Syn pluku

Syn pluku https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34381/syn-pluku-dcD-34381.jpg 4 48 14

Děj se odehrává za druhé světové války. Malému chlapci Váňovi zemře celá rodina, a tak se vydává na cestu. Najdou ho ruští průzkumníci. Váňa s nimi prožívá válku. Kapitán jednotky ho dokonce adoptuje. Když kapitán umře, pošlou Váňu do vojenské základní školy.

Bafy
14.02.2024 2 z 5

Pohled na válku očima dítěte, na rozdíl od knihy Nabarvené ptáče i pohled reálnější. Jediné co mně osobně vadí je to nesmyslné předávání vzorců o válce, vlastenectví atd. Kdy konečně lidé dospějí k poznání že jakákoliv válka, jakýkoliv boj je ale naprosto zbytečný?

maxmiliánka
19.11.2023 5 z 5

V dětství to byla jedna z mých nejoblíbenějších knih. :) Jak pak člověku chutnal např. guláš a užíval si koupel, když si imaginoval, co prožíval Váňa. Váňa byl šikula a vojáci se ho pěkně ujali. Měl taky pro strach uděláno. Mě mj. zaujal dobrácký průzkumník Bidenko. Propagandu jsem jako prcek nevnímala... spíš jsem trochu záviděla klukům a bývala bych chtěla taky být "synem" pluku.

PierRe Vesper
14.03.2023 3 z 5

Knihu jsem si vybral do čtenářské výzvy a nelituji. Propaganda nepropaganda, vyprávění je to pěkné a takové to klasické vlastenectví do knihy o válce prostě patří.
Příběh je jednoduchý a dětskýma očima Váni nám nijak přehnaně dává nahlédnout na válku.

Petr874
25.10.2022 4 z 5

Když přehlédnu to, že jde o další socialistickou propagandu, tak se za mě jedná o velmi napínavý, čtivý a originální příběh.

senbja
06.01.2022 4 z 5

Dostala jsem ji k Vánocům v době, když jsem četla všechno, co se mi dostalo do ruky. Líbila se mi, proto neupadla v zapomenutí, i když jako dospělá se příběhům z války vyhýbám.

jprst
16.09.2021 4 z 5

Jako děti jsme tenhle příběh docela hltali, ale i dnes ho považuji za poutavý a lidsky citlivě napsaný. O tom nakonec svědčí i skutečnost, že i má vnoučata tuto knihu přečetla bez pro ně obvyklých připomínek o "dědově čtenářském pravěku".

RoBertino27
01.05.2021 3 z 5

S ohledem na školní okolnosti jsme knihu dostali přečíst téměř "příkazem", ale nakonec se z ní vyklubal celkem realistický příběh o sirotkovi, jehož se ujmou vojáci. Ačkoliv pozadí jeho života není tak detailně popsáno, nelze pominout pochopitelné trauma ze ztráty blízkých a dětskou snahu je pomstít. Neřekl bych, že příběh je nějak drastický či nadnesený, co se ve válce dělo, to si mimo přímých účastníků jen těžko můžeme představit. Logicky z toho plyne i jistá propaganda - jako u všech vítězů. Nezdá se mi také, že by Rudá armáda byla zvlášť heroizovaná, což naznačuje zvláště závěr.
Kdo viděl podobně laděné filmy Borisek, malý seržant (1975) či Stalo se v rozvědce (1968), určitě si na Syna pluku vzpomene. A ještě dodatek - časopise Ohníček (24. a 25. ročník - 1973-1975) vycházely osudy Váni Solnceva v komiksové podobě ve ztvárnění známého ilustrátora Karla Franty.

Kontryhelka
30.01.2021 3 z 5

Jako holce se mi kniha líbila, ale teď už bych jí plný počet nedala, tak jako bych učinila před více než 30 lety.

1amu
05.10.2020 4 z 5

V.P.Katajev a A.Gajdar byli jedni z mála sovětských spisovatelů, píšících ve stalinských časech, kteří si zachovali cosi jako rovnou páteř. Tedy jejich knihy se daly číst.
Dokladem toho je i tato kniha.
Jemný příběh malého sirotka, který přichází za války o to nejdražší - o svou rodinu. Nezbývá mu nic jiného, než se asimilovat ve skupině bojujících dospěláků a poznávat "až na dřeň" co to je vůbec válka.
Valentin Petrovič napsal citlivou a dobrou knihu.

Sabina335
07.04.2020 4 z 5

Hezká kniha o malém chlapci Váňovi, který se po smrti své rodiny vydává na cestu, na které ho najdou ruští průzkumníci. Kniha popisuje období války a příběh tohoto chlapce.

bubka
15.05.2019

hezká kniha, podobná našemu Práčeti, oslava dětství i za války, rodiny a skutečně skvělé a vítězné Rudé armády.

987
11.12.2017 4 z 5

Poněkud drastická kniha pro děti a mládež.

Ewik
06.01.2017 4 z 5

Poetický a úsměvný příběh o osudu sirotka Váni za 2.světové války. Pomineme-li vychvalování "nepřemožitelné" Rudé armády, zůstane nám obraz malého človíčka s jiskrnýma očima, který si ve válečné vřavě najde milující rodinu mezi dělostřeleckými průzkumníky. Tito drsní, válkou zocelení vojáci tají, jako rampouchy v jarním slunci, nad bezelstným a dětsky čistým srdcem svého malého Pasáčka, který si bezvýhradnou oddaností získá nejen je, ale také zasmušilého a uzavřeného kapitána Jenakijeva.
Lidsky pojatý příběh o silných poutech a malých každodenních radostech v kruhu rodiny. Jedno osamělé srdce léčí druhé.
Mně se kniha líbila a místy mi také připomínala "Práče."

Stammel
21.01.2011 2 z 5

Okresní soud v Ostravě vynesl 1. 2. 1972 rozsudek odnětí svobody od 3 do 20 měsíců nad osmi herci amatérského divadla Waterloo, neboť \"před větším počtem diváků ve více případech předvedli parodii na knihu V. Katajeva Syn pluku\". První případ v našem poválečném divadelnictví, kdy šli herci do vězení za legální divadelní představení.

--- přepis z Kalendária českého divadla, In: Česká divadelní kultura 45-89 v datech a souvislostech (Vladimír Just a kolektiv)

Přidáno časem: Jinak hezky napsaná knížka, poučující děti o tom, jak skvělé je zabíjet.