Světnice, kde otec soudil

Světnice, kde otec soudil https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42970/bmid_svetnice-kde-otec-soudil-6526b351a59f8.jpg 5 43 7

Šedesátka mikropříběhů z varšavského ghetta na počátku století, jak je odposlouchal malý chlapec za dveřmi světnice, v níž jeho otec rabín rozsuzoval spory sousedů a řešil otázky, co je člověku podle zákona dovoleno a co zakázáno. Defilé ostře načrtnutých postav, tragických i směšných, bezohledných i bezradných, které svým jednáním a osudem uváděli vypravěče do hořkých tajemství světa dospělých.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Argo

In my father’s court , 1956

kaja77
11.11.2023 5 z 5

Toto je kniha podle mého gusta. Mě ta jinakost, ta dobrovolná " odloučenost" ortodoxního židovstva nepřestává fascinovat. Dnes už se tento svět dá najít leda v ultraortodoxní komunitě Židů v New Yorku či v Izraeli , ale i tam už pronikl moderní svět. Moc se mi povídky líbily... takové Povídky malostranské po židovsku.

Shindo
27.11.2022 5 z 5

"A slovo dodrželi. Jen čas nás rozdělil. Zbytek dokonali nemečtí vrazi".

Takmer šesťdesiat ľudských osudov z rabínskej súdnej siene v malom poľskom meste na začiatku storočia.

Vidieť tu už klasický singerovský námet židovskej poverčivosti vs dodržiavania pravidiel; kritiku "starých časov" a judaizmu všeobecne v osobe autorovho brata Jisroela Ješaju a do očí bijúce rozdiely medzi starým a novým svetom, napr. rabínom z Krochmalnej ulice a tými z Varšavy či Nemecka alebo dvomi domami na tej istej ulici. Neviem však, či ten "ideál krásy" v podaní manželiek / dcér mnohých postáv z knihy bola irónia alebo to v danej dobe takto naozaj bolo. Pri predstave vyžratej prasnice so stehnom ako sud mi prišlo až zle.

Všetko prostredie bolo opísané krásne atmosfericky, opäť ma to vtiahlo do deja.

babicka_amalka
25.08.2022 5 z 5

můj oblíbený autor i oblíbené téma, jsem navýsost spokojena :-)

PeterBahn
15.02.2019 5 z 5

Hezké a působivé povídky, plné obrazů, nálad a "věcí" psaných i tušených...

InaPražáková
31.08.2017 4 z 5

"Zdálo se mi, že na jeho vysokém čele, na žilkách na jeho spáncích vidím myšlenky, které ho právě napadají, a jak se v duchu snaží omluvit ty křupany, kteří by chudáci rádi byli židé, jenže nevědí jak."

Krátké povídky ze zmizelého světa východoevropského ghetta psané s citem a láskou k těm dobrým a s porozuměním i pro ty, kteří "nevědí jak".

Monnyska
07.05.2017 5 z 5

Tato kniha se zapsala do mého seznamu oblíbených knih. Je lehká, svižná, úsměvná i k zamyšlení. Autor Vám představí sérii procesů ze života, v průběh pak pozorujete jeho život, rodinu i místo, kde žije. Součástí všeho je zasvěcení do židovských tradic. Myslím, že nebudete litovat.

gobers
20.06.2013 5 z 5

Část povídek je překládaná přímo z jidiš, nikoliv z angličtiny, což je velmi dobře. Zmenšuje se tím počet reálií, odkazů a narážek, které spadnou pod stůl, nebo se pokroutí k nepoznání.

Židé

1994  92%Otrok
2002  87%Šoša
2003  84%Satan v Goraji
1998  82%Kajícník

Kniha Světnice, kde otec soudil je v