Syn

Syn https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/264687/bmid_syn-264687.jpeg 4 2530 520

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Sønnen , 2014

Petruse21
28.01.2020 3 z 5

Do 2/3 to bylo snad lepší jak Harry Hole, bohužel poslední třetina to podle mého zazdila.

Metla
22.01.2020 4 z 5

Netradičně jsem tvorbu komentáře nechala odležet, s odstupem jsou tudíž dojmy a emoce vlažnější, méně ostré, souvislosti se mi však ještě nerozutekly do zaprášených koutů mé děravé paměti.
Jo Nesbø je jméno, které kolem mě několik dlouhých let kroužilo; rozhodla jsem se s tímto spisovatelem seznámit přes jeho samostatného "Syna". Setkání to bylo rozhodně příjemné, svižné a zajímavé, utvrdilo mě v přesvědčení poznat i další autorova dítka. Potěšily mě dobře vypracované charaktery, hustá severská atmosféra s prostředím vykresleným tak, aby detaily nenudily a umožnily čtenářově imaginaci spustit v mozku domácí kino. Dialogy nešustí papírem a zápletka je … no, v jistých ohledech jako ze života a v jiných, těch podstatnějších, bohužel připomíná americké blockbustery. Stejně jako trudoš mám výhrady ke schopnostem těžce závislého feťáka a k neschopnostem jeho rivalů. Také mě začínají lehce nudit klasické detektivní páry typu starý polda + vnadná policejní novicka, zakopávám o ně často.
Výborný thriller, skvěle odvedené řemeslo, akorát mě nic výrazněji nepřekvapilo (a pár věcí spíše negativně), takže Sonnymu stříknu do žíly „jen“ čtyři poctivé hvězdy.

Katerina1986
17.01.2020 5 z 5

Od autora jsem zatím četla pouze jednu HH, ale tato mě teda hodně bavila. Má děj, který pěkně odsýpá a neobsahuje žádné utahané části.

nik077
15.01.2020 5 z 5

Za mě super....kniha se mi moc libila....já Nesba prostě můžu.

Knihomol22
13.01.2020 5 z 5

Tak tohle bylo jednim slovem prostě boží, od začatku do konce. Sice trochu pritazene za uši, ale kdyby nebylo, nebylo by to ono :)

soupik2012
13.01.2020 4 z 5

Mám ráda kriminální romány, které odhalují temné stránky lidských duší. Proto jsem byla tímto příběhem hned od samotného počátku nadšená. Kniha má pozvolnější rozjezd, ale postupně nabírá stále vetší a větší tempo. Samotný závěr je skutečně povedený. Dvě věci ovšem koušu jenom hodně těžce, ale protože je jinak příběh opravdu povedený, strhávám jenom jednu hvězdu. Především je v příběhu veliké množství nelogických a jenom těžko uvěřitelných situací. A také mi vadilo, že se autor snažil vyzdvihovat dedukční schopnosti vrchního komisaře Šimona Kéfase tím způsobem, že z ostatních lidí dělal doslova pitomce. Audioknihu čte pan Petr Kubes. Knihu čte velice dobře, ale je potřeba si chvilku zvykat na jeho rychlejší tempo předčítání.

elena2054
04.01.2020 3 z 5

Co říct k této knize...
Sérii s Harrym mám až na Nůž přečtenou a upřímně se musím přiznat, že se mi do Syna moc nechtělo, neboť jsem nevěřila, že bude lepší než výše zmiňovaná série.
Prvních cca. 100 stran jsem se nemohla začíst, kniha mě nebavila, nefungovala mi představivost.
Přemýšlela jsem, čím to může být a došla jsem k názoru, že za to asi může Chris Carter, jehož sérii jsem četla před touto knihou.
Chrisovi knihy mají spád od začátku čtení. Díky tomu mají o cca. 200 stran méně než Nesboovi.
V knize Syn je až přespříliš detailního popisování budov, polí, zastávek a jiných *blbostí *, díky čemuž jsem několikrát během čtení usla.
Spousta z vás tu píše o napětí a o lásce k Sonymu.
Já nepocítila ani jedno.
Mně tato kniha přišla jako kriminálka s love story zápletkou.
Sympatie jsem si k nikomu nevybudovala, možná trošku k Markusovi.
Kniha obsahuje příliš mnoho náhod, na které jakoby se hlavní aktéři spoleháli.
I přeměna Sonyho nebyla uvěřitelná po tolika letech během tak krátké doby.
Nechci knihu nikterak hanit, pouze vyslovuji svůj nazor, a ten je, že Nesbo napsal lepší a uvěřitelnější knihy, ve kterých bylo opravdové napětí s wow efektem.
Z úcty ke spisovateli a úcty k jeho práci tři hvězdy s tím, že ho budu číst i nadále. :)

JmenujiSeZuzla
15.12.2019 3 z 5

Uff, tak teď jsem rozpolcená. Svoji první knihu od Jo Nesba (vyjímaje Doktora Proktora a jeho prdící prášek) jsem zvolila Syn. Ten totiž nezapadá do světoznámé série o Harrym Holeovi. Ze začátku jsem byla nadšená. Obsah hlavní dějové linie a i rozjezd byl moc dobře napsaný a čtivý. Můj problém asi byl, že jsem si knihu dost rozkouskovala, tudíž jsem často zapomínala všechny postavy a v ději jsem poté byla ztracená. Nesbø jednoduše není oddychový autor. Je vidět, že v jeho příbězích musíte zapojit hlavu. Autor je dost jistě neuvěřitelně chytrý a všechny kroky a všechny části knihy jsou absolutně do detailu promyšlené. Střední číst knihy a vlastně nakonec i závěr mne zas tolik nenadchl. Můj celkový dojem z knihy je spíše rozpolcený. Myslím si, že tohle přesně byla špatná volba se startem do tvorby Jo Nesba. Protože někde hluboko v duši cítím, že jeho knihy mě budou neuvěřitelně bavit, ale tohle byla právě ta jedna výjimka, která bude potvrzovat pravidlo. Naopak co se mi líbilo moc byli nejdůležitější postavy (Šimon Kéfas, Sonny, Kari). Krásně strukturované charaktery, jejichž kroky v příběhu prostě dávají lidsky smysl.
Rozhodně jsem zvědavá na mé další zkušenosti v jeho objemné tvorbě.

PetrCepek
12.12.2019 3 z 5

Téma policejních "leváků" je autorem skvěle nastíněno v sérii HH, takže román Syn na mne působil trošku jako repete.

Tejeja
08.12.2019

Moje první kniha od Nesba a jsem nadšená! Sice jsem se občas ztrácela v množství postav, ale jinak super. Kniha měla spád, líbilo se mi jak se vyvíjela hlavní postava i nečekaný závěr. Jako bonus pro čtenářky je v knize milostná rovina...za mě 4 hvězdy ????

Mindy
02.12.2019 5 z 5

Super. Skvělé. Naprostá bomba. Čtení jsem si dávkovala po troškách, aby mi vydrželo co nejdéle. To se mi snad ještě nikdy nestalo. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

werewolf88
26.11.2019 5 z 5

Skoro dokonalá kniha... tedy až na epilog, kde jsem se dozvěděl, že jinak sympatická Kari je lesba a se Sam( její duhová manželka:-) ) plánují první dítě. Tyhle LGBT sračky mě moc neberou, ale zas chápu, že když to tam napíšete, tak máte v dnešní době, téhle baště liberalismu jasnou nominaci na Nobelovku. Každopádně ale super kniha s vynikajícím příběhem!!! Bravo!!! .-)

ajasin
10.11.2019 5 z 5

Výborná kniha. Pokud vezmete základní osnovu příběhu je to taková moderní verze Hraběte Monte Christa. Můj první Nesbo. Okamžitě mě zaujal a navnadil na své další knihy.

Pavlnka
29.10.2019 5 z 5

Dlouho jsem váhala, jestli mám číst. Série s H. H. mě moc nezaujala. Jsem ráda, že jsem četla a určitě doporučuji. Hodně napínavé a čtivé.

Teclaireddy
14.10.2019 4 z 5

Ze série s H. H. už jsem unavená, ale Syn byl příjemné osvěžení. Líbilo se mi prostředí vězení a drogového podsvětí, trochu kontroverzní postava (anti)hrdiny Syna a napětí a spád, jak bývá u Nesbøho zvykem. Opět mi vadila autorova záliba v extrémech a velkoleposti (způsoby vražd, hlavní zloduch jako nelidské monstrum), ale přece jen toho bylo méně než u H. H.. Napínavá oddechovka.

ivana9593
14.10.2019 5 z 5

Příjemné překvapení, oproti sérii s H. H. víc optimismu, idealismu, romantiky... Nechybí ale tradiční napětí, dávka severské brutality a hlavně dobře udělaná zápletka, několik zvratů a očekávatelně neočekávané rozuzlení. Super čtivá oddechovka, skvěle namluvená i jako audiokniha!

jana0345
01.10.2019 5 z 5

Tahle kniha se mi od Nesbo líbila zatím nejvíc. Jeho věčně rozervanej, traumatizovanej Harry Hole mi trochu leze na nervy, ale tenhle Šimon Kéfas je docela sympaťák. I když ani on to neměl vždycky jednoduchý.

Pettinka
08.09.2019 3 z 5

Od Nesba toto byla moje druhá kniha. Prvni byla Sněhulák se známým detektivem Harry Holem. Tohle bylo zas o něčem jiným. Příběh se mi líbil, ale. Občas jsem se pletla ve jménech, kdo je kdo. Občas jsem se ztrácela. Ale jo, třeba se k ní jednou znovu vrátím.

alexis818
30.08.2019 5 z 5

Rozhodně nejlepší knížka od tohoto spisovatele.Četla jsem několik jeho knih s Harrym,ale bohužel,nadšení jako většina ostatních,se nedostavilo.Tato kniha je fakt pěkná takže asi vyjímka.Doporučuji.

Ignis
09.08.2019 4 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knížek od Nesba, alespoň co jsem doteď četla (ne, že bych jich teda přečetla moc).