Sympatizant

Sympatizant https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323735/bmid_sympatizant-4n8-323735.jpg 4 77 23

V tomto románu sledujeme osudy dvojitého agenta sloužícího rozvědce socialistického vietnamského státu i tajné službě jihovietnamského režimu, s jejímiž exponenty se po pádu Saigonu vydá do amerického exilu. Kniha citlivě vnímá nejen politické intriky na vysoké úrovni, ale i jejich dopad na lidské osudy, ať už jde o celý národ nebo jednotlivce vtažené bez své vůle do víru událostí. Snaží se zachovávat objektivní pohled bez předpojatosti vůči jedné či druhé straně, tento pohled však ani náhodou není nezúčastněný. Protkává se zde hluboká znalost historických reálií se zápletkou ze světa tajných služeb, která v mnoha ohledech odkazuje na klasiky žánru, jejichž agenti jsou spíše než super hrdinové obyčejní lidé, jež se ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Román z exotického prostředí spojující špionážní zápletku i vhled do méně známých událostí nedávné historie. Vítěz Pulitzerovy ceny 2016... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Jota

The Sympathizer , 2015

Lenka.Vílka
27.03.2024 5 z 5

Naprosto neskutečná kniha. Jako opravdu jo.

("Kdy se dostanu zase domů?" ... "Příteli můj, jsem podvratný živel, ne věštec.")

Začala bych s tím, že jsem se možná ze začátku cítila nesvá z důvodu, že se jedná o zpětnou zpověď a já vím, v jakém momentu příběhu kniha začíná...zda je vhodný si to čtení tak užívat. Protože tady se hodně započítává i to, jak je kniha napsaná. A číst o těhle věcech zrovna tímhle způsobem. No, bylo to zvláštní. Protože náš bezejmenný vyprávěč sympatizant se s přívalem informací rozhodně nepáře. Ani s ironií, výsměchem, humorem. A já dokonale chápala proč je forma zvolená zrovna takhle. Zároveň je Sympatizant strašně čtivý. Tím chci říct, že je tady strašně hodně pasáží, kdy se něco vypráví, najednou se odbočí, přičemž je těžké usoudit, co je vlastně zajímavější (vždy je to nastejno), aby sám sebe potom korigoval, že tímhle obíhá od tématu. V téhle knize by bylo tak snadné ztratit se, protože se neustále takhle myšlenkově skáče. Ale to se neděje z prostého důvodu: jakmile jsem se začetla, bylo těžké přestat, přestože jsem se rozhodla si knihu šetřit. V podstatě každá strana obsahuje alepsoň jendu věc, která si zaslouží být vypsaná zvlášť. Která obsahuje něco, co knihu dělá právě tímhle skvělým kouskem, kterým je.

"Jsem špión, spáč, vyzvědač. Člověk dvou tváří. Proto asi nikoho nepřekvapí, že i mysl mám dvojitou. Nejsem nějaký nepochopený mutant z komiksu nebo hororového filmu, i když se mnou tak občas někdo jedná. Prostě jen dokážu vidět všechny problémy z obou stran. Někdy si lichotím, že jde o talent, a ačkoliv připouštím, že není nijak podstatný, jedná se patrně o jediné nadání, které mám. Jindy vidím, že sice dokážu svět vnímat tímto způsobem, ale nemohu nijak pomoci, a tehdy si nejsem tak jist, jestli je vhodné nazývat to talentem. Talent by měl být přece to, co používáte, ne něco, co používá vás. Talent, který nemůžete použít, talent, který vás má v moci – takový talent, přiznávám, představuje nebezpečí. Ten měsíc ale, kdy moje přiznání začíná, vypadalo moje vnímání světa stále spíš jako výhoda než jako hrozba, jak už to u některých nebezpečí bývá."

Sympatizant se čte strašně dobře, pokud vám sedne styl autora. To samé platí i o příběhu samotném. Za mě spokojenost  :)

DodyF
29.01.2024 4 z 5

Ze začátku jsem byla nadšená, potom jsem se v knize ale trochu ztrácela. Příběh je hodně o vztazích uprostřed emigrantské komunity, politika se odehrává spíše na pozadí. Možná to bylo nedostatečným soustředěním, ne vždy jsem ale zachytila děj a motivace postav. Některé pasáže, zejména o postojích protagonisty k Americe, jsou opravdu skvěle popsané.

Dudák1979
25.10.2023 5 z 5

Kniha (meho) roku, byt jiz je na trhu dlouho. Tohle je opravdu ROMÁN se vsi epikou, lyrikou, poetikou, neotikou a vsemi temi -ikami. Pripomnel jsem si sve objevovani Irvinga pred 25 lety, byt Nguyen zjevne zustane muzem jedne knihy. Ale za to knihy paradni, korunovane zaverecnou pointou.

Mira7
17.06.2023 4 z 5

Na knihu jsem byl hodně zvědavý a po jejím zakoupení četbu dlouho neodkládal. Skutečně dobře napsaný román o pro nás daleké zemi a o jejím velmi traumatickém období. Pád Saigonu - pro mne dosud nejznámější obraz války ve Vietnamu - zpracován literárně. Kniha je místy velmi smutná, nevyhýbá se krutostem války. Zajímavý je i popis života vietnamských uprchlíků v USA. Čtení je však dost smutné a pochmurné.

Radek99
24.10.2022 4 z 5

Příběh ,,vietnamského Karla Köchera" je velmi zajímavá a originální kniha tří částí - první třetina je nevšední reflexí vietnamské války, druhá třetina navýsost zajímavá literární zkušenost emigranta a pohled na Spojené státy americké rastrem uprchlíka (což může připomínat třeba v tomhle směru podobné dílo našeho Jana Nováka nebo první americké filmy Miloše Formana) - obě třetiny byly čtivé a velmi mne bavily, problém nastal s třetinou závěrečnou - návrat do komunistického ,,ráje" byl pojat více umělecky a patrně měl radikálně odsoudit pomýlení komunismem a jeho ideologií, pobyt a převýchova v komunistickém lágru byl ale podán tak odtažitě, že jsem měl chuť konec knihy přeskočit... Tenhle bezejmenný antihrdina coby utajený komunistický agent naplnil svým literárním životem zažitou pravdu o tom, že ,,každá revoluce požírá své vlastní děti" a po vzoru řady revoltujících radikálů na závěr okusil svou vlastní ,,medicínu", stejně jako řada jiných komunistů - ne sice rovnou vykonstruovaný monstrproces s předem stanoveným trestem smrti (jako třeba Rudolf Slánský), ale jen ,,převýchovu" formou dlouhodobého psychického mučení, bylo to ovšem podáno tak, že jestli se měla dostavit katarze z karmického trestu, tak mne coby čtenáře bohužel minula...

alishek
05.12.2021 5 z 5

Musím říci, že mě kniha velice mile překvapila, smutný příběh o člověku, o kterém se vlastně za celou knihu nedozvíme, jak se jmenuje, možná to ani sám nevěděl, napsáno jako zpověď, která bude určitě pasovat na více lidí té doby. Text krásně plynul, věty na sebe navazovaly, dialogy nejsou odlišeny od ostatního textu, ale vůbec to nevadí.

foreverbooked
04.11.2021 5 z 5

Kniha, do které je ze začátku poněkud těžší se začíst, ale po pár prvních stránkách na čtenáře čeká dojemný příběh o složité vietnamské historii. Moc se mi líbí styl, jakým je kniha napsaná a přeložena do češtiny. Při čtení máte pocit, že každé slovo je na svém místě. Nic nechybí ani nepřebývá.

Autor v knize nepoužívá mnoho jmen, ani jméno hlavní postavy se nedozvíme. Tím pro mě vytvořil dojem, že tento příběh není jen příběhem jednoho člověka, ale celé země, komunity a že hlavní postavou může být vlastně kdokoliv.

kolby
14.01.2020 4 z 5

Náročné, ťažko čitateľné, pochmúrne, s hutným obsahom: história, náboženstvo, filozofia, psychiatria, sociológia, politológia, atďatď. Neobvyklá knižka, neobvyklý zážitok, štýlu pána "písača" som prišiel na chuť až v druhej polovici knihy. Po prečítaní odporúčam nejakú "oddechofku".

IvaKo
20.12.2019 4 z 5

Moje první setkání s vietnamským spisovatelem. Po knize jsem sáhla, protože ráda čtu asijské autory a také, že byla oceněna. Na druhou stranu nevyhledávám špionážní příběhy, tak jsem byla zvědavá. Poutavý příběh inteligentního mladíka, který žije psychicky rozpolcený život agenta, je vyprávěn jazykově bohatým, ironickým stylem. Nejedná se však o lehké čtení, zejména závěrečná část knihy je dost trýznivá a rozhodně k zamyšlení.

Mynny
03.08.2019 4 z 5

Zvláštní kniha, velmi těžko se hodnotí. Mám rád antihrdiny a tento týpek se autorovi opravdu povedl. Na druhou stranu děj byl dost jednoduchý a některé události a zvraty naivní, navíc mi připadal podivný zlom mezi cynickým novinářským stylem prvních tří čtvrtin knihy (část o natáčení filmu byla blízká spíš parodii) a umělečtějším závěrem. 3,5*, tentokrát se přikloním výš. O válce ve Vietnamu se toho příliš nedozvíte, ale přesto se Sympatizentem neprohloupíte.

Gracian1964
26.06.2019 5 z 5

Dobrá kniha. Veľmi dobre čítavá. Som rád, že som na ňu vo verejnej knižnici narazil. Téma vietnamskej vojny ma zaujíma, keďže o nej nemám veľa informácií. Čítal som to v slovenskom preklade, omnoho radšej by som mal český, lenže nič sa nedá robiť, musel som sa uspokojiť s týmto. Niežeby bol zlý. Občas ma miatlo, že autor nepoužíva v priamej reči úvodzovky, tak som si niekedy nebol istý, či to postava ešte hovorí, alebo už ide o komentár, hm.... To len tak na okraj, až taký problém to zas nebol.

000nugatovej
03.12.2018 4 z 5

Otázky, které nikdy neomrzí: "Co udělají ti, kteří bojují proti moci, poté co se jí zmocní?" (str. 426)
Hodně provokativní kniha. Třeba o tom, kdy člověk podléhá ideologii. A proč jí vlastně podléhá? /"Není celá výchova právě o tom? Přimět studenta, aby upřímně řekl to, co si učitel přeje slyšet?" (str. 363)/ A kam až je člověk ochoten při jejím prosazování zajít?
Tragédie hlavního hrdiny, jeho nezakotvenosti a nihilistického drsně získaného prozření je znásobena bystrými a vtipnými postřehy: "...byl to poctivý muž, který věřil všemu, co říkal, i když to byla lež." (str. 33) "Stejně jako žralok musí plavat, aby přežil, tak i politik, …, musí bez přerušení hýbat rty." (str. 109). "Vodka byla jedna z pouhých tří věcí, které se vyráběly v Sovětském svazu a které byly vhodné na export, nepočítaje politické emigranty - ty zbývající dvě byly zbraně a romány." (str. 240).
Určitě stojí za přečtení.

JanaŠ.051
25.08.2018 5 z 5

Táto kniha je nielen spoločensky kontroverzná, ale aj veľmi dobre napísaná. Ide o špionážny román, ktorého rozprávačom je kapitán juhovietnamskej tajnej služby. Je sympatizantom Vietkongu, teda komunistického vietnamského severu. Kapitán je cynický ako každý dvojitý agent, ktorý si nemôže dovoliť láskavé pohodlie jednej ideológie a zjednodušujúceho delenia sveta na my a oni.

Didi15
09.08.2018 4 z 5

Politická témata mě příliš nezajímají, ale tuto knihu jsem dostala k narozeninám od kamarádky. Hodnotím začtyři hvězdy. Nebylo to špatné , některé pasáže byly kruté, některé zajímavé a některé byly nudné, a u některých jsem se upřímně zasmála. Náhled na národy Amerika - Vietnam . Oceňuji. Asi se v té knize neshlédne každý, ale jak píši, mně se celkem líbila:)

Jolina
31.01.2018 1 z 5

Politické příběhy nejsou nějak moji oblíbenou součástí čtenářova života. Dala jsem ji, avšak přiznávám, že posledních cca 50 stránek s přeskakováním a spíše listováním. Bohužel, děj mě nějak nechytl...

eduard7019
05.01.2018 4 z 5

Po knihách Syn správce sirotčince a Jsou světla, která nevidíme, získal Pulitzerovu cenu ďalší román popisujúci autokratický režim. Po Severnej Kórei a nacistickom Nemecku sme sa dostali do komunistického Vietnamu. Budúci rok sa možno pozrieme do Mugabeho Zimbabwe alebo Pinochetovho Chile.

MaxK
31.12.2017

Při čtení této knihy mi příliš neseděla lehkost autorova stylu vzhledem k závažnosti tématu. Postrádal jsem tam hloubku. Jako nedostatek jsem to přestal vnímat asi od poloviny knihy - buď jsem si zvykl nebo jsem styl a obsah začal více chápat. Pro amerického čtenáře musela být četba docela bolestná, pro českého je více zajímavé sledovat dvojakost autorova myšlení i osudy Vietnamců v americké emigraci. K závěru jsem byl opět v rozpacích: nedokázal hlavní hrdina mít sebereflexi svých názorů na komunismus nebo to autor záměrně nechal na čtenářovi? Osobně pak smekám před autorovou erudicí a mnoho příměrů by si žádný čtenář neměl nechat ujít.

Taťka Hraboš
30.11.2017 5 z 5

Výborná kniha od první stránky do té poslední. Autor píše zdánlivě lehkým perem, jako by se při psaní této knihy nesmírně bavil, ale je otázkou, zda tím nechce jen ještě zvýraznit závažnost témat, která v knize otevírá, a vypjatost až drastičnost situací, které popisuje. V každém případě musí za knihou stát spousta práce - už jen to množství faktografického materiálu, který musel prostudovat (jak plyne z doslovu). V neposlední řadě kniha podává jasnou odpověď na otázku, proč v naší vlastní zemi máme tolik autorových krajanů. I když jsme v době, kdy se děj odehrává, ani zdaleka nebyli srovnatelní se Západem, přece jen ten náš domácí socialismus měl lidštější tvář než ten vietnamský.

Lost Soul
29.11.2017 3 z 5

Nedočteno. Zhruba v polovině jsem si uvědomila, že mě vůbec nezajímá, co se bude dít dál a jak to dopadne.

enguyen
10.10.2017 2 z 5

I kdyz jsem Vietnamka,tak za mne slaba knizka. Ani jsem ji nedocetla,vubec mi nesedla a dej byl pro mne nudny.