Svědectví o Slovenském národním povstání

Svědectví o Slovenském národním povstání https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 3 5 4

Ivan53
20.07.2022 4 z 5

Svedectvo jedného z pripravovateľov SNP stojí za to. Akurát teda niektoré časti sa čítajú ťažšie, lebo robotnícke hnutie a podobne, to ma veľmi nezaujíma. Ale zvyšok, to je Husákov pohľad na prípravy a priebeh povstania, výborné pre pochopenie vtedajších postojov ľavice. I nekomunistickí, exiloví, historici hodnotia Husáka ako šikovného osnovateľa „sprisahania“ – šikovne pracoval na rozhraní požiadaviek Moskvy a Londýna, a nemalou mierou sa zaslúžil o to, že v auguste k povstaniu došlo.
K tejto knihe rozhodne odporúčam Povstanie bez legiend (čo sa príprav povstania týka), Slovenské národné povstanie 1944 (Martin Lacko) a Z ďalekých ciest (aspoň strany 151 – 161). Netreba totiž zabúdať, kým a kedy bola kniha napísaná. V knihe si však prídu na svoje i odporcovia povstania, pretože Husák uvádza mnoho zaujímavostí (píšem o tom v diskusii).

Menej rozšírený pohľad na povstanie, vychádzajúci nie z pamätí, lež z archívneho výskumu: https://www.databazeknih.cz/knihy/neuveritelne-sprisahanie-vojenske-a-politicke-akcie-proti-slovenskej-republike-v-roku-1944-219099

LordByron
15.05.2020 4 z 5

Môj prvý komentár na tejto stránke a musím sa priznať ,že cítim ,že som priam povinný napraviť tu istú neprávosť .Túto knižku tu totiž očividne zatiaľ okomentovali dvaja ľudia čo ju zjavne či už ani nečítali ,alebo z nej čítali desať strán a potom ju odsúdili..Nenávisť ku všetkému národnému ?No áno voči ľudákom tam neobjektivita je ,ale inak sa Husák práveže profiluje (a nielen v knihe )ako asi najvlasteneckejší komunista Slovenska..Teplé kaviarničky a ukrývanie sa ?Toto presne sú výklady z 50.tych rokov snažiace sa ho zhodiť ..Samozrejme organizovanie ozbrojeného povstania bol čin za aký mohli byť kedzkoľvek popravení a to ,že neboli je len preto ,že sa im podarilo všetko dostatočne utajiť...Ale vy len papagájujete presne tie lži komunistickej fanaticky a dogmaticky zameranej vlády teroru z 50 rokov ,lži širokého ,bacílka apod..Každý kto podobné reči dodnes dáva by si mal uvedomiť ,že Husák (a Novomeský a Rašla a všetci ostatní povstaleckí komunisti)boli za toho najhoršieho obdobia Teroru väznení a mučení - a obstáli so cťou.Ako by ste obstáli vy hrdinovia ?Plus to ,že prenasledovaný boli za ,,nacionalizmus "čiže za to ,že presadzovali pre Slovákov väčšiu nezávislosť a práva .Samozrejme robili to zároven s tým,že boli komunisti a nepresadzovali to nezávislejšie Slovensko ako ľudácke a klerikálne.
Ku knihe :čítal som ju už dávnejšie a nie úplne celú .Priznám sa však ,že ma až prekvapila naopak svojou (vzhľadom k dobe a k tomu ,že autor bol politik )pomerne veľkou objektivitou .Samozrejme pár frázam o nekonečnej vdačnosti ZSSR a význame komunistov sa nevyhla(vtedy by to inak ani nešlo ).Taktiež mám dojem ,že málokto si dnes uvedomuje ,že ju Husák písal ako opozičník a ,,disident " a snažil sa nou práveže rozbiť všetky tie lži čo o Povstaní a ,,buržoaznom nacionalizme " a proti Slovákom a áno aj proti nemu nakecali propagandisti a prekrúcači dejín v 50.rokoch ..K tomu sa opakovane vracia a nielen to .Výslovne spomína (nie raz )že v Povstaní hrali hlavnú rolu vojaci nie partizáni ,že význam partizánov sa pomerne absurdne zveličuje ,že mnohými priskorými akciami naopak mnohé pokazili..Výslovne spomína ,že nesmieme upierať zásluhy aj nekomunistom a ľudom z Demokratickej strany a spomína aj incidenty a prehmaty ku ktorým za Povstania dochádzalo .Veľa priestoru potom venuje ,,Slovenskej otázke" a Benešovi (svojmu nepriateľovi)priznáva aj mnohé pozitíva a zásluhy na odboji ,ale tvrdo kritizuje jeho protislovenskosť ..Veľa píše o politických otázkach za Povstania (a celkovo vidno,žejepolitik a nie vojak )a je fakt ,že sa ho celé snaží vykresliť čo najviac ,,revolučne " a ako revolúciu (v čom aspon podľa mna nie je zas tak daleko od pravdy ). Golian bol podľa neho čestný vlastenec,ale slabý veliteľ ,Imro je vyložene chválený a z šmidkeho je takisto hrdina jak hovädo s organizačnými schopnosťami génia .To ako komunisti pretláčali do armády politrukov je opísané asi tak ,že nezávislo mysliacemu je aj beztak jasné ,že robili reálne prkotinu a už mi len ostáva vyjadriť sa k ZSSR. Poviem to asi tak ,že voči ZSSR si zjavne mohli dovoliť povedať aj vtedy asi najmenej takže to znie nechutne a náš pán veľvyslanec Fierlinger tak z toho mi bolo priam zle z lokaja jedného a hned som vytušil a neskôr som si to overil ,že bol podľa všetkého sovietsky špion-v knihe je to jeho lokajstvo a vlezdoprdelstvo opísané pomaly ako vznešený postoj.Trochu žlče si pravda Husák mohol odpustiť voči Tisovmu štátu ,ale v zásade ho chápem aj v tom a súhlasím .
Takže na záver -je to dobrá a dobre napísaná a informáciami nabytá kniha .Na tú dobu znamenala prelomenie mnohých tabu a určite jej autor bol dobrý Slovák -vlastenec .Treba však pamätať ,že ju písal politik a sčasti s politickým účelom (obhajobou jeho vlastného krídla Komunistickej strany -krídla ,,nacionalistického " a povstaleckého proti Stalinistom čo každého povstalca v 50.tych väznili či mučili ) a rozhodne čítať kriticky a doplniť aj inými zdrojmi.Jablonický vraj veľmi kvalitne Svedectvo kritizuje a preto plánujem ,že si ho tiež prečítam .. Inak to však každému doporučujem .My Slováci by sme už mali prestať haniť samých seba furt a na také udalosti ako Povstanie by sme už mohli začať byť normálne hrdí a študovať ich a nie hanobiť ..

1amu
26.11.2019 1 z 5

Nejzajímavější na této knize je skutečnost, že autor byl známým členem proslulé "bratislavské kavárny" ve 30-tých létech XX.století. Zajímám se o Slovenské národní povstání z jednoduchého důvodu, zúčastnili se ho aktivně oba mí rodiče. A že by Husák doprovázel třeba Slánského ve sněhu a nepříznivém počasí, tak to jsem nikdy neslyšel. SNP vzešlo z Liptova. Bánská Bystrica byla prohlášena za jeho centrum také proto, že se tam Husák pohyboval v teplých kavárničkách a hospůdkách, kde možná vedl teoretickou opozici proti skutečným vůdcům, z nichž mnozí právě v boji obětovali své životy.

MAXA71
02.05.2016 2 z 5

Neskutočná nenávisť voči všetkému národnému je v tejto knihe cítiť na každej strane. Nedá sa tu hovoriť o žiadnej objektivite ako na začiatku píše autor. Je to subjektívny názor a to len z jedného pohľadu človeka. Niet sa čo čudovať. Všetci vieme, aké názory mal a čo zastával Husak. Pri čítaní tohto akože svedectva mi neustále vyskakoval krvný tlak. Nikdy viac a ani podobných kníh.