Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43124/bmid_svuj-vuz-i-pluh-ved-pres-kosti-mrtv-GHt-43124.jpg 4 537 159

Román Olgy Tokarczukové by bylo možno označit jako „morální thriller“. Hlavní hrdinkou příběhu je Janina Duszejko, stavební inženýrka, která si musí vydělávat na živobytí jako učitelka angličtiny a zeměpisu na škole v Kladské kotlině, na česko-polském pomezí. V zimě pracuje také jako správkyně letních bytů. Její vášní je astrologie a nade vše miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je, bojuje proti lidem, kteří jim ubližují. Varuje před nerozvážným ničením přírody, vidí lidské osudy vepsané do hvězd. Patří k okruhu nadšených čtenářů anglického básníka Williama Blakea (název knihy je citát z jeho básně). Jednoho dne je Janinin soused nalezen mrtvý. Následuje další vražda a pak další... Pytláci i významní členové společnosti záhadně umírají. Jen zvířata jsou němými svědky. O těchto vraždách hrdinka něco ví, policie ji však ignoruje – jenže Janina Duszejko dokáže číst ve hvězdách...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Host

Prowadź swój pług przez kości umarłych , 2009

Fallenyard
03.07.2022 5 z 5

Skvěle napsaná, originální kniha. Spojení astrologie, veganství a detektivky byla prostě bomba. Hlavní hrdinka je úžasně napsaná, už dlouho jsem tak nerezonovala s knižní postavou! Ráda sáhnu po další knize od Tokarczuk, skutečně mě zaujala.

Janina2609
30.06.2022 4 z 5

“Zimní rána jsou vyrobená z oceli, mají kovovou chuť a ostré hrany. Ve středu v sedm ráno v lednu je zřejmé, že svět nebyl stvořen pro Člověka, a určitě ne pro jeho pohodlí a radost.”

Kniha mi připomínala svojí hrdinkou Bolavé Do tmy, ale toto zpracování, a také o dost sympatičtější hrdinka, se mi líbilo mnohem víc. Detektivní zápletka a trocha astrologie nebyla vůbec na škodu. Ale v každém případě jednoznačně souhlasím s výrazem “ morální thriller”.

Liturgievpatek
29.06.2022 5 z 5

Spisovatelka, která mě vždycky překvapí. S každou její další knihou si říkám, že už musela svou veškerou invenci vyčerpat, ale vždycky se ukáže, že ne, že umí jít ještě dál. A přesně takhle je to s touto knihou. Moc se mi líbila. Jedna z jejích nejlepších.

andrej0867
24.06.2022 5 z 5

Napriek dlhym astrologickym pasazam davam *****, hlavne za pohlad do hlavy inak rozmyslajuceho a velmi dobre argumentujuceho cloveka.
Podobne knizky: Nick Cave: Smrt Zajdy Munroa, Cormac McCarthy: Dítě boží

Arev122
27.03.2022 3 z 5

Téměř detektivní příběh, jehož vypravěčem je svérázná, mnohdy i dětinská starší žena, která má ráda přírodu, miluje zvířata a zajímá se o astrologii.

Agatha84
17.03.2022 5 z 5

S napsáním komentáře jsem váhala velmi dlouho. Mám pocit, že cokoli napíšu, nevystihne to, co bych přesně chtěla a rozhodně se zároveň ztrapním, neboť autorčina práce se slovy je dle mého naprosto dechberoucí.
Jen jsem ale nakonec nutně potřebovala zmínit, že jsem si na Olgu Tokarczuk vzpomněla včera, při procházce lesem...mám pocit, že svou knihou vystihla esenci lesa, přírody, Zvířat, vůně pryskyřice.. Tu bezmoc z pokácených stromů všude kolem, strach o to, co po nás (lidech) vlastně může zbýt, a zároveň doutnající pocit naděje, že my (lidi) nemáme moc zničit to, na čem opravdu záleží. Kéž bych měla stejnou odvahu jako Jana Dušejková.

Dela111
27.02.2022 5 z 5

Thriller, jehož název tvoří verš z básně Williama Blakea, nepatří mezi klasické v tomto žánru, vzhledem ke zvolenému tématu a velkému myšlenkovému přesahu jde o thriller morální.
Hlavní námět románu, jak se chováme k přírodě a zvířatům, je předkládán očima vypravěčky příběhu, staré dámy žijící v přírodě téměř na samotě. Působí jako podivínka, jejím životním posláním je ochrana zvířat a přírody, koníčkem je astrologie, pomocí níž si mnohé vysvětluje.
Kniha v žádném případě nepatří mezi oddechové detektivky, naopak jde o velmi podnětné čtení prodchnuté řadou úvah.
Doporučím, občas bychom měli vystoupit ze své komfortní zóny, podívat se na věci z jiného úhlu pohledu a zamyslet se nad tím.
90%

zazvorek
22.02.2022 4 z 5

Poslouchána velmi povedená zdramatizovaná verze na ČRo. Ta je rozhodně zajímavá, ale určitě v ní chybí některé roviny literární předlohy, po jejím přečtení bych hodnocení možná ještě upravila...
Postava Jany mi připomíná hned několik žen v mém okolí, takže se mi navzdory vyšinutosti zdá uvěřitelná, i když ne vždy úplně sympatická (ale povětšinou ano). Vyprávění je rozmanitá směsice věcí, které mi jsou blízké. Rozhodně to je neotřelé a téma zabíjení zvířat a morálních hodnot i velmi aktuální. Možná to není dokonalé dílo, ale už jen pro tu originalitu si ho cením.

Re@ding_9-wine
15.02.2022 5 z 5

Nejsme nic než oběti planet... :-)

hanap
15.02.2022 5 z 5

Poslouchala jsem jako četbu v rozhlasu. Nádherné provedení v podání pí. Smutné a p. Hanuše. Úžasný zážitek

FleurDuMal
14.02.2022 4 z 5

Líbily se mi zvířecí a astrologické doteky – a taky výborně napsaná postava Jany, cítíla jsem souznění. (Poslouchala jsem parádní rozhlasové zpracování.)

janamaluveckova
01.02.2022 5 z 5

Asi nejlepší vstup do světa knih Olgy T.

carbici
24.01.2022 5 z 5

Kniha, jejíž děj se nedá převyprávět, pokud chce člověk zachovat ten zvláštní pocit, který má po celou dobu.

Jana_Hlus
23.01.2022 5 z 5

Mé první setkání s touto autorkou. Trošku jsem se toho obávala, protože ohlasy v okolí jsem zaznamenala různé, od nadšení až po nedočtení, nepochopení. Ale přišlo velmi příjemné překvapení, krásně napsaný příběh z Kladské kotliny, zvláštní postavičky vyčuhující z "ovčího" davu, bojující za spravedlivost nejenom proti myslivecké mafii. Hlavní hrdinka se zálibou v astrologii a velkou morální sílou vzbuzovala mé sympatie, i když nemohu říct, že bych s ní ve všem, zejména ve způsobu řešení celé situace, souhlasila. Ale byla mi milá svou odlišností, nekonzumním způsobem myšlení i života. Autorce se také velice pěkně podařilo vykreslit tamní přírodu, život i představu o životě v Čechách, která mi teda mimochodem přišla trošku naivní, ale tak to asi autorka zamýšlela. Prostě jsem si čtení tentokrát opravdu užila, byla to lahůdka (5/5).

KnihomolkaMari
26.12.2021 4 z 5

Na tuto knihu jsem byla opatrná, jelikož jsem si ji chtěla opravdu vychutnat a neopomenout žádnou myšlenku. Hned ze začátku se mi zálibil neobyčejný styl psaní paní autorky. Kniha byla svým způsobem krásná a do hlavní hrdinky Jany jsem se zcela vžila. Také se mi líbily poznatky o Česku. Neřekla bych, že se jednalo o thriller, ale spíše morální román. Není to geniálním počinem, avšak stojí za to přečíst. Je to jedna z těch knih, u které si řeknete, jak jsou ty knihy vlastně nádherná záležitost.

IvetaZ
01.12.2021 3 z 5

Mám z toho rozporuplné pocity... Propojení příběhu s astrologií bylo originální, vtipné a vyprávění je proloženo mnoha skvělými myšlenkami. Většinou jsem slepá na indicie o vrahovi, tady už jsem tušila od poloviny, ale je to takové vláčné, od půlky jsem se nutila k dočtení a konec mi přijde prostě absurdní... Jsem zvědavá na to filmové zpracování.

Dajine
30.10.2021 5 z 5

Krásné, potrhlé, uvěřitelné.

Abia
24.10.2021 5 z 5

Bavilo mě to hodně. Svět paní Dušejkové mi byl blízký, chápala jsem její motivaci i nepochopení okolím. Thrillerem bych knihu nenazvala, detektivní zápletku jsem nepotřebovala, bylo to příjemné osvěžení a výlet do světa někoho jiného.

kaja77
16.10.2021 5 z 5

Tokarczuk je báječná autorka. Neskutečně mě baví. V knize mě nadchla paní Dušejková. To její pojmenovávání věcí a osob bylo fakt bezvadné, její dopisy policii luxusní. Moc fajn byly i ostatní postavy, přátelé Jany Dušejkové (Mátoha, Dobrá zpráva i Dion). Zábavná byla i ta idealizace Čechů a Česka, která se v knize x krát objevila :) zločiny tedy hustě promyšlené i vykonané. Vražedný nástroj bych si dovolila nominovat do soutěže "o nejoriginálnější vražedný nástroj" Alias to nevymysliš
Paní Tokarczuk umí báječně skládat věty a to si v jejich knihách vážně užívám. Doporučuji najít si např.na YouTube onu hudební pecku, na kterou řádili na houbařském bálu..."hej sokoly" je tak děsně nakažlivý song. Naprosto živě jsem tu juchající společnost viděla.

playada
08.10.2021 5 z 5

Je to takové lyrické. Paní Jana mne bavila. Samozřejmě s některými názory nesouhlasím, ale to ničemu nevadí... Přečetla jsem to jedním dechem, což je vlastně nejvyšší hodnocení.

vraždy zfilmováno zvířata, fauna polská literatura pytláci lesy astrologie rozhlasové zpracování

Olga Tokarczuk
polská, 1962
2010  85%Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
2008  74%Běguni
2016  88%Knihy Jakubovy
2007  91%Pravěk a jiné časy
2020  74%Bizarní povídky

Kniha Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých je v