Švýcarský Robinzon

Dobrodružný román švýcarského spisovatele a pastora (1782–1830). Osudy chudé švýcarské rodiny, která za napoleonských válek opouští Evropu a hledá si nový domov v zámořských koloniích a po ztroskotání lodi nalézá tento domovna neobydleném ostrově. Na tomto ostrově žije potom tato rodina robinzonským životem deset let. Napínavá kniha, propagující únik od evropské civilizace a návrat k přírodě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72270/svycarsky-robinson-72270.jpg 4.4159

Der Schweizerische Robinson (1812)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Kniha Švýcarský Robinzon

ijcro

Skvělá knížka pro mládež, dostal jsem ji, když jsem se podruhé vrátil z nemocnice (asi za ty prožité útrapy), bylo mi dvanáct a doslova jsem ji několikrát bez dechu přelétl jako kolibřík nad kyticí omamných květinek plných nektaru. Líbily se mi barvotiskové ilustrace a vůbec, celkové optimistické vyznění dílka (tehdá zvlášť pro mne, ale to jsem byl asi jen v depresívním srabu). Je to prostě jiný Robinson (vlastně rodinka Robinsonů). Dávám plus a doporučuji nejen díťatům!

JAnD

Moje srdeční záležitost, čtu každých pár let znovu. Je to pohádka, přehnané reálie, ale nemůžu si pomoci a musím se k ní stále vracet.. Převyprávěná verze je lepší než původní (kterou jsem četl pouze v angličtině), i když i zde se najdou logické chyby či odvolávky na věci, které nebyly zmíněny. Ale patří ke klasice žánru.

Hani77

Četla jsem v dětství a moc se mi líbila. Některé části se mi zdály moc zdlouhavé, ale celkový dojem byl super. Ráda bych si ji přečetla po letech znovu.

Kris204
22.08.2018

Knížku jsem zdědila po svém tatínkovi, pro kterého je to nejoblíbenější knížka dětství a já s ním musím souhlasit. Krásný příběh, spousta dobrodružství i zajímavých informací. Moje srdcovka, ke které se ráda vracím i v dospělosti.

honza.gal
18.05.2018odpad!

Nejhorší kniha jakou jsem četl. Možná jsem měl jen štěstí na bezva knihy. Nebo je to opravdu blbost.

04.04.2018

Výborná robinsonáda, určená spíše mladším čtenářům. Kniha je rozhodně poutavá a čtivá, moc se mi líbila sounáležitost rodiny Braunových. Hlavně v dnešní době, kdy je málem vzácností na takovou rodinu narazit, je příběh pohlazením na duši. Mně se kniha líbila moc, měla jsem radost, že skončila happyendem, a i když už nepatřím k té správné cílové skupině, dávám hodnocení nejvyšší! :-)

igortom
02.01.2018

Nejlepší pro děti

danny_21
10.11.2017

Jestli tohle nebyla moje nejoblíbenější robinsonáda dětství ( možná ještě společně s Verneovými Dva roky prázdnin ) ať se propadnu do Východního Německa. Na první pohled pustý ostrov, na kterém ale celá rodinka Švýcarů objevuje nečekané věci, zvířata i trosečníky a má všechno, co kluk kdysi před lety hledal při honbě za dobrodružstvím. Tohle je srdcovka - 100 %

tom035
29.10.2017

Vynikající knížka, doporučuji. Knížka Vás zavede zpátky do dětství.

Makkulka
09.10.2017

Krásná kniha pro děti i dospělé. Jako malá holka jsem ji četla několikrát a nyní se líbila i mému desetiletému synovi.

NinušFantasy
15.07.2017

Kniha byla moc hezká. Líbil se mi děj i zpracování.

Kni-Homolka
03.07.2017

Výborná kniha, mnohem lepší než pravý Robinson, kde se na pěti stránkách popisuje jak vypadá pláž apod. Příběh má celkem spád, čtenář se rychle sžije se všemi členy rodiny a zamiluje si okolní krajinu. Když jsem knihu četla, hrozně moc jsem chtěla vyměnit nudnou Prahu za stromový dům na opuštěném ostrově. Na konci knihy mi bylo líto, že se všechny děti vrátí do Evropy, ale na druhou stranu na pustém ostrově jen tak lehko nevystudujete.

babicka_amalka
16.02.2017

knížku jsem měla radši než "skutečného" Robinsona;

Lyzarka79
24.01.2017

Četla jsem ji jen kvůli čtenářské výzvě. Druhou polovinu jsem četla každý druhý řádek, nedalo se to dost dobře číst v dospělosti celé... je to napsané naivně, dětsky, ale dětem by se mělo po dočtení říci, že to není v reálu na ostrově ale ani v životě možné... mít na co si vzpomeneme a všechno by se dařilo tak snadno... škoda.

kacaabba
01.11.2016

Číst to jako dospělý, tak se tomu směji a určitě nedočtu. Ale jako dítě jsem tuto robinsonádu miloval.

Scarlett80
08.10.2016

Knihu jsem četla jako dítě a nepřála jsem si potom nic jiného než ztroskotat na pustem ostrově :-) podruhe jsem ji četla jako dospělá. Koupila jsem si ji v antikvariátě a dodnes ji mám v knihovně a doufám, že si ji jednou přečte i muj syn :-)

Cinik
02.08.2016

Jako kniha pro mládež dobré. Škoda že autor nezacházel s přírodopisnými reáliemi podstatně uvážlivěji...

jiri.one
21.02.2016

Knihu jsem četl jako dítě a do dnes si pamatuji, jak jsem ji dočetl a rovnou začal číst znovu :). To jsem do dnešního dne s žádnou knihou znovu neudělal :). Asi si ji budu muset zase někdy přečíst, myslím, že u našich stále je :).

Bahati
24.01.2016

Vedle Verneovek moje nejoblíbenější dobrodružná kniha z dětství.( čteno kolem 12 roku věku ) Přesto, že dnes se dětem dostane do ruky spíš Harry Potter nebo Deník malého Poseroutky, stojí za přečtení přesně kvůli popisu budování všeho nového, objevování a soudržnosti rodiny . Tak proč nerozvíjet dětskou fantazii ve slaďoučké robinzonádě. Dvě stě let starý příběh a přesto pořád čtivý, tak promiňme autorovi bujnou fantazii při popisu exotického ostrova.

woodward
14.08.2015

Dílko určené dětem, s jasně výchovným záměrem. Dneska už se k němu vracím jen málokdy, vyloženě z nostalgie. Jako kluk jsem to měl rád, i když už tehdy mi ti sloni a mroži žijící v jednom koutě světa vedle sebe trochu šli na nervy.

adbrko
26.12.2014

Asi jsem ji četla moc pozdě. Úspěchy při vytváření nového živobytí popisované na tolika stránkách mě po chvíli přestaly bavit. Bylo milé, že se jim vše dařilo, ale na mě také dost jednotvárné.

Jia
30.06.2014

Jako dítěti se mně knížka moc líbila. Možná pro ten optimismus, který z ní dýchal, pro tu pospolitost rodiny, jak všichni drželi při sobě a vždycky si v každé situaci dokázali poradit. Knížku mám pořád schovanou a jednou si ji určitě znovu přečtu.

DreamR
11.12.2013

Knihu jsem přečetl 2x a musím říct, že mě zaujala víc, než původní Robinson od Defoa.

Milda58
29.11.2013

Asi všechny předchozí autory příspěvků naštvu. Přestože se občas rád vrátím k literatuře pro mládež, tento příběh je tak naivní a sladký, že se to v mém věku už fakt nedá číst. Tak pro děti do 8 let.

Skye Isis
27.06.2013

Četla jsem to snad desetkrát. Vážně, nekecám! Vracela jsem se k tomu pořád dokola a pořád mě to bavilo. Kam se hrabe Robinson Crusoe? Celá rodina, která ztroskotá na pustém ostrově, je mnohem zajímavější. Fascinovalo mě, že dokážou žít bez civilizace, jen tak sami... Po přečtení této knížky jsem si jako malá trochu naivně přála ztroskotat na pustém ostrově :D

delena4ever
21.06.2013

Knihu jsem poprvé četla jako malá holka a od té doby se k ní ráda vracím. Dějově mi přišla o dost zajímavější než Robinson Crusoe. Rodina to ale měla mnohem jednodušší než Robinson už proto, že nikdy nepocítili tu samotu, která Robinsona trápila roky.

kacaabba
30.01.2013

Vidím to obdobně jako Yalka. 100 % je za to, jak jsem knihu miloval v době svých ...náctin. Dnes, poté co jsem jí četl dětem, bych musel přiznat knize tak jednu hvězdičku (to proto, že člověk očekává dobrodružnou knihu a nikoli pohádku)... Ale už se těším, až si s dětmi přečteme volné pokračování od Verna - Druhá vlast. Ten bude, dá se předpokládat, mnohem realističtější.
Kniha Švýcarský Robinson byla zfilmována.

Yalka
02.01.2013

Samozřejmě by se na tom dala najít spousta much. Je to přestřeleně didaktické, je tam spousta faktických přírodopisných chyb. To by mi ani zde povolených 6000 znaků nestačilo, kdybych se měla rozepsat o všem, co mi tam vadí...
Ale víte kolikrát jsem to četla, a jak se mi to líbilo, když mi bylo tak 11 až 13? V rámci žánru čistých 100 %.

Selinute
30.10.2012

Pěkná knížka, ráda se k ní vracím.

bosorka
03.03.2012

Opravdu kniha pro mnoho generací, ke které se navíc můžete nespočetněkrát vracet. Četla jsem mohokrát a pokaždé hltala s nadšením. Kam se hrabe Robinson Crusoe.