Svatý Xaverius

Svatý Xaverius https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5561/svaty-xaverius-5561.jpg 4 717 78

Děj tohoto romaneta se točí okolo tajemného obrazu svatého Xaveria v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Spisovatel (autobiografie) jednoho odpoledne přišel do tohoto kostela. Bylo právě požehnání a chrám byl skoro prázdný. Spisovatele zaujal obraz sv. Xaveria, a čím více jej pozoroval, tím více upoutával obraz jeho pozornost, i když ničím zvláštním nevynikal (obraz představuje umírajícího světce). Aby se mohl na obraz dívat pohodlněji, otevřel zpovědnici naproti oltáři a sedl si do ní. Poté k postrannímu oltáři, nad nímž visel obraz sv. Xaveria, přistoupil mladý muž v černém obleku. Klekl si před obraz a sklonil hlavu do dlaní. Mezitím kněz ukončil pobožnost, lidé odešli a kostelník zavřel kostel. Když spisovatel chtěl upozornit kostelníka na to, že je ještě v kostele, zvedl se neznámý muž, jenž bedlivě pozoroval obraz sv. Xaveria. Spisovatel se s mužem seznámil a oba se stali důvěrnými přáteli. Po čase se od muže (Xaver) dozvěděl, proč si tak bedlivě obraz prohlížel...... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Tribun EU

Ayvi
22.03.2016 5 z 5

Nevím a nerozumím tomu, proč má tak nízké hodnocení. Dle mého názoru je to knížka na svou dobu psána úžasně svěžím jazykem s napětím, provázejícím celý děj. Tajemno, prvky sci-fi, záhadovost provází děj tak přirozeně, děj je jednoduchý, ale přesto zajímavý a ihned čtenáře vtáhne. Pro mě geniální dílo a jedno z mých oblíbených. Letos maturuji a jsem tímto vděčná maturitnímu kánonu, protože bych na tuhle knížku asi jinak nenarazila :-)
za mě 5*

Nikolča
24.02.2016 4 z 5

Nic jsem od této knihy nečekala, jelikož byla součástí seznamu povinné četby. Od začátku do konce jsem se od ní však nemohla odtrhnout. Byl to pro mě velice zajímavý a poutavý příběh. Krátký za to moc hezký. Pro mě veliké překvapení!!!

prostěkáťa
22.10.2015 4 z 5

Na to, že jsem se toho tolik bála, mě knížka velmi příjemně překvapila. Hezký krátký příběh, který se mi četl sám.

Erudite
09.04.2015 1 z 5

Bohužel jsem se nedokázala dostat až nakonec. Romaneto Jakuba Arbese mě nedokázalo vtáhnout do děje ani na začátku, ani za půlkou a 40 stránek před koncem jsem svatého Xaveria odložila. Na tuto knihu člověk potřebuje sílu vůle, asi tak silnou jako Sysifos, tlačící do kopce těžký kámen, který mu vždy před koncem sjede zase dolů. Asi tak vypadalo moje čtení-půlku stránky jsem udržela svou pozornost, druhou půlku jsem netušila, co čtu... Snažila jsem se, ale marně. Potolikáté už jsem těžký balvan vytlačit vzhůru nedokázala, stejně tak, jako babička a maminka Xaveria nemohly přijít na záhadu podivného obrazu...

Tyyynab
05.03.2015 5 z 5

Těžko uvěřit, že se jedná o dílo 19. století! Svěží jazyk, svěží děj bez sáhodlouhých popisů... Příběh plný záhad a tajemna, kterému chcete přijít na kloub. Žádný vlastenecký patos, žádná výchovná poselství, jen prostá radost z četby - to vše dělá z Arbese téměř osamělý ostrov v moři soudobých literátů.

herotabe53
23.02.2015 4 z 5

Jedna z malá knih, které jsem četla k maturitě a opravdu mě bavila, pro mě 100x lepší než třeba Povídky Malostranské. Začetla jsem se a přečetla ji za jedno odpoledne:). Skvělé romaneto.

Zlajda95
15.09.2014 2 z 5

Ačkoli to bylo krátké, tak se mi to strašně vleklo. Čekala jsem od toho trochu víc tajemna, hlubší zápletku... no nedočkala jsem se.

Gooverka
09.03.2014

Poslouchala jsem sc. Xaveria jako audioknihu a bylo to strhující, ale do knihy se prostě ne a ne začíst. Namluvená verze spádu příběhu dost pomohla.

okap
01.02.2014 5 z 5

Nadherna liceni a popisy jak mist, tak dusevnich rozpolozeni. Skvela prirovnani a samozrejme dokonala zapletka a myslenka dila. Mohu jen doporucit :)

Ministr
03.12.2013 4 z 5

Skvělé romaneto ... Napínavé, svižné ... Chvílemi je až neuvěřitelné, jak si Arbes se čtenářem pohrává ... Docela dlouho jsem nad tímto dílem po jeho přečtení ještě musel přemýšlet ...

Fafyna
16.07.2013 5 z 5

Úžasně napínavé a dramatické romaneto, ve kterém si autor s divákem neuvěřitelně pohrává, aby ho dostal tam, kam potřebuje. Čte se to jedna báseň (nebo jedna povídka?).

MARSgirl
29.06.2013 3 z 5

Nechápu, jak může být tato kniha v žebříčku 74. nejhorší. Ale možná už vím... když trilogie 50 odstínů šedi je pro velkou část málem na vrcholu literatury.

Michaela91
26.06.2013 3 z 5

Knížka mě nezaujala. Četla jsem ji jako povinnou četbu a už jen to, že jsem číst musela mě odradilo. Nicméně jsem se překonala a dočetla. Ale určitě tuto knihu znovu číst nebudu.

vejik
14.04.2013 3 z 5

Že by mě knížka nějak víc zaujala, to se říct nedá... přečetla jsem, ale znovu se do jejího čtení určitě nepustím :)

Klaudiana
02.01.2013 4 z 5

Toto romaneto mi přišlo neskutečně skvělé, hlavně protože v české literatuře této doby není fantaskno až tak běžné. Také to byl další zajímavý příběh do sbírky "obrazy a jejich kouzlo" do které patří třeba Karáskova Zlověstná madona nebo Gogolova Podobizna. Není to poprvé ani naposled, co obraz učaroval člověku.

tytyna95
05.09.2012 3 z 5

Se čtením nebyl takový problém. Kniha je krátká, beze slov vyžadujících milióny vysvětlivek a čtení je rychlé. Akorát podstata děje mi po přečtení nějak uniká....

Graine
16.08.2012

Dío je dějově zasazeno do prostředí Prahy 1. pol. 19. století – je nazváno podle obrazu mučedníka sv. Xaveria umístěného v pražském kostele sv. Mikuláše

maryzka
17.05.2012 2 z 5

Toto romaneto mi připadalo temný,hororový, obdoba Oscara Wildera ,, Obraz Doriana Greye". Jenom nestárnul

Praha záhady tajemství chrámy romaneta svatí patroni česká fantastika

Část díla

Jakub Arbes
česká, 1840 - 1914
2009  71%Svatý Xaverius
2008  70%Newtonův mozek
2006  90%Romaneta (5 romanet)
2004  74%Erotomanie
1951  62%Štrajchpudlíci