Svědomí nacizmu

Pojem „svědomí“ nacizmu není záměrný paradox. Pachatelé genocidy ve skutečnosti disponovali silným smyslem pro „dobré“ a „zlé“. Tento smysl se vyvinul z občanských hodnot, které vyvyšovaly morální kvality vlastní národní pospolitosti a vyřazovaly všechno „cizí“. Tato nejnovější práce Claudie Koonzové ukazuje, jak popularizátoři rasizmu dokázali během takzvaných normálních let před II. světovou válkou prosadit logické principy odůvodňující genocidu a vybudovat i potřebnou infrastrukturu. Díky důkladnému studiu objemných nacistických písemností se autorce zdařilo podchytit způsob, jakým vulgární antisemitizmus prvních nacistů metamorfoval v rasovou ideologii, kterou začala přijímat coby důvěryhodnou naprostá většina obyčejných Němců, i těch, kteří se nacisty nikdy nestali. Profesorka Koonzová odmítá zažité stereotypy vážící se k osobě Hitlera a podstatu jeho charizmatu nevidí v nenávistných tirádách, nýbrž v jeho apelu na kolektivní ctnost německého národa, statečného Volku. V letech 1933 – 1939 byla nacistická veřejná kultura sycena směsicí rasových fobií a nacionalistické hrdosti, kterou Koonzová nazývá etnickým fundamentalizmem. Obyčejní Němci byli na válečná zvěrstva připravováni prostřednictvím rasových teorií vycházejících ze zdrojů, které si nezaslouženě uchovaly auru apolitičnosti. K těmto pramenům patřil například akademický výzkum, dokumentární filmografie, reklamní magazíny, pojednání o rasové hygieně, umělecké výstavy, učebnice, vzdělávací kolekce diapozitivů a humoristická tvorba. Kniha profesorky Koonzové ukazuje, jak se řadoví Němci naučili nečinně přihlížet k brutální perzekuci, jíž byli vystaveni jejich spoluobčané označení za „cizáky“. Tím zásadně přispívá k našemu pochopení holokaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98904/svedomi-nacizmu-srY-98904.jpg 47
Literatura světová, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Columbus (ČR)

The Nazi Conscience, 2007

Kniha Svědomí nacizmu

Radimos85
15.02.2013

Tuto knihu by si mě každý přečíst aby poznal dobu ve které se nacházelo Německo než se Hitler dostal k moci.Směšná prvotní nařízení,uspěšné vsazení antisemistických nálad do německé společnosti a zavedení Norimberských zákonů (protižidovských).Sice mi trochu vadilo že písmuje je uplně mini,ale informací nespočet.Stojí to za přečtení,pár větma to prostě odbít v hodnocení ani nemůžu.

ondreej
04.09.2012

zajímavé pohledy na věc, a myslím že i celkem logické a reálné. rozhodně si myslím důvěryhodná záležitost, kterou stojí za to přečíst. mají zatím v levných knihách za 89,- :)