Svatá krev a svatý grál

Svatá krev a svatý grál https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52116/svata-krev-a-svaty-g-52116.jpg 4 63 9

Kniha shrnuje historické bádání tří erudovaných nadšenců, kteří na rozdíl od romanopisců nepředkládají smyšlenky, nýbrž rekonstruují fakta. Kniha však nepřináší pouhou suchopárnou faktografii, nýbrž je i strhujícím čtenářským zážitkem a dobrodružstvím. Když se autoři před třiceti lety pustili do pátrání po malém tajemství, které se vynořilo ve francouzské vesničce Rennes-le-Château koncem 19. století, kdy se při rekonstrukci místního kostela našly šifrované pergameny, netušili, že jsou na stopě jednoho z největších odhalení 20. století – odhalení, které zcela promění náš pohled na historii. Netušili, že mnohaleté trpělivé pátrání je přivede k objevům, které radikálně zpochybní veškeré naše dosavadní poznatky o historii křesťanství a dějinách Evropy vůbec.... celý text

Náboženství Historie Záhady
Vydáno: , Dobra

The Holy Blood and the Holy Grail , 1982

yerry
01.01.2021 4 z 5

Táto kniha by pred pár storočiami určite zhorela na hranici aj so svojimi autormi. Ich myšlienky, dedukcie a závery sú totiž z cirkevného hľadiska heretické, kacírske a bigotného katolíka určite zdvihnú zo stoličky. Pôvodný text je síce už zopár desaťročí starý ale ani napriek svojmu veku nie nezaujímavý.

Autori sa tu snažia dokázať svoju tézu o kontinuite pokrvnej rodovej línie od biblických čias až po dnešok, v ktorej Kristus hral trochu inú úlohu ako je to bežne oficiálne a cirkvou prezentované. K problematike sa snažia pristupovať serióznym výskumom ale aj uvádzaním zdrojového materiálu. O rôznych historických udalostiach tu dostávaš informácie, ktoré menia samotný kontext, z ktorého vychádzajú.

Kniha sa dá vnímať ako záhadologická, ale podľa mojej mienky sa nejedná v tomto prípade o literatúru konšpiračnú. Autori k problematike skrátka pristupujú na základe vedeckého bádania, nie na základe viery. Sú nedogmatickí. Viacero faktov zostáva doposiaľ neznámych a nedoložených, na toto však seriózne upozorňujú.

Ako každá kniha, ani táto nemá patent na pravdu. Autori priznávajú svoje sympatie ku gnosticizmu a monarchistickému zriadeniu osvietenského typu. Preto prikladajú dôležitosť kontinuite pokrvnej línii. Do určitej miery je v nej badateľný príklon k "sionizmu" (bez pejoratívnej príchute tohoto termínu). Keďže zabiehajú ešte hlbšie do predkresťanskej minulosti a židovstvo vykresľujú v trochu iných súvislostiach.

Ak máš otvorenú myseľ a si prístupný aj teóriám a myšlienkam, ktoré až tak veľmi neladia s tvojim náhľadom, kniha je veľmi dobrá. Ale ak už ti je všetko jasné a veci máš zaradené vo svojich priehradkách, je dosť možné, že ťa kniha bude asi iritovať. V tom prípade ušetri si nervy a pár dní zo svojho života, radšej ju odlož...

SalParadise
30.04.2020 2 z 5

Napísať túto knihu chcelo riadnu dávku trpezlivosti a cieľavedomosti. Obrovské množstvo tvrdení a historických faktov založených na prameňoch, ktoré síce nemožno overiť ale ani vyvrátiť ich pravdivosť, a teda sú určite vysoko pravdepodobne pravdivé. Autori akoby chceli ohúriť množstvom “faktov” a dať čitateľovi pocit, že ak je tam toho toľko, snáď
to bude aj pravda. Nejde teda ani o romantickú mystifikácia ale ani o hodnoverný výskum. Výsledkom je síce kontroverzná a atraktívna no nedokázateľná hypotéza na takmer 400 stranách, kde asi polovica vyšla nazmar.

Dada077
09.07.2019 5 z 5

povzbudzovanie ľudskej fantázie na základe doložených historický faktov a nájdených listín.
citát: "Ak učenie vyžaduje detaily zázračné, biografické, najmä také, aké charakterizovali súperiace božstvá v celom starovekom svete, naznačuje to dve skutočnosti: buď toto učenie obsahuje niečo vážne chybné, alebo je niečo chybné vo viere vyznávača tohto učenia. Ktorýkoľvek hĺbavý kresťan bude súhlasiť s tým, že Ježišov prvoradý význam spočíva v posolstve, ktoré sa snažil sprostredkovať. Toto posolstvo by sotva mohla narušiť skutočnosť, že jeho autorom je muž, ktorý je aj manželom a otcom. Jeho platnosť by sa nezväčšila, ani keby jeho autorom bol muž, žijúci v celibáte. "

Miro.slav
02.05.2019 2 z 5

Toto som čítal, keď som ešte nevedel selektovať medzi kvalitnou knihou a brakom. Svojho času to bolo spolu s knihou "Da Vinciho kód" celkom boom. Stačilo.

joachim36
19.10.2016 3 z 5

Této knize se doopravdy musí dát kredit za to, že díky ní spatřily světlo světa vynikající příběhy - jak již níže jmenovaný Gabriel Knight, tak také vynikající adventura Broken Sword :-)
Oproti tomu co s touto tématikou udělala Jane Jensen nebo Charles Cecil, je Dan Brown naprostý břídil.

Já osobně když jsem tu knihu četl, tak jsem jí vnímal jako příběh lidí, kteří uvěří v jednu myšlenku a ve všem co je kolem nich už vidí jen její potvrzení. Zvláštní "dokument" o tom jak se člověk stane zastáncem "konspirační teorie".

lord-artoo
30.09.2013 4 z 5

Je to děsná smažka! Četl jsem to ve svých raných náctiletech na popud počítačové hry "Gabriel Knight 3: Blood of the Sacred, Blood of the Damned", jež z knihy vychází (mimochodem doporučuji všem milovníkům adventur), a tenkrát jsem byl velmi unešen. Na druhou stranu už tenkrát mi některá fakta a jejich spojitosti lidově řečeno "smrděly". Po letech jsem se ke knize na chvíli vrátil a ježto mám již něco nastudováno, pochopil jsem, že můj prvotní pocit nebyl jen pocit - kniha totiž opravdu do jisté míry manipuluje s fakty a předkládané teze jsou výplodem diletanství. Proč tedy uděluji čtyři hvězdy? Protože z autorů nesálá arogance jako z Dana Browna (který téma obšlehl a zakomponoval do Šifry a ještě se s autory této knihy soudil o originalitu), protože své závěry nenutí, nýbrž navrhují, a v posledku proto, že je to přes svou pomýlenost napínavé.

Poznámka pro křesťanské čtenáře: Samozřejmě, že jsou to bludy, ale jako cvičení vlastní bystrosti je to vynikající.

Firefox4
03.07.2013 5 z 5

Knížka mě bavila a určitě doporučuji přečíst... už jen proto, abyste zjistili, kde vzali Brown a Eco vlastně inspiraci...

wally
04.01.2013 4 z 5

Tohle je kniha podle mého gusta a doporučuji ji všem, které okouzlili knihy stavějící příběhy na vyvracení křesťanských dogmat. Tady najdete vše po čem vaše zvědavost touží a to pěkně popsané a vysvětlené...s daty a historickými údaji. A jestli tomu ve finále budete věřit nebo ne, nechám jen na vás...

Darkjober
18.07.2011 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s daty a fakty

Autoři knihy

Michael Baigent
novozélandská, 1948 - 2013
Henry Lincoln
britská, 1930 - 2022
Richard Leigh
americká, 1943 - 2007

Kniha Svatá krev a svatý grál je v