Světla a stíny islámu

Světla a stíny islámu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29350/bmid_svetla-a-stiny-islamu-R4R-29350.jpg 5 88 17

Křesťanský a islámský svět se vzájemně ovlivňují - v tom dobrém i v tom špatném smyslu. Často se zdá, že stojí proti sobě. Jak se v té přemíře protichůdných informací orientovat? Kniha má podtitul "Drama Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel" a obsahuje postřehy autora z cest do oblasti Blízkého východu, které podnikl nejprve soukromě a později jako reportér deníku Právo a stálý zpravodaj Českého rozhlasu v oblasti.... celý text

javirgo
12.04.2024 5 z 5

Pan Tureček popsal život v islámských zemích hezky a moc zajímavě. Nejvíce prostoru ve svém popisování věnuje Íránu, který je zřejmě jeho oblíbený region, ale navštívíme s ním také ostatní muslimské země, zejména Pákistán, Afghánistán, Irák a i jiné.
Obdivuji jeho odvahu, protože sám na vlastní pěst cestoval za poznáním i do hodně odlehlých částí těchto zemí mezi různé kmeny a do míst, kam by se asi neodvážil nikdo z křesťanského světa.
Název knihy je docela správně zvolený. Islám má podle jeho bohatých zkušeností nejen své stíny, které převažují ve vědomí většiny z nás, ale má také trochu světla. Mě osobně náhled na muslimské země trochu poopravil.
Oceňuji také doplnění fotkami ,slovníček s významem arabských slov a mapy.

pupopony
05.01.2022 5 z 5

Perfektní zobrazení světa na blízkém východě. Je to propastný rozdíl v knihách od p.Turečka a p.Belici. V této knize je a i v jiných knihách p.Turečka je na prvním místě objektivita !!

lencin
28.08.2020 5 z 5

Drana Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel.
Autor pracuje v Českém rozhlase jako reportér a do muslimských zemí jezdí již 15 let. Čtivé a zajímavé.
(2008)

evamarkvart
14.08.2020 5 z 5

Krasne sepsane zazitky..

Maki21
26.04.2020 5 z 5

Pokud vás zajímá jak to doopravdy chodí v islámských zemích tak je to to pravé. Nezabarvené, poučné a velice zajímavě vysvětlené. Autor vás zavede do míst kam se obyčejný člověk jen těžko dostane.

KejmlP
14.01.2020 5 z 5

Naprosto perfektní úvod k poznání islámských zemí. Autor nesmírně čtivě uvede čtenáře do tamní reality, a pak kousek po kousku, na příkladech z praxe a pomocí svých zážitků a rozhovorů osvětluje, jak to v oblasti chodí, a jak složitá je tamní realita. Zemí projde hodně, řeč je především o Afghánistánu, Pákistánu a Íránu.
Třináct let od vydání knihy už oblast nesmírně posunulo, takže občas narazíte na informace, které jsou už pozměněny dalšími osudy, ale základ, a především způsob, jak nad oblastí uvažovat, ten je nadčasový. Některé poznatky jsou pak více rozvedeny v dalších autorových knihách, které už jsou tématicky úžeji zaměřené.
Všem zájemcům o blízkých východ maximálně doporučuji. Takovou kombinaci čtivosti, nestrannosti a zasvěcenosti jen tak někde nenajdete.

Banny_L
09.04.2019 5 z 5

Čekala jsem drsnější názory, ale knížka je úžasně napsaná..

parxel
22.03.2019 5 z 5

Světla a stíny islámu je úžasná kniha. Břetislav Tureček v ní popisuje zážitky z cest po různých muslimských zemích. A jsou to zážitky nesmírně zajímavé a obohacující. Osobně bych např. kmenová území v Afgánistánu nenavštívil ani v ozbrojeném doprovodu a o to více mi přijde zajímavé přečíst si o těchto místech od člověka, který je zažil na vlastní kůži a ne vždy to byly zážitky příjemné a pozitivní.

Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří dávají přednosnost hlubšímu nahlédnutí do problematiky středního východu potažmo muslimských zemí a nespokojí se s populistickými a často také povrchními názory některých politiků. Dávám plný počet hvězd.

mankurt
05.09.2018 4 z 5

I když jsem se občas ztrácela v pojmech, protože se ještě tolik neorientuji, dostala jsem jiný pohled na muslimský svět, než jak je často prezentován v televizi a masmédiích. Ta rozmanitost je úžasná. Pro mě zajímavá a poučná kniha.

ZuzanaHabi
19.07.2018 5 z 5

Vynikající knížka, z které čerpám na svých cestách po muslimském svět+. Místní na mě udiveně zírají a ptají se: "Odkud tohle všechno víš?" Velmi objektivně Vám přiblíží tento svět, ať už se sem chystáte, či ne.

Ivetak14
02.10.2017 3 z 5

velmi zajimava kniha, doporucuji

Zahonek
06.07.2017 5 z 5

Kniha by se klidně mohla jmenovat "Světla a stíny Blízkého východu", protože rozhodně není jen o Islámu. Islám je tu sice náboženství většinové, rozhodně ale ne jediné. Je to spíš nezaujatý pohled na mentalitu lidí, žijících v tomto zajímavém koutu planety, která je od té naší tak rozdílná. Co se týče Islámu, tak se ale například dočteme o jeho vzniku a o jeho hlavních představitelích.

Věra2016
12.04.2016

Na této knížce, ale i jiných od tohoto autora se mi líbí, že autor má osobní zkušenosti z daného prostředí a míst kam se odvážně vydává a strhujícím způsobem popisuje danou zemi a celou problematiku. Otevřeně popisuje situace o které se jedná a čtenáři ponechává prostor k vlastnímu názoru. Jeho knihy čtu s velkým zájmem.

Damato
22.02.2016 3 z 5

Tak určitě jsem se dala do čtení proto, že se jako každý normální člověk, neznajíc kulturu Blízkého východu a neznajíc islám, že se bojím. Bojím se islámu, bojím se lidí z Blízkého východu a jejich kultury. Samozřejmě , že radikálové jsou v každém náboženství, v každé kultuře -toho jsem si vědoma a s tím jsem ke čtení také zpočátku přistupovala. Nedá se říct, že bych se po přečtení bát přestala, ale jako normální člověk si dovedu představit, že bych s těmi lidmi dokázala komunikovat - pokud by ovšem oni tolerovali mou víru, mou vlast a mé ideály a nesnažili se o to, mě "přeislamizovat".

tkometka
01.03.2015 4 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou a nelituju. Moc hezky zpracované zážitky z Blízkého východu. Jsou zde dobře popsána plus i mínus islámu. Myslím že mi potvrdil co jsem si o něm myslela. Rozhodně ale knížka nezpůsobila, že bych Islám měla raději.

Akatan
10.02.2012 5 z 5

Skvělá čtivá sonda do života v muslimském prostředí. autor má nepřeberně zážitků a nabízí jiný a nezjednodušený pohled na islám. nutí k zamyšlení o hodnotách a našem vnímání světa okolo. jako předchozí příspěvek - hurá na Blízký východ!

bersek
31.08.2011 5 z 5

Tak tahle kniha mne opravdu hodne bavila. Zajimavym zpusobem popsane zazitky reportera a dobrodruha. Myslim, ze odpurci Islamu by si ji mely precist a trochu se nad ni zamyslet. Pri cteni jsem se uz videl v Iranu .......................