Synové a vojáci

Synové a vojáci https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400390/bmid_synove-a-vojaci-fZu-400390.jpg 5 25 11

"Neznámý příběh Židů, kteří unikli nacistům a vrátili se bojovat proti Hitlerovi" Psal se rok 1942, když americká vláda nasadila do boje proti nacistickému Německu dva tisíce vojáků židovského původu. Speciálně trénovaní vojáci, známí jako Ritchie Boys, využívali znalost němčiny k efektivním výslechům a špionážní činnosti. Zkušený a oceňovaný novinář Bruce Henderson přináší na základě rozhovorů s těmito válečnými veterány poutavý, a především v mnoha ohledech nový pohled na události druhé světové války.... celý text

Válečné , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Vyšehrad

Sons and Soldiers: The Untold Story of the Jews Who Escaped the Nazis and Returned with the U.S. Army to Fight Hitler , 2017

SumýšIrena
07.01.2024 5 z 5

Nevěděla jsem, že tito úžasní muži existovali. Možná by ve výuce dějepisu měly osnovy věnovat více místa takovým hrdinům než australophitecovi. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v postavách a při bitvě v Ardenách jsem byla ztracená úplně, ale i tak dávám plný počet *.

simca9342
10.03.2023 5 z 5

Věděli jste , že existovali židovští vojáci nasazení na výcvik a výslech německých zajatců a v neposlední řadě byli s britskými vojsky u osvobození táborů?
Tohle je jejich příběh.
Stephan, Martin nebo Werner. Dětství jim narušila válka, donutila je se podřídit, ale také vzdát se rodiny a odjet vlakem do Ameriky. Co tam?
Jednotlivé příběhy se místy propojují, i když se kluci vzájemně neznají, pokračují dospělosti na jejich věk s ohledem na dobu více než vyspělou a příchodem do Marylandu a výcvikového tábora Ritchie to ani zdaleka nekončí...

Wolfka
27.02.2023 5 z 5

Škoda toho přeskakování v časových úsecích. Jinak asi nemám co vytknout. Vybrány zajímavé osudy vojáků "ritchie boys", i když samozřejmě každý z těch zbylých 2000 by měl určitě zajímavý životní příběh. Velmi jiné nahlédnutí do druhé světové války, za mě povedené.

AlenaF
18.04.2020 5 z 5

Na přebalu knihy je napsáno "neznámý příběh Židů, kteří unikli nacistům a vrátili se s armádou USA bojovat proti Hitlerovi". Jsem moc ráda, že jsem měla možnost si tuto knihu přečíst, protože o existenci "chlapců z Ritchie" jsem neměla ponětí. Dík za databázi. Dávám pět hvězdiček a doporučuji k přečtení.

Killingjoke
03.02.2020 4 z 5

Byli to jen malí kluci, synové Výmarské republiky, jejichž otcové statečně bojovali v zákopech 1. SV za svou německou vlast a za německého císaře. Jenže časy se mění a definitivní zlom roku 1933 každému z chlapců ukázal, že už nejsou Němci. Že jsou jen všemi nenáviděnými Židy, štvanými fanatickou chátrou až k branám pekla! Naštěstí, pár z nich mělo natolik šikovné, milující a obětavé rodiče, aby je dokázali dostat do bezpečného prostředí emigrací do USA. Ale i zde v hrudích chlapců bije touha opět se shledat s rodiči a láska k otčině, která je zavrhla jako nechtěné syny. A tak se jich na dva tisíce sešlo ve výcvikovém táboře Camp Ritchie v marylandských lesích, aby se z nich stali specialisté na výslechy německých zajatců, vrátili se do Evropy a pomohli vrátit Hitlerovi úder…

„Bojovali jsme americkou válku a zároveň jsme bojovali vášnivou osobní válku. Zapojili jsme se do ní, každým vláknem našeho bytí. Pracovali jsme tvrději, než kdyby nás někdo poháněl. Byli jsme křižáci. Tohle byla naše válka.“
Günter „Guy“ Stern

Dobrá a velmi zajímavá kniha poodhalující jednu z neznámých kapitol 2.SV. Autor Bruce Henderson si z tisícovek mladých vojáků, kteří prošli výcvikem v Camp Ritchie, vybírá šest (potažmo sedm), na jejichž životech popisuje vývoj světových válečných dějin. Právě to, že si vybral takto „malý“ vzorek má za následek, že kniha je mnohem více osobnější a v určitých momentech působí víc beletristicky než jako kniha faktů. Jen se přiznám, že mi neseděl způsob řazení jednotlivých textů. Místo aby se v osudech hrdinů postupovalo paralelně, postupuje se v jakýchsi cyklech, což má za následek to, že s jedním chlapcem už jsme zpět ve válečné Evropě a na další straně se s druhým zas vracíme zpět o několik měsíců. Bylo to prostě divné a vlastně to mělo i ten následek, že se mi občas pletly osudy a jména a musel jsem se sám nechtěně v textu vracet zpět. Ale obsahově se mi to hodně líbilo. Ona to totiž není jen kniha o osudech neznámé jednotky v době 2.SV, ale hlavně kniha o lásce k domovině a své rodině. Kniha o nezdolnosti a odhodlanosti statečných chlapců, kteří se rozhodli bojovat za svou starou vlast, ač jen málo z nich se po válce do zemí svého dětství na trvalo vrátilo.

genie
15.12.2019 5 z 5

Osudy některých Židů tak trochu jinak. S chlapci z Ritchie jsem se ještě nesetkala, pro mě zcela nové informace, navíc podány skvělou formou - spousta historických a vojenských fakt a k tomu reálné příběhy hlavních hrdinů (a nejen jejich). Doporučuji.

DavidKeller
21.11.2019 4 z 5

Opět, skvěly počin o hrozné době :/ PRAVDIVÝ přiběh o boji , nadějia zklamani ve 2. Světové válce..

rozvera
21.08.2019 5 z 5

Autor se vynikajícím způsobem zhostil nelehkého úkolu zdokumentovat téměř neznámý příběh mladých židovských chlapců, kteří různými a složitými cestami se dostávali z nacistického Německa do emigrace, většinou do Ameriky a po výcviku se účastnili války ve spojeneckých armádách. Říkalo se jim "Chlapci z Ritchie" podle místa výcviku a byli vyškoleni pro práci kurýrů, vyzvědačů a hlavně tlumočníků a vyšetřovatelů při výsleších nepřátelských zajatců. Odváděli velmi potřebnou práci, hlavně při výsleších a pro svou dokonalou znalost rodného jazyka získávali poznatky potřebné pro velitelské sbory. Účastnili se vylodění v Normandii, dlouhodobých bojů v Ardenách, až po osvobozování koncentračních táborů a v poválečné době pátrali po zbytcích svých rodin, které před začátkem války museli opustit. Nesmírně silné příběhy, psané erudovaně s dokonalou novinářskou přesností, které musí nutně na každého čtenáře emočně silně zapůsobit.

Poetika_slov
13.06.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která představuje další dílek do dějin druhé světové války. Dočteme se v ní příběhy pěti kluků, jenž byli zároveň německými židy, a kterým se podařilo uniknout ze spárů nacistů do Ameriky. Kruté podmínky židů v nacistickém Německu byly stále v jejich paměti, včetně zbytku jejich rodin, které byly nuceny zůstat v Německu. Tito chlapci, jenž dosáhli zletilosti, byli naverbováni do tzv. Camp Richie. Díky americkému výcviku se stali klíčovými vojáky během nacistických bojů v Evropě. Jejich jazykové znalosti a německá mentalita dokázala rozvázat jazyky mnoha nacistů během amerických výslechů na frontách, a mnohdy zachránila životy vojáků na minovych polích. Vzhledem k tomu, že  byl výcvik v Camp Richie přísně utajovaným americkým programem, nikdo o nich příliš nehovořil. Dokonce ani chlapci z Richie,  jak jim ve výcviku říkali, se nikdy nezúčastnili veteránských sjedů, neboť jejich německý původ vyvolával nevraživost. Teprve až v této knize byl zveřejněn seznam všech 400 vojáků, jenž bojovali proti německé okupaci. Jako každému vojákovi, i jim, vzdávám hold, za odvahu bojovat tam, kde násilí, teror a nacistické zvěrstva začaly. Myslím, že chlapci z Richie výrazně napomohli pádu nacistické říše. Doporučuji tuto knihu všem, jenž mají zájem o tématiku druhé světové války.

čef
31.05.2019 5 z 5

Utrpení Židů v době holocaustu je v literatuře hojně propíráno. Avšak i zde je možné ještě najít něco nového a to je právě tato kniha. Osudy šesti hlavních hrdinů jsou opravdu zvláštní. Od útěku z předválečného Německa, přes boje v uniformách armády USA, až po návrat domů. Také je to poměrně originálně vyprávěno na pomezí literatury faktu, historie a životopisu. Hojně a dobře jsou zachyceny i pocity těchto skoro ještě chlapců – strach, nadšení z přijetí do armády, ztráta iluzí v bojích, hrůza z osvobození koncentračních táborů a smutek nad ztrátou bývalé rodiny. Střízlivě řečeno - v dnešní době to už asi moc lidí číst nebude, je zde přeci teď mnoho jiných, líbivějších témat.

1amu
19.03.2019 4 z 5

Kniha provází čtenáře částí života sedmi mladých chlapců - o něco později mladých mužů,vojáků US-ARMY. Původně občané Německa-Židé, kterým se podařilo uniknout nacistům z jejich spárů do USA. Jejich přáním bylo, po vstupu USA do války proti Německu, vrátit se zpět do rodné země, která tak poničila jejich rodiny a na místě samém "si to vyřídit s Hitlerem" - jak uváděli při odvodu.
Geniální myšlenkou Američanů bylo soustředit tyto židovské mladé muže v Marylandu, kde pro ně vytvořili výcvikový Camp Ritchie.
V Německu narození vojáci nebyli v Campu Ritchie proto, že ovládali německý jazyk. Znali totiž lépe než kdo jiný kulturu a psychiku Němců- měli hluboké znalosti zrozené z drobných detailů vlastního života, když v Německu vyrůstali. Jako děti chodili do školy a hráli si s chlapci, kteří byli najedenou na druhé straně- tedy nepřáteli. Jejich vrozenému porozumění nepříteli se nemůže naučit někdo, kdo se narodil v USA, a to mohlo být naprosto rozhodujícím faktorem pro získávání cenných informací od německých zajatců.
Takto vyškolení se vraceli bývalí němečtí židovští uprchlíci, odříznuti od svých drahých, bojovat proti nacistům. Sdíleli misionářský zápal a všichni se považovali za bojovníky proti zlu.
Kniha je zajímavá v tom, že nás autor seznamuje s částí válečné taktiky US ARMY, o které jsem třeba já skoro vůbec nic nevěděl. V tom je její hlavní přínos a je škodou, že v originále vyšla až v roce 2017.
Po jejím přečtení, získáme pocit, že rozlohou malý stát Izrael obklopený arabskými zeměmi, s obyvateli, kteří si nejlépe ze všech lidí na tomto světě uvědomují co znamená slovo holocaust, nemůže ve svém boji prohrát. Ti stateční lidé bojují srdcem a ví, že jiné cesty není.

Židé druhá světová válka (1939–1945)

Autorovy knížky

2019  92%Synové a vojáci

Kniha Synové a vojáci je v