Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2667 821

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

shay
07.01.2018 3 z 5

Ze začátku napínavá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Nemohla jsem se dočkat, až budu na konci vědět, jak to všechno bylo. Čím víc jsem se blížila konci, tím víc jsem začínala být zklamaná. Vraha jsem odhadla přesně a úplný konec jsem četla aspoň dvakrát, jestli to autor myslí vážně. Čekala jsem od konce něco víc. Jinak se střídáním kapitol jsem problém neměla, že to připomínalo 50 odstínů zmiňovat asi ani nemusím.

halimatu
06.01.2018 4 z 5

I když knihu vypráví na střídačku dvě vypravěčky, je velmi čtivá a v ději přehledná hned od začátku. Bavila mě.

denča1000
06.01.2018 4 z 5

Po celou dobu čtení jsem se cítila velmi tajúplně a dům ve kterém postavy bydlely, mě děsil i přes řádky psané v knize. Kniha je velmi dobře psaná, skvěle se mi četla a ze začátku se mi velice líbilo, jak autor přeskakuje v krátkých časových intervalech mezi dvě postavy, ovšem po čase, kdy se příběhy začaly jeden druhému velmi podobat, jsem se v knize začala ztrácet a chvíli jsme nevěděla, čí příběh čtu. Po čase čtení jsem se již neztrácela a už jsem jen dychtivě čekala, kdo bude tím vrahem. Závěr byl pro mě nečekaný, neboť za vraha jsem pokládala někoho jiného.

Celkově se mi kniha hodně líbila a doporučuji k přečtení.

SimonaP
06.01.2018 3 z 5

No za mě teda nic moc. Během čtení jsem se docela nudila a ten konec.. divný, nereálný. Tak za přečtení asi stojí, ale moje očekávání nesplnila.

Devorah
05.01.2018 5 z 5

Výborný, tématem skoro až mrazivý thriller. Hlavní špatňák je opředen tajemstvím, váháte, zda vám má být sympatický, či stále ještě ne. A dvě hlavní hrdinky, Emma a Jane, které neví, s kým mají tu čest. To vše zahaleno do minimalistického hávu, minimalistický dům, výzdoba, hlavní mužský hrdina, dokonce minimalismus jako jeho filozofický směr :-) Přiznávám, asi to není pro každého, ale tato kniha si šanci rozhodně zaslouží. Ovšem naprosto poslední stránka celého příběhu mě dostala a vrátila vlastně zpět na začátek. Doporučuji.

Monačte
05.01.2018 3 z 5

Soft padesát odstínů opepřených thrillerovým pozadím a architekturou. Z příběhu by šlo vyždímat víc. Škoda no...

veronika1111
04.01.2018

Ze začátku mě kniha trochu nudila ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Pro mě tam bylo dost překvapivých zvratů a ten konec jsem vůbec nečekala. Vyborně napsáná kniha doporučuju.

intelektuálka
04.01.2018 4 z 5

Já bych knihu nazvala "vraždící dům". Je to temný psychothriller, jako by ukazoval, že nikdo z nás není normální. Lži, přetvářky, manipulace a smrt...
Zase nové pojetí příběhu.
Doporučím.

Lenka.Vílka
03.01.2018 5 z 5

"Vypadá to jako luxusní vězeňská cela." (Simon)

I přes to, co lidé o Londýně ví (a jak je to s bytovou situací londýňanů), jsem fascinována faktem, že jsou lidé ochotni souhlasit s podmínkami nastěhování daným architektem. Ale to by kniha neměla děj. Na druhou stranu...po tom, čím si obě prošli (pochopitelně dost barvitě popsáno), onu potřebu rovné a dané cesty částečně chápu. Takže přeskakuji tuto myšlenku a jdu na děj. Dva příběhy, dvě ženy. Oba jiné, přesto stejné. Že je příběh vyprávěny v dvou časových liniích, vás trkne hned. Co nevíte, je časový rozdíl. Na neexistenci uvozovek si lze zvyknout rychle. Tedy, pokud čtete každou větu a nepřeskakujete. Potom se neztratíte. Ale mohu říct, že konec a celkové rozuzlení jsem hltala s lehkým šokem. K obrovskému šoku něco ještě chybělo. Možná kdyby byl pro mě příběh uvěřitelnejší. Ano, šance, že se tohle může vstát je. Ale že nemůže o trochu větší. Jinak napsáno neskutečně čtivě. To způsobilo, že situace obou žen jsou si v bodech podobné a kvůli střídání kapitol vždy v ten správný moment, chcete vědět, co bude dál. Mít možnost, přečtu na jeden zátah, jak mě kniha chytla. Takhle jsem si to rozdělila na dvě části a taky to bylo super. Nejlepší kniha o manipulaci, kterou jsem za poslední dobu četla. Poslední kapitola? Áááá...

"Ne, nemusíš se omlouvat. Takovýhle život chce disciplínu. Ale určitě už zjišťuješ, že odměna stojí za to." (Edward "vrzi vrz aka krotitel divokých kobylek" Monkford)

ZAČÁTEK SPOILERU Co v dnešní době snižuje cenu realit? Letiště a smrt? Překvapuje mě, že se hrdinka namáhala s hledáním historie až potom, co před svým novým domem našla cizího chlápka s kytkama. Ale k čemu to, když internet (s cenzurou) v domě funguje asi jako v Číně?! KONEC SPOILERU

Navíc oceňuji, co vám poví vyhledávač, když chcete najít adresu domu. To byl dobrej nápad.

Mishell14
03.01.2018 5 z 5

Skvělé skvělé a zase jenom skvělé. Těším se na filmovou adaptaci. Kniha byla napínavá jako kšandy a na konci jsem koukala jako puk :)

panda23
02.01.2018 4 z 5

Knihu jsem přečetla za dva dny. Bavilo mě, jak autor skákal od minulosti (od Emmy) do přítomnosti (Jane). Kniha mě vtáhla do děje, byla jsem velmi zvědavá, co se z toho nakonec vyklube. Chvílemi mi podmínky pana architekta připomínaly podmínky tajemného pana Greye z Padesáti odstínů :D (sice jsem 50 odst. nečetla, ale viděla jsem film). Konec byl pro mě nečekaný, v podstatě člověk, který se jevil "nejnormálněji" byl vlastně největší "magor".

Kacule88
02.01.2018 4 z 5

Podle mě to byl super thriller. :-)
Krátké kapitoly,dvě vypravěčky a zápletka knihy mi nedovolovaly na moc dlouho knihu odložit. :-)
Trochu to podle mě pokazil jen závěr.

BlankaTr
01.01.2018

Příběh byl napínavý, ale děj pro mě zbytečně zdlouhavý. Avšak téma bylo dobré a postavy šílené. Líbilo se mi to :)

sonča94
31.12.2017 5 z 5

Super napínavá kniha, od které se nešlo odtrhnout. Krátké kapitoly které byly zajímavé tím že se to střídalo a v jednu chvíli vyprávěla Emma a v jednu Jane i když ze začátku jsem měla problém se v tom zorientovat. Konec mě překvapil, protože nakonec nabral úplně jiný spád.

Danilla
30.12.2017 4 z 5

Ano, také mi velice chyběly uvozovky v přímé řeči ale jinak se kniha četla dobře. Konec u Jane byl naprosto vynikající.

čef
30.12.2017 5 z 5

Jak je patrné z této knihy, ještě se dá v žánru psycho-thrilleru z prostředí nového bydlení hodně vymyslet. Zde se dočkala inovace jak forma, tak obsah. Dvě a více dějových linií není sice nic nového, ale jejich vyšší provázanost už patrně ano. V příběhu je více než jeden psychopat resp. podivín, což také není příliš obvyklé. Když připočtu mnohé dějové zvraty a závěrečné překvapení, mám tu velice čtivou knihu, u které jsem se dobře bavil a dokonce dozvěděl leccos zajímavého z architektury, psychologie a porodnictví.

Sarrah
29.12.2017 5 z 5

Super, knihu jsem přečetla jedním dechem. Jediné co bych vyčetla, jsou chybějící uvozovky v přímé řeči u kapitol s Emmou, nikdy bych netušila jak moc mohou chybět.

Knižní střípky
29.12.2017 4 z 5

Bylo to dobré, jsem spokojená. Ve své podstatě byla kniha docela šílená. Nikdy v životě bych nemohla takto bydlet. Byla to docela děsivá představa. Kniha se četla výborně, chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, jak se kapitoly střídají, ale pak to již svištělo.

LiLinka
29.12.2017 4 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila a nezklamala mě. Děj zajímavý, napínavý a nutící číst dál. Čekala jsem možná maličko víc, ale i tak doporučuji.

kikies
28.12.2017 4 z 5

Čtivá kniha, zajímavý námět, příjemné zpracování. Cáklé postavy narušené všemožnými způsoby. Text bez uvozovek mi zpočátku taky nesedl, ale pochopila jsem, že sloužil hlavně k odlišení časových rovin. Dá se na to zvyknout a dost to pomáhá při orientaci. Za mě to byl povedený a originální kousek.