v životě těžké. Každopádně knížku doporučuji.

PPardinio
PPardinio
25.03.2022 4 z 5

Fredrika Backmana mám na odreagování rád. Lidskou formou, vtipem a s použitím zvláštních postav se nebojí popsat i vážná témata. Čím více jeho knih mám načteno, tím mi ale začíná malinko vadit jeho opakující se styl psaní při dějové gradaci a popisu lidských činností. Autor knížky píše dle osvědčeného mustru, který mu přinesl slávu a čtenáře. Za mě je to ale malinko škoda. Chtěl jsem dát 3*, ale rozhodl jsem se pro čtvrtou hvězdičku za popis té odzbrojující dětské radosti ze vstřeleného gólu a lásky ke hře. To miluji na trénování malých fotbalistů/tek předškolního věku (+ několika prvňáků) úplně nejvíce. Ta upřímná a ničím nespoutaná živelná radost mě vždy pošle do kolen.

Bustedka
Bustedka
20.03.2022 4 z 5

Backmann mě baví už dlouho. Ty jeho knihy jsou takový podivný, úsměvný, zamotaný i smutný. Dělá z podivností normálnosti. Ukazuje, co znamená pro lidi empatie, ochota, respekt i láska. Jak důležitý může být pocit, že jste viditelní. Jako třeba pro Britt-Marie, light verte Sheldona z TBBT (trochu asperger, trochu OCD).
Jak píše Backmann : "v jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jedné věci: jak žít svůj život?" a je úplně jedno, jestli je vám 15, nebo 60.

martineden
martineden
17.03.2022 4 z 5

Chvílemi jsem byla z knihy tak nadšená, že bylo jisté - plný počet ji nemine. Jenže kniha nekončila a mně to lavírování mezi ano, ne u této hry na fotbalového Malého prince začínalo lézt nějak nervy. Přesto jsem se určitému dojetí neubránila. A hlavně mě bavily ty hlášky a přirovnání. Jdu si víte jak. Vyndat citroníkovou plantáž, víte odkud?

Pdede
Pdede