Dědička

Dědička https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141891/bmid_dedicka-IwG-141891.jpg 4 551 110

Svět Tryllů / Trylovia série

Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes. Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká... Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala. Co když bylo vše ve vašem životě postaveno na lži?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Switched , 2010

hellena1523
01.09.2016 4 z 5

Klasická YA fantasy - pro věkovou kategorii 13-18 ideální. :-) Nechybí typické znaky pro tento žánr, který se v posledních letech opravdu velmi rozšířil (díky bohu za to, protože dřív to nebylo - já od pohádek přešla k Shakespearovi a další klasice, protože koňské slaďárny nebo Foglar nebylo nic pro mě).
Má to svoje mouchy, o tom není pochyb! Určitě autorce vyčítám, že zprznila klasickou folklorní představu o trollech, coby obludách kradoucích děti, které nechtějí večer chodit včas spát, a na slunci zkamení. To byl přešlap. Kdyby tenhle motiv vynechala, neprznila trolly a zkrátka přišla s tím, že existuje jakýsi "národ" žijící mezi lidmi atd. (nechci spoilerovat), udělala by lépe.
Ale nelituju, že jsem si celou sérii koupila najednou. Jednak byla za super cenu a co si budeme vykládat - v té knihovně vypadá moc pěkně, protože obálky jsou vážně krásné... :-)
Pro mě fajn oddychovka, když chci číst, ale mám starosti a nechce se mi přemýšlet u knihy, nebo prožívat velká dramata hlavních hrdinů, takže další díly určitě budu číst. :-)

Norea
08.05.2016 4 z 5

Môžem Vám povedať, že vôbec neľutujem, že som si kúpila celú túto seriu v jeden deň a za super cenu. Každú zvlášť, ale za super ceny. Celá seria je veľmi pekne napísaná, postavy sa vyvíjajú, cítite následky každého rozhodnutia, ktoré si prečítate. Knihy sa dobre čítajú, sú tam nenútené situácie, zaujímavá história... niet čo dodať, som spokojná :)

citronekodvedle
02.02.2016 4 z 5

Super knížka i celá sérii moc dobře se mi četla :-)

-LuckyKnihovna-
07.01.2016 4 z 5

Skvělá kniha pro kterou jsem vytrpěla opravdu hodně.

eŠ
07.01.2016 2 z 5

Milá oddechovka, když chcete přijít na jiné myšlenky. Celý příběh plyne pomalu, zjevně se snahou poodkrývat postupně "ono tajemství", což se autorce příliš nezdařilo. Děj je předvídatelný. Láska Finna a Wendy je typická 'teenage love' založená na fyzické přitažlivosti.

Co se postav týče: Matt mi připomínal Matta Donovana ze seriálu Upíří deníky. Je zobrazením lásky ve své čistotě. Wendy na mě působila rozporuplně. Nemá přesně daný charakter, jako by reagovala podle momentálního rozpoložení autorky. Finn - chvíli se chová jako citlivý mladý muž, potom 'otočí' a je chladný, odtažitý.. vše dělá jen proto, "že je to jeho práce." Je to jeho způsob obrany, kterým si od ostatních udržuje odstup. Ovšem co se Wendy týče, přece jen 'uklouzne' a nechá ji nahlédnout do svého nitra.
Mezi postavy, které by mohli zaujmout patří Tove a Loki.

Co mě opravdu pobavilo.. jak autorka propojuje onen tajuplný svět Tryllů s moderní dobou. Dodržování etikety u královského dvora a starých tradic působí směšně, když si Wendy vzápětí jen tak mimochodem odskočí do pokoje oblékne si tepláky a tričko, lehne si na postel a pustí si mp3. Nesedělo mi to tam.

(Vrchol komičnosti.. když se Wendy a Rhys rozhodnou podívat se na všechny díly Pána prstenů.)

Alex.Barunka
21.11.2015 2 z 5

YA literatura pro mládež, pro náročnějšího čtenáře to rozhodně není, v knize je plno nesrovnalostí, ale jako oddechová četba, u které člověk nemusí moc přemýšlet to stačí.

Adel703
05.09.2015 4 z 5

Hlavní hrdinka mě doháněla k šílenství, nad naivitou i logikou postav se radši zastavovat nebudu. Zápletka se dá uhodnou už na začátku.
I styl psaní mi přišel příšerný.
Ale přes všechna negativa se mi kniha, nebo spíš celá série, zvráceným způsobem líbila a měla jsem ji přečtenou za víkend. Je čtivá, oddechová. Sice to žádný velký objev nebyl, ale jsem ráda, že jsem si sérii přečetla.

Lady Rock
01.09.2015 4 z 5

Je to změna proti upírům a čarodějům...četla jsem ji skoro jedním dechem...

Nina07
17.08.2015 5 z 5

Opravdu moc se mi libila trosku mi to pripominalo selekci

AnnieOrlova
13.08.2015 5 z 5

Super knížka

lapetitedeny
06.08.2015

Hlavní hrdinka je na zabití a postavy celkově nestojej za nic. Nejednou to postrádá logiku. Ačkoliv styl psaní není zdaleka dokonalej, oproti všemu ostatnímu je skvělej, alespoň se to rychle čte.

adelaska
06.08.2015 4 z 5

Ze začátku mě to moc nebralo, ne že by to nebylo čtivé, to bylo a hodně, ale zase: střední škola, divná holka, byla tak obyčejná až byla moc výjimečná a divnej kluk. Pak se to ale otočilo a začalo to být více než zajímavé. Určitě jdu pokračovat.

ReziEngli
08.07.2015 4 z 5

Formiska - Já jí sháněla rok, nakonec jsem si ji koupila ve slovenštině... =)

Formiska
08.07.2015

Není tu někdo kdo by chtěl tuto knihu prodat - jen českou verzi prosím :) děkuji, sháním ji už 3/4 roku a nikde nic..

tomanová123
30.06.2015

jelikož čtu 2 díl a 3 díl už mám zakoupený a 1 díl nikde nemohu sehnat za nějakou nízkou cenu chtěla bych se vás zeptat jestli by někdo tuto knihu nebyl schopen mi půjčit třeba jenom na týden.Pokud někdo by chtěl mi tuto knihu půjčit napište mi sem na tyto stránky a mohly byhom se dohodnot.
Předem děkuji.

Narissa
01.06.2015 1 z 5

To jako vážně? Trolové, kteří nejsou hnusní, ale úžasní a bohatí.... Ne, to vážně není nic pro mě. A obávám se, že už od prvního dílu dopředu tuším, o čem budou ty ostatní...

janka2000
12.04.2015 5 z 5

Čtení této knížky jsem z neznámého důvodu odkládala a když jsem se donutila to číst, tak mě museli nutit dělat něco jiného. Příběh se mi líbil. Finn mě okouzlil a částečně štval. Také mě štve ten otevřený konec. Proto se těším na čtení dalšího dílu.

maky11
09.04.2015 5 z 5

Je to ta nejbáječnější kniha vůbec... je to má nejoblíbenější a to jsem měla z čeho vybírat, jenže prostě nešlo odolat a za sobotu jsem to celé přečetla a ihned jsem se vrhla na další díl... absolutně fantastická...

hidraww
05.04.2015 5 z 5

Boží kniha!!! Hltala jsem stránku za stránkou! :)

Selfinka
03.03.2015 5 z 5

Po přečtení anotace jsem čekala malinko něco jiného, ale kniha příjemně překvapila. Hned se jdu vrhnout na druhý díl a uvidíme, jak se vše bude vyvíjet dál. Rozhodně stojí za přečtení.