Švýcarský Robinson (převyprávění)

Švýcarský Robinson (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348712/mid_svycarsky-robinson-Ill-348712.png 4 208 54

Rodina z Bernu, otec, matka a čtyři synové, se rozhodnou opustit napoleonskými válkami zpustošenou Evropu a najít lepší život v koloniích. Jejich koráb však ztroskotá a posádka zmizí. Braunovi se zachrání na blízkém ostrově a díky vybavení korábu, který vezl nejen vybavení pro kolonisty, ale i domácí zvířata, se jim na neobydleném, ale přívětivém ostrově podaří vytvořit nový domov. Však také ostrov nazvou Nové Švýcarsko. Chlapci pomáhají při práci rodičům, poznávají sami sebe a učí se, že jejich přežití závisí na soudržnosti, spolupráci a znalostech. Příroda, i když krásná, nic neodpouští. Společným úsilím a pílí se jim nakonec podaří vybudovat prosperující malou kolonii… Kniha o píli, úsilí, kázni, soudržnosti rodiny, ale i krásných popisů exotické přírody, vychází s rozsáhlým výtvarným doprovodem akademického malíře Milana Fibigera.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

Der Schweizerische Robinson , 1940

Marylaa
03.05.2023 1 z 5

Nevím jaka je původní kniha, ale tuhle přepracovanou verzi jsem nebyla schopná dočíst. Hlavně asi kvůli dialogům plným patosu.
Ten original by mě zajímal, ale nejspíš nebyl bez úpravy vydán v žádném pro mě srozumitelném jazyce a nechci riskovat, že omylem opět koupím převyprávění:(

elle223
02.04.2023

Že by proto, že byla určená hlavně dětem/mladým čtenářům???

elle223
02.04.2023

Někde jsem několikrát četl, že Wyss napsal tuto knihu pro své malé děti..
A teď se podržte - v roce 1782!!!
V 70 letech (ve věku cca 10-13 let) jsem tuto knihu četl snad 10x a pokaždé se mi ohromně líbila (stejně jako Robinson Crusoe od Defoe, Záhada hlavolamu od Foglara nebo Tajuplný ostrov od Vernea).
Ale když jsem ji pak (z čistý nostalgie) četl ve svých cca 25ti letech, tak mi už připadala dost hloupá a dětinská..
Ehm.. Co myslíte, čím to asi tak bude?????

Prazub
24.08.2022 1 z 5

Bohužel, tuhle knihu jsem prostě neměl sílu dočíst. Nezáživný děj, všechno jednoduché a nereálné. Takhle to v životě vůbec nechodí. Možná to je dobrá kniha, ne však pro mne. Už se k ní zkrátka nebudu vracet. Nebavila mne. Zklamala.

vernem1850
16.06.2022 5 z 5

Dobrá dobrodružná kniha inspirovaná knihou robinson crusoe.

Čmeláček
24.05.2022 5 z 5

Skvělá robinzonáda, možná trochu nereálné, ale mně se kniha líbila.

pepa4081
14.08.2021 5 z 5

Nevím proč, ale Švýcarský Robinzon, se mi líbí asi ze všech robinzonád nejvíc. Možná proto, že si dokážu živě představit, jak budovali své bydlení a hospodářství. Ke knížce jsem se dostal až nyní a rád se k ní někdy vrátím. Mohu doporučit dětem i dospělým.
Nanejvýš uspokojivé.

kuruteku
08.04.2021 4 z 5

Trocha změny po všech těch románech, scifi, fantazy, detektivkách - a vůbec to není špatné. V 10-12 letech bych z toho lezl po stropě, teď vidím, že je to taková červená knihovna pro děti, ostrov splněných přání. Ale i tak - dobrá výchova a příležitost dělá správné robinsony.
V tom správném věku jsem četl Kormidelníka Vlnovského, kterého si cením nejvýš (musím si ho znovu přečíst), Plevův Robinson byl pro děti vhodnější než Defoeův, Tajuplný ostrov pro starší (ale taky velmi zdařilý).
Tak teď díky ilustracím Milana Fibigera jsem se dostal i k tomuto Robinsomu.

ewalien
26.02.2021 5 z 5

Četla jsem ji jako dítě a teď po letech v rámci výzvy, se k ní ráda vrátila. Už dávno jsem zapomněla, jak jsem si jako malá přála zažít něco podobného, žít na opuštěném ostrově, objevovat a starat se o sebe... Dětské představy. Dnes vím, že bych to tak dobře nezvládla, civilizace by mi chyběla. Přesto jsem si Švýcarského Robinsona přečetla znovu s chutí a dojetím. Je to skvělá kniha, mohu i jen doporučit.

Kolben
21.02.2021

Knihu jsem četl několikrát v různém svém věku a vždy se mi moc líbila.

Charlie99
15.02.2021 5 z 5

Pěkná knížka, dobře se čte. Škoda že není pokračování

kolacky
09.02.2021 5 z 5

Moc dobré čtení pro young adult, abych to řekla dnešní terminologií. Četla jsem kdysi dávno a ráda jsem se vrátila v rámci Výzvy.

m_martina
18.09.2020 5 z 5

Hezká kniha, i když z dnešního pohledu možná lehce naivní. Ale to vůbec nevadí, dobře se čte a příběh je moc milý.

Bulba
19.07.2020 5 z 5

V dětství se mi kniha moc líbila, četl jsem ji několikrát a podle stáři se vždy ztotožňoval s některým synem rodiny Braunů. Nyní jsem si ji po více než 40 letech přečetl znovu - je to stále pěkné čtení, i když teď příběh beru spíše jako pohádku.

Alíša236
18.03.2019 4 z 5

Mě to bavilo a kdyby mi bylo deset bavilo by mě to určitě ještě víc, přesně tento druh literatury jsem jako dítě milovala bezvýhradně. Dnes už k tomu výhrady mám. Příšlišné idealizování, podmaňování a hlavně ta zvířata a rostliny z celé země na jednom ostrůvku... škoda tohoto. Ale jinak paráda a svým dětem ráda doporučím.

Medulka.013
03.03.2019

Příběh se mi líbil, ale až příliš často a mnohdy bezdůvodně se zde zabíjela a ochočovala zvířata. Příroda zde byla podmaňována lidem, kteří do té doby nevstoupili na ono místo..

Magráta
26.02.2019 2 z 5

Tři hvězdy za to, jak jsme se u toho se ségrou v dětství řehtaly. Ostrov, kde rostou rostliny z celé planety a možná i z nějaké jiné, rodinka, která je morálně na výši a všichni tak šikovní a nápadití... Pokud by to psal autor jako parodii, mohlo být těch hvězd i více.

ijcro
08.02.2019 5 z 5

Skvělá knížka pro mládež, dostal jsem ji, když jsem se podruhé vrátil z nemocnice (asi za ty prožité útrapy), bylo mi dvanáct a doslova jsem ji několikrát bez dechu přelétl jako kolibřík nad kyticí omamných květinek plných nektaru. Líbily se mi barvotiskové ilustrace a vůbec, celkové optimistické vyznění dílka (tehdá zvlášť pro mne, ale to jsem byl asi jen v depresívním srabu). Je to prostě jiný Robinson (vlastně rodinka Robinsonů). Dávám plus a doporučuji nejen díťatům!

JAnD
08.02.2019 5 z 5

Moje srdeční záležitost, čtu každých pár let znovu. Je to pohádka, přehnané reálie, ale nemůžu si pomoci a musím se k ní stále vracet.. Převyprávěná verze je lepší než původní (kterou jsem četl pouze v angličtině), i když i zde se najdou logické chyby či odvolávky na věci, které nebyly zmíněny. Ale patří ke klasice žánru.

Hani77
02.01.2019 5 z 5

Četla jsem v dětství a moc se mi líbila. Některé části se mi zdály moc zdlouhavé, ale celkový dojem byl super. Ráda bych si ji přečetla po letech znovu.