Svůj kalich hořkosti

Svůj kalich hořkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1833/svuj-kalich-horkosti-1833.jpg 4 193 37

Nesmírně silný a působivý román, připomínající svým námětem Nabokovovu Lolitu, se snaží dobrat samého dna lidství a kořenů, i těch nejmučivějších, jež svým způsobem poznamenají každý život, zvlášť když utrpení bylo tak velké… Tragický osud slavného filmového umělce z Hollywoodu, který byl nezapomenutelnou hvězdou už v dětství a jenž příliš pozdě a draze platí za svou první opravdovou lásku - lásku bohužel zakázanou, nedovolenou. Pocity strachu, úzkosti, viny a děsivý fakt, jenž nemůže být krásný a čistý, přinášejí všem zúčastněným tohoto dramatu příliš mnoho bolesti. Neuvěřitelný příběh muže, nevěrného manžela, svůdce nezletilé dívky, která mu byla svěřena do výchovy a jež s ním - drahým a milovaným - později čeká dítě…... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Bis zur bitteren Neige , 1992

ZUZANA-123
16.12.2023 5 z 5

Simmel začal plnit naší knihovnu v osmdesátých letech a je stále čtivý i desítky let po prvním vydání jeho románů.U současných autorů často z románů vyzařuje chvat a spĕch,trh je přesycen a konkurence veliká.Simmel rozhodnĕ svůj román neuspĕchal.

Hall3006
12.10.2023 2 z 5

Na doporučení jsem zkusil tuto knihu napsanou před šedesáti lety. A dala mi zabrat. Hlavní postava se má po dvaceti letech vrátit k filmu, protože byl velká dětská hvězda. Bohužel mu to zničilo dětství kvůli matce tahající ho na castingy. Nyní těžký alkoholik jemuž se rozpadá manželství když se postupně zamiluje do nevlastní dcery a udělá jí dítě. Depresivní čtení do kterého jsem se musel nutit i když některé scény (natáčení filmu, pokoutna léčba v bývalém koncentráku) byly zajímavé.

petrucha86
16.07.2023 5 z 5

Skvěle napsaný příběh od skvělého autora. Ovšem těch překlepů v českém překladu..!

mgeisselreiter
28.10.2022 4 z 5

Obsáhlá kniha, ale autor svým originálním, poutavým stylem vůbec nenudí, naopak drží čtenáře stále v touze číst dál a dál, i když se jedná vlastně jen o takové vyprávění ze života jednoho člověka, jehož příběh není úplně tuctový. Hodně se to blíží reálnému světu, ale výborně a čtivě napsané. 85%, 28. 10. 2022.

intelektuálka
15.08.2021 4 z 5

Až do dna vypiješ svůj kalich hořkosti ....

Tak jako ve všech svých knihách se zde autor dotýká problémů společnosti ....

Zde je to faleš filmového průmyslu, závislost na alkoholu a hlavně - zakázaný vztah ....

A samozřejmě - jak je u Simmela zvykem - trauma z minulosti a otázka fašismu ....

Protože autor patří do mých oblíbených, kniha mne zaujala ....
Ale některé scény mi do života nezapadly - proto 4 hvězdy ....

Ale kniha určitě stojí za přečtení.

viweb
01.12.2020 4 z 5

Zajímavý román. Ocenila bych více pozornosti od korektora kniha byla plná překlepů. Oceňuji že děj je místy moc roztahaný, ale pointa se neztrácí. Konec mě překvapil, příběh autor najednou utnul.
V každém případě je román k zamyšlení.

padola
11.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Přemohla jsem se ji dokončit jenom proto, že ji tolik lidí chválí zde na DK. Ve své době možná přelomová, dotýká se společensko-historických otázek, které byly v době vydání citlivé. Bohužel už tolik knih bylo napsáno na téma nacismu a zacházení se Židy během druhé světové války, že mě tato dějová linie nijak nezaujala. Zbytek se zcvrkl na výpověď alkoholika, co má milostné problémy, svět ho "nedoceňuje" a z průšvihů ho tahá "osudová žena".

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Petra Rychlého a to je tedy příšerné. Takové uslintané, umlaskané, pan Rychlý navíc neumí ani anglicky ani italsky, a bohužel se s nikým neporadil na výslovnosti.

soukroma
07.07.2020 2 z 5

Neoriginální téma a víc než nesympatický hlavní hrdina: kombinace alkoholismu a zakázané lásky spolu s "tragickým osudem zapomenuté dětské filmové hvězdy" mi opravdu neseděla.

amigo17
23.03.2020 3 z 5

Knihu so čítal dva mesiace. Tým som asi povedal všetko, čo by som k tomu povedať chcel. Námet ma nezaujal a momentov, kedy som bol spokojný s tým, čo čítam, veľa nebolo.

jprst
27.02.2020 5 z 5

Další kniha, která se autorovi opravdu vydařila. Trochu to svádí k hodnocení "dobrý řemeslník", ale tenhle autor prostě umí, proto se také zabydlel v mé knihovně. Za mě doporučuji.

Marghe24
22.01.2020

Super, netřeba komentovat!!

ddkk
31.08.2019 5 z 5

Velmi dobře! Simmel je velký spisovatel a dokládá to i touto knihou. Osud hrdiny zasazený do poválečného Německa, ale i amerického filmového průmyslu, problém židovství, alkoholismu, neujasněných vztahů...to vše utváří silný příběh, jenž si zaslouží být čten, i když to vůbec není čtení jednoduché.

IvaKo
29.05.2019 5 z 5

J. M. Simmel je pro mne jedním z nejlepších spisovatelů a tato kniha to opět potvrdila. Příběh lásky poznamenané vinami minulými i současnými v kombinaci s nesmírně trýznivou závislostí hlavní postavy a filmařské prostředí, to vše dělá z knihy atraktivní a velmi poutavé čtení. Samozřejmě nechybí pro autora typické morální poselství zdůrazňující upřímnost k sobě samotnému a odpovědnost jedince za svůj život.

evask
08.11.2018 5 z 5

BRAVO. Komentářů netřeba.

allyce
03.12.2017 5 z 5

Pro mne kniha s velkým "K". Dlouho jsem nečetla tak skvěle napsaný příběh. Kdybych se dále rozepisovala, byly by to samé superlativy.

ŠtěpikB
08.11.2017 5 z 5

Precizně vylíčené psychické stavy hlavního hrdiny, který se jakokožto dětská hvězda filmového plátna nemůže v dospělosti smířit s pracovním a osobním neúspěchem. Svůj žal, pocit nicotnosti a viny utápí tajně alkoholem, který ho sráží na samé dno, od kterého se opět musí odrazit. Peter Jordan si celý život nese na svých bedrech pocit viny, smrt své matky, která svůj život obětovala jeho kariéře, sobecké chování, které jeho dávnou lásku Vandu přivedlo do spárů nacistů, osud jeho nevlastní dcery, která s ním čekala dítě, neustálé lhaní všem lidem v jeho blízkém okolí, posléze i sobě... Jeho poslední životní příležitos, šance natočit nový film, ho navíc dostává do spárů drog a pochybných lidí. Podaří se mu natočit nový film a začít znovu a od začátku? Jakou úlohu v jeho životě bude hrát doktorka Nataša Petrova, která je téměř jeho strážným andělěm? Postaví se konečně Peter svým problémům čelem a neuteče před nimi?
Knížka je skvělá, J. M. Simmel je precizní spisovatel, jeho knihy mám moc ráda. V této knize vylíčil jak dobu poválečného Německa, tak složité psychologické procesy odehrávající se v hlavě alkoholika. Nedalo mi spát, jak asi osud jeho hlavního hrdiny dopadne. Prolínající dějové linky nemůžou pozornému čtenáři dělat problém, naopak o to je kniha zajímavější.
„I ten nejstrašnější život je pořád krásnější než ta nejkrásnější smrt."

Illaa
15.10.2017 2 z 5

Moje první kniha od Simmela a musím prohlásit, že jeho velký příznivec asi nebudu. Všechno splácané do jednoho. Retrospektiva, přítomnost, myšlenky, představy, touhy, výčitky. Byla to pro mě spleť pocitů, kterých jsem měla ke konci už plné zuby. Samozřejmě že u příběhu alkoholika jsem nic jiného čekat nemohla, ale i tak mě to trochu zklamalo.

de_baques
26.09.2017 5 z 5

Výborný příběh, zpočátku je třeba se začíst do složitě koncipovaného příběhu s velmi mnoha prolínajícími se událostmi, které vyúsťují v klíčovou myšlenku díla, že můžete lhát, krást a podvádět, může vám to vycházet, můžete před vším prchat a schovávat se, ale k čemu, když boží spravedlnost je všudypřítomná.
Ke konci už trochu autorovi docházela invence a napojení některých příběhů na hlavní osu děje bylo poměrně šroubovité a nepřesvědčivé, ale celek to pokazit nedokáže.

jana5843
07.06.2017

Tato kniha mě neoslovila ani jsem ji nedočetla do konce možná to byla chyba ale přišlo mě to nudné a nedalo se to překonat

Babo
11.07.2016 4 z 5

Kdo čeká příběh pedofila,bude zklamaný.
I když v americe se člověk stává plnoletý ve 21 letech , nemyslím,že v 18 letech kdy zřejmě došlo k prvnímu intimnímu styku hlavního hrdiny s nevlasní dcerou , by se jednalo o podobnost s Lolitou .
Jistě podle zákona to bylo špatně ,ale s Nabokovem bych tento problém nespojovala.Zřejmě to mělo působit jako lákadlo.
Měla jsem spíš dojem,že autor řešil problém alkoholika .A tento zakázaný vztah byl jedním z důvodů proč se bývalé dětské hvězdičce nedařilo úspěšně bojovat s tímto démonem .
Nebyl jediný , ale to už tak u Simmela bývá.
Příběh je bohatý na zvraty , někdy uvěřitelnější někdy méně.
Všichni lidé bratry jsou se mi líbila víc.To je ale věc názoru ,,,,