Světová válka Z

Světová válka Z https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472185/bmid_svetova-valka-z-NJK-472185.jpg 4 558 125

Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde se na několika odlehlých místech objevují případy neznámé nákazy. Z Číny se pak „vzplanutí“ šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brooks vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi – od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila. Celému příběhu dodávají na autentičnosti výpovědi přímých účastníků. Strhující kniha, která byla přeložena do mnoha světových jazyků, patří mezi celosvětové bestsellery, prodáno bylo více než 700 tisíc kusů. Kniha se dlouhodobě udržela v popředí významných žebříčků (např. New York Times Best Seller) a v roce 2013 byl do kin uveden stejnojmenný film, který se knihou inspiroval, v režii Marca Forstera (Ples příšer, Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem nebo Horší už to nebude) s Bradem Pittem v hlavní roli. Kniha (první vydání z roku 2010) získala ocenění (KNIHA MĚSÍCE) časopisu Pevnost 4/2011.... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Zoner Press

World War Z , 2006

mareksevc
mareksevc
16.08.2020 4 z 5

iný pohlad na zombie tematiku , zaujímavý koncept , ja doporučujem

jakub7175
jakub7175
27.06.2020 5 z 5

Retrospektvní náhled na válku se zombie skrze vyprávění lidí z různých koutů světa. Některé příbehy jsou slabší, některé silnější. Celkově je válka popsaná velmi pěkně. Doporučuji.

panPatejl
panPatejl
06.03.2020 5 z 5

Neuvěřitelně realistické. Možná až moc. Vzhledem k dokumentárně memoárovém pojetí má člověk pocit, že hordy nemrtvých se šourají již za nejbližším rohem a nejbližší kolemjdoucí se již brzy stanou obětí této nezastavitelně se šířící infekce. Paradoxně je na tom nejstrašidelnější představa, že na zběsilém útěku před živými mrtvými lze jen těžko pokračovat ve čtení tohoto znamenitého díla.
Rozhodně se nejedná jen o další mozkožroutskou krvárnu. Kapitola o služebních psech je jedna z nejdojemnějších věcí, které jsem kdy četl.
Takže směle do toho! Navíc je vědecky dokázáno, že v době šíření korunavíru na vás udělá kniha o 53,2% silnější dojem!

effa
effa
14.01.2020 2 z 5

Nuda, nuda, nuda. Po sté recyklované téma. Sice trochu jinak, ale zpracování děsivé. Naprosto nesmyslné situace, snaha autora vymyslet, kde by se ještě mohlo bojovat? Pracné dobývání měst a různých podzemních prostor? Nestačilo by udělat hluk a počkat až přijdou? 50 let se používají pušky systému Kalašnikov, nebo AR15 a různé klony, ale sotva se lidstvo smrskne na pár procent původního počtu, okamžitě vyvinou novou pušku. ha ha. Kniha je pokusem čirého zoufalství, znovu využít obehrané téma. Dočítal jsem s nechutí a čistě ze zvědavosti.

Targa Dall
Targa Dall
17.11.2019 5 z 5

Velmi zajímavé čtení. Jde o kapitoly které zachycují rozhovory o vzestupu mrtvých, velke válce a návrat k normálnímu životu. Zajímavá sociologická studie.

martin2250
martin2250
17.08.2019 4 z 5

Začátek knihy by zasloužil i plný počet. Od cca poloviny však kniha ztrácí, a začíná být více o lidech, než o Z-kách.

OUTbrain
OUTbrain
08.07.2019 4 z 5

Krátké povídky hodně o lidstvu a trošku o válce a zombie. Forma výborná a čtivá. Snad poprvé jsem narazil na noční "ještě jednu a jdu spát". První třetina knihy skvělá, nicméně zbytek už slabší.

Finn69
Finn69
08.04.2019 4 z 5

Zombie horrory nejsou úplně můj žánr, ani jako knížky, ani jako filmy. Ze splatterpunku jsem už asi tak nějak vyrostl a tyhle věci prostě obvykle předpokládají, že se rádi brodíte po kolena v krvi, střevech a dalších hnusech. Ne, že bych si to až tak úplně odříkal, dnes už mi ale stačí namočit podrážky a honem zase ven :-) Mám raději když mi při horroru běhá mráz po zádech, než když se mi celou dobu obrací kufr.

No ale Světová válka Z, to bylo něco naprosto jiného. Ta dokumentární forma z toho udělala vážně moc dobrou knihu, čtivou, napínavou a překvapivě zábavnou. A v mezích možností vypadá ten příběh opravdu dost realisticky, není to žádná primitivní pohádka se smělým hrdinou a bandou hnijících oblud.
Jedno z příjemných letošních překvapení.

denniys
denniys
27.12.2018 5 z 5

tak z téhle knihy jde mráz po zádech!!!! možná to není nejlepší zombie kniha ( Apokalypsa Z je asi o chlup lepší ), nicméně díky formě, kterou je napsána, věřím autorovi každé slovo.. zvolená forma rozhovorů a krátkých kapitol z různých míst je trefou do černého, dokonce mě neobtěžovaly ani různé politické aspekty..a když se stalo, že jedno vyprávění nebylo tolik záživné, další to setsakramentsky vynahradilo..skvělé je chronologické řazení výpovědí..nemohu si odpustit zmínku, že jsem milovník filmu Světová válka Z..jsem velmi překvapená, že s knihou nemá v podstatě téměř nic společného - snad jen myšlenku desátého muže..celkově toto dílo shrnuji jako výbornou zombie knihu s hodnocením 90 %..
" nevím, zda velké časy rodí velké muže, ale vím, že ho dokážou zabít "

trudoš
trudoš
19.11.2018 5 z 5

Zapomeňte na všechnu tu optimistickou, futuristickou a slibnou budoucnost. Vyškrtněte z mysli všechno dobré, co by nás ve dnech příštích snad mohlo potkat. Protože budoucnost je již napsaná. Patří válce, jež jako první beze zbytku splňuje označení „totální". Konfliktu, který lidstvo přemění na ohrožený druh. Světové válce Z.
Kniha představuje velmi detailně propracovanou vizi nemilosrdného střetu s nemrtvými, a to od úplných počátků, přes děsivé rozšíření epidemie, až po problematickou ofenzivu zdecimovaného lidstva. Autor formou fiktivních rozhovorů s desítkami různých postav postupně vykresluje hrůzný obraz celé apokalypsy. Dalo by se čekat, že kvůli „novinářskému“ zpracování ztratí vyprávění na čtivosti, opak je ovšem pravdou. Paradoxně právě díky téhle formě se perfektně stupňuje napětí i boj samotný. Přitom se Max Brooks striktně drží reality, nakolik je to samozřejmě ve válce se zombiemi možné. Až je pro mě s podivem, že s tak absurdním tématem dokázal vytvořit natolik silný text.

OnlyFour
OnlyFour
15.10.2018 1 z 5

Bila som sa s ňou statočne, ale nedočítala... Zo začiatku bola zaujímavá, ale potom to nejako u mňa upadalo, musela som sa chvíľami nútiť... Možno mi chýbal ten klasický príbeh, možno mi stačila polovičná dĺžka, možno zombie nie sú pre mňa a možno proste blbý čas čítania :) tak 4/10 (niektoré reportáže boli fakt dobré)

Brooksie
Brooksie
27.09.2018 4 z 5

Zaujímavou formou napísané, prekvapivo šťavnato a zábavne podaná zápletka, ktorá je originálna, drží sa nejakej logiky a aj napriek tomu, ako je súčasný knižný i filmový trh presýtený pojmom "zombie" nepôsobí nijak fádne. A najväčším prekvapením je, že s filmom nemá prakticky nič spoločné.

MrPlankton
MrPlankton
09.09.2018 5 z 5

Příběh je podán formou výpovědí svědků, díky čemuž je kniha velmi čtivá. Nenacházejí se v ní totiž žádné nudné "výplně", které většinou jsou u souvislého vyprávění. Tady se však příběh podává různými vypravěči, kteří mají rozdílnou národnost (tím pádem i mentalitu) a pocházejí i z rozdílných sociálních vrstev, což také ovlivňuje jejich pohled na věc. Musím uznat, že se autorovi opravdu povedlo vžít do jednotlivých vypravěčů a zní to opravdu věrohodně. Rovněž uznávám realističnost a logiku příběhu, která mě opravdu překvapila, protože to opravdu zní jako reálný plán pro nějakou podobnou extrémní epidemii. Délka je akorát pro zachování čtivosti a napínavosti. Kniha se mi líbila.

Ydisara
Ydisara
25.07.2018 5 z 5

Byla jsem nadšená a vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha byla 2x (klidně i 3x) delší. Zhltla jsem ji během pár dnů a mrzelo mě, že už je konec...
Líbila se mi forma rozhovorů i to, že si celkovou představu musíte udělat sami... i náhled ze všech možných úhlů...
Mám neodbytný pocit, že pokud by se zombie staly skutečností, reakce spousty lidí by byla totožná jako v knize... od politikaření, přes honění mamonu až po touhu zviditelnit se...
Za mě 100%

jan7940
jan7940
09.03.2018 5 z 5

"Ještě jeden příběh."

danny_21
danny_21
27.02.2018 3 z 5

Docela jsem se těšil na oslavovanou knihu, ale musím poznamenat, že výsledek je zklamáním, vůbec mě totiž použitá reportážní zpravodajská forma nezaujmula. Abych byl spokojený, bylo by rozhodně potřeba vložit tam příběh v podobě samostatné dějové linie ( případně linií ), který by byl především plný krvavé konfrontace přeživších se Zetky, protože takto by se to dannymu líbilo - 60 %

KuroHaru
KuroHaru
27.02.2018

Bohužel jsem nedočetla, proto ani nehodnotím.
Kniha je to určitě kvalitní, působí velmi autenticky a napsaná je precizně, ale způsob, jakým je to celé vystavěno, mě nezaujal. Reportáže mi přišly všechny podobné, ty, ve kterých se probírala politika, mě nezaujaly vůbec a nikam se to pro mě moc neposouvalo. Mnohem víc by se mi líbilo, kdyby byly reportáže a rozhovory jen doplněním ke klasicky vystavěnému příběhu s hlavními postavami a uceleným dějem.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm
01.02.2018 5 z 5

Nemám ráda knihy, kde si autor ulehčuje práci různými náhodičkami a notorickými všeuměly. Tady si ale autor naopak práci velice ztížil - zamyslet se nad věcí z pohledu tolika povah, kultur, mentalit... výborné! Vůbec mi nepřišlo, že by kniha postrádala dějovou linii, naopak, čtenář si ji pěkně domýšlí mezi řádky, a to postupně z více úhlů. A v žádném případě bych neřekla, že kniha postrádá akci... Nedokážu říct, který příběh mě zaujal nejvíc, byla to velmi pestrá paleta. Skvělá kniha, ale jak vidno, není pro každého.

Vlk.kh
Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Mám slabost pro hnijící, šourající se postavičky s touhou po lidském mase, takže je mé hodnocení asi dost zaujaté, ale v podstatě nemám knize co vytknout. Naopak se mi moc nelíbil film, který si vybral z předlohy jen něco a značně to překroutil, včetně konce, který mě dost otrávil. Velmi se mi líbí i způsob, jakým je kniha řešena a to rozhovory s různým typem lidí od civilistů po vojáky a z nichž každý má své osobní zážitky s průběhem zombie apokalypsy od jejího počátku a pacienta nula, až po finální vojenské tažení k postupné očistě světa a znovunastolení civilizace.

Milky.
Milky.
26.10.2017 4 z 5

Skvělá filosofie coby-kdyby o zombie apokalypse. Autor naprosto skvěle rozebral spoustu úhlů pohledu na následky takové události a s každým dalším "rozhovorem", mě překvapoval záběrem různých míst a témat, které dokázal popsat a vyteoretizovat. K mínusu mu budiž, že by potřeboval někoho, kdo by mu jednotlivé rozhovory více rozlišil. Po delším čtení už bylo vidět, že píše různé věci pomocí stále stejné šablony, postavy, ač se snaží působit jinak, stále mluví a začínají víceméně stejným stylem. I přesto ale jedna z mých oblíbených knih a zoufale ji sháním v papírovém vydání do sbírky i ve fyzické podobě. ( několikrát přečteno jako e-book)(jo a na film se vykašlete)