Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43124/bmid_svuj-vuz-i-pluh-ved-pres-kosti-mrtv-GHt-43124.jpg 4 529 156

Román Olgy Tokarczukové by bylo možno označit jako „morální thriller“. Hlavní hrdinkou příběhu je Janina Duszejko, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině, na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Její vášní je astrologie a nade vše miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je, bojuje proti lidem, kteří jim ubližují. Varuje před nerozvážným ničením přírody, vidí lidské osudy vepsané do hvězd. Patří k okruhu nadšených čtenářů anglického básníka Williama Blakea (název knihy je citát z jeho básně). Jednoho dne je Janinin soused nalezen mrtvý. Následuje další vražda a pak další... Pytláci i významní členové společnosti záhadně umírají. Jen zvířata jsou němými svědky. O těchto vraždách hrdinka něco ví, policie ji však ignoruje – jenže Janina Duszejko dokáže číst ve hvězdách...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Host

Prowadź swój pług przez kości umarłych , 2009

dvojkadvacet
dvojkadvacet
29.11.2019 5 z 5

Přes veškerou úctu a respekt k životu nechápu, že s paní Pivoňkovou někdo sympatizuje. To, že se rozhodneme žít o samotě, že přemýšlíme jinak, než většina, nám nedává právo terorizovat společnost, ať už je jakákoliv. Od toho máme instituce (jasně že jsou v příběhu líčeny jako nefunkční). Nemůžu se zbavit dojmu, že události, o nichž Tokarczuk vypráví, se nachází už za hranicí toho, co lze tolerovat, ale perspektiva vyprávění je staví ještě před hranici. Takže čtenář odpustí. Mě se to ale úplně nedaří, třebaže zloduši dostanou, co si zaslouží.

Kopta
Kopta
11.11.2019 4 z 5

Nobelova cenu udělala svou reklamu. O tom se nedá ani bavit. Ale udělala to dobře. Máme zde totiž autorku, o které bych se asi jen tak nedozvěděl a její styl se dá považovat za více než zajímavý. Určitá nadpozemskost, nadnesení a mystično vyprávěného příběhu, kde sledujeme takovou detektivku a thriller, ale trochu jinak. S nějakou tou astrologií, ekologií a právy zvířat a vlastně i nějakého toho tajemství spojeného s nimi. Kniha sama o sobě má onen svůj jedinečný psací styl, který jsem nějak čekal, že přijde. I tak musím nicméně říci, že u nejedné pasáže nemáte moc chuť se v tom zaobírat dále a chtěli byste nějakou část vypustit. V každém případě zde byl silný a potenciál a záměr. Ten mě ale v detailnějším smyslu bohužel dost obešel. Audio ČRo: Trochu zlepšení renomé. Audio mě dost bavilo a dodalo další hezké myšlenky, které mi unikly. Celkově vzato asi nejlepší Tokarczuk, kterou mám za sebou.

camelopardus
camelopardus
04.11.2019 4 z 5

Hrdinka je sice bláznivá, afektovaná a často velmi trapná, ale dělá to z oddané touhy chránit vše živé. Asi bych s ní nebyla úplná kámoška, protože je na můj vkus moc extremní, ale jistě bych si jí dokázala pro spoustu věcí vážit. V knize je krásně nastíněna problematika legální myslivosti - pod rouškou péče o zvěř se děje vraždění posvěcené samotnými kněžími - v mnohém připomíná svaté války či holocaust. Zvířata nám přeci byla dána jako podřadná sorta, takže si s nimi můžeme dělat téměř co chceme. A kdokoliv tyto naše způsoby začne kritizovat, je okamžitě nazýván bláznem... Naštěstí se rozšiřuje okruh těchto "bláznů", kteří se na onom masovém vraždění a neúctivém zacházení nejen odmítají podílet, ale nazývají ho pravým jménem.
Celá kniha je řádně prošpikovaná originálními myšlenkami a astrologickými vsuvkami, což jí dodává zvláštní ráz.

douchova11
douchova11
02.11.2019 1 z 5

Na závěr je sice zajímavé rozuzlení celého příběhu, ale pro mě byla kniha málo dějová.

vlkcz
vlkcz
13.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Velice rychle se mi vybavilo Do tmy od Anny Bolavé. Podobně zvláštní hrdinka, i když zde je více vykreslena její motivace. Stejně nezastupitelnou roli zde hraje příroda, jen je příběh roztažen do většího časového rámce.

JIKO74
JIKO74
11.09.2019 4 z 5

Kniha mě pobavila, chvíli jsem ji četla už dost naštvaná, prostě vadí mi jednostranné pohledy. Třeba pohled na lov. Ale rozuzlení mě příjemně překvapilo, bylo to nápadité a celkem černohumorné...????

Petass
Petass
26.08.2019 3 z 5

Napsat hodnocení této knihy pro mě není vůbec lehké. Nevyhnu se lehkým SPOILERŮM.

Líbil se mi humor a snaha autorky poukázat na chování společnosti vůči přírodě. Příběh pro mě byl ale utrpením. Přistihla jsem se, jak po přečtení 3 stran, nevím, co se odehrálo. Nechápala jsem přátelství hlavní postavy s Dionem. Na to jak radikálně postava jednala, zůstaly environmentální otázky jen na povrchu, zjednodušené, černobílé. Astrologie mě vyloženě nebavila.

Podivínství postavy mi připomínalo Annu z knihy Do tmy, ta mi přišla mnohem propracovanější, přesvědčivější.

SPOILERY
Rozuzlení a závěr mi přišel náhlý, uspěchaný a vlastně jsem ho celou dobu čekala. Jednání kamarádů už nerozumím vůbec. Když jednám v zájmu vyššího dobra, tak pro mě neplatí zákony?

Jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale všeobecnému nadšení nerozumím. Četla jsem lepší knihy.

000nugatovej
000nugatovej
26.05.2019 4 z 5

Nějakou dobu jsem nevěděl, jak tu Knihu číst. Jako filozofickou environmentální/holistickou Reflexi? Vždyť je v ní plno skvostných Myšlenek. Jako trochu podivnou Detektivku? Vždyť je v ní plno zvláštních Vražd. Teprve posléze jsem pochopil, že Klíčem, který mi ji otvírá je Humor! Já bláha, chce to číst pozorně: vždyť už první Věty ho predikují: "Jsem už ve věku a také ve stavu, kdy si pokaždé před usnutím musím dobře umýt nohy, pro případ, že by pro mě v Noci přijela sanitka." (str. 11) A asi nechtěně aktuální, kde jsem se popadal nad tou Ironií za Břicho: "Myslím, že v Česku je to úplně jiné. Tam lidé dovedou klidně diskutovat a nikdo se s nikým nehádá. I kdyby chtěli, nemohou, protože jejich jazyk se vůbec nehodí k hádkám." S tímto Klíčem jsem pak s labužnickou chutí dočetl a přijal i s nečekaným Závěrem

To, jo. Nicméně mi to nedá, abych nevybral několik dalších skvostných Myšlenek. Nejdříve o Komunikaci: "Mnoho mužů s přibývajícím věkem začíná trpět testosteronovým autismem, který se projevuje pozvolným zánikem sociální inteligence a dovednosti mezilidské komunikace, ale rovněž postihuje jejich schopnost formulovat myšlenky." (str. 32/33).

A další v Pořadí, jak jdou za sebou v Knížce: " … smrt může být dobrá, spravedlivá, jako dezinfekční prostředek, jako vysavač." (str.16) "Vězení není venku, ale uvnitř každého z nás. Možná bez něj nedokážeme žít." (str. 40) "Nejlepší způsob, jak se zbavit nočních můr, je převyprávět je do záchodové mísy a pak spláchnout." (str. 111) "Psychika je náš obranný systém. Snaží se, abychom nikdy nepochopili to, co nás obklopuje." (str. 212)

Allla9
Allla9
06.05.2019 3 z 5

Kniha má hodně zajímavých míst, ale nedokázala mě plně zaujmout.

kackamy
kackamy
12.03.2019 4 z 5

Tohle je velmi zvláštní kniha. Bez debat bravurně napsaná a situovaná do zajímavého prostředí. Některým myšlenkám jsem musela dát za pravdu, z jiných mrazilo. Všechny ale nutily k zamyšlení, ať už nad tím, jak špatně se dnes někteří lidé k přírodě chovají, nebo nad tím, kam až může zajít (jakékoli) radikální myšlení.

Marika Vanova
Marika Vanova
26.02.2019 4 z 5

Příběh je zvláštní, horoskopy mě neberou, ale paní Dušejková mě pěkně vodila za nos. I přesto jsem si to užila, za mě je to na 90 %.

Malýmedvěd
Malýmedvěd
17.02.2019 3 z 5

Hezky napsané, moc dobře se to čte. Občas pěkné zamyšlení, které oceňuji jako přínos knihy. Bohužel na můj vkus, tam často byla tuna zbytečného astrologického balastu, pro dokreslení, že hlavní postava je divná, by stačilo i výrazně méně. Rozumím, když se kritizuje dvojí morálka při chováni k lidem a ke zvířatům, ale nevím proč hned vzápětí se použije dvojí metr na otázku zodpovědnosti za své činy.

Kachneci
Kachneci
21.01.2019 odpad!

Dospěla jsem k závěru, že stačí přečíst více jak 20 % z celkového obsahu, aby mě kniha přesvědčila, že ne/stojí za to pokračovat. S tímto příběhěm jsem opravdu bojovala, nechtěla jsem se vzdát, ale shledávám, že mě to, v čele s hlavní postavou, která mi byla protivná, porazilo a celou tuhle kapitolu bych uzavřela slovy: velký špatný. :)

kristleko
kristleko
29.12.2018 3 z 5

Jsou knihy o divných lidech dělajících hrozné věci, které fungují jako anatomie zločinu a lidské duševní a morální patologie. Příkladem budiž Sběratel od Johna Fowlese. Zde jde ale o něco jiného. Olga Tokarczuková má zjevně ráda Blakeovu poezii, zvířata a astrologii, nejí maso a rozhodla se, že kombinace toho všeho v příběhu podivínské postarší ženštiny v Kladsku bude super. Tokarczuková sice výborně píše a nutí k zamyšlení, ale mě to prostě nebavilo. Hrdinka mi byla neobyčejně nesympatická, úvahové pasáže mi přišly úmorné (kdosi tu zmiňoval knihu S elegancí ježka, tak ta mi přišla podobně nesnesitelná) a celé vyznění knihy je opravdu děsivý manifest radikálního vegetariánství. (5/10)

Chesterton
Chesterton
08.12.2018 3 z 5

První stránka mě zaujala humorem, další potom hloubkou myšlenek, popisem drsné venkovské přírody a svéráznými postavami. Nadsazený obrázek současné společnosti? Ani moc ne. Autorka skutečně velice pěkně kreslí slovy a snad ještě lépe myšlenkami. Mimořádná palba slov, píše Mijagi. Daří se jí zhmotnit atmosféru děje i vtáhnout čtenáře do svého světa. Vše se v zásadě otáčí kolem morálky, ekologie a vztahu člověka ke zvířatům.
Zcela jistě stojí za přečtení i za zamyšlení.
Moje nadšení bohužel nevydrželo. Mým osobním filtrem neprošla zejména astrologie a až příliš vyšinutá hlavní postava. Originálně napsané, ale pro mě snad příliš "morálně ekologický thriller s nejasnými konturami" :o)

malpet
malpet
15.11.2018 5 z 5

Fantastický příběh, zcela moderní a aktuální takřka ekologický román. Líbí se mi, že obsahuje i české prvky, zmiňované v knize i ve filmu. Jediné co se mi tu opravdu hodně nelíbilo a doufám, že nikoho nenapadne v tomhle paní Dušinku následovat bylo vypouštění zvířat z kožešinových farem do volné přírody. Takovéhle nápady měly v 90. letech různé rádoby ochranářské spolky a od těch dob máme lesy plné nepůvodních invazních druhů jako jsou psík mývalovitý, norek americký, medvídek mýval a další, které u nás nemají přirozené nepřátele a stávají se významnými škůdci. Takže chránit přírodu samozřejmě ano, ale všechno s rozumem.

Anie.M
Anie.M
12.11.2018 4 z 5

celkový příběh a styl psaní bych hodnotila průměrně. velmi hezky byl vykreslený charakter hlavní postavy, i když byla docela bláznivka, měla svůj svět. rozuzlení všech vražd mě nijak neoslovilo, nelíbilo se mi, jak to dopadlo.
celkově ale musím přiznat, že jsem si potrhla mnoho pasáží, které mě zaujali, a to snad vypovídá, že celkový dojem byl více než průměrný. vše sem psát nebudu, snad jen některé.

"Čí mozek byl tak drzý, že určil, kdo je lepší a kdo horší?"

„Vám je víc líto zvířat než lidí.“ „To není pravda. Je mi stejně líto lidí i Zvířat. Ale nikdo nestřílí bezbranné lidi,“

„O úrovni země svědčí Zvířata. Vztah ke Zvířatům. Pokud se lidi chovají krůtě ke Zvířatům, nepomůže jim žádná demokracie a vlastně vůbec nic.“

Zločin se stal něčím úplně normálním, stal se běžnou součástí života. Dopouštějí se ho všichni. Právě tak by vypadal svět, kdyby tady dodnes byly koncentráky. Nikdo by na nich neviděl nic špatného.“

a nejvíc mě v knize pobavila tato část. "Myslím, že v Česku je to úplně jiné. Tam lidé dovedou klidně diskutovat a nikdo se s nikým nehádá. I kdyby chtěli, nemohou, protože jejich jazyk se vůbec nehodí k hádkám." (já myslím, že by měla zažít, jak se lidi u nás dokážou rozparádit) a taky to, jak ten Černý Kabát plete její jméno na Dušinková.

ErikaJ
ErikaJ
19.10.2018 5 z 5

Původně jsem si myslela, že mě tato knížka moc neosloví, a o to víc jsem byla překvapená, jak mě svým dějem okamžitě zaujala. Do poslední chvíle jsem byla napnutá a lámala si hlavu, kdo či co na Plošině vraždí. V neposlední řadě jsem v duchu přemítala nad prospěšností mysliveckých spolků, nad pořádáním honů apod. Ráda si ještě přečtu nějakou knihu od této autorky.

MacBara
MacBara
15.10.2018 5 z 5

Do Anny In v hrobech světla jsem se nedokázala začíst, ale možná to bylo ve špatnou dobu. Tohle dílo mne od první stránky chytlo a nepustilo. Film jsem ještě neviděla, ale podívám se s chutí i po knížce. Paní Dušejková je tak akorát "správně šílená" do chvíle, než jí to prostě pohltí a nedá se jinak. A je vzácně konzistentní.

Mijagi
Mijagi
12.06.2018 4 z 5

Napínavý román, při jehož psaní autorka symbolicky přeměnila svoji pracovnu v posed (v knize používá výraz „kazatelna“) a vzala si trefně na mušku celé myslivecké sdružení. Ekologická krimi s dobře mířenou palbou slov. Pokud máte rádi příběhy s nečekanými zápletkami, poetiku po sezóně opuštěných rekreačních oblastí či se rádi touláte Kladskou kotlinou kousek za českými hranicemi v Polsku, určitě po knize sáhněte.

vraždy zfilmováno zvířata, fauna polská literatura pytláci lesy astrologie rozhlasové zpracování

Olga Tokarczuk
polská, 1962
2010  85%Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
2008  74%Běguni
2016  88%Knihy Jakubovy
2007  91%Pravěk a jiné časy
2020  74%Bizarní povídky

Kniha Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých je v