Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3400 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Augiee
Augiee
29.08.2019 5 z 5

John Irving je prostě borec. Opravdu netuším, jak tohle někdo dokázal vymyslet, opravdu ne. Možná Pravidla mošťárny se mi líbilo o trochu více, ale i tahle kniha byla senzační. Co mě zamrzelo, bylo akorát ten konec. Ten mě tedy naštval, ale co se dá dělat. Jedině doporučuji.:)

Chesterton
Chesterton
27.08.2019 1 z 5

Neskutečně ukecaná blbůstka nabitá slovní fantazií. Koketující tu s feminismem, tu s přehnanou erekcí či jinými lechtivostmi... Vstoupila jsem podruhé do stejné řeky a musím zkonstatoval, že jsou knihy, ke kterým se musí dozrát a pak ty druhé. Ve třiceti jsem jí dala s přehledem a dokázala v té rozvleklé mnohomluvnosti najít i cosi navíc. Nyní mě ani poslech v celkem slušném podání pana Zahálky nedokázal upoutat. Je tu zmiňován Forest Gump. Ano s tím se Garp srovnat dá. Komentář od Chamyl je mému pocitu z knihy nejbližší. . . .
Inu zkusím Moštárnu :o)

Makropulos
Makropulos
11.07.2019 5 z 5

28 hodin a 5 minut četby Martina Zahálky možná ještě vylepšilo můj zážitek z této knihy. Dostala jsem se k ní až teď v již dost pokročilém věku, ale myslím, že bych si ji kdysi po jejím prvním vydání u nás tak neužila. V té knize je snad všechno – láska, fanatická nenávist, nevěra, feminismus, změna pohlaví, vtip i smutek, osudové rány i drobné radosti ..... a postavy naprosto pravdivé, i když mnohdy až neuvěřitelné. A co je pro mě důležité, kniha nijak nezestárla.

jirina4159
jirina4159
09.07.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem, úžasně čtivá, plná zajímavých lidí i situací.

Tooomik
Tooomik
16.06.2019 5 z 5

Mnohovrstevné dílo, k jehož přečtení mě nalákaly názory mých spolužáků a učitelky českého jazyka na gymnáziu. Kniha je fiktivní autobiografií fiktivního spisovatele T. S. Garpa, jehož život byl skutečně zajímavý a nevšední, stejně tak i osudy jeho rodiny a přátel. Témat kniha obsahuje opravdu hodně, dějově i kompozičně mi naprosto vyhovovala, způsob nahlížení na feminismus a sexuální menšiny byl také zajímavý a jsem přesvědčen, že tolerantní a zároveň střízlivý. Vyskytují se zde i úseky z literárních děl Garpa a jeho matky, v případě Garpa dokonce o jednu kompletní povídku - smekám klobouk, kniha je jazykově i dějově velice bohatá, o kompozici nemluvě... Pro mě je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl - zvláštní a bohatá po všech stránkách.

Mám jedinou výhradu, a to vůči českému překladu - těch chyb, překlepů a chybějících koncovek bylo skutečně hodně :/

sarka45
sarka45
26.05.2019 2 z 5

Miluji knihu Pravidla moštárny. Ale tohle se mi tedy moc nelíbilo. Nějak mi unikl smysl této knihy. Patrně byla v době vydání poněkud šokující, čímž si jistě zajistila publicitu. Ale na dnešní dobu ve světě několika mnoha odstínů šedi už není ani šokující. Byla místa, kdy mě to i docela bavilo, ale moc jich nebylo. Možná mě i víc bavil život Jenny než Garpa. A život po Garpovi už mě nebavil vůbec. Dočetla jsem v rámci disciplíny.

NiNo
NiNo
12.05.2019 3 z 5

Zvláštní kniha. Přesně ten typ, nad kterým musíte přemýšlet, i když nechcete a bez ohledu na to, jak dlouho nad ní přemýšlíte, nikdy si neutvoříte názor, za kterým byste si mohli stát na sto procent, protože jen dalších pět minut přemýšlení vás donutí ho pozměnit nebo úplně změnit. Příběh je obsáhlý, nejednotný, často přeskakuje a odbočuje, ale vždycky se v kruhu vrací do svého středu. Jak jsem napsala, je to kniha zvláštní. Přečtení nelituji, ale upřímně přiznávám, že podruhé knihu neotevřu - nechci si zničit ten jedinečný pocit jakoby zásahu bleskem, jaký jsem měla bezprostředně po dočtení.

declen
declen
08.05.2019 3 z 5

Chvílemi strašně roztahané, přiznám se , že části jsem v rychlosti prolétával očima. Nejdřív jsem myslel, že Irwing je pseudonym nějaké feministky. Některé pasáže jsou strašná slátanina, ale trochu mám pocit, že to bylo jen z důvodu abysme se trochu přiblížili tomu co by asi psal Garp. Některé vyvrcholení příběhu opravdu zajímavé.

Holoubek
Holoubek
29.04.2019

Autor píše velice srozumitelným jazykem. Pro mne je však scénář této knihy téměř nepřijatelný. Podrobný popis násilí na ženách, transformace pohlaví, neustálý strach hlavní postavy o své děti, jsou vyhrocené atributy žití, tolik odlišné od skutečného života. Mám až pocit, že autor si tyto atributy vybral záměrně, aby šokoval čtenáře a tak přitáhl jeho pozornost. Je mi 66 let, mým koníčkem je světová literatura a toto je první kniha, která mne natolik vyvedla z míry, že jsem dokonce dostal strach o svého syna, putujícího po Americe.

Messilina
Messilina
22.04.2019 2 z 5

Bohužel musím dát velmi nízké hodnocení. Nevím čím to je, ale s americkou literaturou mám obecně trochu problém. Většinou se mi moc nelíbí.

Adso
Adso
09.03.2019 5 z 5

Úžasné! Četl jsem ji ve svých šestnácti a poprvé jsem zažil ten pocit, kdy kniha skončí a já nevím, co dělat dál.

Rooseman
Rooseman
26.02.2019 4 z 5

Vážně specifické a dost jedinečné dílo. V některých úsecích se dost těžce čte, někdy je až lehce nepoutavé, nicméně zároveň působí tak jedinečným dojmem, že vše ostatní smete ze stolu. Kvalitní kniha pro úzký okruh čtenářů. Ne každého děj chytne, ne každému se povede dočíst do poslední strany, ale vyplatí se. Za mě kultovní klasika, napsaná sama. Čte se, jako by ji John Irving dal dohromady během jednoho večera, což je vždy obrovské plus. Vše působí nadčasovým dojmem, skvělá kniha.

faba
faba
17.02.2019 5 z 5

Kdysi jsem to četl a už nevím jestli si to někdy znovu přečtu. Já to tak u knih, které ve mě, v té době četby, nechají silný zážitek, pocit, hloubku a já nevím co ještě... Silná kniha, i když kdo ví co bych napsal dnes. A proto to asi už nikdy nebudu číst. Pozn.: Úplně jsem zapomněl, že v tom autě byl i jeho malý syn. A pak jsem byl překvapen...

Klárai
Klárai
17.02.2019 5 z 5

Jak už tady někdo napsal - Garp je Garp! :)

petrn
petrn
05.02.2019 5 z 5

Svět podle Garpa je román plný komedie i tragédie, která je ale kolikrát (zejména v období Garpova mládí) popsána takovou lehkostí a humorným podtextem, že se člověk prostě příběhem veze. Příběh samotný i styl psaní mi opravdu sedl, už se těším, až otevřu další knihy od Irvinga!

MikulášV
MikulášV
31.01.2019 5 z 5

Naprosto jsem si to zamiloval. Bylo mi hrozně líto když jsem viděl jak ty stránky mizí. Byl to skvěle ukázaný příběh o pokrytecké společnosti. Výsměch feminismu a ostatním výdobytkům moderní doby. Irving snad ani nemohl vědět jak aktuální je Garp i dnes.

Teufel158
Teufel158
27.01.2019 2 z 5

Nedočetl jsem ji. Přes zjevné kvality je ta kniha pro mě užvaněná a nejde k věci. Uvidíme, třeba se k ní někdy vrátím.

MaKolar
MaKolar
20.01.2019 5 z 5

Moje první kniha od Irvinga a musím říct, že mi dlouho zůstane v hlavně. Kniha je náročnější na čtení, ale kdo vydrží bude bohatě odměněn!

Baronkaj
Baronkaj
05.01.2019 5 z 5

Přečteno už dávno, ale stále je tu se mnou, skvělá knížka. Co napsat, prostě srdcovka :) Garp je Garp.

HanWali
HanWali
31.12.2018 3 z 5

v polovině jsem to chtěla vzdát, ale nakonec jsem došla ke konci - zajímavá kniha