Svobodná, volná

od:


KoupitKoupit eknihu

Paní Sternlichtová se narodila v roce 1930 v nedalekých Holicích v židovské rodině Neumannových. Její maminka, Irena Neumannová, rozená Kačerová, měla v Holicích knihkupectví a papírnictví. Hanička jako dvanáctiletá nastoupila s rodiči v prosinci 1942 v Pardubicích do transportu, který je s tisícovkou dalších Židů odvezl do Terezína. Odtud byli odvlečeni do Osvětimi, kde oba rodiče zahynuli. Jejich dcerka přežila, přežila pracovní nasazení v bombardovaném Německu i transport smrti do Mauthausenu, kde ji vysílenou osvobodili v „hodině dvanácté“ Američané. Z celé široké rodiny přežilo jen několik jednotlivců, kromě Hany ještě její bratranec Karel Berman, operní pěvec a národní umělec. Po válce se Hanička zasnoubila s přeživším holocaustu Hanušem Sternlichtem a spolu emigrovali do Izraele, kde dodnes rodina žije....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/382228/svobodna-volna-sl5-382228.jpg 4.89

Žánr:
Válečné, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, vlastním nákladem
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
SakuraLuci
08. července

Zajímavá kniha z jiného úhlu pohledu na holocaust a život po něm. Určitě vřele doporučuji k přečtení

inkatenysek
01. července

Svobodná, volná je dojemná autobiografie Hany Sternlichtové, ženy, která přežila pobyt hned v několika koncentračních táborech, včetně Osvětimi.

Kniha se skládá z několika částí. Začíná úryvkem z deníku Hančina tatínka a dále pak pokračuje jejím vlastním vzpomínáním na dětství, válku, seznámení s manželem Hanušem a odchod do Izraele.

Osobně mám z tohoto příběhu trošku smíšené pocity. Je hrozné, co se za války dělo za hrůzy, že tolik lidí přišlo bezdůvodně o život. Haničky mi bylo kvůli ztrátě rodiny moc líto a hrozně ji obdivuju za to, jak se po válce zvládla vrátit do života, odejít do Izraele a vybudovat si tam vlastní rodinu. Hrozně se mi líbilo její vypravovaní o životě v kibucu. Ocenit bych chtěla také množství fotografií, které celý příběh doprovází. Na druhou stranu, ale musím napsat, že jsem očekávala více informací z válečných let a pobytu v koncentračních táborech. Ale chápu, že je to určitě velmi bolestivé téma, o kterém se nevypráví moc dobře, takže tam bylo jen okrajově.

Tento titul by si měl přečíst úplně každý, aby se už takové bezpráví nikdy neopakovalo. Nejedná se o žádnou "drasťárnu". Je to "jen" příběh o jednom neobyčejném životě.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Autor knihy

Hana Sternlichtová

Hana Sternlichtová
česká, 1930

Uživatelé mají knihu

v Přečtených10x
v Čtenářské výzvě2x
v Doporučených2x
v Knihotéce7x
v Chystám se číst27x
v Chci si koupit5x