Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355335/mid_ta-prede-mnou-NQd-355335.png 4 2671 821

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. EMMA se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. JANE prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

INCOGNITOREADER
14.11.2022 4 z 5

Příběh, kde vám autor opravu zamotá hlavu. Musím se přiznat, že se mi do knihy moc nechtělo z důvodu toho hypu, který kniha má. Nakonec mě přesvědčila audio verze. Načtení vám sedne podle toho jestli máte rádi intepretky Kristýnu Podzimkovou a Mášu Málkovou. Kapitoly se střídají a tím i dějové linie a samozřejmě i vypravěčky. V kostce kdybych nechtěl nic prozradit se jedná o toxické vztahy. A těch je tu opravdu hromada a každý je toxický trochu jinak. Konec jsem neodhadl. Autor vás tak zamotá, že je tam tolik možností jak by to mohlo být, že vás to nenapadne. A ted úplný konec je popravdě šokující.

KatyM.
10.11.2022 2 z 5

Kniha mě nezaujala, nápad zajímavý, ale od prvních stránek mě kniha nesedla, nedokázala jsem se vžít do děje.

boeink
13.10.2022 3 z 5

Jejej...u této knihy nesdílím nadšené komentáře se svými oblíbenými čtenáři. Docela dobře se čte, což je fajn. Sympatické ale nejsou Jane ani Emma a žádný z mužů, kteří projdou jejich inteligentním domem a postelí. Vůbec nechápu nutkání žít v takovém domě, takže veškeré počínání všech mi připadá...na hlavu. Samozřejmě jsem byla zvědavá na to, kdo, co, jak a proč?, ale na konci čekalo další zklamání, protože ten konec moc uspokojivý není.
Delaney mě touto knihou nenadchnul.

EliskaD
05.10.2022 3 z 5

Zajímavý dům s naprosto nezajímavými a nesympatickými , ba přímo protivnými obyvateli. Průměr. Hlavním kladem je, že se to čte poměrně rychle, nicméně v hlavě nezanechá příliš dlouho stopu. Rozhodně tuto knihu nepovažuji za psychologický thriller, jak se uvádí v anotaci.

princesse
01.10.2022 1 z 5

Ujeté, psycho a úchylné. Jako vážně? Zvláštní styl téměř bez přímé řeči. Docházelo snadno k tomu, že jsem v první vteřině nevěděla kdo co říká. Všichni hlavní hrdinové naprosto úchylní a těžce narušení. Za mě téměř zbytečné čtení.

Enolain
25.09.2022 2 z 5

Tak za me velka nuda,fakt teda...skoda

Adriena838772
22.09.2022 5 z 5

hodně dobrá knížka lepší než film

Evule *
20.09.2022 3 z 5

Tak já vlastně nevím, mám dát 3 nebo 4 *? Asi zajímavé téma, ale mně přišli všichni nějak divní, prolhaní a nesympatičtí. Za mě určitě nedosahuje kvality "Slušných lidí" ta se mi líbila mnohem více. Ale novou knihu si zase určitě přečtu.

Vesmich
16.09.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio, nenacházím v sobě dost odhodlání ty thrillery číst. Jen ať mi je pěkně čte někdo jiný, jako maminka před spaním. Už jsem poslouchala Věř mi, takže jsem věděla, že to bude psychojízda, kde pošahaný bude kdekdo. Tak tady byl pošahaný i barák! I když zase ne až tak moc, včera jsem byla sebevražedně nakupovat ve čtyři odpoledne v Kauflandu a celou dobu z místního rozhlasu probíhalo nepřetržité ideologické školení na téma, jak mám zachraňovat jídlo, používat nějaký pytlík místo jiného pytlíku a vůbec všechno dělat dokonale. Když ještě pak ve frontě u pokladny za mnou stojící paní školila svého malého syna, který chtěl (překvapivě!) cosi sladkého, v tom, že jeho sestra je ZODPOVĚDNÁ, zatímco on má rezervy a přeci se DOHODLI, že sladkého nic (on ještě zabojoval tím, že on se nedohodl :)), tak si říkám, že ten dům byl vlastně celkem normální a všechny postavy v knize takový celkem slabý průměr.

david5746
07.09.2022 3 z 5

Seriál už jsem viděl dřív, takže jsem měl velkou pomoc při vizualizacích šíleného studeného domu, což bylo tedy pro čtení velké plus. A celý koncept dvou paralelně vyprávěných příběhl z jednoho zběsilého domu s milionem pravidel pro používání, dotazníky spokojenosti atd, tak to je bezva. Trochu mi to pokazil konec, jakoby došla fantazie, nějak se to celé vyřešilo strašně rychle a víc tím vynikly logické nedostatky. Hodnotím jako lehký nadprůměr.

Janizoun
12.08.2022 3 z 5

Ze začátku se mi knížka líbila, ale pak jsem se v ní ztrácela a měla jsem co dělat, abych pochopila konec. Za mě velké zklamání.

esty8532
08.08.2022 5 z 5

První kniha od tohoto autora co jsem četla. Uchvátila mě myšlenka propojení psychologie prostředí na chování člověka. Jak prostředí dokáže utvořit vzorce chování svých obyvatel.

m_martina
28.07.2022 5 z 5

Tak tohle vůbec nebylo špatné, knihu jsem přečetla jedním dechem. A určitě zkusím nějakou další od tohoto spisovatele.

tess.de.veles
14.07.2022 4 z 5

Precteno za dva dny....nemohla jsem se zkratka odtrhnout :-) Byla to od autora prvni kniha, rada si prectu i dalsi....Otazky, ktere prostupuji celou knihou jsou vcelku zajimave....a kdyz se nad nimi clovek zamysli a zodpovi je, ledacos se o sobe dozvi :-)

zdenaR
05.07.2022 3 z 5

Napínavý děj, zajímavý námět, tajemno. Ne úplně všechno je řečeno.

archivářka115
30.06.2022 3 z 5

Tato knížka byla druhá, kterou jsem si přečetla. Z první knížky jsem byla nadšená. Tato knížka mě zklamala. Děj se celkem dobře četl. Zajímavý byl život Emmy. Bohužel konec byl divný. Nejdřív Jane ujišťují, že její dítě nebude mít Downův syndrom. Najednou mezi řečí čtenář zjistí, že narozené miminko Downův syndrom má. Nepochopila jsem, jestli Jane může dům prodat atd. Zmatený , nevysvětlitelný děj nemám ráda.

Eszminka
24.06.2022 1 z 5

(SPOILER) Ze začátku mě knížka zaujala a četla se dobře, celá ta myšlenka domu, kde musí člověk splňovat určitá pravidla a záhadný architekt. To je ale celé, potom je mi z charakterů všech postav blivno. Především konec, kde není vysvětleno, co se stane s malým Tobym. Dále Edward , který ho na první dobrou chce dát k adopci a pár vět předtím vykresluje , jak ho zasáhla smrt vlastního dítětě...? Přečetla jsem to , ale je to nepromyšlené , zhruba v půlce knížky jsem měla pocit , že sám autor už nevěděl , jak s příběhem naložit a občas mi z té celé primitivnosti příběhu bylo do smíchu.

mirinda973
20.06.2022 3 z 5

Buď jsem nepochopila konec nebo žádný nenastal...

Zajímavý příběh technicky geniálního domu, to mě zaujalo asi nejvíc. Jinak se v knížce nenašla jediná postava, která by mi byla sympatická.

LenkaK73
02.06.2022 3 z 5

Velice dobře charakterově vykreslené postavy, kniha byla napínavá a zajímavá už od začátku. Co mi však vadilo, to byl odfláknutý konec a absence uvozovek v příběhu Emmy (při přímé řeči). Bylo hodně těžké hned porozumět tomu, co říká která postava. Taky nebylo úplně jasné, jak se vypořádala Jane s osudem dítěte a co tedy udělala.

akšuram37
02.06.2022 3 z 5

Tak tuto knihu jsem opět poslouchala jako audioknihu a bylo to dost dobře namluvené. Chvilku mi trvalo, než jsem to pochopila.
Postavy byly vykreslené dobře. Člověk si pak až řekne, co z toho všeho byla pravda a co lež? Jak to teda nakonec bylo? Kdo koho zabil? Kniha nebyla špatná, ale znovu bych si ji nepřečetla.