Švédský jezdec

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o vině a trestu, založený na záměně osob, se odehrává na počátku 18. století ve Slezsku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13133/svedsky-jezdec-13133.jpg 4.614
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Argo
Orig. název

Der schwedische Reiter, 1936

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Švédský jezdec

Přidat komentář
braunerova
01.12.2018

Zvláštní kniha. Antikvář jí ocenil na 20,-Kč, začátek byl výborný, v půlce jsem jí málem odložil a za konec bych dal 5*. Komentáře níže se snaží děj nějak zaškatulkovat. Jenže všechny ty příběhy o lásce a zradě, o lupičích nebo o válce by se vešly s bídou na několik stránek. Hlavní hrdina, mladý šlechtic Christian von Tornefeld, se příběhem jen mihne, jeho druh Lapka nemá ani jméno. Příběh je zalidněn alegorickými postavami, duchy a anděly - Pekelný biskup, Zrzavá Líza, Ďábelský baron, Korouhvička a další.

"Jsou to obětní dary našeho milostivého pána. Na ně chcete vztáhnout ruku? Dal je Bohu a ne lidem.
Ne, odpověděl zloděj naprosto klidným tónem. Jen to, co ze svého bohatství dal chudým, dal i Bohu. Všechno ostatní ale dal světu, a já si z toho beru svůj díl."

honajz
08.09.2017

Nějak mne kniha nechytla. A to mám jiné Perutzovy věci rád. Ale tady je zápletka v podstatě vyžvaněna na třetí stránce, a pak jen sledujeme, jak se k ní klopýtavě dostaneme, a jak se dostaneme ke konci. Některé scény (třeba pokus barona zloděje popravit) jsou zbytečně natahované na několik stran, a přitom zbytečně. Jestli tou mystikou byl míněn mlynář, nevím, mně jí tam moc nepřišlo. Spíše to byl v podstatě milostný příběh od určité chvíle. Nějaké náznaky myšlenek na téma hrdinství a zbabělost a nejednoznačnost chování postav (i zloděj může mít ušlechtilé srdce) zde sice jsou, ale přijdou mi tak nějak povrchní.


Blue
02.05.2017

Možná to není plných sto procent, ale čtyři hvězdy by se mi zase zdály málo. Leo Perutz je další z mých objevů ( v tom smyslu, že jsem jej dosud nečetl a příjemně mne překvapil) a Švédský jezdec je ukázkovým příkladem toho, proč tak rád čtu - pro čistou radost z četby, z dobře a inteligentně vyprávěného příběhu. A když se ještě povede pěkně vypointovat...

jardadr
04.02.2013

Útlá knížka přečtená jedním dechem. Krásný příběh. Mohl by z toho být pěkný film.
Perutz ve svých knihách uměl vystihnout atmosféru doby a místa. Je to napůl dobrodružný příběh o lupičích a zbězích a napůl lehce filozofující spis o morálce, neodvratném osudu, o lidských slabostech. Hlavní hrdina se snaží působit dobro a pomáhá si v tom různými prostředky, ale kde jsou hranice, které už nelze překročit?
Perutz spojuje prvky reálné a fantastické, dějem se prolínají pověsti a postavy možná lidské, možná nadpřirozené. Vstupují do něj, mění běh lidských životů. Takřka jakoby byl slyšet jejich výsměch člověčímu pokrytectví a přetvářce.
A ten konec... ten poslední odstavec!