Ta třetí

Ta třetí https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59573/bmid_ta-treti-hev-59573.png 4 90 10

Příběh drobného úředníka z konce 1. republiky, který kličkuje mezi dvěma láskami, ztrácí obě a vše končí téměř karikaturně trapnou sebevraždou. K mladé, vášnivé krasavici zcela nezávislé na poutech měšťácké a společenské konvence na jedné straně a na druhé straně ke skromné, důvěřivé a obětavé sestřenici. Hrdina, slaboch a pokrytec nemá ve skutečnosti nikoho rád kromě sebe. Svou sobeckou váhavostí zkomplikuje život oběma ženám, obě ztrácí a svou situaci řeší neplodnou sebevraždou. (1. vydání)... celý text

Hyaenodon
10.04.2023 4 z 5

Na pět hvězd tomu podle něco málo chybí, ale jinak hutná chuťovka o průměrném narcistním zmetkovi. Vedle Neviditelného nebo Petrolejových lamp je dle mě trošku "do počtu", ale to nic nemění na tom, že jsem si ji velmi užil.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Po vynikajícím Neviditelném jsem se dostal i k Té třetí a zlouskat se mi ji povedlo za 3 dny. Myslím, že lepšího psychologa negativních hlavních postav, než je Havlíček, bychom u nás hledali těžko. Proč je ale zrovna "Ta třetí" tak zapadlá, netuším. Jinak bych snad jen všem doporučil někdy nečíst ty anotace na rubu knihy, po pravdě nikdy jsem nechápal, proč tam v kostce převypráví kompletní příběh i se závěrem. Zas*aný spoilery. :/

opic 12
23.11.2020 5 z 5

Když rutina těžce kouše a ambice jsou nízké.
Odpor se zvyšuje,ale emoce nebudou růst.
Budou se měnit naše zvyky,půjdeme rozdílnými cestami.
Pak nás láska znovu roztrhá na kusy.Proč je ložnice tak studená ?
Otočil si se na svou stranu.Je mé načasování špatné ?
Vzájemná úcta usychá.
Je zde stále ta prosba,že máme pokračovat do konce našich životů.
.....................................................................................................................
Kdo je proslulým,tak kdo ? Jsem Berlínanem.Nebo,jsem Taiwancem.Škoda.
Zbývá tedy jen.Jsem Maloměštákem.
Psychoška jak víno.Rozpitvá.Odhalující tělo.Obnažená podvědomí.Rozkatí mysl.Co se všechno zchumelí,mezi dvěma partnery.Na dřen anatomické.Vztahové do detailu vylíčené.Po těle mrazivě nepříjemné... A co teprve myšlenkově ?
Jaroslav od počátečního fúnusu stupnuje děj měrou vrchovatou.Vlastně funusní je celé ladění.Mrazivě těkavé.Ten kdo hledá,najde mezi řádky.
A jako obvykle a stále...lež jako světový řád.

georginaa
09.09.2020 3 z 5

Život nám kolikrát přinese takové podivné situace, kterým musíme čelit a vyrovnat se s daným okamžikem. To samé se stalo v tomto příběhu. Milovat dvě rozdílné dívky najednou, jedna je otrlá městská a druhá skromná a důvěřivá, obě jsou jako den a noc. Bohužel je chlapec tak dokonale přebíral , až mu nezbyla žádná.

JiriCh
31.05.2020 5 z 5

Havlíčkovi Petrolejové lampy a Neviditelný jsou výborné knížky, ale Ta třetí na mě zapůsobila ještě o trochu více. Snad proto, že se zabývají tématy, které se týkají každého z nás. Není tu žádné pojednání o nepříjemných psychických poruchách, ani popisování maloměšťáctví na přelomu století. Ta třetí je více o rodinných a partnerských vztazích, o sobectví, obětavosti, o upřímnosti, vypočítavosti a o zacházení s láskou.

Havlíček ve mne vždy dovede probudit silné pocity. U Neviditelného mne mnohokrát mrazilo, v Té třetí jsem zas často cítil velice nepříjemný pocit studu. Jako bych byl skutečně svědkem těch trapných situací, měl jsem sto chutí si zacpat uši a utéct někam pryč, abych ten pocit hanby ze sebe setřásl. Některých postav mi bylo opravdu líto a k některým jsem cítil odpor. Na konci knihy jsem si s hrůzou uvědomil, že i já mám s tou zápornou postavou cosi společného a chovám se k jiným ne zcela dobře. Ta knížka mě vážně donutila přemýšlet nad sebou samým.

VeruRomanská
29.10.2019 5 z 5

Havlíček je prostě mistr psychologie. Tato kniha je jiná, než ty ostatní, které jsem od něj zatím četla, přesto stejně skvělá :)

vejnar
18.10.2018 5 z 5

Když překousnete první kapitolu o pohřbu, budete překvapeni postupně se rozjíždějící dynamikou a čtivostí příběhu! Zamilovanost je lektvar mnoha ingrediencí a pokud se nám něčeho nedostává začneme pochybovat. A z pochyb vznikají další problémy, nejistoty a vztahové spekulace..

iva23
17.08.2016 4 z 5

Překvapuje mě to nízké hodnocení, mně se moc líbilo.

Diorissimmo
22.09.2013 3 z 5

Námět knihy bezesporu zajímavý, ale nečetla se mi zrovna lehce. Musela jsem se prokousat spoustou únavných pasáží a film s V. Dlouhým a Lucií Vondráčkovou byl v tomto případě mnohem lepší než kniha. Téma vynikající, film skvělý, jen v knižní podobě se to hůře četlo, nemělo to takovou jiskru jako film.

Graine
16.08.2012

Kniha mě velice zaujala, po přečtení jsem zhlédla i film s Lucií Vondráčkovou a vladimírem Dlouhým a byla nadšená!

zfilmováno psychologické romány

Jaroslav Havlíček