Svět, co byl mým ekniha

Příběh se začíná psát v roce 1897, kdy na svět přichází hlavní hrdinka románu Svět, co byl mým. Čtenář má možnost sledovat celý život Alžběty Bořetínské, mladé šlechtičny, která vyrůstá na venkovském panství svého otce. Postupně se seznamujeme nejen s jejím dětstvím, ale i se členy její rodiny a služebnictvem, kteří ať přímo či nepřímo ovlivňují její vnímání světa, stanovení si životních hodnot a ideálů, které ji provází po zbytek jejího života. Osud přináší do života Alžběty dvě světové války, osudovou lásku, ale i nacistickou, a posléze i komunistickou zvůli. Dokáže Alžběta bojovat s těžkým údělem, kterým byla vystavena šlechta v minulém století a podaří se jí zachránit rodové panství? Román je inspirovaný skutečnými životními událostmi, které se odehrály na jednom venkovském zámku od počátku roku 1900 až do sedmdesátých let minulého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421463/svet-co-byl-mym-AXm-421463.jpg 4.417
Literatura česká, Historické romány
Vydáno (ekniha), KKnihy.cz

Kniha Svět, co byl mým

Sahti

Hodne zajimava kniha, ktera mi otevrela oci, jak to v dobe prvni, druhe sv.valce a pak v dobe komunismu meli slechtici tezke. Osud hlavni hrdinky ve me zanechal mnoho otazniku. Ceho vseho jsou lidi schopni. A verim, ze i v soucasne dobe nejsme o dost dal. Je to smutne.
Semknout se a byt tu jeden pro druheho, nedelat rozdily a zit v harmonii. To je neco k cemu bychom meli smerovat...

Dela111
27.08.2020

Tato kniha na mě působila jako bych na návštěvě u paní baronky, staré milé a moudré dámy, poslouchala jak vypráví svůj životní příběh (přitom jsem knihu četla, žádné audio).
Na osudu Alžběty von Steinberg autorka čtenářům přibližuje život venkovské šlechty během minulého století. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi, jména jsou však změněná.
Baronka vzpomíná na své dětství, na život na zámku, popisuje osudy všech členů své rodiny. Vypráví o těžkých časech během obou světových válek, během hospodářské krize i v období komunistického režimu.
Je to pomalé a přitom poutavé vyprávění člověka, který hodně zažil a má co říct. Alžběta měla těžký život, přišla o hodně, ale nikdy neztratila svoji důstojnost.
Kdo má rád rodinné ságy, rád čte o životních osudech, tomu se bude kniha líbit.

Kvetulina
08.12.2019

Moc pěkná kniha, mám ráda knížky paní Závodné a těším se na další :-).

agatha2
06.10.2019

Na pozadí důležitých dějinných milníků 20.století nám autorka líčí pohnuté životní osudy šlechtičny Alžběty Bořetínské. Sledujeme ji od jejího narození, kdy ještě šlechta mohla být šlechtou až do dob komunismu, kdy byl tento původ hodně velkým problémem a trnem v oku tehdejším mocným. Díváme se na život šlechty pohledem jedné z nich, ženy, která byla od malička vychovávána k tomu, že ponese zodpovědnost nejen za celé panství, ale hlavně za lidi v něm. Život aristokracie nebyl jen o privilegiích, ale také o povinnostech a velké zodpovědnosti. Chtěl-li jste být dobrým pánem, musel jste být také dobrým člověkem. A to Alžběta byla.
Stejně jako autorčina ZAHRADA MÉHO ŽIVOTA je i toto velmi pěkná kniha. I když se přiznám, že ZAHRADA u mě vede.

katerina3678
29.09.2019

Uzasna kniha s pribehem ktery me uplne pohltil.

myšpa
21.07.2019

Moc pěkná kniha, ale Zahrada mého života se mi líbila více.

bookcase
16.05.2019

Titul Svět, co býval mým mapuje život napříč dvacátým stoletím a je výmluvným svědectvím o dobách jen nedávno minulých, jejichž události by neměly být pro další generace zapomenuty.