Syn

Syn https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267094/mid_syn-267094.jpg 4 2530 520

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Sønnen , 2014

hnilda3
05.08.2019 5 z 5

Je to první kniha od autora a musím říct, že jsem nadšená. Jediný problém jsem měla se jmény postav, dost těžko se mi pamatují normálně, natož pokud jsou to taková jména, která ani nevyslovím :-D. Každopádně kniha skvělá a určitě řadím autora k oblíbeným.

mazlak
03.08.2019 5 z 5

Velmi zajímavý příběh. Kniha je plná napětí a nutí čtenáře pokračovat ve čtení až k samému závěru. Jen mně překvapilo, kolik postav je psychologicky na takové výši, že dokáží člověka prokouknout a odhalit jeho úmysly. Totéž se dá říci o smyslu pro detail a tím okamžitě odhalit způsob zločinu.

Torrnet
02.08.2019 5 z 5

Napsané v trošku jiném duchu než série s H.H., a právě díky tomu i osvěžující. Rychlý spád a zajímavé rozuzlení případu.

Pája699
30.07.2019 5 z 5

Za mě určitě super kniha, která má spád, příběh, rozuzlení. Líbila se mi od začátku až do konce. Nešlo se od ní odtrhnout, četla se sama. I když místama to trošku bylo přitažené za vlasy a mimo realitu, ale i tak za mě jedna z nejlepších knih co jsem četla.

mariposka
27.07.2019 5 z 5

Měla jsem pochybnosti, jestli to bez Harryho Hola bude fungovat.
Ale zbytečně jsem se bála. Knížka byla skvělá! Napínavá a zajímavá od začátku do konce. Na Nesbovi se mi vážně líbí, že dokáže vystavět nejen netradiční zápletku, ale i románový, lidský příběh.

Dada077
27.07.2019 5 z 5

Hlavný inšpektor Šimon Kéfas vyšetruje vraždy zločincov a sám pritom neujde vlastnému trestu, lebo aj polícia je skorumpovaná.
U mňa lepší Nesbov príbeh ako všetky krimi doposiaľ.

keiko33
19.07.2019 5 z 5

Ku knihe som sa dostala vdaka vyzve a nelutujem. Moja prva kniha od Nesba a milo ma prekvapila. To co sa z toho vyklulo som necakala. Vrah, ci skor antihrdina, ktoremu drzite palce a zabijanie tych zlych vam vobec nevadi. No a trochu romantiky s vrahom tomu dodalo stavu. Na zaciatku sa dej trochu vliekol, kym nas autor oboznamil so situaciou, no od kedy zacal Sonny so svojou pomstou sa to pekne rozbehlo a ku koncu sa uz od knihy nedalo odtrhnut. Samozrejme je tam par veci pritiahnutych za vlasy, ale to mi vobec nevadilo. Skor som mala problem s tymi krkolomnymi norskymi menami a nazvami.

derminator
18.07.2019 5 z 5

Skvělé! Ač tady není jako hlavní hrdina Harry Hole musím říci že je kniha dost povedená a jedna z nejlepších od Nesba dávám knize 95%.

mabell
18.07.2019 5 z 5

Nesbøho jsem začala Netopýrem a vůbec se mi to nelíbilo. Pak mě kolegyně přesvědčila, abych si přečetla Lovce hlav, protože o tom chtěla diskutovat, to bylo trochu lepší. Ale Syn! Ten mě dostal. Přečteno jedním dechem. Možná dám Nesbømu ještě šanci ;)

JankaV80
16.07.2019 5 z 5

Moje první knižní setkání s tímto autorem a nejsem zklamaná, ba naopak překvapená. Kniha Syn je detektivka s rychlým spádem, bez zbytečné omáčky a přesto v ní jsou vysvětleny ty podstatné věci. Nic není takové, jak se na první pohled jeví. Nechybí ani romantika, bez které bych si to uměla rozhodně představit.
Doporučuji a určitě si od toho autora ještě něco přečtu.

martin2133
12.07.2019 5 z 5

Další kniha od Jo Nesbeho. Skvěle napsaná. Doporučuji

Allys
12.07.2019 4 z 5

Napínavá, akčná detektívka, ktorá sa veľmi dobre čítala. Hlavný hrdina mi prišiel skôr ako antihrdina, ale držala som mu palce :-) Miestami bol dej celkom pritiahnutý za vlasy (po toľkých rokoch užívania tvrdých drog sa dá tak rýchlo dokopy a mentálne aj fyzicky predčí takmer všetkých okolo). Od prvej vraždy zabíja, ako keby mal špeciálny výcvik, alebo aspoň dlhoročnú skúsenosť, všetko mu vychádza a jeho dom nikdy nikto nestráži - občas mi to prišlo ako rozprávka :-) Dej je však plný prekvapení a zaujímavých myšlienok, pre ktoré sa knihu čítať oplatí.

Atlantis
30.06.2019 4 z 5

Nesbova tvorba mimo hlavní Harryho linku má podle mne lehce kolísavou tendenci, a tak jsem k Synovi přistupoval ostražitě. Půjde spíše o MacBetha nebo Krev na sněhu?
Naštěstí můžu říct, že tato kniha je na úrovni lepších Holeovek. Ne těch nejlepších, ale ani zdaleka ne těch nejhorších.
Titulní postavu Sonnyho bylo radost sledovat. Fakt, že strávil více než dekádu za mřížemi, se na něm výrazně podepsal a on je tak poměrně bezradný, co se týče například moderních technologií a bylo zajímavé sledovat, jak se mladý člověk pere třeba se smartphonem.
Hvězda dolů za natahovanou romanci a taky těch smrtí bylo ke konci jaksi moc a v příliš krkolomném tempu.

ivzu77
27.06.2019 4 z 5

Samostatná kniha tohoto autora, vyšetřovatel není HH, ale příběh měl napětí a strhující děj. Ráda doporučuji.

Sany87
15.06.2019 5 z 5

Těším se na další knihu. Super napsané. Doporučuji.

Eva73
11.06.2019 5 z 5

Moc se mi líbila.

antonin1397
07.06.2019 5 z 5

Pro mě nejlepší Nesbo.

Majda758
10.05.2019

Kniha je pěkná a příběh je zajímavý. Jako vždy u tohoto autora pořád nic, děj se sotva sune a pak bác. U konce je rychlé rozuzlení a vyřešení. Tuto knihu jsem četla díky výzvě. Nějak jsem prokoučovala, že takovou knihu Nesbo napsal. Nebyla chyba ji číst.

Gabča670
10.05.2019 3 z 5

Nemohla jsem přestat číst

Yokolobuna
07.05.2019 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "17. Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení"

Mé první setkání s Nesbem proběhlo úplně minulo provařené případy s Harrym Holem, myslím ale, že tohoto fiktivního vyšetřovatelského velikána Šimon Kéfas zastoupil slušně.

Syn je skvěle napsaný, a i když se příběh na některých místech pětisetstránkové bichličky posouvá spíše pomalými krůčky, autor ani v nejmenším nenudí. Vendeta feťáka Sonnyho a pátrání po skutečném donašeči (i když v tomhle ohledu jsem měl dost jasno již v začátcích knihy) dovede hravě udržet čtenářovu pozornost. Ačkoliv i kvůli své práci prostě nemám narkomany rád, funguje Sonny jakožto antihrdina skvěle a já mu při deratizaci ulic Osla od kriminálníků držel palce (ač musím uznat, že ho autor místy vylíčil skoro jako Ramba na heráku).

Kniha působí jako řemeslně dobře odvedená práce s dobře prokreslenými charaktery (alespoň ve většině případů), ale k absolutnímu hodnocení mi přeci jen chyběla nějaká ta pověstná třešnička na dortu. Jednoduše něco, co by ze Syna udělalo nezapomenutelný příběh. Po dočtení jsem tak spokojený, ale mám pocit, že i přes autorovu umnou práci s dějem a postavami v něm, mi nakonec Syn mezi záplavou dalších špičkových detektivních thrillerů trošku zapadne.

Kniha byla dárkem od sestry k narozeninám v roce 2019.

Zkráceně? Povedený thriller od právem proslulého autora, který přes své zjevné kvality výrazněji neční nad konkurencí. Motivy jsou atraktivní, postavy sympatické, ale na špičku to prostě nestačilo. I když po ní Syn místy sebevědomě pokukuje.

Hodnocení na DK v době přečtení 89 %; Moje hodnocení 80 %