Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3030 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

michaela.ch
26.09.2022 5 z 5

Čeká mě ještě "Mezi dvěma Kimy", ale musím si dát pauzu a jdu si teď přečíst nějaký vymyšlený, hezký příběh. Je pravda, že nemůžeme soudit. Smutné to bylo.

Lizard
25.09.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.... Po poslechu se ve mě míchá mnoho emocí, spousta dalších otázek a vděčnost. Obdivuji autorku za uchopení tak silného tématu a za odvahu jej zveřejnit. Po dlouhé době se jedná o knihu, která ve mě bude ještě dlouho rezonovat....

Teruberu
22.09.2022 5 z 5

Prostě jen přečíst a být vděčný za to, kde žiju.

Mr.Pajek
21.09.2022 5 z 5

Bomba! Skvěle napsané rozhovory,které slupnete jedním dechem a pak to rozdýcháváte týden! Povinná četba!

barča990
19.09.2022 5 z 5

Kniha byla šokující, smutná, poutavá, silná... Zkrátka ve mně vyvolávala různé emoce. Byla to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Doporučuji všem!

Pog
18.09.2022 5 z 5

Knížka nabízí velmi zajímavý náhled do běžného severokorejského života různých společenských vrstev. Některé zpovědi byly velmi smutné, jiné naprosto šokující. Asi nejzajímavější (ale také nejsmutnější) pro mě byl rozhovor s "feministkou". Škoda, že rozhovorů nebylo víc, tohle téma jen tak neomrzí. Stejně jako u Mezi dvěma Kimy musím podotknout, že jsem neskonale vděčná za to, že žiji tam, kde žiji.

libuse6749
17.09.2022 5 z 5

KLDR vypouští jenom zprávy, o které se chce podělit se světem. Podrobnosti o běžném životě občanů jsou světu však utajeny. Tady máš možnost se dozvědět více od profesorky, dělníka, převaděče, vysokoškolačky, feministky, řidiče a důchodkyně, ti všichni se dobrovolně rozhodli opustit svou zemi a útěk za svobodou se jim podařil.

Jednotlivé zpovědi jsou hodně osobní a reálie o 7 denním pracovním týdnu, 10 leté povinné vojenské službě, týdenních nebo měsíčních přídělech jídla, veřejné popravy se vám dostanou hodně pod kůži. Každodenní tvrdá práce v zemědělství na venkově za každodenního počasí, přesto však rodiny žijí tak chudě, že trpí podvýživou nebo hladem.

libuse6749
17.09.2022 5 z 5

Bylo toho tolik, co mi při čtení zvedlo ze židle, ale přesně, jak psala v úvodu autorka @ninaspitalnikova, doporučuji nesoudit. Mé osobní doporučení je přečístPři čtení této knížky jsem viděla rudě, informace pro mě byly těžko stravitelné, ale neměli bychom před nimi zavírat oči. Sedm zpovědí se severokorejskými uprchlíky, rozhovory díky kterým si budete více vážit své svobody.

Artim
15.09.2022 5 z 5

Autorka měla z čeho vybírat a je to znát. Narativy respondentů postupně vrství jedno téma za druhým a to jak do hloubky, tak do šířky. Velmi čtivě tak projdete celé období KLDR v úplné nahotě a bez obalu, až se dech tají.
Realitu našich dní zná každý a tak mě mnohdy přepadla otázka, jak je v 21. století něco takového ještě možné. Kniha dá poměrně jasnou odpověď...
Díky!

beruzzka
14.09.2022 5 z 5

Tak silne pribehy, uzasne vybrani lide, kteri vam jako puzzle slozi obraz o Severni Koreji, mate pocit, ze ten obraz je fikce, ze to nemuze byt spravne a tak, cim dal vice zkoumate jednotlive dilky, az s hruzou zjistite, ze je to realne. Je to jako "1984" jen jeste pridali hladomor a znasilnovani.

maldini_87
10.09.2022 5 z 5

Měl jsem trochu obavy, zda kniha překoná "Mezi dvěma Kimy". Za mě určitě ano.
Velmi silné příběhy.
Je neuvěřitelné, co všechno se v té zemi děje. Snad se tamní obyvatelstvo někdy dočká svobody.

Ales.BD
31.08.2022 4 z 5

I mně se chvílemi zdálo, že si to snad někdo musel vymyslet. Bohužel rozhovor často nejde dost do hloubky. Nevím, jestli krátká životní zkušenost (=nezatíženost) autorky je výhoda, nebo by bylo lepší, kdyby to dělal někdo, kdo už má něco odžito. Samořejmě jen teoreticky, protože dát dohromady to dokázala ona a nikdo jiný, což si zaslouží respekt. V každém případě toto svědectví je velmi důležité, jsem rád, že vzniklo a přeju si další.

tereza5480
29.08.2022 5 z 5

Výborně podané příbehy a zajímavé náhledy.

DejSemTuKnihu
28.08.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha plná silných příběhů lidí, kteří to neměli v životě vždy lehké, přestože jim to normální častokrát přišlo, a kteří nalezli svobodu až po překročení hranic své rodné země.
Vždy jsem věděla, že v Severní Koreji vládne Kim Čong-un, je to země, ve které je snad vše cenzurované a přichází z ní jen velmi málo informací, ale to, jak hrozné to tam opravdu je, jsem se dozvěděla až při čtení této knihy.
Uvědomila jsem si, jaké štěstí mám, že můžu žít v tak svobodné zemi, jako je Česká republika a mám v životě tolik možností.
Můžu jedině doporučit.

Menagerie
27.08.2022 5 z 5

Měl by si ji přečíst každý, zvlášť v dnešní době. Je těžko pochopitelné, jak může něco takového stále existovat...

rozalski
27.08.2022 5 z 5

Úžasná kniha o příšerných věcech.

broskev28
23.08.2022

Velmi citlivě a velmi rozumně vedené rozhovory s několika severokorejskými uprchlíky. Autorka vybrala sedm zástupců – sedm různých věkových, vzdělanostních i profesních kategorií, muže i ženy. Ne vždy se dočká odpovědi na své otázky, přesto „netlačí na pilu“ a dokáže změnit téma.
Ačkoli máme – my starší - odžito své v socialistickém státu, asi nic nás nemohlo připravit na fungování severní Korey pod vládou Kimovy dynastie. Mě osobně nejvíce překvapila délka povinné vojenské služby pro muže i ženy a podmínky, v nichž probíhá. A bylo mi velice líto všech účastníků rozhovoru, především proto, že každý z nich nechal v KLDR někoho ze svých blízkých, ale velmi pravděpodobně se nikdy nedozví, co se s ním stalo a zda vůbec žije.

Knizniuchyl
21.08.2022 5 z 5

Přesně, jak tady píše spoustu lidí - člověk se pak naučí vážit si toho, co má a kde to má. Mně spíš hlava nebere, že je tohle na dnešní civilizované zeměkouli vůbec ještě možné. Že to někde projde. Prostě to nechápu.

Marika Vanova
20.08.2022 5 z 5

Neuvěřitelné, šokující, strašné živoření. Je mi líto hlavně dětí a žen, když si představím sebe tam, brr. Úplně 1984 od Orwella, jak to mohl vědět, že tohle někde bude? Díky patří Nině, která měla odvahu nám život v KLDR přiblížit. Jsem vděčná, že žiju, kde žiju a naprosto spokojená.

mirek93
16.08.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha o KLDR psaná formou rozhovorů s lidmi z různých oblastí společnosti. Člověk se dozví jejich názory, zkušenosti a zážitky. Potom i nějaké zvláštnosti a zajímavosti z korejské kultury a historie.
Knihu rozhodně doporučuji. Člověk dostane hlubší představu o tom, jak KLDR funguje a jak se v ní žije a uvědomí si, že má štěstí, že žije, kde žije. Po této knížce si rozhodně rád přečtu další knihy o KLDR.