Světla zimní noci

Světla zimní noci https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386213/bmid_svetla-zimni-noci-v5u-386213.jpg 4 415 156

Nou vyhnali z domova a přinutili ji vzdát se svého dítěte, protože otěhotněla s německým vojákem. Žije a pracuje na malé železniční zastávce, kde jednoho dne zastaví vagon plný židovských nemluvňat směřující do koncentračního tábora. V okamžiku, který převrátí celý její život naruby, Noa bez rozmyšlení popadne jedno z dětí a uteče s ním do zasněžené noci. Útočiště nalézá u kočovného cirkusu, kde se musí naučit nebezpečnou akrobacii na visuté hrazdě, aby skryla svou pravou identitu. I přes počáteční neshody se spřátelí s akrobatkou Astrid. Když ale pravda vypluje na povrch, musí se obě rozhodnout, zda je jejich výjimečné přátelství dokáže spasit, nebo jestli tajemství, která ukrývají, vše zničí.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Motto

The Orphan's Tale , 2017

mimi55
19.04.2021 5 z 5

Příběh na pozadí války z neobvyklého prostředí cirkusu. Líbilo se mi střídavé vyprávění Astrid a Noai. Škoda, že v něm nebylo více ze současnosti.

Skořicová
16.04.2021 4 z 5

Kniha je velmi poutavě psaná a čtení šlo samo. V cirkusu nesedíte jako divák, ale proháníte se vzduchem spolu s hlavními hrdinkami. Po přečtení x knih s válečným tématem je tohle "osvěžující". Docela jiné, ale přesto úžasné a živé.

martina1797
28.03.2021 5 z 5

Nádherná a velice smutná kniha o neuvěřitelné síle dvou žen v době druhé světové války. Opravdu silný příběh, který místy vhání slzy do očí. Pro mě určitě jeden z nejemotivnějších příběhů, jaký jsem kdy četla. Opravdu nádherná...

Jupijow
19.02.2021 4 z 5

Nemám ráda cirkus, ale tady mi to kupodivu nevadilo. Příběh o dvou velmi rozdílných ženách a hlavně o lidské statečnosti.

Katynka01
10.02.2021 5 z 5

Můj první pocit z knihy.. Když jsem začala číst prvních pár kapitol moc mě to nebavilo ale příběh mě doslova pohltil a musím říct že jsem byla překvapená. Tenhle příběh je o silném přátelství dvou odlišných žen, kteří zezačátku k sobě nemohli najít cestu ale obě se nakonec stanou přáteli a navzájem
si věří a pomáhají. Velice krásný a dojemný příběh se smutným koncem. Bohužel válka spoustě lidem vzala všechno. Určitě doporučuji přečíst ❤️❤️❤️

makovec201
01.02.2021 5 z 5

Mrazivé, napínavé, báječně napsané!

monika0356
31.01.2021 5 z 5

Po celou dobu cteni mne nenapadlo, ze me konec pribehu doslova rozseka, bylo to tak smutne a zaroven krasne...uzasna kniha, emoce jedou na plne obratky.

Bebe2004
05.01.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla před několika lety a pamatuju si, že se mi moc líbila. Rozhodla jsem se ji přečíst znovu a mám pocit, že to bylo ještě lepší, než jsem si myslela. Postavy jsem si zamilovala, četlo se to krásně, děj plynul. Prostě nemám co vytknout. Jsem na prosto okouzlená. Znovu.

eliska2126
17.12.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem tenkrát viděla tuším tady na Instagramu u @penny_and_books a strašně dlouho jsem se k ní nemohla dostat. Letos jsem si ji konečně přála na Vánoce, ale bohužel z mojí blbosti a lenosti jsem se k ní dostala až teď. Ale jak se říká: lepší pozdě, než nikdy.
A teď ke knížce. Co vám budu povídat, knížek o světové válce jsem četla hodně, ale tahle byla vážně něčím jiná. Nebyla o neštěstí vyplývající z koncentračních táborů. Byla o přátelství, které bylo schopné vzniknout mezi dvěma ženami ve zcela impozantním prostředí ve strašné a zlé době. A přesně díky tomuhle se mi knížka líbila. Je napsána dobře a čtivě. Sledujeme vyvíjející se krásné a čisté přátelství mezi někým, u koho bysme to ani nečekali, protože co vám budu povídat, začátek není zrovna přátelský. Každopádně pokud chcete něco, co není tak úplně válka a smrt a neštěstí, ale něco krásného z této doby, tak doporučuju Světla zimní noci všemi deseti, dokonce všemi dvaceti prsty, které mám.

Laviedete
12.12.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silný a dojemný příběh, ve kterém jsou momenty války popsané z úplně jiného pohledu. Je psaný tak působivě, že je těžké knížku odložit. I přes smutné a děsivé téma je to krásný román. 100%

HanulkaK.
10.09.2020 4 z 5

Krásný román.

Gaeberys
01.09.2020 3 z 5

Vyprávění z vděčného válečného období v této knize dovoluje nahlédnout do neobvyklého prostředí pod cirkusovou manéž.
Námět byl poměrně zajímavý. Ačkoli když zůstaneme nohama na zemi, toto se může stát jen v knize (neuvěřitelně rychlý výcvik akrobatky; muž se zamiluje na jeden pohled do ženy tak, že s ní chce umřít; Noin čin na nádraží; ...). Když se na knihu podívám ze strany formulace a stylu, tam si s autorkou nerozumím. Dialogy jsou strohé, neosobní, prazvláštně usekané. Čekala jsem nějaký zajímavý zvrat, kniha je vlastně tak trochu "líná". Spíše to na mě působí jako dílo naprosto začínajícího spisovatele a během čtení mě to velmi rušilo. Jelikož se nejedná o její prvotinu, zřejmě už po další knize z pod pera této autorky nesáhnu.

malýčtenář
27.08.2020 5 z 5

Neobvyklé prostředí, na pozadí 2.sv. války se odehrávají a prolínají osudy dívek. Příběh zaujme a se zaujetím sleduje vyprávění smutné,lidské a plné zvratů.

Andrea_I_Am
17.08.2020 4 z 5

Nečekejte nějaký napínavý příběh, je to spíš takové vplutí do osudů dvou žen ... a tak nějak si plujete, a plujete ... a najednou je konec a ono je vám to i docela líto, protože je to hezky napsané, je to zajímavé, odpočinkové a přitom to není blbé ... a ne, rozhodně bych se na visutou hrazdu nešla ani pohoupat :-D

Amitiel76
06.08.2020 5 z 5

Musím říct, že poslední dobou mám opravdu šťastnou ruku při výběru knih. Protože tohle bylo opět čtení za pět hvězd.....
Pro mě hodně silný, emotivní román, který se nedal odložit. Téma druhé světové války, její hrůzy, a dopad na životy tehdejších lidí, to je opravdu těžké čtení. Emoce, strach a tíseň na vás křičí z každé stránky. Ale takové knihy, je prostě nutné číst. Nevyhýbat se jim...
V tomto románu nám autorka poodhaluje nelehký život cirkusových umělců, v této temné době. Jejich každodenní dřinu, strádání, a bolest skrytou za úsměvem, který nasazují při každém představení. Povím vám, klobouk dolů....
V knize se odvíjí příběh dvou zcela odlišných žen. Mladinké Noy, která byla vyhnána z domova, a po ztrátě dítěte se sama probíjí životem. A která jedné mrazivé zimní noci, zachrání z vlaku plného sirotků jedoucích na smrt, malého chlapečka. A právě u cirkusu nalézají dočasný úkryt.
A pak je tu příběh Astrid, židovky, která se pod falešným jménem skrývá u cirkusu a začne Nou učit akrobacii na visuté hrazdě.
Mezi oběma ženami se zrodí přátelství doslova na život a na smrt....
A joooo, přiznám se, na konci jsem prostě brečela. Nešlo to jinak.
Tohle si vážně musíte přečíst.....

MíšaS.
07.07.2020 2 z 5

Námět byl zajímavý, ale příběh bohužel docela nudný. Autorka se snažila hrát na city, ale až moc tlačila na pilu. Postavy mi přišly takové nijaké.

Dandy1
06.07.2020 4 z 5

V poslední době se vyrojila spousta knih z období války. Ale žádná nebyla o lidech z cirkusu. Toto spojení mě mile překvapilo. O to víc, že základem příběhu jsou životy skutečných lidí.

PetiJelinkova
09.06.2020 5 z 5

Světla zimní noci je opravdu krásná a smutná knížka. Dostala se mi do rukou na doporučení a dlouho se mi do ní nějak nechtělo, ale po přečtení rozhodně nelituji.
Je to nesmírně silný příběh o přátelství v době války. Navíc se mi líbil tak trochu jiný pohled na 2.světovou válku z cirkusového prostředí a také střídavé vyprávění Astrid a Noai.
Tuto knihu bych si dokázala představit i zfilmovanou :)

LuckaH2
05.06.2020 5 z 5

Četla jsem knihu jako těhotná, aniž bych detailněji věděla, že i v ní jsou děti a těhotenství. Takže jsem jí celou probrečela. Střídaní role vypravěče hlavních hrdinek Astrid a Noy mě bavilo. Příběh je krásný, smutný a dojemný. Ukazuje 2SV v originálním prostředí a bylo pro mě milé překvapení, že je inspirovaný skutečnými postavami (i když je to fikce). Vždy po takové knize děkuji Bohu, kde a kdy žiji.

blackoutzuzi
13.05.2020 5 z 5

Jestli je něco, kvůli čemu jsme se ve škole učili číst – jsou to právě takové příběhy jako Světla zimní noci..