Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2663 821

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

majanka
majanka
26.03.2024 3 z 5

Zaujímavé bolo sledovať paralelné dva príbehy dvoch žien odohrávajúce sa v rôznom čase na tom istom mieste.
Chýbalo mi zvýraznenie priamej reči.
Ale akoby niečo tomu príbehu chýbalo...

vikaa
vikaa
16.03.2024 4 z 5

Líbilo se mi, že v hlavní roli tohoto příběhu byl DŮM, který si žil vlastním životem anebo spíše pravidly toho, kdo jej navrhl a postavil. Dům obývaly dvě ženy. Jedna v minulosti, druhá v současnosti. Jedna mrtvá a druhá živá. Obě byly v okamžiku, kdy do domu vešly živé a nešťastné. Obě dům opustily, i když každá jiným způsobem... Jednání žen bylo pochopitelné a omluvitelné, jednání mužů bylo nepochopitelné a neomluvitelné. Muži zde nejsou vylíčeni v příliš příznivém světle. Závěr knihy mě nepřekvapil.

Honza28
Honza28
04.03.2024 4 z 5

Napsáno velmi neobvyklým stylem. Kniha paralelně vypráví dva podobné příběhy dvou hlavních postav, které se odehrávají na stejném místě, ale v jiném čase. Příběh Jane, která žije v současnosti, a příběh té před ní, Emmy. Vyprávění obou aktérek se střídá po velmi krátkých kapitolách, na což mi chvíli dělalo problém si zvyknout. Závěr sice překvapivý, ale za mě mu něco chybělo.

nikinikiniki
nikinikiniki
02.03.2024 3 z 5

Zajímavá kniha, místy věci dost vyumělkované a přitažené za vlasy. Konec divný. Nepochopila jsem, proč v příběhu Emmy chybí přímá řeč. Netuším, co to bylo za záměr, každopádně přímá řeč chyběla, naštěstí v příběhu Jane to bylo jak má být. Edward zajímavá postava, člověk chce vědět, jak to bude dál, četlo se to dobře, avšak více jak tři hvězdy nee.

emilieselden
emilieselden
04.10.2023 3 z 5

Je to zajímavý příběh, který se dobře čte. Člověk je zvědavý, jak to bude dál. Ale ze samotného rozuzlení jsem trochu zklamaná. 3,5*

Lejdus
Lejdus
17.09.2023 4 z 5

Velmi dobře zpracovaný příběh, až mne to motivovalo k přečtení další knihy autora. Některé pasáže se mi až tak moc nelíbily, nebo jsem se občas ztrácela v příběhu, kdo co..

Vendas
Vendas
28.08.2023 5 z 5

Doporucuji

Tina.orl
Tina.orl
04.08.2023 4 z 5

Emma a Jane jsou povahově naprosto dvě rozdílné ženy, které si jsou ale vzhledově velmi podobné a jedna z nich se nastěhovala do domu, ve kterém ta druhá zemřela. Není to jen tak nějaký dům, ale mistrovské dílo, ve kterém je spousta vymožeností, ale zároveň hromada zákazů a příkazů - zákaz knih, zákaz zvířat, zákaz fotografií apod.

Děj má spád a plyne velmi rychle. Kapitoly jsou krátké a střídá se "tehdy Emma" / "teď Jane". Zajímavé je to v tom, že čtenář má na stejnou situaci dvojí pohled. Mně osobně se ale často pletlo, co se komu stalo. Ne, protože by nás autor zamotal, ale právě kvůli krátkosti kapitol. Nestihla jsem informaci vstřebat a už je tu jiná o jiné ženě.
Místy je absence přímé řeči, tudíž ne vždy víme, zda se jedná o myšlenky či řeč.

Závěr byl pro mě naprostým překvapením. Doporučuji.

Mijurija
Mijurija
29.07.2023 4 z 5

Právě jsem dočetla a musím říct, že se jedná o povedený thriller. Velmi dobře napsané, napínavé a do poslední stránky nepředvídatelné. Na začátku jsem se sice trochu ztrácela, ale brzy jsem se zorientovala. Kniha se dobře čte, kapitoly jsou krátké, obě linie se skvěle prolínají. Navíc - problém sociopatických osobností vůbec není výjimečný, takže se kniha hodí i do praxe :-) Doporučuji.

Zlatinka.Emilly
Zlatinka.Emilly
23.07.2023 2 z 5

Asi není moc zajímavá tato kniha, když jsem po poslechu zjistila, že jsem knihu už jednou četla a přitom jsem si ji nepamatovala.

lucie.dc
lucie.dc
19.07.2023 3 z 5

Často není vyznačena přímá řeč, jakože kvalita tisku jde úplně do háje, ztrácela jsem se tak v tom, co je řeč, co je myšlenka, kdo co mluví apod.

Jsou tam nějaké nesmysly, coz mě u tohoto žánru irituje.

Dva příběhy ze stejného prostředí s podobným dějem, občas jsem tedy nevěděla, která je která.

Ale jinak je kniha čtivá, nic není, jak se zdá, konec je překvapivý a trochu smutný.

Čmeláček
Čmeláček
08.07.2023 5 z 5

Z mého pohledu vynikající thriller, který jsem přečetl jedním dechem. Kniha patří k těm neodložitelným a to mám fakt rád :))).

Ív688
Ív688
05.07.2023 5 z 5

Nejdřív jsem si říkala, že to bude asi nuda, ale opak byl pravdou, začetla jsem se a pak mne z toho příběhu mrazilo a bála jsem se o osud Jane,nemohla bych bydlet v domě, kde jsou samá pravidla, která se musí dodržovat a život si nelze okořenit ničím osobním, což je ale na osobním vkusu nájemníků, tak čtěte a zažijte ten vkrádající se pocit strachu a ohrožení...

KnihoSny
KnihoSny
28.06.2023 4 z 5

Tutu knihu mohu jen doporuřit:)

sweeney
sweeney
19.06.2023 5 z 5

Strhující. Napínavé. Děsivé. Překvapující.
Skvěle napsaná kniha, mnou první přečtená od tohoto autora a určitě ne poslední. Téměř po celý příběh jste přesvědčení o jisté verzi a ono se nakonec ukáže, že jste se mýlili. Doporučuji všema deseti :)

marwinmh
marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Vážně téměř nikdy nevím, kdo za tím vším vězí a stejně tomu bylo i u této knihy.
Obdivuji, že hlavní hrdinky měly odhodlání nastěhovat se do sterilního bytu, zatíženého náročným majitelem a jeho až téměř přehnanými nároky.
Přišlo mi šílené, jak se minulost opakovala a jaké měla vyústění.
Já doporučuji přečtení, nudit se nebudete.....alespoň někteří.

genduna
genduna
23.05.2023 4 z 5

Ze začátku trochu chaos která je která postava. Poté to chytlo šmrnc. Za mě dobře napsaný příběh, čtivý, napínavý.

Kira747
Kira747
15.05.2023 2 z 5

Dum se mi libil (alespon tak, jak jsem si ho sama predstavovala), postavy uz prilis ne. U Emmy jsem nestacila zasnout, jak moje sympatie k ni zmizely. Docela drsny.
A ten konec proste nechapu.

beruska
beruska
03.05.2023 3 z 5

Zvláštní atmosféra domu a jeho obyvatelé, u kterých nevíte, kdo je kladný, kdo záporný a kdo vrah...
Autor si s námětem opravdu vyhrál, ale musím říct, že autorova kniha " Dokonalá manželka " se mi líbila více....

Kanimůra2
Kanimůra2
01.05.2023 5 z 5

Mě se kniha četla moc dobře a dávám 5 hvězdiček. Nápad s domem mě zaujal. Zajímavý nápad. Mělo to spád, nevím, co bych vytkla.