Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3025 646

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

Atisa
07.04.2024 5 z 5

Tato kniha se čte skoro sama. Rozhovory se severokorejskými uprchlíky jsou nesmírně zajímavé. Toto je moje druhá kniha od Niny Špitálníkové, takže trošičku povědomí jsem už měla, ale přesto jsem se dozvěděla spoustu nových zajímavých i šokujících informací.

Jack93
04.04.2024 5 z 5

Neskutečné, dechberoucí, neuvěřitelně smutné, nevysvětlitelné, tragické... Takové pocity při čtení svědectví uprchlíků prožíváte. Nejvíce bych ocenil rozmanitost jednotlivých výpovědí: na jedné straně máte řidiče, převaděče, na druhé třeba vysokoškolskou studentku, což vám dává náhled do toho, jaké životy příslušníci jednotlivých kast vedou. Jelikož to, do jaké kasty se narodíte, předurčuje celý váš život.
Při čtení jsem zároveň neustále myslel na 1984. Je depresivní, že vize Orwellova světa se někde skutečně naplňuje...
Zároveň doporučuju díl Hyde Park Civilizace z 9. března 2024, kde vystoupila právě Nina Špitálníková a v němž zaznělo mnohé z výše zmíněné knihy. A vím jistě, že je jen otázkou času, než si přečtu další věci z její tvorby. Nehledě na to, že se chystá pokračování rozhovorů s dalšími uprchlíky...

bajulda
23.03.2024 5 z 5

Knihu bych doporučila každému. Trochu jsem se bála, jestli na mě realita KLDR nebude moc, ale autorka dokázala toto těžké téma zpracovat bez zbytečného emotivního ždímání čtenáře. Forma rozhovoru mi překvapivě sedla a knize není co vytknout.

Natty
23.03.2024 5 z 5

Je to až neuvěřitelné, že se něco takového může dít v dnešním _více či méně_ civilizovaném světě. Člověk je po přečtení neuvěřitelně vděčný za svobodu, kterou ve své zemi má. Četlo se to samo, jen jsem neustále kroutila hlavou nad dalšími a dalšími krutostmi a nesmyslnostmi, které dokázali v KLDR zavést jako normu. Doporučuji k přečtení.

lenikhor
20.03.2024 5 z 5

Přečetla jsem si knihu po shlédnutí rozhovoru Niny Špitálníkové v pořadu Hyde Park Civilizace (https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/224411058090309/). V knize je více podrobností z rozhovorů, které autorka vedla s uprchlíky, a které v pořadu jen naznačila. Jsou to pro nás nepředstavitelné osudy. Podle mě dobře vybrala různé typy uprchlíků, aby si čtenář mohl udělat co nejucelenější obrázek o historii a současnosti Severní Koreje.

JessicaCorny
05.03.2024 5 z 5

Tohle se bohužel četlo samo. Člověk si hned váží toho, co má.

Neo1tex
01.03.2024 4 z 5

K tomu není co dodat.

Jazzminator
29.02.2024 5 z 5

Tuto knihu nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami vzhledem k tomu, jak silnou zprávu s sebou nese a předává svým čtenářům dále. Díky poskytnutým rozhovorům je nám dovoleno nahlédnout do nitra fungování nejizolovanější země světa a života jejích lidí, které jsou pro nás v mnoha ohledech naprosto nepředstavitelné. I přestože jsem toho o Severní Koreji slyšela poměrně dost, i tak mě mnoho, pro mne stále nových informací dokázalo zaskočit a znepokojit. Kniha je jinak krásně zpracovaná i co se po grafické stránce týče; jako jediné malicherné minus vnímám to, že autorka dle mého názoru příliš často do rozhovorů vnáší subjektivní pocity a náhledy na věc, podle mě by měla zůstat více neutrální.

Kacka999
17.02.2024 5 z 5

Díky této knize jsem měla tu možnost nahlédnout do životů lidí pocházejících z této země. Některé výpovědi pro mne byly tak silné, že jsem neudržela slzy.

andy_nejedla
10.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Přečteno během jednoho dne, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Je šílené, že to jsou svědectví a ne vymyšlené příběhy. Akorát teda poslední rozhovor mě rozčílil přístupem důchodkyně i po těch letech, co žije jinde.

linda2125
27.01.2024 5 z 5

Přímá svědectví o beznaději v KLDR. Syrově autentické.

Radkas87
07.01.2024 4 z 5

Zajímavá kniha, velice mi popisy praktik KLDR připomínají knihu 1984. Uvítala bych nějaké rozšíření o historická fakta apod. Svoboda je nejvíc.

dacek
07.01.2024 5 z 5

Nejsem si jistý, zda si knížka zaslouží plné hodnocení. Osobně bych uvítal, kdyby kniha byla doplněná o více faktů z historie nebo podle možností i ze současnosti. Na druhou stranu chápu, že některé lidi by mohlo obsáhlejší dílo odradit. Jinak jsem poměrně od díla dostal, co jsem čekal. Sedm dostatečně rozmanitě vybraných rozhovorů, které vám přiblíží život v totalitním režimu podtržené znamenitou vizuální stránkou. Na knihu poměrně málo, ale za přečtení to stojí.

Breberuše
02.01.2024 5 z 5

Klidně bych brala i větší vzorek (ne)spokojených Severokorejských zběhů. Některé informace byly opravdu šokující. Hodně mě i překvapilo, kolik z vybraných vzorků vlastně mělo Severní Koreu rádo, či jim systém vyhovoval. Lidem do hlavy nikdo nevidí.

Kuxka
26.12.2023 5 z 5

To bylo ohromné. Neminula stránka, aniž bych nechápajícně nevrtěla hlavou. Všechny příběhy byly zajímavé, obohacující a velmi smutné. Určitě doporučuji

vmatusko
25.12.2023 5 z 5

Vau, 7 ľudských príbehov z ktorých sa dozvedáme o živote v Severnej Kórei. Strana za stranou rýchlo odsýpa, no niektoré strany sú náročné - konkrétne opis života v tejto "diktátorskej" krajine, kde ľudia doslova zápasia o jedlo či ľudskú dôstojnosť.
Opäť som si raz povedal musím byť vďačný za to kde žijeme a akú slobodu mám.

PrinceznaAnna23
19.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Rozhodně ji doporučuji a do budoucna se ráda podívám i na další knihy od paní Špitálníkové.

konicekbily
16.12.2023 5 z 5

Kniha je souborem sedmi výpovědí uprchlíků za Severní Koreje, sedmi lidí z různých společenských vrstev, a podává ucelený obraz o životě v tamní zemi, o kastování lidí a rodin, o špiclování, státním stalkingu, umělých obviňování a popravách celých rodin, o korupčním prostředí, hladomoru a spoustě jiných praktik totalitního státu. Pro mnohé z uprchlíků je těžké se orientovat v novém prostředí a tak ztrácí mnoho let ze svého života.

Miliarda
13.12.2023 5 z 5

Absolutně mrazivé, ale o to přínosnější svědectví několika severokorejských uprchlíků o tom jak vypadá "obyčejný" život v jednom z nejtužších autokratických režimů na světě. Jelikož se jedná o uprchlíky ze všech společenských vrstev, věkových skupin a názorových proudů, nedochází k tomu, že by se informace opakovaly a celá kniha je tak od první do poslední řádky nesmírně zajímavá. Obrovská poklona patří kromě statečnosti respondentů, kteří se neváhali podělit o své životní příběhy (ačkoliv jsou si vědomi případných rizik) i autorce Nině Špitálníkové, která tento unikátní soubor svědectví dala dohromady. Celkově si Svědectví o životě v KLDR zaslouží výrazných 5 hvězd a rozhodně lze doporučit všem, koho toto téma zajímá.

Shaxx
12.12.2023 4 z 5

Kniha psána ve formátu rozhovorů s uprchlíky z KLDR, s pěknými ilustracemi. Zajímavý kontrast ve výpovědích byl, že každý zpovídaný pocházel z odlišné vrstvy, z tzv. songbunu, kastovního systému a měl tak velmi odlišné životní zázemí a privilegia. Člověk by si skoro až myslel, že čte úryvky z nějakého dystopické románu, z fikce, nikoli že drží v rukou knihu, která obsahuje reálné životní příběhy. Člověk si pak uvědomí, že se vlastně má dobře... Určitě se ještě mrknu i po dalších knihách autorky.