Světla zimní noci

Světla zimní noci https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386213/bmid_svetla-zimni-noci-v5u-386213.jpg 4 414 155

Nou vyhnali z domova a přinutili ji vzdát se svého dítěte, protože otěhotněla s německým vojákem. Žije a pracuje na malé železniční zastávce, kde jednoho dne zastaví vagon plný židovských nemluvňat směřující do koncentračního tábora. V okamžiku, který převrátí celý její život naruby, Noa bez rozmyšlení popadne jedno z dětí a uteče s ním do zasněžené noci. Útočiště nalézá u kočovného cirkusu, kde se musí naučit nebezpečnou akrobacii na visuté hrazdě, aby skryla svou pravou identitu. I přes počáteční neshody se spřátelí s akrobatkou Astrid. Když ale pravda vypluje na povrch, musí se obě rozhodnout, zda je jejich výjimečné přátelství dokáže spasit, nebo jestli tajemství, která ukrývají, vše zničí.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Motto

The Orphan's Tale , 2017

broskev28
27.01.2019 4 z 5

Asi před měsícem jsem dočetla Diplomatovu ženu a nebyla jsem z ní nijak nadšená. Knihu Světla zimní noci jsem proto odsunula s pochybnostmi, zda ji vůbec budu číst. Nakonec jsem se odhodlala a jsem moc ráda, protože bych přišla o velmi zajímavý příběh z nezvyklého prostředí.
V závěru autorka vysvětlí, jak přišla na myšlenku cirkusového prostředí a kde brala inspiraci. Ale knižní zpracování už bylo zcela jistě pouze "v její režii" a za sebe můžu říct, že se jí podařilo náramně. Proto doporučuju tuhle knížku přečíst; věřím totiž, že nebudete litovat času, který jste s ní strávili.

Martooni
27.01.2019 3 z 5

Souhlasím s mySaint.
Kniha je ctiva, ale průměrně zpracována. V polovině jsem si říkala, ze by se téma dalo zpracovat lépe a pak už jsme byla jen zvedava, jak to dopadne. Ale ani konec mne emočně nezasáhl a přitom prolog byl tak zajímavý. Velká skoda!

Marekh
27.01.2019 5 z 5

Tento příběh se odehrává během 2. světové války a je zvláštní tím, že se odehrává v cirkusovém prostředí. V závěru knihy je v Autorčině poznámce uvedeno: "Tato kniha není biografie a příběh není o těch pozoruhodných lidech od cirkusu, které jsem zkoumala, jde spíš o fikci. Dovolila jsem si naložit volně s cirkusovými čísly i způsobem života a vystupování během války.." Autorka se nechala inspirovat skutečnými příběhy neznámých dětí a lidí z cirkusů během 2. světové války a vytvořila román, který byl zajímavý svým tématem a zpracováním.

Hlavní postava Astrid je vzdušná akrobatka a své vystoupení předvádí na visuté hrazdě, kde později zaučuje i tomuto řemeslu dívku Nou. Ve svém životě jsem párkrát navštívil cirkus a stále obdivuji účinkující, kteří se vystavují nebezpečí života, ať už na visuté hrazdě, provazochodectví nebo s čísly s nebezpečnými zvířaty. Stačí jedna chyba a člověk může přijít o život, anebo si může způsobit doživotní zranění. Součástí cirkusu jsou také klauni a různé atrakce, nesmí chybět také cukrová vata, která k cirkusu neodmyslitelně patří. Astrid a Noa předvádějí jednu z nejnáročnějších show v cirkuse a určitě souhlasím s názorem, že v tomto případě je důležitá naprostá důvěra spoluúčinkujících, neměli by mít před sebou žádná tajemství, měla by mezi nimi být otevřenost a měli by být napojeni na stejné vlně, v co nejlepším psychickém a fyzickém stavu. Akrobati vykonávající společné číslo jsou v tomto případě na sobě závislí a každá drobná odchylka v jejich programu může znamenat neštěstí.

Kapitoly se střídají z pohledu Noai a Astrid. V příběhu se setkáme s řadou postav, které pracují v cirkuse, anebo mimo cirkus. Čtenářům, kteří rádi navštěvují cirkus a rádi čtou knihy odehrávající se během 2. světové války, se kniha bude líbit. Cirkus je knihou prostoupený. Práce v cirkuse je náročná, lidé musí cvičit denně několik hodin, aby se připravili na vystoupení, často bydlí ve stísněných podmínkách, jsou to kočovníci, kteří často cestují a navštěvují různá města, anebo státy. Určitě to není život pro každého, ale myslím si, že když někdo začne pracovat v cirkuse, je to láska na celý život a tito lidé by si život bez cirkusu nedovedli představit. Je to způsob života, který milují a za žádnou cenu na světě by o něj nechtěli přijít i přes nepohodlí a tvrdou dřinu, kterou musí vynakládat, aby uspokojili potřeby diváků. Jejich největší odměnou je potlesk diváků a především úsměv a rozzářené oči dětí.

Kniha se mi celkově líbila. Příběhy, odehrávající se v cirkuse, jsem asi nikdy nečetl (nečetl jsem ani Cirkus Humberto). Možná to byla první kniha s tímto námětem, kterou jsem četl. Navíc propojení s 2. světovou válkou byla pro mě zajímavá kombinace. Popisy na visuté hrazdě nebyly pro mě až tak zajímavé, ale určitě se o těchto popisech autorka musela zmínit, aby se čtenáři více ztotožnili s hlavními postavami. Při čtení jsem stále očekával nějaké větší překvapení, nějaký zvrat, které by mi vyrazil dech a nemohl bych se po dlouhou dobu vzpamatovat. V hlavě se mi rodily různé myšlenky a čekal jsem na tento okamžik, ale nic takového se nestalo. Tím nechci naznačit, že by to bylo špatně. V knize se vyskytují různá tajemství, lži, smutné okamžiky a také romantika. Nalezli se lidé, kteří pomáhali Židům a riskovali svůj život, na druhé straně se našli lidé, kteří měli srdce z kamene a ubližovali ostatním. Každopádně příběh byl zajímavý a celkové zpracování knihy se mi líbilo.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jediný, na koho se v tomhle životě můžu spolehnout, jsem já sama.

Lotka
22.01.2019 2 z 5

Příběh čtivý a i když měl zahrát na city, tak se to zadařilo až na konci. Charakter postav nastolen na začátku knihy a pak se příliš nevyvíjel. Sympatický tam nebyl vlastně vůbec nikdo. A za mě “až moc cirkusu”.

Aires
20.01.2019 4 z 5

Světla zimní noci pro mě byl příběh plný překvapení. Pustila jsem se do něj kvůli kouzelné zimní obálce a mnoho nečekala. Nemám ráda válečné knihy, ani knihy z tohoto období. Je v nich často bolest, útrapy a samé neštěstí. Světla zimní noci se odehrávají za druhé světové války, jsou však jiná. Kniha je plná cirkusové atmosféry, padajících vloček, přátelství a ztracené i nalezené lásky. Rozhodně zaujme a potěší všechna srdce svojí dojemností a silou.

mySaints
18.01.2019 3 z 5

Průměr. Začtete se, příběh je zajímavý, jste zvědaví, jak to dopadne. Autorka však hraje na city, a i když by vás měl určitý okamžik naprosto odzbrojit a vehnat slzy do očí, nestalo se tak. Prostě jsem tomu nevěřila. Super téma, ale věřím, že taková Ruta Sepetys by ho zpracovala lépe. Takže nenadchne, neurazí. Dobré čtení pro zimní večery, ale za chvilku je kniha z paměti pryč.

Knižní střípky
18.01.2019 5 z 5

Knize jsem se trochu bránila, to se přiznám rovnou, protože nemám moc ráda cirkusové prostředí. Teď již vím, že to bylo zbytečné otálení. Tak nádherný a srdceryvný příběh jsem dlouho nečetla. Když jsem četla pasáže o tom, jak Astrid učila Nou nácviku vzdušné akrobacie na visuté hrazdě, měla jsem srdce až v krku. Tento nádherný příběh na pozadí kruté 2.sv.v. je příběhem přátelství, příběhem statečnosti lidí , kteří neváhali riskovat svůj vlastní život a pomáhali v cirkusech ukrývat Židy. A také příběhem lásky, lásky v různých podobách, protože láska nejen, že kvete v každém věku, ale i v každé době. Příběh je založen na skutečných událostech, jak se dozvíme v autorčině dovětku. Astrid a Noa jsou hrdinky, na které nezapomenu.

PetraBery
14.01.2019 4 z 5

Překvapivě podmanivý krásný příběh z cirkusového prostředí, které mě k přečtení až tolik nelákalo… A to by byla chyba, protože osud holandské dívky Noy, která se dostane během válečného období do cirkusu, kde se setkává s židovskou akrobatkou Astrid/Ingrid, je opravdu čtivý, smutný, ale zároveň obsahuje i naději, bez které by nebylo nic. A stejnou měrou nám ukazuje důležitost lásky a sílu přátelství.

Danago
12.01.2019 5 z 5

Moc krásně napsaný příběh z cirkusového prostředí odehrávají se v období druhé světové války. Velice dojemně popsáno přátelství, trápení i hrdinství dvou žen. Nádherná knížka, která se mě hodně dotkla.

Kerberos
07.01.2019 5 z 5

Přiznám se,že jsem od autorky už žádnou knihu číst nechtěla,protože jsem byla zklamaná z těch knih co jsem od ní četla.Ještě,že jsem dala na dobré recenze.Velmi pěkný dojemný příběh.

Erzetka
03.01.2019 5 z 5

Moc se to u příběhu z války asi nehodí, ale Světla zimní noci je krásná kniha. Noa a Astrid k sobě přece jen našly cestu a jejich přátelství bylo jedním opravdu z těch výjimečných. Úžasný příběh.

raylenka
31.12.2018 5 z 5

Dlouho jsem nečetla tak “krásně” smutnou knihu. Doporučuju na dlouhé zimní večery, prostředí i příběh vás naprosto pohltí.

Šánka
30.12.2018 5 z 5

Přiznám se, že jsem se do knihy nijak nehrnula, protože nemám a nikdy jsem prostředí cirkusu ráda neměla, ani jako dítě ne. Ale ta kniha je tak nádherná a mými emocemi pěkně zamávala (to mi patří :-)).
Příběh z války je o statečnosti lidí, kteří si dovedli v tak těžké době pomáhat a riskovali přitom své životy, je o přátelství i lásce. Nemůžu ani říct, že by mi některá ze dvou hlavních hrdinek byla nějak sympatická, ale ten příběh mě neuvěřitelně dostal, ke konci dohnal k slzám a já si ho právě pro to prostředí cirkusu budu pamatovat....
Doporučuji !

Podegra
29.12.2018 5 z 5

Enormně čtivé

Leeonteena
29.12.2018 4 z 5

Zbožňuji příběhy z prostředí druhé světové války. Lidská odvaha a síla překonat pro lásku a přátelství všechny překážky, které tahle doba přinesla je neuvěřitelná. Tento příběh je toho plný, navíc dost emotivní a originální námět.

adevis
29.12.2018 5 z 5

Dechberoucí příběh plný lásky, přátelství, důvěry a neuvěřitelné odvahy z období 2. světové války. Tento příběh mě vzal za srdce a jsem moc ráda, za setkání (i když teprve první) s touto autorkou. Tato kniha z cirkusového prostředí za dob války je nutnost! Vřele doporučuji každému, kdo má alespoň trošku rád tyto tématické knihy.

Tereziee
11.12.2018 4 z 5

Krásný a dojemný příběh na pozadí 2. sv. války. Nic podobného jsem nečetla. Obě hlavní hrdinky jsou neuvěřitelně silné postavy. Nejvíc mě dostal epilog na konci knihy, to jsem měla opravdu slzy na krajíčku.

inkatenysek
08.12.2018 5 z 5

Další dočtená knížka z období 2.světové války. Další zajímavý a dojemný příběh, tentokrát z cirkusového prostředí, kde se protínají osudy třech hlavních postav - z domova vyhnané Holanďanky Noy, vzdušné akrobatky židovského původu Astrid a ruského klauna Petera. Každý z nich si sebou nese na bedrech stíny tíživé minulosti a doufá v lepší budoucnost. Jenže když už to vypadá, že se vše obrací k lepšímu, tak zase nemilosrdně zasáhne ruka osudu a krutosti války a mnohým zmaří i tu poslední naději na nový začátek...

Titul Světla zimní noci se mi líbil hned z několika důvodů. Jednak proto, že poukazuje na další hrdiny tehdejší doby, a to sice na majitele cirkusů, kteří riskovali vše a ukrývali u sebe Židy. A jednak taky proto, jak je v něm vykreslena síla křehkého přátelství, lásky a vzájemné potřeby a podpory. V neposlední řadě si pak čtenář může také utvořit obrázek o tvrdém životě a dřině, která je s cirkusem spojená a o tom, kolik sil, píle, úsilí a paličatosti je zapotřebí, aby se v něm člověk prosadil. Dost mě pak překvapilo závěrečně rozuzlení, kdy jsem teda čekala jiný konec....

Máte-li rádi knížky s válečnou tématikou a špetkou romantiky k tomu, tak si tento román určitě nenechte ujít.

alexis818
05.12.2018 5 z 5

Krása.Bytostně nemám ráda cirkusy,ale tady mi to prostředí nevadilo.Čtivý,silný příběh a krásný dojemný konec.

RADOST
28.11.2018 5 z 5

Napínavé, dojemné a smutné čtení nejen pro ženy. Děj je situován do prostředí cirkusu a ukazuje útrapy i sílu lásky, odvahy a charakterů v období holokaustu.