Svět podle Garpa

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1053/svet-podle-garpa-1053.jpg 4.32517

The World According to Garp (1978)

Vydáno:, Odeon
Počet stran:528
Překlad:Radoslav Nenadál
Autoři obálky:Miloslav Disman, Andrej Krátky
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-207-1135-X

Patapuf
04. listopadu

Je to velmi dobrý příběh a jako takový se hůře čte, ale dlouho vydrží v hlavě.... Příběh sám o sobě je takový občas veselý a občas smutný, ale po přečtení na mě padla velká melancholie, hlavně kvůli ukončení.... mám raději, když si naivně přestavuji, že žijí věčně...

Anulek

Skvěle čtivá knížka! :)

marhoul

Garpa jsem vláčela v batohu a tak jsem se nad ním trápila...Až jsem ho dočetla a všechno se to najednou nějak usadilo a já jsem zjistila, že je to opravdu jedna z těch Knih s velkým K. Chtělo si to "odtrpět".

Pavlusa007

Jedna z nejnudnějších knih, které jsem kdy četla. Jedna postava nesympatičtější než druhá. Vím, že to bylo kvůli nastavení zrcadlu americké společnosti :) atd., ale dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

tygřík2

Bohužel, nepochopila jsem jednání ani jedné postavy.

hu_87

Jestli má něco splňovat kritéria pro opravdu divnou knížku, pak je to tahle. Dodneška mě dostává vzpomínka na tu část, kdy jeho matka znásilnila nějakého chlapíka, aby mohla otěhotnět.
Nejméně polovina kniha se mi četla velmi špatně a stálo mě to hodně přemáhání.

Ran

Někdy mi přišlo, že se autor trochu moc rozepisuje, ale jinak se kniha četla dobře.

dagmar7365

Svět podle Garpa jsem četla před 20 lety a jak už to tak u mě bývá, zůstal mi jen pocit, že to byla výborná kniha. Tak jsem si ji přečetla znovu, abych si tento dojem zcela oprávněně potvrdila. Svět podle Garpa vyšel před 40 lety, nicméně ani za tu dobu neztratil nic ze své aktuálnosti. Téma feminismu, jinakosti a tupého stádního připojování se k různým aktivitám, bez toho aniž by lidé přemýšleli, proč dělají, to co dělají, je stejně živé jako bylo tehdy. Stejně jako touha T.S. Garpa po obyčejném průměrném životě a bezpečí pro svou rodinu.

jfialova

Středoškolská kultovka, kterou jsme četli jedním dechem a dlouho o ní diskutovali :-) Filmové zpracování jsem viděla s mnohaletým odstupem a není to ono :-( Mnoho momentů z knihy pořád nosím v hlavě a i když jsem pak od Irvinga přečetla skoro vše, co napsal, Garp je prostě jednička.

Eeli

Mé dojmy jsou hodně rozpačité. Jako kdyby kniha balancovala na hranici mezi geniálním a šíleným, následkem čehož se musela stát kultovní záležitostí. Tento příběh o životě spisovatele, který "zavrhoval myšlenku, že umění má vůbec nějakou společenskou hodnotu", je hodně nadsazený, ale hlavním znakem je dle mého názoru taková smutná, až tragická grotesknost. Mnoho pasáží se stalo notoricky známými a stály za přečtení, v jiných místech jsem měla pocit, že už to nevydržím a knížku odložím. Protože se jedná o klasiku, jsem ráda, že jsem vydržela, ale jednou a dost...

alzbeta4340

Román jsem četla jako studentka několikrát a stal se jedním z mých nejoblíbenějších. Teď po letech jsem Garpa poslouchala jako audioknihu a bohužel už mě tak neoslovil. Vlastně se mi nejvíc líbila část z Vídně a Garpova povídka o penzionu, což je přesně to, co mě jako mladou dívku bavilo nejmíň.
Je zajímavé zjistit, jak se může vnímání knihy čtenářem během let změnit. Spíše ze sentimentality dávám 4 hvězdičky.

de_baques

Po jediném Holdenovi z Kdo chytá v žitě, zde autor představuje celou plejádu vyšinutých jedinců, kteří se stali objetí vzorové idiotky (nikoli v lékařské terminologii) Jenny Fieldsové.

Kniha názorně ukazuje, jak život v takovéto rodině (narušená matka, otec nikde) tragicky ovlivňuje Garpovu povahu a neschopnost normálního života. Zpočátku zajímavý příběh se postupně dostává do roviny, kdy sledujeme osudy skupiny poblouzněných cvoků, kteří mění pohlaví, vyřezávají si jazyky, berou a přátelí se mezi sebou a jsou na svůj stav v podstatě pyšní.

Do toho nám autor jako vycpávku prodává nějaké své jiné nepovedené povídky pod fiktivní značkou T.S. Garpa a z románu se tak stává jakýsi mnohoznačný kompost, ve kterém si zřejmě dle mínění autora má každý najít co ho zaujme. Kniha ve své době jistě šokovala (záměrně - reklama zdarma) a stal se z ní hit, dnes, kdy už ztratila punc originality, jí pomáhá pouze jméno slavného autora.

ypres.bass

nezvládl jsem to víc jak do půlky

Mirka2778

Jedna hvězdička za autora, kterého mám poměrně oblíbeného a do odpadu určitě nepíše. Jinak tahle knížka opravdu nebyla pro mě, nepochopila jsem ji, vůbec.

PetrKral

Dobré, ale místy neuvěřitelně zdlouhavé...

Summer7

Knihu jsem četla už dávno na střední škole jako povinnou četbu. Takže jsem od ní mnoho neočekávala. Kniha mě nadchla a zamilovala jsem se do ní. Některé situace jsou poměrně absurdní, na druhé straně to jsou situace a události, které nám přináší život a my je neovlivníme.. Postavy jsoi hezky vykresleny a každá má správný charakter. Kniha utíká rychle a děj je pestrý a svižný. Klasika literatury, určitě si ji přečtu jednoi znova. Film je nic moc, ale kniha je vždy lepší. Časem určitě vyzkouším další knihy autora :-)

aliali

Přečteno v rámci výzvy 2018, nebyl to úplně šálek mé kávy, nicméně věřím, že své čtenáře tahle kniha zcela určitě má.

Frupet

Kniha plná tragikomických situací a absurdních postav. A z nějakého důvodu to funguje. Knihu jsem četla s chutí. Vlastně nejen knihu autora Irvinga, ale i knihy a povídky autora Garpa.
Při čtení se mi z paměti občas vynořily scény z filmu a především obličej Robina Williamse. Nicméně film byl pouze slabým odvarem knihy. Složité charaktery postav se ve filmu nepodařilo zachytit tak přesně, jak by bylo potřeba k pochopení jejich jednání.

Strnady095

někdo se vrací ke Švejkovi...já ke Garpovi

Blondiee

Irving a jeho knižní charaktery jsou pro mě unikáty ve světě literatury... Garp má v tomhle universu svoje zvláštní místo.

elisabeth03

Já jsem byla trochu zmatená. Bylo mi řečeno, že jsem na tuto knihu mladá a že ji nemám číst. Vzala jsem to jako výzvu a knihu do posledního písmenka přečetla. Přiznávám... byla těžší, ale propracovaná. Určitě se ke knize jednou vrátím. Přinesla mi zmatek, ale taky jistotu, že život je zlý.

Tess.96

Jedná se o velmi zvláštní knihu, která má pár míst, jenž jsou vynikající a pár míst, které jsou zbytečné a nudné. Velmi se mi líbila místa, když Jenny otěhotněla, Garpova nadrženost a nevěry a také tragická scény s nevěrou a automobily. Naopak si myslím, že výňatky z Garpových knih byly zbytečně a nepodstatné, kniha by tak byla o několik stránek tenčí a přijatelnější. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na autorův styl psaní, ale nakonec jsem si ho velmi oblíbila a ke konci jsem knihu nemohla odložit. Navíc mě potěšila poslední kapitola, kde se dozvídáme, co se stalo s postavami z knihy, takže jsem mohla v klidu knihu uzavřít a nemusela jsem přemýšlet, co se asi s nimi stalo.

Aptronym

Vynikajici i kdyz surealne absurdni aneb mozna prave proto.

Květinka008

Při prvním čtení před několika lety jsem si Garpa zamilovala, nyní jsem se ke knížce vrátila a nejsem tolik nadšená. Asi záleží na rozpoložení... anebo jsem již více kritická k razantním ženám, které přebíjí v mužích vše mužské a dělají z nich bačkory. Chudák Garp to schytal od matky i od manželky :-) A i kdyby člověk zapomněl na celý děj, v hlavě mu vždy zůstane jedinečné početí tohoto člověka, které nikdo nevymyslí - až na Irvinga :-)

gladya

Svět podle Garpa jsem kdysi dávno začala číst a odložila. Teď jsem to dočetla a jsem nadšená. Zkrátka k některým knížkám musí člověk dozrát. Nejen čtenářsky, někdy si člověk musí i něco odžít.

Je fakt, že postavy jsou často v nějakém ohledu "divní" lidé. Uznávám, že dramatických až katastrofických událostí je tam až moc. Jenže někde pod vší tou absurditou (a že jí tam je dost) je ukrytá hluboká pravda, pravda o lidech, o době, kdy knížka vznikla a v které se odehrává.

Je to vlastně kromě jiného sága vyprávějící o třech generacích jedné rodiny, ale je tam množství jiných postav. Trochu navíc se mi zdál popis osudů tolika postav v závěru, ale je mi jasné, že zrovna to někdo může ocenit.

Některé Garpovy povídky a romány se mi zdály přinejmenším zajímavé. Kladně hodnotím střídání humorných a smutných částí. Zkrátka tahle knížka si pozornost zaslouží.

e.s.e.t.

Jednoduše láska. Celý Garpův život je dost šokující, smutný, neuvěřitelný a v podstatě úplně hloupý, ale to, jak jej Irving vykresluje, člověka dokáže přesvědčit o tom, že všechno co se stalo v knize, se stalo i doopravdy. Proto třeba hrozně lituji, že "Sexuálně podezřelá" je pouze fiktivní knihou, vydanou v imaginárním světě podle Garpa.

Ondra148

Někdy moc upovídané, celkově natažené tak na 200% své reálné vytěžitelnosti a málokdy opravdu vtipné. Nicméně přesto všechno dobrá a čtivá kniha, kterou bych asi nejvíce přirovnal k Forrestu Gumpovi. To je ale vyšší liga.

Dagnov157

Dala bych i pět hvězdiček, ale některé scény z knihy na mě byly tak silné, že jsem je dlouho vydýchávala.

nicolettkaa

První kniha od Irvinga, kterou jsem četla. Myslím, že bude trvat dlouhou, než si troufnu na nějakou další. Pro mě byla zbytečně moc zdlouhavá, některé pasáže byly vyloženě nudné a těšila jsem se, kdy už skončí. Třeba povídku Penzion Grillparzer bych úplně vynechala. Tři hvězdy dávám hlavně díky některým scénám, které z hlavy jen tak nevymažu.

Sandalkar

Knihu jsem četla před několika lety, ale některé její segmenty si budu pamatovat navždy. Třeba legendární scénku v autě... Skvělá kniha!