Svět podle prota / Na světelném paprsku

Svět podle prota / Na světelném paprsku https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240711/bmid_svet-podle-prota-na-svetelnem-paprs-2Ay-240711.jpg 5 426 88

Komorně laděný psychologický příběh o nevšedním bláznu uprostřed bláznivého světa. Do Manhattanského psychiatrického ústavu přijmou muže bez totožnosti. Tvrdí o sobě, že je prot, mimozemšťan z idylické planety K-PAX, vzdálené od Země několik tisíc světelných let. Aby jej zbavil bludů, z nichž však některé s laskavým humorem, ale jiné až nemilosrdně pravdivě vypovídají o nemorálním a leckdy i nenormálním chování lidstva jako takového, rozhodne se vyšetřující lékař odhalit protovu minulost. To, co zjistí, navždy změní (nejen) jeho život… Román Svět podle prota z roku 1995 se o šest let později dočkal jak pokračování pod názvem Na světelném paprsku, tak i zdařilé filmové adaptace – lví podíl na jejím úspěchu měli představitelé hlavních rolí: Kevin Spacey jako prot a Jeff Bridges coby jeho psychiatr.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

K-PAX / On a Beam of Light , 2008

ThomasRuhe
ThomasRuhe
25.02.2016 3 z 5

Svět podle Prota znám z filmu, takže jsem věděl jak to dopadne, ale i tak to bylo fajn.Volné pokračování Na světelném paprsku je víceméně to samé.
Nejlepší pasáže knihy jsou sezení mezi Protem a doktorem Brewerem.

ber-tram
ber-tram
19.01.2016 4 z 5

Shearmurův meditativně elektronický soundtrack nepochybně sedl do filmu, ale k některým pasážím knihy by zněl moc moderně, hodila by se sem spíše klasika. Každopádně na poutavosti »autobiografické« psychiatrické terapie to nemá vliv, notabene když ji zdokumentoval člověk takříkajíc od fochu. Svět podle Prota překypuje záhadami, kdežto v pokračování Na světelném paprsku (neměl už takový spád) se vesměs vysvětluje, byť mnohé pořád halí otazník. 42/15 3/16

fat_man
fat_man
02.01.2016 5 z 5

První část je naprosto úžasná a fantastická. A i když to do recenze knihy nepatří , musím složit poklonu tvůrcům filmu a především K.Spaceymu , protože odvedli neskutečnou práci. Prot je prostě neuvěřitelnej , spousta jeho výroků nutí k zamyšlení a....prostě jsem byl unešenej. Kniha si drží zvláštní nadpozemskou atmosféru a čtenáře nepustí.
Druhý díl byl trošku zklamáním , ani ne že by byl řemeslně horší , ale ztratí část svého kouzla , pro mě tu nejpodstatnější a možná jsem ani nechtěl , aby bylo vše vysvětleno....
Každopádně jedno ze zásadních děl , který by si měl přečíst každý člověk , který chce aspoň trošku přemýšlet.

Thrawn89
Thrawn89
11.11.2015 5 z 5

prot je jednoznačně nejlepší hipísácko-emzáckou postavou v dějinách literatury! Jde o naprosto brilantní a čtivý příběh o stavu duše nejen jednotlivců ale celé společnosti.

simlenka
simlenka
04.11.2015 5 z 5

Velmi pěkné myšlenky... Někdo tu kritizoval, že obyvatelé k-pexu nemají rodiny a příbuzné... Já to pochopila tak, že jsou jedna velká rodina jako např. indiáni, žijí ve společenství, když je potřeba o dítě se postará ten, kdo je po ruce, všichni jsou stále spolu, doplňují se, žijí v souladu s přírodou... To bych taky chtěla...

Na světelném paprsku jsem zatím nečetla a prozatím se na to nechystám, i když časem určitě ano...

Careza
Careza
06.09.2015 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem z této knihy paf...v dobrém slova smyslu. Vím, že knihy si nás tak trochu vybírají pokud s tím souhlasíme. Tak díky, že si mě vybrala.............................Cary.

Marlboro
Marlboro
28.08.2015 5 z 5

Jedna z knih, ke které se rád v budoucnu vrátím. Vřele doporucuji. I film..

Pett
Pett
11.08.2015 4 z 5

Jak je mým dobrým zvykem, film jsem neviděla... i když je to ostuda, jelikož mám pro K. Spaceyho slabost... ale ehm.. popojedem zpátky k příběhu... úžasně vykreslená křehkost lidské psýchy a našeho světa... všechny ty zlomené lidské osudy... trefné myšlenky... úvahy nad lidskou nedokonalostí... na druhou stranu, co mi nešlo přes nos byla vědecká a vůbec jakákoli stránka K-PAXU... zbytečný, rušivý element... vystačila bych si jen s tou psychologickou linkou... právě díky ní proběhlo pár silnějších emocí a úvah nad svým vlastním osudem... nad svým vlastním protem...

Safienka
Safienka
29.07.2015 4 z 5

Líbilo, moc :-)I když jsem se začetla až za delší dobu, tak má děj určitě spád a téma díla je opravdu trefné. Snad víc se mi líbil druhý díl Na světelném paprsku, kde se mi vyjasnilo spoustu věcí a vše zapadlo na své místo.

Italienis
Italienis
21.07.2015 3 z 5

Musím se přiznat, že se mi filmové zpracování líbilo víc než kniha, což se mi stalo poprvé v životě. Přišlo mi, že ve filmu byly mnohem lépe vypíchnuty ty zajímavé myšlenky o soužití lidí a lásce a opakování vlastních chyb. Jasně, že K-PAX je utopie, jak zde někteří upozorňují. Ale o to přeci jde.
Kniha se četla svižně, protože není psaná nijak složitě, ba dokonce skoro jednoduše až nudně. Příběh je ale velice zajímavý a má potenciál. Možná proto se mi ve filmu zdál lépe zpracovaný. Druhý díl Světa podle Prota už mi přišel přehnaný a navíc úplně ztrácel kouzlo tajemství z jedničky.

Kexina
Kexina
17.07.2015 5 z 5

Ať čtu knížku nebo se dívám na film, pokaždé zvažuji, jestli to vlastně je nebo není sci-fi.
Ale ať tak či onak, nic to nemění na faktu, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. A jako bonus neodbytná představa K. Spaceyho jako prota. :-)

radek3060
radek3060
01.07.2015 5 z 5

krásně se to čte, ale pravda je že člověk čeká jen na prota

honajz
honajz
13.04.2015 3 z 5

Souhlas s Viki9. Čte se to dobře, příběh jede, i když časem člověk zjistí, že ty pozemské problémy a postavy mu přijdou nezajímavé a jen čeká na další sezení s protem. Největší problém mi však přijde v samotném utopistickém světě. Vážně by někoho bavilo žít ve světě bez rodičů, příbuzných, bratrů a sester? Kde jsou nějaké rodinné vazby zbytečné a každý si žije jen sám za sebe? Svět, kde se baští zelenina, sex nikoho nebaví, protože bolí, a co člověk chce, to si prostě někde vezme - takový reálný socialismus v praxi. On si ten popis často i odporuje - lidé na K-PAX odpočívají, spí, jedí, cestují, tak kurnik, kde se tam vzaly a kdo je spravuje ty knihovny a různá další místa, kam lze zajít a vzdělávat se? Zkrátka mi ten svět časem přestal připadat nějak soudržný, a skutečně mne jeho popis stále více otravoval. Na světelném paprsku už jsem nečetl.

Kampino
Kampino
13.11.2014 5 z 5

Také bych občas potřebovala, aby mi nějaký prot poradil co dělat. Pohodové čtení.

Viki9
Viki9
28.08.2014 3 z 5

(pozor, text obsahuje i údaje, které by se daly označit za spoiler)
Nemohu řící, že by se kniha četla špatně. I námět je značně zajímavý a autor se s ním vcelku zdařile vypořádal. Přesto kniha ve mně nezanechala pražádnou emoci. A důvodem je protův svět. Utopisticky nudný, k uzoufání idylický a ještě k tomu vegetariánský! Asi bych byl jediný, kdo by nechtěl letět s protem. Můj problém je v tom, že svět vezdejší nevnímám až zas tak zdegenerovaný, zkažený a zavrženíhodný. Mně se tu prostě líbí a prot by mě musel unést násilím.
Takže k nastavování zrcadel a ke konfrontaci mého prohnilého západního způsobu života nedošlo a nijaký morální vzkaz to ve mně nezanechalo. Jsem si však vědom, že hodně velká skupina lidí smýšlí jinak a pro ty by má negativní kritika mohla být naopak vřelým doporučením.
P.S. Druhý díl jsem raději už ani nezačal.

Jabberwock
Jabberwock
10.12.2013 5 z 5

Velmi podařená kniha, žánr bych nazval utajené sci-fi, příběh je originální a pěkně košatý. Styl psaní není v žádném ohledu tuctový. Rozhodně doporučuju.

kusma
kusma
29.10.2013 5 z 5

Krásná kniha, plná témat k zamyšlení. Zejména mě nadchla první část s neodolatelným protem, který nás nevyvádí z údivu. Druhá část mi přišla slabší. Je stále krásně čtivá, má v sobě i několik mrazivých pasáží, ale musím se přiznat, že postava prota mi zde byla chvílemi protivná...Přesto je dobře, že jí autor napsal, příběh plně dokresluje.
Nic to ale nemění na tom, že jsem si knihu zamilovala a určitě se k ní v budoucnu vrátím.

Mako123123
Mako123123
13.08.2013 5 z 5

Film som videl asi pred vyše rokom a moc sa mi lúbil. Mám takúto tému- utopického filozofovania veľmi rád. A tak ten film i táto kniha ktorú som si po dlhej dobe zaopatril a prečítal mi sadla ako vyšitá... Ako sa vraví: ako uliate, sadla ako riť na šerbel... a podobné prívlastky :D
Konkrétne ku knihe:- prvá časť bola super, zaujímavá, plná geniálnych hlášok, a tém na zamyslenie (pre mna jakošto človeka ktorý sa o takéto dačo troška zaujíma to bolo trochu inšpirujúce (narážam na veci ktoré som ešte vo svojích úvahách nevidedukoval) )- takže i tak som mal o čom premýšlať,... proste super.
Druhá časť (Na svetelnom paprsku) bola už troška slabšia ale i tak celkem dobrá... ten záver bol myslím fajn... ani nie príliž ,,uhozený,, ale zároveň si to zachovalo tú ,,magickosť,,
....
Takže u mňa jednoznačne 5/5

Atuin
Atuin
12.07.2013 5 z 5

Kniha má tolik neocenitelných prvků, je psaná tak podařeným jazykem a natolik silným slovem že ač to vypadá lehce jako pírko, obraží všechny možné přístavy a moře neutešených i utěšených zakoutí člověka jako takového, je to neuvěřitelně empatické ke všemuco nás obklopuje a právě ten rozměr kterým zachycuje to kde a jak žijeme, právě ten rozměr je velice chytlavý. Ovšem, pořád jsme pouze lidé.

takjinak
takjinak
21.05.2013 5 z 5

Moje srdeční záležitost... po každém dalším přečtení v ní objevím něco jiného, zvláštního. Má své jemné kouzlo - ve slovech, v myšlenkách - v protovi