Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355335/mid_ta-prede-mnou-NQd-355335.png 4 2671 821

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. EMMA se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. JANE prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

uzivatel6305
16.05.2022 4 z 5

Musím říct, že mně se to líbilo. Poslouchala jsem audio a bylo opravdu dobře namluvené. Zpočátku jsem nechápala, kdo je z minulosti a kdo z přítomnosti, ale brzy to člověku dojde. Do domu bych nevlezla, smlouvu bych nepodepsala, za architektem bych práskla dveřma,... Ale proč si nezaspekulovat? Postavy byly zajímavé, nikdo vyloženě sympatický, ale příběh i zápletka velmi dobré. Vzrušením asi usnete, ale i tak doporučuji.

tyna_01
16.05.2022 4 z 5

Toto je moje druhá kniha od autora a vzhledem k tomu, že v předchozí čtené knize (Slušní lidé) nasadil laťku dost vysoko, tak jsem se připravila na to, že to bude opět trhák. Jenže oproti předešlé knize tu něco ,,pokulhávalo", nebylo to tak úplně čtivé, jako kniha předchozí. Vůbec mi nevadilo a nedělalo problém střídání minulosti a přítomnosti, knihy mne tímto baví snad ještě víc, musí se u čtení pořád přemýšlet. Jen je ten závěr dost předvídatelný, předčasné úmrtí je podle mne trošku odfláknuté a popsané velmi jednoduše, čekala bych více detailů, přišlo mi to takový šup šup a konec. Každopádně se mi hodně líbila myšlenka děsivě minimalistického a přetechnizovaného domu, kdy jsem si původně říkala, že je to pecka, ale následně mi nahánělo husí kůži, co na nájemnice dokázal dům ,,prozradit". Toto čtení bylo fajn, ale o trošku slabší, než předešlá kniha autora a proto ubírám jednu hvězdičku.

annastasia.j
10.05.2022 3 z 5

"Dokonalý minimalistický dům, temný ovdovělý architekt, podivná vražda, záhadná podoba mezi nájemnicemi, velmi přísná pravidla,..." Tyhle fráze mě přesvědčily, že bude kniha originální, napínavá a plná zvratů. Děj samotný se mi líbil, kniha se výborně četla, rozhodně to není poslední kniha od J.P. Delaneyho. I tak jsem ale asi čekala trochu víc. Na to, že má kniha 350 stran, se dlouhou dobu vlastně nic moc neděje, Emmina vražda je popsána strašně zjednodušeně, až primitivně, přitom by se zrovna téhle situaci mohlo dát víc prostoru. Závěr knihy je taky dost předvídatelný. Hlavní hrdinky - Jane a Emma byly sympatické, každá byla svým způsobem zajímavá. Celkově hodnotím knihu kladně, ale pokud hledáte opravdu brilantní thriller, tahle kniha asi vaše očekávání nenaplní.

samkko
10.05.2022 2 z 5

Jakožto milovník filmových i knižních thrillerů, mužů říct, že tohle se teda nepovedlo. Slabé postavy, předvídatelný konec, málo násilí, nevyužitý mysteriózní potenciál domu atd..

andrea0221
09.05.2022 5 z 5

Za mne dobře napsaný, děj připoutá ke knize, kdy chcete vědět jak to vlastně všechno bylo, dům, který by mě osobně naháněl hrůzu. Takže můžu jen doporučit.

Lexie321
22.04.2022 5 z 5

Toto bola podľa mňa bomba! Na knihu som sa tešila odkedy som videla trailer na hbo serial a chcela som ju prečítať skôr než si ho pozriem. Naozaj skvelá. Obe Emma aj Jane mali niečo do seba a výborne sa sledovali ich životy aj ked neskôr hlavne Emmine rozhodnutia ma dosť trapili a štvali. Čo ale musím povedať, osobne mi bolo niekedy zle, keď som čítala až ako daleko vedeli tiež ženy nechať Edwarda zájsť, ale záver to celé skvelé napravil. Určite to ale bolo dobre a zaujímavé čítanie. Štýl písania mi veľmi sadol a vrelo odporúčam všetkým desiatimi.

evask
18.04.2022 4 z 5

Hodně dlouho mě to nebavilo, možná celá první čtvrtina. Pak jsem nějak tomu příběhu přišla na chuť.

Micha-Él
11.04.2022 4 z 5

Velice čtivě napsaný psychothriller... Zpočátku jsem četla jedním dechem, postupně mé nadšení ale trochu opadlo. Zaprvé tu na mě bylo zbytečně moc sexuality a zadruhé se mi zdály překombinované závěrečné scény. Naopak pozitivně hodnotím odhalení pachatele.

MichaelaZlebkov
08.04.2022 5 z 5

Mě se kniha líbila hodně. Měla napětí a drive od začátku až do konce.

_Lucie_97
04.04.2022 2 z 5

Asi jsem čekala víc. Kniha je velmi čtivá a má velký potenciál. Ale nemám ráda, když dokážu knížce vymyslet spoustu lepších konců, než byl reálný konec. Tento konec mě opravdu neuspokojil a příběh měl daleko větší potenciál.

HynekKyblík
19.03.2022 2 z 5

Kniha měla velice slibný potenciál. Já tedy plný nadějí hltal její řádky, nadšený z toho, jak příběh dopadne. Nicméně konec přinesl jen hořké zklamání. Je to škoda, neboť námět je to zajímavý.

hakunamatata
17.03.2022 4 z 5

Ta přede mnou je fajn thrillerová oddychovka. V knize se prolínají příběhy dvou žen, kapitoly jsou psány na přeskáčku (Jane, Emma, Jane, Emma…).
Kniha je psaná z ženských pohledů, zároveň je zde vykreslený dům plný technologií. Snoubí se zde tedy ženská psychologie a téma, které je bráno spíše jako typicky mužské.

Je jen otázkou, jak moc se necháme technologiemi ovládat a kontrolovat. Občas se nám to může vymknout z rukou…

harena
08.03.2022 5 z 5

Ačkoliv to zpočátku nevypadá, je to skvěle vystavěný thriller se stále se stupňujícím napětím. Jedná se o vraždu nebo sebevraždu? Je tu někdo vrah nebo není? Tady se v hodně krátkých kapitolách střídá vyprávění obou žen, které si pronajaly tajemný dům, takže čtete kapitolu jednu za druhou, až jste na konci. Taková napínavá jednohubka s neotřelým námětem a neustálými zvraty, řekla bych, že se bude líbit spíš ženám. Takže máte-li rády napětí s překvapivým závěrem, určitě si ji přečtěte.

Pine
06.03.2022 3 z 5

Hned jsem se začetla - občas s tím zápasím.
Dvě časové roviny - super, to mě baví vždycky.
Originální prostředí - v tomhle domě bych si ráda vyzkoušela bydlet.
Pravidla a dotazník - zajímavé oživení.
Minimum aktérů - paráda, nic se mi nemotá.

Ale:
Nekonala se u mě žádná husí kůže. Napětí téměř na nule. Příští stanici vystupuju z autobusu? Začne plakat dítě? Ok, zaklapnu knížku a jdu. Rozhodně nejsem ve stresu, že se zrovna nacházím uprostřed kapitoly. Ani jedna z postav mi nebyla sympatická. Zklamaní z konce. Z obou konců. Jeden divně useknutý, druhý zbytečně natažený.

Otáčet stránky vás přinutí jen to, že budete chtít vědět, co se jak stalo nebo pokud vám stačí něco průměrného...

MilackovaN
26.02.2022 5 z 5

Není to tak napínavé čtení jako u thrillerů Shari Lapeny, ale určitě si přečtu i další knihy od tohoto autora.

Baja333
19.02.2022 4 z 5

Ze začátku bylo těžké se začíst a už jsem chtěla knihu odložit, ale nakonec se to rozjelo a stálo to za to. Konec hodně napínavý.

amanda99
14.02.2022

nedočteno,nemohla jsem se zakousnout,nálepka?nevim..

Georgine
07.02.2022 5 z 5

Příběh, ve kterém se prolinaly dvě dějové linie a přitom na sebe navazovaly, mě velice zaujal a knihu jsem přečetla jedním dechem. Určitě doporučuji.

veronika3141
23.01.2022 4 z 5

Nebyla uplne spatna ,vcelku poutavy pribeh jen jsem se obcas v osobach ztracela .

DivaTerka
22.01.2022 3 z 5

Určitě se jedná o velmi zajímavý námět, který jsem zatím nikde jinde neviděla. Líbilo se mi i střídání kapitol a tím i dvou hlavních hrdinek. Přesto si nemyslím, že bych si knihu dlouho pamatovala…Svižně ubíhající thriller s rychlým koncem :)