Řeka zmrtvýchvstání

První díl nejdiskutovanějšího SF cyklu (Hugo 1972). Jak by to vypadalo, kdyby lidé dostali druhou šanci? Kdesi v kosmu existuje planeta, na níž se narodí všichni, kdo na Zemi zemřeli do roku 1984: Svět Řeky. Celé toto těleso totiž v tisíci zátočinách a zákrutech obtáčí veletok – Řeka. Lidé mohou žít pouze v jejím údolí – úzkém pruhu země podél řečiště. A ihned po zmrtvýchvstání se začínají projevovat typické lidské vlastnosti: sdružování do skupin, společenství a státečků. Hlavní hrdina tohoto dílu, sir Francis Burton, se spolu s dalšími svými společníky rozhodne podstoupit složité pátrání po tvůrcích tohoto nepochopitelného projektu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91452/big_reka-zmrtvychvstani-SkI-91452.jpeg 4.166

Svět Řeky 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Winston Smith

To Your Scattered Bodies Go, 1971

Kniha Řeka zmrtvýchvstání

olle3
01.12.2020

Atmosféra příběhu je dobrá, a pokud si nenecháte zkazit nadšení koncem, nadšeni určitě zůstanete.

JiříŠkorpík
24.04.2020

Kniha se čte vážně dobře, ale při čtení ve mě stále sílil pocit, že děj vlastně nikam nemíří. Téma je to úžasné, ale připadalo mi to tak, že i sám autor nevěděl na začátku psaní jak to dopadne. Jako dobrodružné čtení o putování po řece na jejiž břehu žijí promícháni všichni lidé, kteří kdy na Zemi žili to bylo fajn, pokud se zajímát o historii. Také mě na knize zaujalo, že ani jeden hlavní rdina mi nebyl sympatický.

eviku19
20.08.2019

Čtivé scifičko, ktoré vás vcucne ako hospoda. Rovnako ale tak ako nie každé pivo,ktoré je na čepu vám sadne, tak aj nie vsetko v tejto knihe sa mi pacilo.

MaxQ
08.07.2019

Začátek velmi slibný. Až tak, že i očekávání byla příliš velká. Těch situací, které mohl autor na tomto půdorysu zpracovat! Vím, že existují ještě další knihy z této série, nicméně s klesající kvalitou. Takže, suma sumárum, nakonec tento první díl, se ještě dá celkem v pohodě číst, dokonce se zde dočkáme i mírné pointy, proč byl tento svět stvořen, ale když si to člověk představí, chtělo by to něco víc. A to se nekoná, ani konat nebude.

protokol
07.07.2019odpad!

prvých 6 kapitol som netušil čo tím autor chce povedať plno nechutností divných dialógov o ničom proste nuda ďalší diel už nebudem

jardadr
11.02.2019

Když o tom přemýšlím zpětně, vybavuje se mi určitá podobnost se seriálem Ztraceni. Také tam je skupina lidí (zde tedy poněkud větší), která je neznámo jak vržena neznámo kam, neznámo proč. A stejně jako u onoho seriálu (který jsem nakonec opustil jako ztrátu času) jsem poněkud skeptický, že ta všechna proč a jak budou laskavému čtenáři vůbec osvětlena (dočte-li někdy všechny knihy série).
Každopádně se to čte velice dobře a rychle, ideální četba na dovolenou.

WugWugs
18.10.2018

Neveľký, jednoduchší, ľahkovážne sa nesúci dobrodružný román, plný zaujímavostí. Moderný pulp ako vyšitý, s ničím sa veľmi nemazná, postavy a dej chŕli priamo a bez zdržovania - z jednej vety do druhej je to niekedy mesiac, niekedy rok, zo sna v spánku do neuveriteľnej akcie pár krokov. Nemení na tom nič ani originalita a neustále prítomná snaha o zamýšľanie sa z hľadiska spoločenskej fikcie (soc-fi), ktoré je skôr povrchovým kĺzaním. Niekto tu možno vidí hlbšie sci-fi so zaujímavou myšlienkou, najviac mi však ´To your scattered bodies go´ pripomína scenár dobrého filmového béčka, ktoré sa plasticky odvíja pred mojím zrakom. Mimochodom, Francis Burton ako historická predloha hlavného hrdinu Francisa Burtona, je sám o sebe viac ako zaujímavý, povedal by som, že zaujímavejší ako celá táto knižka, ktorej vďačím za naše zoznámenie sa:) Burton bol naozaj taký skutočne žijúci Indiana Jones, akurát smrteľnejší; a aj tu spomínaná/kritizovaná práca "The Jew, The Gypsy and El Islam" je voľne dostupná.
Z hľadiska obsahu rozumiem prirovnaniu k Rámovi, no ako sa u nás hovorí - Clarkove písanie a podanie je trochu iný level než Farmerov. Naporúdzi porovnania je tiež Harrisonova rajská trilógia, ktorá má chytlavejší príbeh, postavy, dobrodružstvo a rozpracovanú spoločnosť. Ak sú pokračovania slabšie, nemám dôvod ich čítať. 2.5

Bašťák
12.10.2018

Docela originální sci-fi příběh, který mě dost zaujal. Příběh v rychle se měnících kulisách Řeky má spád, správné napětí a nevyřešené otázky. Snad jen ten Göring byl poněkud úlet :-) ale jinak dobré.