Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444126/bmid_svedectvi-suV-444126.jpg 4 1642 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99 % vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout...... celý text

Literatura světová , Horory , Sci-fi

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

mareksevc
08.03.2021 4 z 5

čítal som verziu z roku 2020. kniha bola super, ale prvých 600 strán ma až tak nechytilo, potom do konca bol dej super čítanie aj ked koniec mi prišiel celkom rýchly, tuto knihu považujem od Kinga osobne za nejaký vyšší stred kvalitou

Monty196
14.02.2021 5 z 5

Myslím, že je to jedna z nejlepších knih, které jsem dosud od autora četla.
Když autor popisoval superchřipku bylo to děsivé a zároveň fascinující. Pořád jsem jen chtěla číst a byla zvědavá jak to celé dopadne.
Zhruba v polovině knihy, kde se začali objevovat hodně sny postav a celkově matka Abigail s náboženstvím a temný muž jsem měla trošku problém číst dále. Knihu jsem musela odložit a dát si od ní pauzu, poté jsem se k ní vrátila a několik stran přeskočila. Poté se to zas vrátilo k hrdinům a já opět mohla dlouhé hodiny číst.
Konec jsem si myslela, že bude velké "vau", ale přišel mi celkem ošizený, ale to je jen můj úhel pohledu. Každopádně knihu hodnotím jako jednu z nejděsivějších, co jsem zatím od autora četla.

opic 12
09.02.2021 3 z 5

Vlak poslední odjíždí a jehlu vpích mně do hýždí,proto měním chůzi v klus a mám pořád v patách blues...
Bude neveselo truchlivo.Budeme se kát.Na pokání je už asi pozdě.
Konec světa je v pořadí a nikomu to nevadí.Brečí nad rozlitým mlíkem.Příroda prý trpí.Ledovce tají.Velryby pláčou.Vltavíny padají z nebe.Planeta se stále točí.Oklepe se.
Jediný kdo trpět bude.Ubozí tvorové o dvou rukách nohách.
Tam kde je ráj,tam je had,je jako jed a umí lhát,zuby skrývá,nesyčí,zpívá řečí slavičí.
Točí,už se točí,už se točí osudí,zlý sen vkročí,do mých očí,kde je ráno probudí...
A co na to Gréta...? Pardon,co na to King ? Tak si jako sedne tehdá kdysi dávno a začne psát.
Vona je to jako bichle a navíc mu to zkrátěj.Že jako ještě ti nevěříme,že to dokážeš prodat.Fik za pár let je Kingovo jméno jako mega coolkultovní,tak tam vfláknem těch asi čtyřista stránek navíc co původně bylo zamýšlenejch a ted už to budou kupovat jak pominutý.
A co na to čtenář ? Nevyhledávám to jeho tak vychvalovaný strašení,nemám potřebu se bát.Napětí to je to co vyhledávám.A hele tady se nato moc nehraje.Mnohdy až únavně přímočaré.Na nějaké variace zamotané linky na tolik stránek zapomenout.Postrádal jsem více té složitárny.Pár wau prdů by taky neškodilo.Pěkné jenom pěkné.
A hele,začátek klasika seznamovačka jako pokaždé.Putování alias The last of us.Hafo postav a děj trošku něco ve stylu kloboučku hop.Pak se to jakoby celý zacyklý usedavě uklidní a jsme v jakési spásné zoně.Pozor bude se tvořit nová civilizace.Pěkně svobodně a demokraticky jak se sluší a patří.Je támhle je jeden co je proti.A támhle ještě jeden.Že dostanou na prdýlku.Nechte se překvapit.
Vypadá to našponovanou špagetu s makaronama dohromady.Už jste se někdy při čtení potili ? Nepočitají se pláže či jiné podobné kratochvíle zejména v letním období.Takhle nás natahovat,jak při pádu do černý díry.Zamrznutí v času.
A hele,jak mistr sám tvrdí...mušíme ten děj kapánek zahustit a zkošatit dyt to má stránek nad litr.Budou mě líbat a dávat na čestné místo a oprašovat pravidelně a na svátky dvakrát.Druhé dějství a nastává něco.Cože jako fakt.Tak.
Omílání některejch frází a protahovačka na první pohled.Už vím proč mám respekt z dlouhejch knížek.Teologický povídačky.Něco o předurčenosti.Vy jste obyčejní a já jsem vyvolenej.Kapánek něco z Mrtvý zony.Zahustit zatřepat nemíchat.
Nějak to nemá tu štávu.Vypravěč to on je,ale to neznamená,že mu všechno nesežeru na první dobrou.
A jestli to ještě někomu nedošlu jde vcelku o dost komorní záležitost.Takovej private s pohoštěním v ceně.Apokalypsa samotná tu funguje spíše jako kulisa.Mrtvoly pro skalní příznivce v ceně.
Ve finiši však musím zatleskat,tentokrát se mu ten konec poved s bravůrou.Výsledně nakonec vcelku spokojenost.I když to hodnocení brát s rezervou.Čistě ze sousedskejch vztahů mu tentokrát nebudu hanobit průměr.Teda ne,že bych mu vyloženě chtěl lízt do zadnice.No každej jsme na něco ujetej.Před pátou nepiju,ale ted bych si zrovna jeden šálek dal.
Tak tedy.Na zdraví a na lepší časy a vyhledově budeme všichni štastni.A největší mozky na tom neúnavně pracujou...výhledově v týhle době,asi...refrén.
Vlak poslední odjíždí a jehlu vpích mě do hýždí,proto měním chůzi v klus a mám pořád v patách blues...

Mr.Moldau
26.01.2021 5 z 5

Po této knize jsem pokukoval již nějaký ten pátek a byla to možná situace spojená s koronavirem, která mě vyhecovala sednout si nad tímto baculatým miláčkem. Kniha je nejen obsáhlostí srovnatelná s Kingovým „To“. V první třetině dynamická a napínavá, v další třetině King poměrně polevil a pak knihu zakončil, jak je mu hodno. Líbilo se mi, jak byl děj odlehčen teologickými úvahami. Možná se obsáhlostí vytratilo dynamické napětí a prvky hororu se ztrácely v obsáhlých popisech, ale upřímně mi to nevadilo a zanechalo mě v příjemném rozpoložení kladoucí si otázky, na kolik je naše civilizace křehká a zranitelná. Nadčasový román, jehož účel byl splněn.

Princezna22
25.01.2021 5 z 5

Neuvěřitelné ctiva kniha. A kort teď v téhle době. Přišlo mi to až neuvěřitelné, že něco takového může být pomalu realita... Přečteno jedním dechem.

okeey
24.01.2021 4 z 5

V první řadě musím říct, že mi kniha dala dost zabrat. Má přes 1000 stran, takže je stejně tak obsáhlá jako TO. Svědectví je dílem celkem nadčasovým, vzhledem k tomu, že teď zažíváme také epidemii, která postihla celý svět, akorát je samozřejmě rozdíl v tom, že v knize má epidemie naprosto jiný rozměr.
Četla jsem ji víc jak dva měsíce, párkrát už jsem přemýšlela, že ji odložím, ale nedalo mi to a jsem za to ráda. Vzhledem k tomu, že první polovina knihy se docela táhne leckdy i zbytečně, tak druhá polovina stojí za to, konec se sice dal čekat, ale ne způsob a zpracování, s tím si King dost pohrál. Je tam dost pasáží, kdy budete napnutí, jak struna, ale taky tam je dost pasáží, kdy se budete nudit. Každopádně ale klady převládají nad zápory, takže hodnotím 4/5. Rozhodně stojí za přečtení, ale King má i lepší díla.

Aykiru
10.01.2021 4 z 5

Na Kingovi je skvělá spousta věcí a tou nejlepší je schopnost dotknout se toho temného bolavého místa uvnitř nás, kam jsme za mříže racionality zamkli náš "primitivní" (občas si říkám, že i kolektivní) strach. Další a neméně úžasnou je umění vykreslit hlavní postavy, tak aby byly nejen celistvé, ale především hluboce lidské ve svém hledání a nalézání sami sebe, ve své zmatenosti, slabosti i okamžicích převahy. Přidáním 400 stránek do nového vydání se nejen podařilo rozšířit řady zajímavých postav, ale i lépe uchopit charakter těch stávajích (například Frennin střet s matkou považuju za jednu z nejlepších scén knihy a dosud mi z ní není dobře kolem žaludku). Jediné, co bych Svědectví, potažmo Kingovy samotnému vytkla je neustále se opakující motiv "temného muže" jako super zla, které nemůže být nikdy poraženo nebo zabito, a jehož jediným motivem je páchání zla pro zlo samo. Jeho pomocníci jsou pak většinou jen "zmatení lidé", kteří prozírají až ve chvíli, kdy už není cesty zpět.
Jinak je Svědectví opravdu velmi povedenou knihou, vyprávějící o tom, co se stane, když lidé zajdou příliš daleko a začnou si hrát na boha, o tom, co vše se může zvrtnout a naopak jaké nové možnosti mohou přijít se vznikem nového světa. Za mě je tato kniha jednou z nejlepších, kterou King, kdy napsal.

klarkys
10.01.2021 5 z 5

Za mě úplně nejlepší kniha od Kinga. Už jsem tu bichli četla tolikrát, že se mi chudina celá rozpadla.
Ještě štěstí, že jsem ji nečetla teď, v době “korony”, protože bych jistě skončila u psychiatra.
Trochu mi vadily části, kde se společnost v Boulderu znovu formovala, ty zápisy z výboru byly stejně nudné jako sáhodlouhé monology přechytralého Glena Batemana.

Líbila se mi i čtyřdílná filmová série, díky které dostal Stu Redman hezčí tvář, než si vytvořila moje fantazie;-)

dpxcz
06.01.2021 4 z 5

Tato kniha je výborným chřipkovým postapo, se kterou se vůbec nemůže porovnávat nyní zhypovaná Karanténa od Petera Maye. A teď dostává takový zváštní náboj v porovnání se současnou situací, kterou prožíváme.

Deia
20.12.2020 5 z 5

Táto kniha je úžasná, do deja ma vtiahla snáď hneď od prvej vety. Tiež si myslím, že čítať ju v tomto, pandemickom, období jej ešte dodalo isté čaro, hlavne keď väčšina tých prvých kapitol končí tým, že tam niekto zakašle (a potom pravdepodobne zomrie). Spočiatku som sa bála väčšieho množstva postáv, že sa v tom budem strácať, ale nestrácala som sa. Postavy sú skvelo napísané, tie kladné som si hneď obľúbila (aj keď niektoré mali svoje muchy) a tie záporné som teda veľmi nemusela a aj čítanie ich kapitol ma až tak nebavilo, našťastie ich tam nebolo veľa. Najviac ma asi bavil začiatok knihy, keď celá pandémia bola v začiatkoch, to popisovanie postupného šírenia mi prišlo skvelé. Tiež ma bavilo čítať o putovaní tých, čo prežili. Keď sa už zoskupili, tak ma to bavilo o trošilinku menej, ale stále to bolo veľmi čtivé. Koniec mi prišiel taký dosť unáhlený, ale úprimne, čakala som niečo horšie, Kingove konce veľmi nemusím. Ku knihe sa v budúcnosti ešte určite vrátim a tiež som zvedavá na to, aký bude seriál.

Blaufik
16.12.2020 4 z 5

Díky tomu, že King zvládl vdechnout svým postavám život, tak své vyprávění vystřelil o level výše. A tak to mám ráda. Postavy, ke kterým přilnu a věřím jim, že jsou skutečné. Díky tomu se kniha těžko odkládá a když už ji čtenář nečte, tak nad ní přemýšlí.
A tak to má být.

Bitva mezi dobrem a zlem byla třešničkou na dortu, který jsem si opravdu vychutnala do posledního drobečku. A s nikým jsem se nedělila! Opravdu se nedivím tomu, proč je kniha tak chválená. Rozhodně doporučuji všem milovníkům postapokalyptických románů, zvláště milovníkům dlouhých knih.

Kinison
14.12.2020 3 z 5

Knihu jsem rozečetl před lety, ale nedokázal jsem se do ní dostat. Nyní mi první část knihy přišla neuvěřitelně čtivá (300 stran za týden) a s ohledem na aktuálnost šíření koronaviru trefně "aktuální" a zajímavá, avšak druhou částí prokousával téměř dva měsíce. Pro Kinga mám slabost, jsem rád, že jsem si rozšířil spektrum Randalla Flagga, ale z toho všeho opisu putování jsem byl fakt unavený.

Naštěstí jsem si v knize "O psaní" přečetl, jak tato kniha vznikala, tudíž jsem byl schovívavý, přesto to bylo v druhé půlce silně nečtivé. Ale už nyní cítím, že několik myšlenek zůstane zakotveno.

A téměř v závěru knihy neuvěřitelně rozesmála věta: "Po pěti minutách seděli vedle sebe a sledovali Sylvestra Stallona, jak ve filmu Rambo IV zabíjí dealery drog po stovkách." Evidentně připsáno až v roce 1988, ale celkem se trefil. Byť o pár dílů a desetiletí vedle. Ale trefil :)

Morton
30.11.2020 5 z 5

1) Příběh: Kniha je v podstatě dvě knihy v jednom. První část se zabývá rozpadem společnosti v důsledku epidemie. Valná většina lidí zemře na záhadný virus superchřipky aneb Kapitána Tripse . A hrstka imunních se začíná toulat vylidněným světem, aby našli více imunních lidí a zde se volně dostáváme k druhé části knihy, ve které jsou ,, ti dobří" povoláni k matce Abigail a ,,ti špatní" k Temnému muži a pomalu se dostáváme ke Kingovu klasickému boji mezi dobrem a zlem. Musím se přiznat, že jsem na začátku byl docela skeptický. Ale nakonec to fungovalo výborně!

2) Postavy jsou v této knize velice dobře napsány. K mým nejoblíbenějším patřila Frannie, Nick, Stu a Tom.

3) Konec: Je známo, že Stephen King moc neumí psát konce. Od konce jsem čekal trochu něco jiného. Čekal jsem nějaký epický souboj nebo tak něco, ale to se tak úplně nestalo.

4) Shrnutí: Kniha je naprosto unikátní svým spojením dvou témat. I přesto, že konec je spíše slabší, zaslouží si tato kniha 5 hvězdiček. Za mě kniha patří k autorovým nejlepším dílům.

Lenka.Vílka
23.11.2020 5 z 5

Bohužel jsem komentář musela rozdělit na dvě části, protože se nevešel do jednoho příspěvku :( část druhá

"Hunting Grounds - In This Moment / Joe Cotela"

"Je to jenom chřipička." Muha haha ha!

♤♤♤ VAROVÁNÍ!!! ♤♤♤
KOMENTÁŘ OBSAHUJE MOJE POCITY A POSTŘEHY Z KNIHY, PROTOŽE NAPSAT STRUČNÝ DĚJ KNIHY TADY FAKT NEJDE. NO, ALE ... MÁTE ANOTACI, ŽE? ČILI NEKLIKEJTE NA PŘESUN DO DISKISE. PODLE TOHO BYCH POTOM POZNALA, ŽE JSTE KOMENTÁŘ NEDOČETLI AŽ DO KONCE :(
♤♤♤ VAROVÁNÍ!!! ♤♤♤

Tuhle větu mohu napsat, protože pochopí jenom ten, kdo četl. Takže...
Jak to mohli Tomovi udělat a poslat ho tam samotného? :( v ten moment čtení jsem je všechny začala silně nenávidět. Lepší svět? Leda tak...! Když přijdete o prosťáčka, je to míň? Počítá se za půl člověka? I vzhledem k okolnostem. Hamba vám!!!

Já nevím, ale asi si mě už mistr dostatečně zaháčkoval. Protože on vážně v dost částech knihy plácá a plácá a plácá. A naprosto zbytečně, řekl by někdo. Ale já to žeru!!! Protože prostě umí psát. Možná někomu vyhovují knihy (bacha na to, mě občas taky) od všech těch autorů, které teď letí psané tak stroze, že na konci ani nevíte, jakou barvu vlasů měla hlavní hrdinka. Ale já mám ráda velké příběhy :)

Vážně se těším na adaptaci. Letošní Vánoce budou o rodině, ne o penězích. Tak si spolu pusťte tuhle hezkou rodinou podívanou ;)

PS: všichni víme, jak King píše. A že má neuvěřitelný dar na opisy věcí a událostí. Řeknu to takhle. Bylo tam fakt dost scén, kdy jsem si říkala, že ten opis je snad i mnohem nechutnější než kdyby to tam napsal na férovku...

PS2: a jako vždy, konec knihy. Mě to bavilo přesně tak, jak bylo. Leč by někdo mohl argumentovat, že je to perfektní příklad toho, že "King konce neumí", jak jsem už hodněkrát četla. Prostě je to konec v jeho stylu. Přesně víte, co tím myslím, a proč bych to jinak nechtěla :) protože ta část "Kruh se uzavírá" je jasná návnada na depresi, protože PS3...

PS3: "Myslíš...myslíš, že se lidi někdy poučí?" Muha haha ha!

PS4: tahle kniha mě přiměla přemýšlet, zda není chyba v českém vzdělávacím systému, protože my autora neprobírali v současné literatuře... :(

Lenka.Vílka
23.11.2020 5 z 5

Bohužel jsem komentář musela rozdělit na dvě části, protože se nevešel do jednoho příspěvku :( část první

"Hunting Grounds - In This Moment / Joe Cotela"

"Je to jenom chřipička." Muha haha ha!

♤♤♤ VAROVÁNÍ!!! ♤♤♤

Knihu jsem si z knihovny přinesla na začátku února. Už po období "víc než 300 stran nepřečtu", o své krizovce jsem už psala, takže popojedeme. A ještě před tím, než to začalo bejt kolem nás šílený. Když jsme u těch šílených věci, viděli jste už to pozitivní meme Mad Max a rok 2021? Hmm...A teď je už říjen. Kdo mohl tušit, jak se to bude tak děsivě ješte víc odrážet v naší současnosti. A mě by bylo trapný nést opět knihu do knihovny. Ještě že jsou zavřený, co?

Ale úplně stačilo se začíst (ne nejsem v karanténě, jenom už to uzrálo) a bylo to ;) ale nebudu lhát, druhou polovinu jsem přečetla podstatně rychleji než tu první.

("A média?" ... "Bez problémů. Věří, že je to anthrax.")

Opravdu geniální kniha.

Co mě na tom všem bavilo je všechno to typické pro Kinga. Hezky pomalu a nikam nepospíchat. Takže se k tomu "nachlazení" dostáváme hezky pomalu a poznáme všechny z toho velkého množství postav. (Docela mě pobavila ta pasáž, kdy King tak suše a jako kdyby to nic neznamenalo popisuje, jak si to mezi sebou lidí posílají dál. Jako přednes nákupního seznamu.)

To je na tom právě tolik super. Tolik rozebírané to předtím, leč vás anotace natěší především na to, co je potom (ono ozdělení na čtyři části a jejich posun a posun postav v ději a jejich obsah je tedy poměrně logické.)

Protože někdo by tomu řekl keci a pindy, ale tohle je úvod do příběhu. Jenže tahle krásná vata se dobře četla. Nenudila mě jediná stránka. Sice se ještě nedělo nic z toho, co vám slíbili v anotaci, ale je to krásnej úvod. Až je mi líto čtenářů, kteří odloží knihu, která je do prvních 50 stran nechytne nebo se tam nic nestane :D :D :D

Protože ono se vlastně ani po 400 (píšu, když jsem na straně 400) stranách skoro nic nestane. Na 400 stranách spousta autorů už píše další titul a King vlastně za tu celou dobu stihl představit postavy a dál pouze jemný nástřel toho, co bude dál po chřipičce. Prostě šílený!!!

A není to jenom počet stran. Podle mě by dost autorů (současných) začalo až "Kingovo druhou knihou" a těch předchozích skoro 400 stran dala do několika flashbacků, aby to mělo větší šmrnc.

Už na začátku je tedy ve Svědectví poměrně dost postav. Seznámíte se s nimi a poznáte jejich životní příběh. Ale znamená to automaticky, že zrovna tihle všichni přežijí jenom proto, že je autor tak dobře vykreslil? Jak víte, že si s vámi jenom nehraje a zrovna on(a) neskončí se sexy roztavenou maskou smrti? A jak víte, že ty sympaťáci nakonec nepřejdou kvůli okolnostem na temnou stranu? (Nebo obráceně?)

Nebudu lhát, jde se do toho dost z vostra, takže jsem doufala, že bude mít Nick dost aspirinu, kdyby bylo nejhůř :D hluchoněmej kluk, kterej dopadne jako pirát Guvernér, a kterej se dorozumívá pomocí bloku a propisky. Jaká je šance, že potká někoho, kdo neumí číst? :D Kdo by si ho neoblíbil?! Ten prostě umřít nesmí!!!

(Komentáře píšu průběžně během čtení a teprve potom upravuju. To jenom pro vysvětlení, proč to je občas jako obraz od sjetýho malíře...)

A protože nejsem zlá, nebudu sem psát, zda Nick umřel nebo ne. Ani zda mu došel papír a z toho zoufalství spáchal sebevraždu onou propiskou, co mu už byla k ničemu :D to už za mě udělal ve svém komentáři někdo jiný...ale byl skvěle napsanej. Stejně jako Tom, který je v knize opakovaně označovaný jako "retard", to by asi teď už neprošlo. Vzhledem k době a tomu, jak je svému označení přišel.

("Bez ohledu na soucit ve Flaggově hlase se Lloyd nepřiměl zvednout oči nad kolena jeho džínů. Kdyby se do toho obličeje znovu podíval. Zabilo by ho to. Byla to tvář ďábla." ... no neke :D :D :D ...)

Protože teď mají lidi dvě volby. Dobro nebo Zlo. A jsou lidi vážně tak podstatný? Nebo jde o to, že jsou jenom pěšáky ve hře Dobra se Zlem?

Ale než k tomu přijde, musí žít. Musí se pokusit žít s tím, co mají, aby ta mizérie nebyla tak strašná, (tohle už píšu tak někde za polovinou knihy) než přijde velké finále, které ukáže, co a kdo na tomhle zlomeném světě zůstane...

A teď to nejlepší na knize. Proč je tak dobrá a proč se mi líbí. Protože nejde primárně o tu chřipičku, to je pouze rozbuška, jejichž následky roztočí ručičku kompasu budoucích rozhodnutí, ale jde o to, jak se lidi začnou chovat, když se dostanou do nové situace, a jak se mění jejich charakter. A o tom, jak je snadné aby následovali někoho, kdo jim řekne, že zítra to bude dobrý. Což umí jak Dobro, tak i Zlo. V tom je King dobrej. Ne dobrej, spíš nejlepší. Rozebrat postavy co to jenom jde...

A nebudu lhát, konec druhé knihy byl vážně emocně naročnej. Dobrý, špatný, no, všichni jsou stejný zvířata... :(

Protože leč se může zdát, že je kniha nějaká akční jízda v podmínkách apokalypsy a toho odvěkého souboje, je to především kniha plná osudů a plná hlubokých myšlenek. Nebudu lhát, obálka mého vydání se mi fakt nelíbila. Ale je to hlavně o tom vevnitř, že? Jenže ta lebka na novém vydání je prostě sexy!

Vadila (?) mi asi jenom jedna věc. Jsem zvyklá a mám raději kratší kapitoly. A jak má kniha tolik stran, vždycky jsme někde byly strašně dlouho, než jsme přeskočili onam. Což není na škodu knize jako celku, jenom je to utrpení pro čtenáře. Někde ho autor nechá trpět, než ho za tak dlouho propustí s odpovědí, jak to pokračovalo, a stále dokola. Tedy až krom posledních 300 stran, kde v podstatě začíná "finále knihy", což je pro jiného autora vlastně celá kniha :D

PT_
21.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Emoce, které ve mě vyvolala pasáž, kdy slaví Vánoce cestou zpátky, neumím popsat slovy. King je génius. Opravdu. Jedno bude jeho dílo klasikou.

Limonadovyjoe
21.11.2020 5 z 5

Další skvělá bichle (nebo bible?) od krále hororu.
První polovinu jsem četla v září/ říjnu kdy se u nás koronavirová situace pěkně rozjížděla a říkala jsem si "sakra to se snad všechny země inspirovali u Kinga ne? Jak jen to v tom roce 1978 mohl tušit?" Únik smrtícího viru z laboratoře, zatajování, povolání armády, celá města v karanténě a zavřené silnice, chřipková epidemie, která vyhladí 99 % USA (a asi ne jen usa), barvitě popsané příznaky nemoci, miliony mrtvých po celé zemi, puch mrtvých těl..a po celé zemi roztroušeni imunní přeživší, zvláštní panoptikum lidí různého věku, vyznání, inteligence, morálky.. je to boží trest? Přidáte se na stranu Randalla Flagga nebo matky Abigail? Na stranu dobra nebo zla?

Kniha původně vyšla ve zkrácené verzi a já mnohokrát nadávala sakra, vždyť mě by klidně ta zkrácená varianta stačila. Ale nestačila. Tyto velké autorovy knihy vyžadují na čtení dostatek času a soustředění. Postav je zde tolik, že se první půli knihy pletou, děj se odehrává ve všech koutech USA, tvoří se party a až v druhé půlce knihy se myšlenky krásně utřídí. A i když je závěr boje se zlem jako u jiných kingovek utnutý a je trochu zklamáním, dávám pět hvězdiček, už jen pro tu poslední štaci Toma a Stua. To byla balada.

JelloBiafra
31.10.2020 5 z 5

Dlhé tri roky táto kniha ležala v mojej knižnici, ale s príchodom pliagy zvanej Covid-19 mňa ako ortodoxného fanúšika pána Kinga napadlo, že by nebolo od veci si už konečne prečítať jedno z jeho vôbec najdlhších diel, ktoré navyše pojednáva o globálnej pandémii. A ešte k tomu, keď sa v decembri dočkáme novej seriálovej adaptácie. Neskrátený, takmer 900 stránkový (mám prvé české vydanie z roku 1995) opus o pandémii zvanej "Kapitán Trips", ktorá vyhladí drvivú väčšinu ľudstva, je napísaný s Kingovým tradičným umom, kde má každá postava svoj jedinečný príbeh a každý charakter je vykreslený do najmenšieho detailu. A ja osobne som si, rovnako ako u IT obľúbil všetkých hrdinov, ktorí sa prebíjajú cez post-apokalyptickú krajinu a snažia sa znovu nastoliť civilizáciu. Stu Redman, Frannie Goldsmith, Larry Underwood, Glen Bateman, matka Abigail ale aj záporáci ako Harold Lauder či hlavný černokňažník Randall Flagg, to sú všetko nadmieru životné postavy, ktoré sa vryjú do pamäti a zostanú tam. Jedinečná je aj kompozícia knihy od zdánlivo nevinného počiatku pandémie, cez masový chaos až po nový začiatok v mestečku Boulder. Rovnako tak téma nadprirodzena a súboja dobra so zlom. Aj napriek naťahovanému záveru a mnoho nudnejších pasáží som túto knihu s chuťou dočítal a zaraďujem ju medzi svoje knižné srdcovky.

Lanley
04.10.2020 5 z 5

Ještě že jsem knihu četl před více jak dvěma lety. Za současného stavu s koronou bych měl při čtení asi solidního nerva. Troufnu si však říct, že v knize je se současným stavem mnoho paralel...
I když je to delší dobu, co jsem knihu přečetl, tak si živě pamatuji, že jsem při obracení stránek cítil projevy nemoci v knize psané, tak skvěle je kniha napsaná.
První půlku kniha letí jako blázen, ani na chvilku jsem jí nemohl odložit. Moc se mi líbí také postava Randalla Flagga, která není pro Kingova čtenáře neznámá.
King prostě vytvořil postavy tak dokonale, že jsem s kladnými postavami soucítil a zbožňoval je a ze záporáků byl tak znechucený, že i moje pacifistická povaha přála těm hnusákům něco opravdu špatného.
Druhá půlka knihy trošičku přibrzdí rozjetý vlak a více se soustředí na budování společnosti. King se svěřil, že byl sám v druhé půlce trošku ztracený a nevěděl několik měsíců jak pokračovat. Naštěstí se děj ke konci opět rozjíždí a rozuzlení je za mě senzační! Těch 1000+ stran uteklo tak rychle, že bych si klidně dalších pár ještě dal. Prostě jedna z těch knih, která Vás chytí a nepustí.

bookcase
03.10.2020 5 z 5

King nezklamal. Sice občas přišly chvíle, kdy jsem trochu trpěla nad zdlouhavými pasážemi, ale je to King, takže se to dalo čekat. Číst v dnešní době masakr, hlavně první část. :) Jako celek slušné postapo, kdo ví, na jakou stranu by se každý z nás přidal?