Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43124/bmid_svuj-vuz-i-pluh-ved-pres-kosti-mrtv-GHt-43124.jpg 4 537 159

Román Olgy Tokarczukové by bylo možno označit jako „morální thriller“. Hlavní hrdinkou příběhu je Janina Duszejko, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině, na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Její vášní je astrologie a nade vše miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je, bojuje proti lidem, kteří jim ubližují. Varuje před nerozvážným ničením přírody, vidí lidské osudy vepsané do hvězd. Patří k okruhu nadšených čtenářů anglického básníka Williama Blakea (název knihy je citát z jeho básně). Jednoho dne je Janinin soused nalezen mrtvý. Následuje další vražda a pak další... Pytláci i významní členové společnosti záhadně umírají. Jen zvířata jsou němými svědky. O těchto vraždách hrdinka něco ví, policie ji však ignoruje – jenže Janina Duszejko dokáže číst ve hvězdách...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Host

Prowadź swój pług przez kości umarłych , 2009

roso.mak
19.04.2024 5 z 5

I když mi ke konci knihy začalo být jasné, kdo je vrahem, chuť ze čtení mi to nezkazilo.

Tahle kniha není v první řadě detektivkou. Je spíš o touze po nápravě věcí, touze, která se stává pomstou.

Slibuji, že mrtvé budete nenávidět a bláznům fandit. Slibuji, že rozhodně nebudete mít mit pocit, že čtěte detektivku.

kolacky
15.04.2024 4 z 5

000nugatovej má fantasticky přesný komentář.

Vypravěčka je výborná mystifikátorka, co se jejích aktivit týče, miluju ji a její kamarády Mátohu, Diona, Borose a Dobrou zprávu. Popravdě, možná bych na jejím místě provedla něco podobně nepříčetného, protože vražda je vražda, natož takhle sprostá.

Moc se mi líbila ukázka těžkého života překladatelů - Blakeova báseň na straně 84.

martina8425
06.04.2024 3 z 5

Tohle dílo ve mně vzbudilo rozporuplné pocity. Chvílemi jsem myslela, že už knihu ani nedočtu, astrologické pasáže mě moc nebavily. Ale v závěru knihy zjistíte, že všechny ty, někdy zdlouhavé, popisy měly svůj důvod. A všechno se hezky propojí. Každopádně ve mně příběh vzbudil emoce a o to ve výsledku jde. Dneska asi vynechám maso k obědu.

nula87
22.03.2024 3 z 5

Kniha, jejíž poselství a styl jsou zajímavé, ale chybělo mi tam něco, co by mě více připoutalo. Detektivka to není, protože vraha jednoduše odhalíme velmi brzy (a asi to byl i autorčin záměr), na filosofické zamyšlení je to zase trochu přízemní.

Prim
28.02.2024 5 z 5

Jako rozhlasová adaptace skvělá.

Jelitovna
29.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Dívali jste se někdy během vánoční procházky lidem do rozsvícených oken a představovali si harmonické poměry v domácnostech, které neznáte? Podobně se hlavní hrdinka dívá do české kotliny a idealizuje si Čechy.
Po dlouhé době mě zaujala beletrie. Nesmála jsem se, na rozdíl od některých databázníků mi nic nepřipadalo vtipné, naopak, se starou paní jsem cítila, a to nikoliv proto, že by mě zajímaly horoskopy, dokonce ani nenutím sousedy do vegetariánství. Její bezmoc z faktu, že si tolik lidí nechce připustit, že vražda je vražda (a tahle neochota je poslední roky vidět v dalších a dalších propukajících válečných konfliktech), je nakažlivá.
Doporučuji pokračovat v komentáři až po dočtení knížky.
Autorka po celou dobu popisuje potíže ženy trpící porfyrií, na "Medicína, nemoci, studium na 1. LF UK" se může zvídavý čtenář seznámit s příznaky, které tuto nemoc doprovází, zde jen zmíním, že někteří jedinci mohou vykazovat známky psychiatrického onemocnění s agresivitou a halucinacemi. Tokarczuk tedy neudělá ze staré ženy blázna až na konci knihy, jak jsem tu v jednom příspěvku četla.
V mládí bych určitě vybrala jiný citát, ale ta doba je pryč, s tím neudělám nic. :-)
"Pro lidi v mém věku už nejsou na světě místa, která by milovali a kam by opravdu patřili. Přestala existovat místa dětství a mládí, vesnice, kam jsme jezdili na prázdniny, parky s nepohodlnými lavičkami, kde jsme prožívali první lásky, stará města, kovárny, domy. Ještě bolestnější je, zachovala-li se jejich vnější forma, protože pak tato místa připomínají skořápku, která už nic neobsahuje. Nemám se kam vrátit. Připomíná to vězení. Obzor toho, co vidím, jsou zdi mé cely. Za nimi existuje svět, který je cizí a nepatří mi. Takže pro lidi, jako jsem já, je možný jen svět teď a tady. Každé potom je nejisté, budoucnost je jen nevýrazně načrtnutá, připomíná přelud, který může být zničen jakýmkoli sebemenším pohybem vzduchu."

jaryn
21.10.2023 4 z 5

(Za)jímavý lyricko astrologicko detektivní příběh, kde je hlavní hrdinka nekompromisní astroložka a rozhodná "aktivistka".

LuckaH2
11.03.2023 4 z 5

Bavily mě velká písmena, která dle me naznacovala, ze nejen napr.nekdo je herece s velkym "h". Samozřejmě přesah do ochrany přírody, kterou hlavni postava miluju vic nez lidi. A moc se mi to líbilo. Nekdo by mohl rict, ze to prehanela, ale hranici si urcujeme jen my sami. Stejne tak bylo skvělé, jak se nevzdavala, jak si sla za svym. A velke "aha", nedelejme z lidi blazny jen proto, ze se chovaji a mysli jinak nez my. Velmi zajimava kniha.

Šetčet
08.01.2023 2 z 5

Pouze čeština a polština znají pojem myslivec a spojují ho s myšlením. V ostatních jazycích je to zkrátka lovec, hunter, Jäger... Mám na ně pifku, protože za obcí zavřeli na noc po dobu 3 měsíců les a střílí přemnožené divočáky, co sem z Polska tahají prasečí mor. Jakým právem si dovolují vraždit živé Bytosti? Měl bych je vzít něčím po hlavě. A pak svou ženu, protože jestli muselo to nebohé Zvíře umřít kvůli tak přesušené pečeni, co jsem dostal dnes k obědu, nic jiného si nezaslouží. Také bych si pak měl najít v okolí nějakého štramáka, abych byl šíleným ekodivoženkám v okolí sympatičtější. Člověk je holt občas zvíře a společnost je krutá. Skoro jako příroda.

RyxiraAmyGinger
26.12.2022 5 z 5

Nečetla jsem moc takových knih. Líbilo se mi, jak byly některé postavy a věci napsané s velkými písmeny, připadalo mi to jako dobrý způsob jak ukázat to, jak hlavní hrdinka a vypravěčka v jedné osobě přemýšlí. Díky tomu jsem měla celkem brzo podezření, kdo za tajemnými zločiny stojí, ale nějak mi to nevadilo. Prostředí, ve kterém se dej odehrává, mi přišlo zajímavé a stejně tak postavy a způsob Janina života. Dobrá, neobvyklá kniha.

Dani25
03.10.2022 3 z 5

Čítala som ju pomerne dlho. Chvíľami ma nudila. Záver prekvapivý.

Schary
19.09.2022 3 z 5

Za mě kniha rozvláčná, děj nudný, konec překvapivý....Hlavní myšlenka, ale chválihodná. Chudácí zvířata, s tím souhlasím, náš svět je továrna na zpracování živých tvorů a všem to přijde normální...

Scarefish
17.09.2022 5 z 5

Pro mě silný a působivý příběh vypovídající mnohé o vztahu lidstva k přírodě a živým tvorům. Zápletka možná trochu fantastická, rozuzlení nečekané (alespoň pro mě). Na druhou stranu si myslím, že snad jen šokujícím příběhem je možné zapůsobit natolik, aby si lidé uvědomili, že tahle planeta nepatří jen jim.

Anet2106
31.08.2022 4 z 5

Trochu jiný typ literatury než na jaký jsem zvyklá. Nicméně kniha mi ukázala trochu jiný typ uvažování o světě než na jaký jsem zvyklá. Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na jazykový styl autorky, ale časem to šlo. Konec mě trochu zklamal. Přišel mi moc zrychlený a až neuvěřitelný.

MarianP
22.08.2022 3 z 5

Mal som trochu iné očakávania od knihy, ktorá má byť akousi environmentálnou detektívkou. Hneď po prečítaní som si pozrel film, ktorý bol fajn. Kniha sa nečítala zle, ale miestami som sa nudil a na konci som ju už chcel rýchlo dočítať. ...

Evišťátko
20.08.2022 5 z 5

Má první kniha od autorky. Přiznám se,že jsem v druhé třetině přemýšlela,zda pokračovat ,má to být morální thriller a já měla pocit,že čtu sondu do nitra duševně nemocného člověka s tím,že o zmiňované zločiny az tak nejde a že vlastně asi není tak důležité,jestli se čtenář dozví pravdu. Nicméně je třeba vydržet! Protože to stojí za to!!!

oasismanik
18.08.2022 3 z 5

Zaujímavá kniha plná veľmi zaujímavých myšlienok. Ale bohužiaľ ma to až tak nebavilo a čítanie som stále tak nejako podvedome odkladal. Možno za to môže tá komplikovanosť filozofických úvah, možno to, že pani Tokarczuk v mojom prípade ťala do živého a ako celoživotný mäsožrút a absolútny skeptik voči horoskopom /a veci podobným/ som nedokázal vo svojej hlave reagovať na jej trefné argumenty. A možno to len nebola správna voľba ako dovolenkové čítanie pri opaľovaní sa počas leta...

Katka2382
17.08.2022 4 z 5

Opravdu velmi zvláštní kniha,moje prvni od této autorky.
Je plná zajímavých myšlenek a přirovnání.

andrii24
13.08.2022 3 z 5

Potřeba zaklesnout živá zvěrstva. Fauna volá po krvi fauna, lovu na nelidu - člověka.

Eldar80
04.08.2022 4 z 5

Byla to taková vtipná a zábavná novela. Nevím jestli to byl záměr, ale mě to bavilo neskutečně. Něco tak humorného jsem už dlouho nečetl. Během čtení mě to fakt několikrát rozesmálo a baví mě to i teď, když na to myslím.
Hlavně musím ocenit přiměřený počet stran. Všeho je tak akorát. Nemá to vůbec žádné slabé místo. Autorka umí vážně dobře psát. Je to málem geniální. Takže asi jediná nevýhoda je, že prakticky úplně chybí napětí.
Hlavní hrdinka a zároveň vypravěčka je ztvárněna dokonale. Tomu se nedá vytknout nic. Perfektní svérázná postavička. Její myšlení a chování je sice dost osobité, ale dává smysl a tak se to výborně čte.
Autorka v její postavě spojila astrologii, vegetariánství a ochranu zvířat. To zhruba odpovídá době napsání. Byl jsem na facebooku v mnoha esoterních skupinách a podobné ženy jsem tam opakovaně potkával.
Tahle oblast se progresivně vyvíjí, takže dnes by to bylo veganství a nějaký moderní směr esoteriky nebo New Age. Na tom ostatně nezáleží. Podstatné je spojení duchovna a ochranářského aktivismu.
Je to sice perfektní zábava, ale jinak nevím proč to vlastně doporučit. A komu. Spojení velmi kvalitní literatury a vtipného příběhu je prostě zvláštní. Bude to asi pro lidi jako hlavní hrdinka, když to tak autorka napsala.
Takže doporučuju ezo lidem, veganům, ochráncům přírody nebo třeba klimatickým aktivistům. Zkrátka všem lepším lidem. :-) 80%

vraždy zfilmováno zvířata, fauna polská literatura pytláci lesy astrologie rozhlasové zpracování

Olga Tokarczuk
polská, 1962
2010  85%Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
2008  74%Běguni
2016  88%Knihy Jakubovy
2007  91%Pravěk a jiné časy
2020  74%Bizarní povídky

Kniha Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých je v