Syn Londýna ekniha

podzemí Londýna je skryté město plné přízraků a zázraků, kde spolu bojují strašidelné vlakové soupravy, obrovští pavouci se živí lidským hlasem, sochy v sobě skrývají dávné kněžstvo a světla lamp tančí o svůj život. Právě takové místo objeví při toulkách metropolí nad Temží Beth Bradleyová, středoškolačka právě vyhozená ze školy a fatálně zrazená svou nejlepší kamarádkou. Mladá sprejerka se seznámí s Filiusem, namyšleným hubeným uličníkem, který je zároveň synem zmizelé bohyně. Musí s ním spojit síly a naverbovat naprosto fantastickou armádu, aby společně zachránili Londýn před definitivní zkázou. Syn Londýna je originálním románem z rodu městské fantasy, který ctí a přitom překračuje pravidla žánru a staví je do nového světla. Je také příběhem o rodině, přátelích a netvorech a o tom, jak těžké bývá někdy rozeznat, kdo je kdo. „Sršící energií, nápady - a skutečně podivné....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231101/syn-londyna-231101.jpg 3.843

Mrakodrapový trůn (1.)

The City's Son (2012)

Fantasy
Vydáno: (ekniha), Paseka

Klarkah1
14.02.2018

Originální, fantastický příběh, který Vás strhne do děje. Krásně psaná kniha s mnoha zvraty.

Teclaireddy
21.09.2017

Souhlasím s většinou komentářů. Kniha je opravdu originální a probudí vaši představivost. Příběh jakž takž dává smysl (trochu jsem se bála, že to bude jedna z knih, jejichž svět je sice hrozně promyšlený a originální, ale dějová linka jaksi nijaká). Mile mě překvapil nečekaný závěr. Akorát ty postavy - dost šablonovité a nevěrohodné...škoda, že jim autor nedal tolik hloubky jako (ne)živému městu. A také mi vadilo, jak Beth téměř bez údivu akceptovala všechny podivnosti města (ale naopak se mi líbila myšlenka, že si běžní obyvatelé nevšímají, co se kolem nich děje).
Rozhodně mi však tato kniha zůstane v paměti...možná se zkusím podívat na lampy rozostřeným zrakem a přiblížit se trochu blíž k sochám :).

YA-girl
19.08.2017

Moje první setkání s "urban fantasy", takže nedokážu posoudit, jak moc "vybočuje z řady", jak tu někteří psali. Líbilo se mi to ale moc, bylo to neskutečně originální a čtivé a těším se na další díly :).
MOŽNÁ SPOILER - Za co ubírám hvězdičku, je takové to už trochu klišé, kde se z obyčejné holky opět stala v podstatě "supergirl", které kdyby nebylo, tak nikdo z ostatních hrdinů nevyhraje asi ani jedinou bitvu - a to i přesto, že prvních pár kapitol vyprávěl sám Syn Londýna, takže jsem měla dojem, že to tentokrát bude o něčem jiném... :)

Sarfias
03.08.2016

Při čtení této knihy jsem zažila chvíle úžasu. Stále přemýšlím nad tím, jak se autorovi podařilo vymyslet s takovou lehkostí svět, který s šíleností Říše divů zapadá do současného Londýna hravě a trefně.
Kniha je opravdu jiná a autor si to uvědomuje vzhledem k suverénně podaným pasážím, které čtenáře nenechají na pochybách, že objevil skutečně kvalitní čtivo.
Věřím, že stejně jako milovníků bude mít tato fantazy mnoho odpůrců. Není to zřejmě nic zvláštního, vzhledem k tomu, že celý příběh je vskutku podivný a málo koho ponechá klidně spát.
Nic jiného, než plný počet hvězd si tento příběh nezaslouží!

Alena_S
15.06.2016

Moc dobrý počin, posouvá urban fantasy na novou úroveň: hodně fantasy a hodně urban. Město žije naprosto vším a nic v něm po přečtení knížky už nebude jenom "naše". Výsledkem je po pár stránkách chytlavá, šílená a parádní, i když často nijak růžová jízda.

hellena1523
30.04.2016

Nebylo to zlé a jak již bylo několikrát zmíněno: je to vážně jiné, než ostatní knihy tohoto typu. Některé části mne nadchly, některé myšlenky byly vážně výborné (nemyslím ve filosofickém rozměru,ale jako nápad), ale popravdě...je to už nějaký pátek, co jsem knihu dočetla, a nemůžu si vybavit, o čem to vlastně je...Kniha zanechala dojem, že není špatná, ale to je celé...Takže za mě průměr...

Nelíísek
17.03.2016

Ve fantazii se meze nekladou a takhle kniha je toho důkazem ,malí uličník který se živý splodinami z ulice, Chodníkový kněží ctihodné bohyně Mater Viae, kteří jsou uvězněni v sochách a nemohou zemřít, zlý lešenovlci a ostnaté milenky,Skleněné bytosti které tančí v lampách.Někdy jsem ale musela od knihy odtrhnout oči ,zavřít je a přestavit si jak vůbec mohou vypadat chodníkový kněží ? Jak vůbec mohou vypadat sám Filius ?Jak mohla vypadat ostnatá milenka, lešenovlci, bytosti ze skla? A i Gutterglass "žena z odpadků" .Autorova fantazie je jedinečná a už před sebou mám 2.díl -Skleněná republika ,nemůžu se dočkat večera až si zalezu do postele a začnu prožívat další příběh z londýského světa fantazii

Lolda
11.02.2016

Říci o této knize pouze to, že je zvláštní, by bylo dosti málo a to i když to slovo ji přesně vystihuje. Pokud jste fanouškem fantasy, tak rozhodně nečekejte "klasické" zasazení do fantaskního světa, který nápadně připomíná středověk, obývaný všemi těmi "klišoidními" postavami a rasami. O to je víc osvěžující fakt, že příběh se odehrává v současnosti a vlastně nám přímo pod nosem, protože hlavní hrdinové ani z tohoto světa nikam neutíkají...jen prostě jejich rozšířenou realitu jaksi nedokážeme vnímat či vidět. Nebo možná nechceme. Co se mi také velmi líbilo je obecně vnímání města jako živého organismu. Jelikož mám profesně k urbanismu velmi blízko, o to víc nadšený jsem touto myšlenkou byl. Z toho všeho vyplývá i originalita vyobrazených "ne/stvůr", nad kterou jsem musel kroutit hlavou a obdivovat autorovu fantasii :) Na druhou stranu mě ale trochu zklamaly některé postavy, které byly trochu plošší a postrádaly větší hloubku - jejich chování a reakce mi někdy přišly nelogické a až moc přímočaré. I tak je ale kniha velice čtivá a doporučuji ji i ostatním :)

warca
01.02.2016

Na jednu stranu kniha byla zajímavá, napínavá a nemohla jsem se dočkat konce, ale na druhou byla jen podivná, zmatená a zkrátka se to nedalo moc přelouskat. Originální nápad, přesto trochu šílený.

adela3429
26.12.2015

Nesmírně originální příběh, za který si autor určitě zaslouží jedničku s hvězdičkou, ale právě tím, že se vymyká všemu, co bylo dosud uvedeno na trh, se najdou pochopitelně i čtenáři, kterým nebude příběh moc sedět. Já jsem bohužel jedna z nich. Originální a poutavé to je, ale můj styl zase až tak ne. Ale jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, protože je to vážně něco úplně nového, a pokud rádi experimentujete, měli byste se do knihy pustit :)

Kris@
25.12.2015

Čtení této knihy byl příjemný zážitek, zvlášť proto, že se skutečně jedná o unikát (podobně vybočujících perel bych zatím napočítala na prstech jedné ruky). Líbilo se mi, že mluva postav byla velmi reálná a dialogy byly originální. Děj byl napínavá od začátku do konce (oh Bože konec! Jak já zírala! Fakt mě Tom dostal, i když jsem tušila nějakou boudu). Postavy byly velmi sympatické a uvěřitelné. Mám však pár výhrad k nedostatečné motivaci postav hned v několika případech. Mrzí mě to, protože to silně nabourává reálnost či uvěřitelnost příběhu. Co ale na mě udělalo velký dojem je, že Tom P. se nebojí zmrzačit či zabít hlavní postavy. Když jsem knihu dočetla, obdivovala jsem ho za to i proklínala zároveň. Na dobrých ukazuje i to špatné a naopak. Proto jsem se přiklonila k pěti hvězdám, i když je to spíš 4,5.

jana1599
07.12.2015

Super knížka, nádherná městská fantasy. Hodně mi to připomínalo knihu Američtí bohové od Neila Gaimana svou syrovostí, úžasnou představivostí autora a neotřelými nápady. Souhlasím s komentářem MorbidCuriosity, že mi vadilo to, jak lehce hlavní postava Beth všemu uvěřila a považovala za samozřejmé, že se má do kouzelného světa Londýna zapojit a že je to "i její válka". Dávalo to pak větší smysl, až když Beth zjistila, kdo je hostitelem Ostnaté Milenky, to je pak její zapojení do války samozřejmě pochopitelné. To ale bylo jediné, co bych knize vytkla, jinak super a těším se na další díly :)

ElisR1
28.10.2015

Zajímavá kniha, která vybočuje z řady.

FishMac
05.09.2015

Skvělá fantasy plná bizarních monster, sympatických postav a hlavně úžasně vymyšleného světa, kde vše ožívá a nutí vaši představivost pracovat na 150% ...Z prvu moderní pohádka, která se postupem času stává temnější, dospělejší, špinavější...nevím k čemu toto dílo přirovnat ptž je to natolik originální svět, který vás okouzlí a zanechá pochmurné až lehce depresivní pocity zároveň ... dostalo mě to! doporučuju všem co si rádi přečtou temnější fantasy, která se liší od všech ostatních YA knih.... Těším se na další díl !!

Aires
16.08.2015

Úžasná knížka plná jedinečných nápadů. Autorova fantazie je asi nekonečná a Londýnem tak pobíhají zlí lešenovlci, po kolejích se prohánějí vlakoduchové a v lampách tančí víly :) Londýn vám ukáže svoji skrytou tvář. Kniha je čtivá a promyšlený svět vás pohltí. Jediná moje výtka je proti chování postav. Občas se prostě nechovají uvěřitelně. Ale jinak se mi kniha líbila a jestli chcete zkusit originálnější městskou fantasy, Syn Londýna je dobrá volba :) Po jeho přečtení se budete na žárovky, dráty a cihly dívat úplně jinak.:)

Lorrainee
22.07.2015

Prostě úžasné. Zvláštní a úplně odlišné od všeho co je teď v tomhle žánru in.
Krásně zapracovaná myšlenka ničení historických měst novými stavbami a vůbec vším co by tam nemělo co dělat. Už jen kvůli tomu to prostě musíte milovat. Tohle není žádná hloupoučká YA. Tahle kniha vás donutí myslet.

Aryana
02.06.2015

Po delší době skvělý originální příběh, který mě dokázal překvapit, a to hned několikrát. Rozhodně stojí za přečtení!

maca5449
28.03.2015

Příjemné překvapení. Díky Beth jsem měla pocit, že je kniha vlastně docela vtipná. Nicméně celkový pocit z knihy, který zůstal po přečtení je smutek, lítost, pochmurnost a rozhodně budu o knize ještě chvíli přemýšlet.
Tahle fantasy byla prostě zvláštní, ale líbilo se mi to. Je to neotřelý nápad a ve své podstatě velmi čtivý.

MorbidCuriosity
15.01.2015

Velmi zajímavá kniha. Upřímně jsem s ní ze začátku měla trochu problém se začíst - asi jako se Sabriel od Gartha Nixe, protože je prostě zvláštní. Velmi netypický fantasy příběh o klukovi, který je každou buňkou těla synem Londýna, o odpadcích Londýna, o osvětlení Londýna, o elektrice Londýna, o sochách Londýna... zkrátka příběh o Londýně a o tom, jak samotné město je živé a schyluje se v něm k válce mezi jeho součástmi. Nakonec jsem si ovšem na toto atypické téma zvykla a do knihy jsem se začetla.
Co mě na příběhu štve (a štve mě to bohužel na většině příběhů), je to, jak rychle hlavní hrdinové uvěří něčemu tak bizarnímu, jako jsou živé lampy a stále opakovaně se rodící sochy a vrhnou se do toho po hlavě. Zde mi přišlo trochu zcestné i to, jak Beth okamžitě vzala celý problém Londýna za svůj. Jakým právem? Mám ráda, když je fantasy v rámci možností "reálné" - alespoň co se chování lidských jedinců týče a to mi tady mnohdy chybělo. Ovšem když jsem se přes takové pasáže přenesla a znova se vrhla do víru příběhu, četlo se mi to moc hezky, bylo to vtipné a poutavé. Určitě se ke knize časem vrátím a doufám, že Tom Pollock bude v prozatím jednodílné sérii pokračovat.

Maragad
08.01.2015

Z počátku může Syn Londýna čtenáři připadat zvláštní, ale román je tak poutavý, že se již brzy nezastavujete ani nad bizarními bytostmi, ani nad jejich zvyky. Příběh vás do sebe vtáhne a vy po celou dobu dumáte, jak tohle všechno nakonec skončí. Na jednu stranu by se Syn Londýna dal vzít jako dílo, které poukazuje na problémy velkých měst, ale Tom Pollock neukazuje jen to špatné, dokáže upozornit i na to krásné, a tak vás čeká Londýn nejen se svými strastmi, ale také ho zahlídnete i v jeho veškeré kráse. Kniha nemá svou cílovou skupinu, ale věřím, že si své čtenáře jistě najde, rozhodně by byla škoda, kdyby toto originální dílo zaniklo mezi dalšími téhož druhu, protože Syn Londýna je unikát.