Svědectví Kounicových kolejí

Svědectví Kounicových kolejí https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145001/svedectvi-kounicovych-koleji-145001.jpg 5 1 3

Knížka je soupisem autentických dokumentů - nápisů na zdech a vybavení cel, v menší míře dopisů zachovaných v různých skrýších, které autor sepsal při svých poválečných návštěvách Kounicových kolejí. (Domov brněnských studentů sloužil po uzavření vysokých škol jako věznice gestapa.)

milamarus
06.08.2021 5 z 5

(…)
Jsme méně nežli listí
které po zemi stele vichřice,
jsme méně nežli jepice,
než skvrna na zdi šeré
a nežijeme – žijíce.
(…)
--------------------
Fakta, vzkazy, přání, zvolání, dopisy, verše, písně a nejrůznější česká přísloví. Blok po bloku, barák po baráku, cela po cele…. // Informace načaté a často nedopsané, surové a nepřikrášlené, bez rozptylující obrazové přílohy či uklidňujícího poznámkového aparátu, který by ten nebo onen zápis rozebral a vysvětlil. Ano, v tom je to jiné, pro čtenáře nové a nepohodlné.

Ovšem přirovnat kvůli tomu čtení této knížky ke čtení telefonního seznamu by mě nenapadlo. Telefonní seznam je přeci úplně jiná liga. Slabý a studený čajíček. Jestli mám zůstat u přirovnání, napíšu, že jde o lekvar – silný, před okamžikem dovařený (koukněte na rok vydání), tudíž pára z něj ještě stoupá, a jeho účinky jsou znatelné již po několika doušcích. Tím spíše po několika stranách, v půlce, nebo po přečtení doslovu.

Na papíru tištěná, maximálně soustředěná hrůza.

akacina
08.05.2014

Moj dedo Frantisek Fischer -brnák - bol veznený v Kounicovych kolejich - 1941 a 3/1941 transportovany do Auschwitzu, Hamburg-Neuengame a Dachau, kde 14.3. 1942 skonal - mam jeho koresp.listek z Gestapa z Brna, jeho dopisy z koncentrákov. Moj dedeček bol vzpierač,zápasník - športový kolega G.Frištenského... až teraz som objavila pár albumov z jeho športového života a iné dokumenty a na jeho počesť si vytváram stránku na fcb - František Fischer - sportovec......tolko na úvod. Moja otázka : prosím, akým spôsobom sa možem dostat k prelistovaniu tejto publikacie:?? Dakujem pekný večer

antonio13
22.01.2013

Tato publikace ke čtení není, protože na čtení tam toho moc není.Je to jen historický soupis vězňů na které cele kdo byl a kam odešel.Z historického hlediska to má cenu obrovskou....jako čtenář ke čtení mizivou.Je to stejné jako by si člověk četl telefonní seznam....

koncentrační tábory vězení, věznice

Jaroslav Zatloukal