Infiltrátor

Infiltrátor https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26649/bmid_infiltrator-3dy-26649.jpg 4 21 7

T2 série

Sarah Connorová a její syn John znají ponurou budoucnost světa. Přežili už dva pokusy o fyzickou likvidaci vraždícími stroji řady Terminátor. Z toho druhého, T-800, zbude dost, aby ho počítačová společnost Cyberdyne Systems Corporation dokázala rekonstruovat. Sarah, která je vládou považována za nebezpečnou teroristku, se uchýlí do Paraguaye, kde se setká s tajemným Dieterem von Rossbachem, člověkem, který vypadá jako T-800. Brzy však musí společně čelit dalšímu zabijákovi z blízké budoucnosti, tentokrát s typovým označením I-950. Tento stroj s podobou ženy má na rozdíl od Terminátorů lidské emoce – a nejsilnější z nich je touha po krvi. Kniha T2: Infiltrátor volně navazuje na film Terminátor 2: Soudný den a pokračuje tak ve strhující apokalyptické epopeji, která se stala legendou…... celý text

Literatura světová , Sci-fi

Vydáno: , Polaris

Infiltrator , 2001

B4LU
06.10.2023 4 z 5

Opět kniha, kterou jsem četl v pubertě a připadala mi dokonalá, a ke které jsem se kvůli tomu zase po letech vrátil.
Dnes mi přijde dobrá, ale nikoli dokonalá. Zápletka se Serenou, tedy strojem, který má primárně za úkol přivést Skynet k životu namísto už otřepané likvidace Connorových, je stále dobře promyšlená. Kniha opatrně našlapuje okolo logických děr filmů a snaží se je zalátat, a dle mého se jí to vcelku dobře daří.
Problém je, že I-950 je svým designem až příliš dokonalá. Kdyby ji měl Skynet ve výbavě, tak se naproto nemusí otravovat s něčím tak neohrabaným, jako jsou Terminátoři. Ale to se dá asi omluvit tím, že jde o prototyp, něco jako T-1000 ve dvojce.
Dřív bych dal plný počet, dnes "jen" 4*.

Badger
05.06.2023 2 z 5

Uff tak to mám konečně za sebou několikrát jsem si myslel, že knihu odložím.
Nakonec mě udrželo, že na prvních dvou dílech s Arnoštem Schwarzwaldem jsme vyrůstali, tak z nostalgie.

Avšak opravdu to chtělo pomalu výdrž samuraje-
Údobí Sereny v budoucnosti se čte fajn, paradoxně úděsná linka začíná a končí Connorovejma, jejich přecitlivělé povídání maminky se synáčkem, pošťuchování a dovádění mi přímo sralo, podělaná Ulice či podobný sračkasérošhadr a mě zas bylo líto stromů co na ten brak lehly.
Vůbec už se nebudu rozepisovat zdlouhavé kecy při obnově firmy v kanclech, myšlenkových pochodech Sáry nebo likvidaci T-101.

Pořídil sem i zbylé díly/údajně lepší - stejně si počkaj, než mi hezký knihy po tomhle vyperou otrávený kyslík v oběhu.

Stenar
27.08.2018 2 z 5

Kniha má podle mě dva hlavní nedostatky, které se navzájem podporují. Ten první spočívá v tom, že Stirling nepochopil, co Terminátor v samé podstatě je: Řežba, kdy se nepřemožitelná mašina snaží zničit krtka (pardon, zabít Johna Connora), zatímco jiná mašina se jí v tom snaží zabránit pomoci maxima vystřílené munice, výbušnin a mayhemu. Stirlingův Terminátor je ale v podstatě thriller konspirativního typu, který - pokud by se napsal dobře - by musel být vyjma finále prakticky bez akce. Aby tam vůbec nějakou dostal, pomáhá si autor berličkami jako domácí výrobní linka na Terminátory pod Sereninou kuchyní, což je směšné, a navíc z toho přímo řve účel: Potřebuji "mechanické pěšáky" aby se to mohlo aspoň trochu mlátit. To si navíc vyžádalo zásadní downgrade Terminátorů: Z nezničitelných monster tu máme spíš mechanické zombíky, kterým stačí vrazit do huby brokovnici a je "odterminátorováno." Věřím, že už jen pro toto řada skalních příznivců Terminátora knihu ani nedočte.

Druhý nedostatek je v samotné stavbě příběhu. Stirling se snaží napravovat logické chyby dřívějších Terminátorů tak, že do jeho universa zanáší chyby vlastní. Pokud by Skynet dokázal vytvořit cokoliv jako Serena Burnsová, posílání mašin demolujících město v honbě za krtkem by byla zbytečnost. Postačilo by dvacet I-950 rozlezlých na správná místa těch správných úřadů či agentur, a krtek ani nevystrčí hlavu z díry. Klíčová vlastnost Skynetu byla "nelidskost" - navzdory inteligenci lidi nechápal, pouze imitoval. Terminátoři sice jako lidé vypadali, ale kdo s nimi byl déle jak hodinu, musel by být úplně tupý, aby mu nedošlo, že "something si wrong." Serena Burnsová je však geneticky modifikovaná lidská bytost se syntetickou "nadstavbou" v mozku, která žije pohromadě s lidmi zcela bez potíží, k dosažení svých cílů používá i sex. A ačkoliv se Stirling pečlivě vyhýbá jakémukoliv jejímu "polidšťování", domnívám se, že pokud by někoho jako ona ponechal Skynet operovat samostatně, výsledek by se mu časem silně nelíbil. K tomu se přidávají drobná klišátka jako náckové nebo vědci sehrávající role užitečných idiotů, případně rovnou vědomých spolupracovníků Skynetu (což je opět prvek bez domýšlení důsledků), a pár dalších nectností.

TSCC neznám, ale tato kniha je výsledku spíše terminátorských fanfikem, než Terminátorem. Končí sice naprostým cliffhangerem, ale další díly číst nebudu.

RunningWolf
14.12.2017 2 z 5

No jestli budou filmy i podle této knižní trilogie tak už je jasné že komplet série terminátor jde do prd....A to úplně
Milostný trojúhelník mezi Conorovou,conorem, a terminátorem v lidské podobě tomu dává korunu.Všichni se maj rádi a musí zníčit Skynet
Tyhle knihy byli a jsou předzvěst dnešního ,,teenage,, trendu

HopkirkKnedl
16.08.2017 5 z 5

Podle posledních (současných - léto 2017) informací, další pokračování filmové série Terminátor bude sdílet nejspíš větší část Stirlingovy vize. A to je palec nahoru.

Nahnilaruka
15.11.2013 4 z 5

Začátek byl sice takový nezáživnější, ale pak se příběh pomalu rozbíhá a čtenáře jisto jistě čím dál více vtahuje do děje a člověk si pak musí koupit další 2 díly! :-)

Pepek24
05.07.2013 5 z 5